kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Жизнь и творчество Вольтера (1694 - 1778). Идейное содержание и художественная структура философской повести "Простак", смысл ее названия.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Урок №                                                                         Дата:

Тема: Життя і творчість Вольтера (1694 - 1778). Ідейний зміст і художня структура філософської повісті «Простак», сенс її назви. Конфлікт «природної людини» Гурона і французького суспільства як центральний у творі. Антимонархічні та антиклерикальні мотиви тору. Гурон і Гордон у Бастилії. Трагізм долі мадемуазель де Сант-Ів і Гурона.

Мета:

навчальна: ознайомити з твором Вольтера «Простак» та з іcторією його написання;

розвивальна: розвивати творчі здібності учнів; учити їх засвоювати навчальний матеріал під час бесіди;

виховна: виховувати інтерес до літератури.

Тип уроку: засвоєння нових знань і формування на їх основі вмінь та навичок.

Обладнання: портрет Вольтера, твір Вольтера «Простак»

Прийоми та методи: бесіда

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Простак.doc»

Урок № Дата:

Тема: Життя і творчість Вольтера (1694 - 1778). Ідейний зміст і художня структура філософської повісті «Простак», сенс її назви. Конфлікт «природної людини» Гурона і французького суспільства як центральний у творі. Антимонархічні та антиклерикальні мотиви тору. Гурон і Гордон у Бастилії. Трагізм долі мадемуазель де Сант-Ів і Гурона.

Мета:

навчальна: ознайомити з твором Вольтера «Простак» та з іcторією його написання;

розвивальна: розвивати творчі здібності учнів; учити їх засвоювати навчальний матеріал під час бесіди;

виховна: виховувати інтерес до літератури.

Тип уроку: засвоєння нових знань і формування на їх основі вмінь та навичок.

Обладнання: портрет Вольтера, твір Вольтера «Простак»

Прийоми та методи: бесіда

План уроку:

1. Оголошення теми і мети уроку

2. Перевірка домашнього завдання

3. Мотивація навчальної діяльності учнів

4. Сприймання та засвоєння учнями нового матеріалу

5. Систематизація й узагальнення знань

6. Завдання до дому та інструктаж до нього

7. Підсумок уроку. Оголошення оцінок з обов’язковою їх мотивацією

Хід уроку

1. Оголошення теми і мети уроку (2хв.)

2. Перевірка домашнього завдання (3хв.)

3. Мотивація навчальної діяльності учнів (8хв.)

Повість «Простак» займає важливе місце у прозовому доробку титана Просвітництва. Цей філософський твір надає великі можливості для різнопланового аналізу. Серед основних тем і проблем, яких доцільно торкнемося ми на нашому сьогоднішньому уроці зарубіжної літератури є одвічна боротьба добра і зла у повісті «Простак», феномен «одивнення» дійсності у творі, жанрове новаторство Вольтера, духовна еволюція героїв повісті, стилістична специфіка та культурологічна наповненість твору Вольтера, проблема злочину і кари, «цивілізація» проти «природи» та «природної людини» у філософському роздумі Вольтера. Знайомлячись сьогодні з цією «філософською повістю» ми з вами знайдемо прозовий зв'язок між авторським замислом та його текстуальним оформленням. Ми зможемо зрозуміти думки письменника, які живуть у самій художній формі, у її найдрібніших особливостях, і можуть бути осягненими лише в результаті аналізу складної взаємодії усіх елементів твору.

4. Сприймання та засвоєння учнями нового матеріалу (20хв.)

1)Вчитель: Діти, а зараз перед тим як розглядати твір «Простак», один з вас буде розповідати зміст повісті Вольтера (повідомлення учня за випереджувальним завданням).

2) Ідейний зміст і художня структура філософської повісті «Простак» (1767)

Вчитель: Сьогодні ви почули термін «філософська повість». Спробуймо дати визначення цього терміна. (Учні разом з учителем формулюють і записують у зошити визначення: прозаїчний жанр епосу, в основі якого лежить філософська, етична або інша теза, ілюстрована в художніх образах; логіка розвитку подій у такому творі обумовлена логікою розвитку філософських ідей, а не образів людей.)

Найвідоміші філософські повісті Вольтера - «Задіг», «Кандід», «Простак». У центрі цих творів, які розвінчують суспільні порядки, церкву, суд, проблеми «світового зла». Вольтер намагався у своїх творах розкрити згубний вплив суспільного устрою на особистість. Філософські повісті письменника присвячені саме цій темі. Але Вольтер не просто ілюструє свої морально-політичні погляди, він складає цікаві, сповнені життя, пригод, переживань історії. Насильство над людиною викликає в письменника протест, тому що філософа завжди приваблювали природність і воля, вільний розвиток особистості.

У повісті «Простак» він уперше у філософській прозі переносить дію з екзотичних країн до Франції. Людина, здатна «сприймати всі предмети в неспотвореному вигляді», гуронець за вихованням, француз за народженням, опиняється в середовищі французьких дворян та духовенства, де панують беззаконня, шпигунство, доноси, релігійні переслідування, корупція королівської адміністрації. Проводячи Простака через кола пекла, що іменуються суспільними стосунками, Вольтер за допомогою всіх відтінків комічного піддає критиці політику, релігію, інститут шлюбу, науку.

Ідейний зміст повісті Вольтера - згубний вплив суспільства на «природну людину», що зумовило складність, багатогранність образу Простака, який протистоїть цивілізації, а не захоплюється нею. (Запис у зошити.)

Душа героя проста і щира, не позначена тавром лицемірства, прагне гармонії з собою та людьми. Події в повісті стрімко змінюють одна одну. Завдання автора - якнайшвидше створити такі обставини, за яких виявиться і стане наочною якась безглуздість навколишнього життя. Тема повісті «Простак» - історія кохання Простака і вродливої дівчини СентІв. У розділах 1 - 8 події відбуваються в Нижній Бретані, у пріораті Гірської Богоматері. Вольтер з гумором розповідає про події, смішні непорозуміння та пригоди. Друга частина повісті досить драматична. Простак, відзначившись у битві з англійцями, які напали на узбережжя, вирушає до Парижа за заслуженою винагородою, а заодно за дозволом одружитися з коханою Сент-Ів. Простакові так і не вдалося домогтися свого. Ніжна й віддана Сент-Ів гине. Маленька людина виявляється цілком беззахисною перед свавіллям урядовців. Усі її «природні почуття» - доброчесність, сердечність, віра в справедливість - безжально розтоптані жорстокою державною машиною.

5. Систематизація й узагальнення знань (7хв.)

Вчитель: Уважне прочитання повісті Вольтера «Простак» надає нам можливість зробити певні висновки. Окрім ідеї боротьби добра і зла, яка буквально пронизує кожен елемент твору, ключовою суперечність повісті можна назвати невідповідність «слова» і «дійсності», «слова» і «вчинку».





6.Завдання до дому та інструктаж до нього (3хв.)

Вчитель: Учні

Повторити записи в зошитах. Відкривають щоденники та

записують дом. завдання, а

потім уважно слухають

інструктаж щодо його

виконання.

7. Підсумок уроку. Оголошення оцінок з обов’язковою їх мотивацією (2хв.)

Вчитель: Учні

1)Чи задоволені ви підсумками своєї роботи? Так,задоволені

2)Діти, дякую вам за увагу, з вами було дуже До побачення!

Цікаво працювати. Бажаю вам успіхів у

домашньому завданні. До побачення!






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Литература

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс.
Урок соответствует ФГОС

Автор: Кривенко Дарья Дмитриевна

Дата: 16.01.2015

Номер свидетельства: 156541
