Қысқа мерзімді жоспар Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.4B бөлім: Алгебралық бөлшектер | Мектеп: |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: |
Сынып: 7 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы | Алгебралық бөлшек және оның негізгі қасиеті | |
Сабақ түрі | Жаңа сабақ (зерттеу сабақ) |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.2.1.18 алгебралық бөлшектің негізгі қасиетін қолдану: |
Сабақ мақсаттары | Оқушыларға жалпы бөлшектер туралы, алгебралық өрнектер туралы білетін білімдерін қайталата отырып, алгебралық бөлшектердің негізгі қасиетін игерту, түсіндіру және оны есеп шығаруда қолдана білу дағдысын қалыптастыру |
Бағалау критерийлері | Оқушылар алгебралық бөлшектің негізгі қасиетін оңнан солға, солдан оңға қарай қолданады |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар төмендегі сөздерді, математикалық терминдерді сөйлемдерде дұрыс пайдаланып және контексін ашып, математикалық тілде сөйлем құра білу. Арнайы лексика және терминология: бөлшек, бөлшек алымы, бөлімі, бүтін өрнек, алгебралық өрнек, көпмүше... . Диалог пен жазу жүргізу үшін сөздердің пайдалы жинағы: Алгебралық өрнек... ; бүтін өрнек дегеніміз ......; алгебралық бөлшек өрнек дегеніміз ....; бөлшек өрнектің мәні дегеніміз.....; бөлшек нөлге тең болады,егер ...; ...нөлге бөлуге болмайды; бөлшектің ....... нөлге тең болмауы керек.т.с.с Сөздік Алгебралық өрнек- Алгебраическое выражение- Algebraic expression Алгебралық бөлшек- Алгебраическая дробь- Algebraic fraction Айнымалының мүмкін мәндерінің облысы- Область допустимых значений переменной - Admitted region of variable, tolerance range of variable Көбейткіштерге жіктеу- Разложение на множители – Factorization Бөлшекті қысқарту- Сокращение дробей - Reduction of fraction |
Құндылықтарды дарыту | оқушылардың ойлау қабілеттерін, таным белсенділігін арттыру, оқушыны ұқыпты тыңдауға, практикамен ұштастыруға, тез шешім қабылдай білу мақсатында өз білімін нақты көрсете алуға дағдыландыру |
Пәнаралық байланыстар | Ағылшын тілі |
АКТ қолдану дағдылары | ИТ, http://interneturok.ru/ru/school/algebra/8-klass/algebraicheskie-drobi-arifmeticheskie-operacii-nad-algebraicheskimi-drobyami |
Бастапқы білім | Алгебралық бөлшек. Алгебралық бөлшектегі айнымалының мүмкін мәндер жиыны. Бөлшектерді қысқарту. Көбейткіштерге жіктеу. |
Сабақтың мазмұны | І –Ш кезеңдік тапсырмалар | | І кезең | ІІ кезеңде | Ш кезеңде | Сабақтың әдіс-тәсілдері: | сұрақ- жауап | а) оқулықпен өз бетімен іздену әдісі б) дискуссия в) практикада бекіту әдісі | үшдеңгейлік тапсырмаларды өз бетімен біртіндеп орындату арқылы бағалау әдістері. | Формалары: | фронтальды, жеке; | а) топты б) фронтальды в) ұжымдық. | жеке. | Көрнекіліктері: | жұмыс дәптері, | а) оқулық; слайдтар, On-line тақтасы б) оқулық, жұмыс дәптер в) оқулық, жұмыс дәптері, тақта | жұмыс дәптері, тақтадағы «ашық журнал», мұғалім мен оқушылардың жеке журналдары | Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы 2 мин | I кезең А). Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу. Психологиялық дайындық: Кәнеки балалар, бүгін барлығымыз бір-бірімізге не тілейміз?(оқушылар орындарынан тұрып мұғалімге қарап: «сізге шығармашылық табыс» және бір-біріне қарап: «бізге сәттілік» -деп айтады). б) үй тапсырмасын тексеріп белгілеу - Балалар, бүгінгі сабағымыз ерекше, себебі осы сабақта әрбір оқушының өз біліктілігін, жалпы өткен тақырыпты қаншалық игергенін көрсететін мүмкіншілігі болады. Жаңа сабақты меңгеруде тірек болатын оқушылардың үй тапсырмасының дұрыстығын тексерейік. Үй тапсырмасының жауаптары тақтада жазулы тұр, ал сендер қасыңдағы отырған оқушымен алмасып, бір-біріңнің жұмыстарыңды тексересіңдер. Дұрыс жауабы болса, тексерудің соңында оқушылар бағалау парағына мұғалімнің айтқан балын қояды. | |
Сабақтың ортасы 5 мин | Проблемалық сұрақтар «Алгебралық бөлшекті қысқартуға бола ма? Болса қалай?» «Көпір» тапсырмалары І кезең в) «көпір тапсырмаларын» тексеру. 1. Қандай өрнекті бөлшек өрнек деп атайды? Құрамында айнымалысы бөлімінде кездесетін бөлшектері бар өрнектер бөлшек өрнектер деп аталады. 2. Айнымалының мүмкін мәндері деп нені айтады? Өрнектің мағынасы бар болатындай оның құрамындағы айнымалылардың барлық мәндері жиынын осы өрнектің мүмкін мәндер жиыны (ММЖ) деп атайды | Ә.Н. Шыныбеков; Алгебра 7, 8 сын. |
15 мин | «Білу» тапсырмалары Кім? Не? Қалай? Қашан? Қандай? ІІ кезеңде–а) оқушылардың топта өз бетімен жұмыс дәптерінде берілген жетелеуші тапсырмаларға оқулықтан жауап іздеуі. Мұғалімнің тақтадағы «ашық журналдағы» алдында өткен тақырып бойынша жиналған жалпы ұпай санын өзінің жеке журналына тіркеуі. б) мұғалімнің көмегімен дискуссия жүргізу; в) тақтамен, оқулықпен жеке жұмыс. II кезең Бос орынға қажет сөзді жаз: 1. а, b және с рационал өрнектері үшін (1) теңбе-теңдігі орындалады. Мұнда . (1) теңбе-теңдікті рационал бөлшектердің негізгі қасиеті деп атайды. 2. Анықтама: Құрамындағы барлық айнымалылардың мүмкін мәндері жиынында ақиқат болатын теңдікті теңбе-теңдік деп атайды. Өрнекті оған теңбе-тең өрнекпен алмастыруды теңбе-тең түрлендіру деп атайды. 3. Егер бөлшектің алымының (немесе бөлімінің) таңбасын өзгертсек, онда бөлшектің де таңбасы өзгереді. | Алгебpа. 7 класс. Учебник. ФГОС. Ю.Н. Макарычев, Н.Г. Миндюк, К.И. Нешков, С.Б. Суворова. Под ред. С.А.Теляковского. 2013г. |
| «Түсіну» тапсырмалары Неліктен? Неге? Не үшін? Не себепті? Бос орынға қажет сөзді жаз. 1.Не себепті өрнегін оған теңбе-тең өрнегімен ауыстыруға болады? Себебі, (1) теңбе-теңдікті пайдаланып, бөлшегін с көбейткішіне қысқартуға болады. |
| «Талдау» тапсырмалары Айырмашылықты тап: 1) өрнегінің өрнегінен айырмашылығы неде? ...................................................................................................................................... 2) өрнегінің өрнегінен айырмашылығы неде? ..................................................................................................................................... |
| « Жинақтау» тапсырмасы Б лок-схеманы толтыр: |
| «Қолдану» тапсырмалары Төмендегі тапсырмаларды орында : 1. Бөлшектің алымын да,бөлімін де көрсетілген санға бөліңдер: а) -ін 2-ге; б) -ін 3-ке; 2. Қысқартыңдар а) ; б) в) | |
20 мин | «Кері байланыс» Теория: «Білу» III кезең 1-деңгей (5 балл) 1. Көп нүктенің орнына тиісті сөзді жаз: теңбе-теңдігі рационал бөлшектердің негізгі қасиеті деп аталады. 2. Құрамындағы барлық айнымалылардың мүмкін мәндері жиынында ақиқат болатын теңдікті теңбе-теңдік деп атайды. Практика 3. Теңдік дұрыс болатындай бос орындарды толтырыңдар: 1) ; 2) = ; 3) = Жауабы: с, , |
| Теория: «Түсіну» Неліктен? Неге? Не үшін? Не себепті? Практика 2-деңгей (5+4 балл) Бос орынға тиісті қажет сөзді жаз: 1. Өрнекті оған теңбе-тең өрнекпен алмастыруды теңбе-тең түрлендіру деп атайды. 2. Егер бөлшектің алымының (немесе бөлімінің) таңбасын өзгертсек, онда бөлшектің де таңбасы өзгереді. 3. true/false 1) 2) 3) 4. Қысқартыңыз: = | |
| «Жинақтау» , «Талдау» Практика 3-деңгей (5+4+3 балл) Бөлшектің мәнін табыңдар: 1) Шешімі Шешімі: Теңбе-теңдікті дәлелдеңдер: Шешімі: |
Сабақтың соңы 3 мин | Үй тапсырмасы Рефлексия «Табыс» ағашын отырғызайық. Ағаш діні жаңа сабақта өтілген тақырып, жасыл желек –сыныбымыздағы көңіл-күй, ал ағаштың жемістері - сіздердің білімдеріңіз. Жасыл алма: Маған сабақ ұнады. Тақырыпты меңгердім. Сары алма: Тақырыпты түсіндім, бірақ есептеген кезде қиналдым. Қызыл алма: Сабақ маған түсініксіз. Оқушылар алмаларға «сабақты менгердім», «қиналамын», «менгерген жоқпын» деп жазып жабыстырады. | Қосымша |
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |