Қазақ әдебиеті | Мұғалім:Бекбаева | Уақыты:08.12.2017 | Кабинет:315 | ||
Сабақтың атауы | Шалкиіз жырау."Би Темірге" бірінші толғау | ||||
Мақсаты | Шалкиіз Тіленшіұлының толғауларының басты тақырыптары,жырларының адамгершілік қасиеттерді насихаттауымен, ақыл-нақыл мен өсиет сөздерінің молдығымен ерешеленетінін ұғындыру.Толғауының мазмұнын игерту | ||||
Топқа бөлу | Сандар арқылы топтарға бөлу | ||||
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру | Балалар, бүгін біз шаттық шеңберіне жиналайық! Шеңберге тұрайық, достарымызбен қол ұстасайық! Барлығымыз жақсы көңіл-күйде бір-бірімізге тілегімізді айтайық! Бір-бірімізге қарап күлкімізді сыйлайық! | ||||
Сабақтың барысы | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | |||
Үй тапсырмасын сұрау Қызығушылықты ояту | Қазтуған жырау шығармашылығы "Жуан,жіңішке" сұрақтар әдісі 1.Жыраулар поэзиясының алғашқы өкілдері кімдер? 2.Қазтуған жырау қай кезеңде өмір сүрді? 3.Қазтуған жыраудың қандай шығармаларын білесіңдер? Топтастыру стратегиясы --Шалкиіз-- | ||||
Мағынаны тану | Шалкиіз жырау (1465-1560) Шалкиіз поэзиясының жыраулар поэзиясындағы орны ерекше. Шалкиіз Тіленшіұлы — жырау, орта ғасырлардағы қазақ поэзиясының көрнекті өкілі. Шалкиіз жас кезінен-ақ ер жүрек жауынгер әрі талантты жырау ретінде даңққа бөленді. Жырау туындылары әсерлі, өткір, аз сөзге көп мағына сыйғызған сұлу сазды көркемдігімен ерекшеленеді. Ол әйгілі ақын болған. Өз жырларында өмірге терең көз жіберген, аталы ғибратнамалық сөз қалдырған. Шалкиіз талай жорықтарға қатысқан.Елін жауынан, дұшпанынан тек «жалаңаш барып жауға тиер» ер ғана қорғай алады деген түйін жасайды. Ақын өз ойын жақсы мен жаманды, жарық пен күңгіртті салыстыра өрнектейді. | ||||
Ой толғаныс Шығармашылық жұмыс | 1-топ.Шалкиіз жырау.Өмірі мен шығармашылығы 2-топ."Би Темірге" бірінші толғау.Өлең құрылысын талдау 3-топ.Венн диаграммасы Асан қайғы мен Шалкиіз жырау "Шалкиіз -адамгершілік туын көтерген жырау" тақырыбында ойтолғау жазу | Оқушылар постер қорғайды, талдайды, салыстырады. Ойтолғау жазады | |||
Бағалау | Бағалау парақшасын үлестіру | Оқушылар бір-бірін бағалайды | |||
Үйге тапсырма | Мазмұндау | Күнделіктеріне жазады | |||
Уақыты:08.12.2017 | Кабинет:315 | ||||
Топқа бөлу | Сандар арқылы топтарға бөлу | ||||
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру | Балалар, бүгін біз шаттық шеңберіне жиналайық! Шеңберге тұрайық, достарымызбен қол ұстасайық! Барлығымыз жақсы көңіл-күйде бір-бірімізге тілегімізді айтайық! Бір-бірімізге қарап күлкімізді сыйлайық! | ||||
Сабақтың барысы | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | |||
Үй тапсырмасын сұрау Қызығушылықты ояту | Қазтуған жырау шығармашылығы "Жуан,жіңішке" сұрақтар әдісі 1.Жыраулар поэзиясының алғашқы өкілдері кімдер? 2.Қазтуған жырау қай кезеңде өмір сүрді? 3.Қазтуған жыраудың қандай шығармаларын білесіңдер? Топтастыру стратегиясы --Шалкиіз-- | ||||
Мағынаны тану | Шалкиіз жырау (1465-1560) Шалкиіз поэзиясының жыраулар поэзиясындағы орны ерекше. Шалкиіз Тіленшіұлы — жырау, орта ғасырлардағы қазақ поэзиясының көрнекті өкілі. Шалкиіз жас кезінен-ақ ер жүрек жауынгер әрі талантты жырау ретінде даңққа бөленді. Жырау туындылары әсерлі, өткір, аз сөзге көп мағына сыйғызған сұлу сазды көркемдігімен ерекшеленеді. Ол әйгілі ақын болған. Өз жырларында өмірге терең көз жіберген, аталы ғибратнамалық сөз қалдырған. Шалкиіз талай жорықтарға қатысқан.Елін жауынан, дұшпанынан тек «жалаңаш барып жауға тиер» ер ғана қорғай алады деген түйін жасайды. Ақын өз ойын жақсы мен жаманды, жарық пен күңгіртті салыстыра өрнектейді. | ||||
Ой толғаныс Шығармашылық жұмыс | 1-топ.Шалкиіз жырау.Өмірі мен шығармашылығы 2-топ."Би Темірге" бірінші толғау.Өлең құрылысын талдау 3-топ.Венн диаграммасы Асан қайғы мен Шалкиіз жырау "Шалкиіз -адамгершілік туын көтерген жырау" тақырыбында ойтолғау жазу | Оқушылар постер қорғайды, талдайды, салыстырады. Ойтолғау жазады | |||
Бағалау | Бағалау парақшасын үлестіру | Оқушылар бір-бірін бағалайды | |||
Үйге тапсырма | Мазмұндау | Күнделіктеріне жазады | |||