- координатасы үлкен нүкте координаталық сәуледе ... оң жағына қарай орналасады;
- координатасы кіші нүкте координаталық сәуледе ... сол жағына қарай орналасады;
Құндылықтарды дарыту
Сыйлау, қарым-қатынас.
Құндылықтарды дарыту жұптық немесе топтық жұмыс арқылы жүзеге асырылады.
Пәнаралық байланыстар
Тарих (ғалым туралы мәлімет), география (есеп)
АКТ қолдану дағдылары
Интербелсенді тақтаны қолдану, ноутбуктар
Осыған дейін меңгерілген білім
«Цифр», «сан», ұғымдарын білу, натурал сандармен арифметикалық амалдарды орындау. Әріпті және санды өрнектермен жұмыс істе дағдылары, сандарға қолданылатын арифметикалық амалдар қасиеттерін біледі.
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарлағанға кезеңдері
Сабақтағы жоспарлаған іс-әрекет
Ресурстар
Сабақ басы
2 мин
Сәлемдесу. Психологиялық ахуалды туғызу.
welcome students, creating a positive climate
check homework
«Тасты сыйла» стратегиясы
Мұғалім: Қораптан тасты алып, қалаған оқушыға сыйлап, келесі сөздерді айтыңыз: «Саған тасты сыйлып отырған себебім, сен ең ... »
Білімін жаңғырту
3 мин
Кластер жасау.
Оқушылар өткен сабақта алған білімдерді тақтада жазады, (тақырып, анықтамалар, формулалар, мысалдыр және т.б.)
Оқушылараға суреттің бөліктері беріледі, олар суретті жинап, арты жағында жазылған сабақ тақырыбын тауып алулары керек. (Таратпа қағаздар)
А рты жағында: «Координаталық сәуле» жазып алу
Оқушыларға сұрақтар қою:
Координаталық сәуле туралы не білесіңдер?
Шыққан мозайкада кімнін суреті көрсетілген?
Осы кісі туралы не білесіңдер?
Слайд көрсету (2 слайд)
Тарихынан:
Книдский Евдокс (б.ғ.д. 408-355 жж.)- ежелгі грек астрономы, дәрігер, философ және математик. Негізінен Платонның ілімін өңдеп оның идеялар дүниесін материалдық. Евдокстың көптеген ғылыми жұмыстары бар. Олардың біреуі – координаталық сәуле болып табылады.
Істеген жұмысымызды қорытындылап, не айта аламыз? Бүгінгі сабақта қандай сұрақтарды қарастырамыз? Сабақтың мақсатын анықтаңыздар.(4 слайд)
Жаңа тақырып
1 мин
Слайд пен жұмыс жасау (5 слайд)
Координаталық сәулесінің анықтамасы:
Санақ басы мен бірлік кесіндісі таңдалған сәуле, координаталық сәуле деп аталады. Әр нүктесінің бір ғана координатасы бар. Мысалы, санақ басынан арақашықтығы бес бірлік кесіндісіне тең болса, онда осы нүктенің координатасы беске тең болады.
Практикалық кезеңі
Топтық жұмыс
7 мин
Слайд пен жұмыс жасау, мұғалім-оқушы. (6 слайд)
Қолданбалы есеп (география). Күн жүйесінің планеталары коодинаталық сәулесінің қандай сандарға сәйкес болады? Санақ басы – Күн.
Мини-зерттеу. (Таратпа қағаздар) Мұғалім түстер арқылы оқушыларды топтарға біріктіреді (әр топта деңгейлері әртүрлі оқушылар отырғандай, карточкаларды өзі таратады). Оқушылар ноутбуктарды пайдалана отырып, келесі сұрақтарға жауап іздейді:
А) Координаталық сәулені салу үшін қандай қадамдарды жасау керек?
В) Координаталық сәулені пайдаланып сандарды қалай қосуға болады?
С) Координаталық сәулені пайдаланып сандарды қалай азайтуға болады?
D) Координаталық сәулені пайдаланып сандарды қалай салыстыруға болады?
Е) Координаталық сәулені біздің өмірімізге қайда кездестіре аламыз?
Зерттеу жұмысының соңында өз нәтижелерді слайд пен салыстыру керек. (7-11 слайдтар)
Тақырып бойынша қорытынды жасау. Қажет болса түзету.
Қорытынды: Координаталық сәуле – ол шексіз ауқым. Оны пайдаланып, сандарды қосуғы, азайтуға және салыстыруға болады. Өмірімізде де координаталық сәулені қолдануға болады.( 12 слайд)
Рефлексия:
Не шықты?
Не шықпады?
Жұмысымызда қандай кемшіліктер болды?
Неге?
Нәтижемізді қалай арттыруға болады?
Коррекция (қажет болса)
Интернет-ресурстар
Жұптық жұмыс.
5 мин
«Мен таңдаймын»стратегиясы бойынша жұпқа бөліну. Оқушылар өз жұбын өздері таңдайды.
Жұптар тақта алдыңда жұмыс істейді.
«САЛЫСТЫР» стратегиясы. Оқушылар жұппен тақтада бірдей есептерді шығарады. Содан соң жауаптарды тексереді. Егер жауаптары сәйкес келсе, жұп жетон алады, егер жоқ – бірге қателіктерді іздейді.
Оқушылар білімдердің кемшіліктерін анықтайды. Және қателектерді тауып білімдерді толтырады.
13-14 слайдтар
Дифференциалдаған тапсырмалар. (уақытынан бұрын аяқтаған оқушылар үшін)
Бағалау критерийлері:
1. Амалдарды дұрыс қолданды
2. Өрнектің мәнің дұрыс тапты
3. Шыққан мәндерді координаталық сәуледе дұрыс белгіледі.
Рефлексия:
Не шықты?
Не шықпады?
Жұмысымызда қандай кемшіліктер болды?
Неге?
Нәтижемізді қалай арттыруға болады?
Коррекция (қажет болса)
Бекіту
Жұптық жұмыс
6 мин
Жұпта жұмыс істеп, эталон бойынша бір-бірін тексереді. Тестті шешу:
1. Ауаның таңертеңгі температурасы 170С болды, ал күндіз 140С –ға көтерілді, кешке 60С-қа төмендеді. Кешкі температураны анықтаңдар..
240 С; 250 С; 260 С; Басқа жауап.
2. Берілген нүктелердің қайсысы қалғандарына қарағанда солға қарай орналасқан?
А(7); В(10); С(11); D(4).
3. Координаталық сәуледе 19 және 43 сандарының арасында неше бірлік кесінді бар?
23; 24; 25; Басқа жауап.
4. Берілген нүктелердің қайсысы координаталық сәуледе екі нүктенің ортасында орналасқан?
А(18); В(14); С(11); D(8)
5. Координаталық сәуледе 7-ден кем сандарды белгілеңдер.
6. Координаталық сәуледе 9-ден кем, 3-тен артық болатын сандарды белгілеңдер.
Бағалау критерийлері:
1. Амалдарды дұрыс қолданды
2. Өрнектің мәнің дұрыс тапты
3. Шыққан мәндерді координаталық сәуледе дұрыс белгіледі.
Қалыптастырушы бағалау
10 мин
Аты-жөні
Пән: математика
Сынып: 5
Мерзімі:
5.1A бөлім: Натурал сандар және нөл
Тақырып: Координаталық сәуле
Оқыту мақсаттары:
5.3.1.1өлшеудің түрлі ұзындық бірліктерін білу және координаталық сәуледегі
- координаталық сәулені қолданып, натурал сандарды салыстыра алады
- натурал сандарды салыстыру талап ететін жағдайды зерттей алады
1. Координаталық сәулесінде белгіленген D, Е, Т және Кнүктелердің координаталарын жазыңыз.
2. Координаталық сәулесін салыңыз және келесі нүктелердің координаталарың белгілеңіз: А(8), К(12), Р(1), М(9), N(6), S(3).
3.
a) Берілген нүктелердің қайсысы координаталық түзуде солға қарай орналасқан: L(7), D(4), E(5), A(1)?
b) Берілген нүктелердің қайсысы координаталық түзуде оңға қарай орналасқан: С(3), М(8), F(6), B(2)?
Рефлексия
2 мин
15 слайд
What new concepts did you learn in this lesson?
What concepts are still confusing, or difficult, for you?
What is a concept you feel better about after this lesson?
Үй жұмысы
1 мин
1 тапсырма
Автомобиль А нүктесінен 6 бірлікке оңға жылжытқаннан кейін В(17) нүктесіне келді. Ол қай нүктеден шықты? С(8) нүктесіне келу үшін автомобиль қалай жүру керек еді?
Автомобиль проехал из некоторой точки А координатного луча 6 единиц вправо и оказался в точке В(17). Из какой точки он выехал? Как он должен был перемещаться, чтобы попасть из точки А в точку С(8)?
2 тапсырма
М (16) нүктесінен а) 14; б) 22; в) 12; г) 6; д)21; е) 0; ж)16 нүктелерге келу үшін М нүктесін неше бірлікке және қай жаққа жылжыту керек?
Қосымша ақпарат
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
Оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктелді, жаңа тақырыпты түсіну үшін оқушылар интернет-ресурстарын қолдана алады. Топтарға біріктіру үшін оқушылардың білім деңгейлерін есепке ала отырып мұғалім өзі карточкаларды таратады. Оған қоса уақытынан бұрын аяқтаған оқушылар үшін қосымша тапсырма беріледі.
Әр тапсырмаға бағалау критерийлері беріледі. Бағалау бір-бірін және өз-өздерін тексеру арқылы жүзеге асырылады. Оған қоса қалыптастырушы бағалау сабақ соныңда өткізіледі.
Сабақ басында тақырыпқа шығу үшін карточкаларды жинап жүреді. Сергіту сәтін орындау