kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Қос теңсіздік жаңа тақырып

Нажмите, чтобы узнать подробности

Қос теңсіздіктің ұғымын және оның жазылу формасын білу; Қос теңсіздіктерді оқу және жазу білу

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Қос теңсіздік жаңа тақырып»

Қысқа мерзімді жоспар

5.1А Натурал сандар және нөл

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 5

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Қос теңсіздік (жаңа тақырып).

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.5.3.6 натурал сандарды салыстырудың нәтижесін белгілері арқылы жазу

5.5.3.7 натурал сандарды салыстыру мен реттеуді талап ететін жағдайды зерттеу

Сабақ мақсаттары

  • Қос теңсіздіктің ұғымын және оның жазылу формасын білу; Қос теңсіздіктерді оқу және жазу білу

Бағалау критерийлері

Оқушылар:

-теңсіздік түсінігін біледі және жазылу формасын біледі.

- қос теңсіздікті оқи алады және жаза алады.

Тілдік мақсаттар

Пәндік лексика және терминология:

- натурал сандар, жұп сандар, тақ сандар;

- координаталық сәуле, координаталық сәуленің басы , нүктенің координатасы, бірлік кесінді;

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:

- координатасы үлкен нүкте координаталық сәуледе ... оң жағына қарай орналасады;

- координатасы кіші нүкте координаталық сәуледе ... сол жағына қарай орналасады;

- есептеуді тиімді тәсілмен орындау;

Құндылықтарды

дарыту



-Өмір бойы білім алуға бейімделеді;

-Дұрыс шешім қабылдау үшін, қоғамдық өмірге қатысу үшін шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау қабілетін қалыптастыру;

Пәнаралық байланыстар

Өмірде қолдану

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақтаны қолдану, twig-bilim.kz

Бастапқы білім


«цифр», «сан», «жұп сан» және «тақ сан» туралы түсініктері бар;

Натурал сандарға амалдар қолдана алады.

Сандық және әріпті өрнектермен жұмыс жасау дағдылары;

Сандарға амалдар қолдану қасиеттерін білу.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

4 мин

Ұйымдастыру кезеңі.

Амандасу. Психологиялық ахуал туғызу.

Оқушыларға көптеген жүзжылдықта тек 1-9 сандарының ғана болғаны жайында информация беріледі.

Кері байланыс:

  • Нөлге айналуды кім енгізді?

  • Қашан? Неліктен бұл маңызды?

https://twig-bilim.kz/film/numbers-the-discovery-of-zero-6812/

Топтарға біріктіру

2 мин.

Топқа бөлудің басқа да тәсілдерін қолдануға болады.

«Мен таңдаймын» стратегиясы бойынша. Мұғалім капитандарды атайды (5 адам). Ал капитандар қалған топ мүшелерін өздері таңдайды.


BrainGym

6 мин

Қарбыздың салмағын өлшегенден ол 5-килограммдық гирдан ауыр, бірақ екі сондай 5-килограммдық гирдан жеңіл болып шықты. Қарбыздың салмағын x деп алып, былай жазуға болады:



Жауабы:

Қарбыздың салмағын х деп белгілейік.

Онда оның салмағы 5 кг-нан 10 кг арасындағы аралықта болады.

5

5

Ол былай оқылады: "х бестен үлкен және оннан кіші".

 5 теңсіздігінің шешімі 5 пен 10 сандарының арасында орналасқан 6, 7, 8 және 9 сандары болып табылады:


Өзін-өзі тексеру. Кезең рефлексиясы:

  • Жауабын негіздеңіз;

  • Қосымша түсіндіруді қажет ететін сұрақтар бар ма?

  • Тапсырманы орындау үшін қандай білімдеріңіз қажет болды?

  • Барлық сандар жұбын анықтай алдыңыздар ма?

Презентация

Слайд 1

Мәселелік сұрақ арқылы тақырыпқа шығу

5 мин

Сандық сәуледе бір уақытта 3-тен үлкен, 7-ден кіші болатын сандар жиынын анықтаңыз. Теңсіздіктер белгілерін қолдана отырып, өз нұсқаларыңызды ұсыныңыз.

Диалогтік оқыту.

Тапсырмаларды орындау барысында, оқушылардың түсінігін тереңдеру барысында және толық жауап алу үшін, назарларын маңызды жерлеріне аудара отырып сұрақтар қоялы.

(Мысалы, «Қандай сандарды натурал сандар деп атаймыз?», «Неліктен №2 жауап сәйкес келмейді?»).


Сабақ тағырыбы және мақсатты анықтау

2 мин

Оқушылар өздігімен сабақ тақырыбын тұжырымдап, мақсатты анықтайды.

- Орындалған тапсырмалар бойынша, зерттеу пәні не болып табылады деп ойлайсыздар?

Презентация

Слайды 2-3

Бекіте отырып, жаңа тақырыпты меңгеру

23 мин

Бекіте отырып, жаңа тақырыпты меңгеру. Мұғалім координаталар сәулесінде көрсетілген сандарды салыстыру нәтижесін, салыстыру таңбаларын қолдана отырып жазып алуды ұсынады. Үш санды салыстырып, нәтижесін қос теңсіздік ретінде жазыңыз.


Өздігімен меңгеру.

Оқу материалы. Теориялық материалы бар парақтар.



Санақ барысында натурал сандар ретімен аталады:1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11,…

Натурал екі санның ішінен бірінші аталғаны кішісі, ал одан кейін аталғаны үлкені болып табылады.

4 саны 7 санынан кіші, 8 саны 7 санынан үлкен.

1 –ең кіші натурал сан. Координаталар сәулесінде координатасы кіші нүкте координатасы үлкен нүктенің сол жағында орналасады. Мысалы:

Екі санның салыстыру нәтижесі теңсіздік түрінде жазылады (- үлкен). Мысалы: 47. «3 саны 6 санынан кіші, бірақ 2 санынан үлкен» былай жазылады: 2



Мұғалім оқу материалының маңызды анықтамалары мен меңгеруде қиындық туғызатын бөліктеріне назар аударады.



Топтық жұмыс.

Жауабын оқушылар ламинатталған парақтарға жазады.

Дұрыс жауаптар үшін топтарға жетондар беріледі.



Жаңа тақырыпты меңгеру.

3 саны 6-дан кіші, бірақ 2 санына үлкен.

Қос теңсіздік терінде былай жазылады:

2



Қос теңсіздік ретінде жазыңыз:

11 саны 20-дан кіші, ал 20 саны 25-тен кіші.

11

Қос теңсіздіктерді оқып шығыңыз.

13 17 43

56 57 70

4 5 6

100  200  300

44 45 48

Тапсрыма.

Қос теңсіздік ретінде жазыңыз:

а) 10 сны 5-тен үлкен, бірақ 15-тен кіші;

б) 11 саны 18-ден кіші, бірақ 8-ден үлкен;

в) 21 саны 28-ден кіші, ал 28 саны 45-тен кіші.

а) 5

б) 8

в) 21

Тапрсыма

Берілген сандар арасында жатқан барлық натурал сандарды атап шығыңыз:

а) 11 және 19;

б) 2089 және 2091.

a) 12; 13; 14; 15; 16; 17; 18;

б) 2090.


Тапрсыма

Координаталар сәулесінде сандарды белгілеңіз, егер олар:

а) 9-кіші; б) 10 үлкен, бәрақ 14 кіші болса.



Жаңа тақырыпты бекіту. ФБ

Мен 5-ке аяқталатын сан ойладым. Ол сан 210 санынан үлкен, бірақ 220-дан кіші. Ол қандай сан?

215

Жауаптарын презентацияда ұсынылған кілт бойынша тексереді.

Бағалау критерийлері:

-теңсіздік түсінігін біледі және жазылу формасын біледі.

- қос теңсіздікті оқи алады және жаза алады.

- қос теңсіздікті екі теңсіздіктерге дұрыс аударады және керісінше.

- жиындар сәулесінде қос теңсіздік жауабын дұрыс көрсетеді.



































Презентация

Слайды 5-11


Reflection

2 мин


Сабақты меңгеру барысында қиындық туғызған және түсініксіз болған жерлерді стикерде жазып, қалдырады.

Презентация

Слайд 13

Homework

1 мин

Теориялық материалды жетік меңгеру.

Тапсыма 1.

Өлшем бірліктерін салыстырыңыз.

3 кг және 3000 г,

34 м және 340 дм,

23 т және 230 кг.

Тапрсыма 2.

Берілген теңсіздіктерді қос теңсіздіктермен алмастыруға болады ма? Алмастыруға болатын қос теңсіздіктерді жазып шығыңыз.

а)  2

б)  у 2       және   у

в)  2

г)   у


Презентация

Слайд 12

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Саралау жаңа тақырыпты меңгеруде, бағалауда және алған білімін бекітуде кездеседі.

Бағалау критерийлер, кері байланыс, формативті бағалау және бір-бірін бағалау арқылы жүзеге асады.

Көңіл күйдерін көтеру, қызығушылығын арттыру барысында сабақтың басында «Мен таңдаймын» стратегиясы мен бейне материал ұсынылады.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы баға



Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?





Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Математика

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 5 класс

Скачать
Қос теңсіздік жаңа тақырып

Автор: Қайратова Мөлдір Қайратқызы

Дата: 26.10.2020

Номер свидетельства: 561290
