Сабақтың тақырыбы: Қазақстан қалаларына саяхат.
Сабақтың мақсаты: 1.Білімділік . Оқушыларды ҚР ның қалаларына сырттай саяхат жасай отырып, сөйлеу тілін дамытуға, сөздік қорын молайтуға ықпал ету. 2. Дамытушылык: оқушылардың ой-өрісін дамыту, ойлау қабілетін дамыту, сөйлеу мәдениетін қалыптастыру. 3. Тәрбиелік: Отанға деген сүйіспеншілік сезімін арттыру.
Сабақтың қөрнекіліктері : ҚР-ның картасы, суреттер, Қазақстан Республикасының рәміздері, грамматика кестесі, презентация.
Сабақтың түрі: саяхат сабақ.
Сабақтың әдісі: Сұрақ – жауап, әңгімелесу, түсіндіру.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
1. Сәлемдесу, 2. Кезекшімен сұхбат.
ІІ. Үй жұмысын тексеру: 5-тапсырма (184бет)
Сөйлемдердің дұрыс, бұрыстығын табыңдар.
Сөйлем. Дұрыс Бұрыс
1. Бәйтерек бейнесі «өмір ағашы» деген мағынаны білдіреді. +
2. «Астана – Бәйтерек» монументінің биіктігі - 79 метр. +
3. Бәйтерек тек архитектуралық ескерткіш. +
4. Монумент Есіл өзенінің сол жағалауында орналасқан. +
5. Бәйтеректің тамыры жер асты әлемінен бастау алады. +
6. Бәйтеректің діңгегі жер бетінде орналаспаған +
2-тапсырма: Берілген сөздерге сөз құрамына талдау жасаңдар.
1) монументінің - монумент + і + нің (3 морфем)
а) Монумент – түбір,б) і Т.ж ІІІ жақ, жекеше түрів) нің – І.с жалғау
2) бейнесі - бейне +сі (2 морфем)
3) архитектуралық - архитектура + лық (2 морфем)
Архитектура – түбір, лық – сөз тудырушы жұрнақ.
4) мағынаны - мағына + ны (2 морфем)
Мағына – түбір, ны –таб.с. жалғауы.
Суреттер арқылы( қандай қалалар)
ІІІ. Ал, енді жаңа тақырыпқа көшейік. Бүгін біз «Қазақстан қалаларына саяхат» жасаймыз. Сабағымызды келесі сұрақтар – жауаптар арқылы бастаймыз.
карта + сұрақтар + аудармасы + жауаптар (диалог болады)
Сұрақтар – 177 бет, 2 – тапсырма.
Сөздік: аймақ - орналасқан –
өлке - күннен-күнге -
мәдени ошақтар- әйгілі -
( оқу, аудару, дәптерге жазу)
Фонетикалық талдау.
Аймақ ( ай-мақ) - 2буын,1-т.б , 2 – б.б әйгілі (әй-гі-лі) 3 буын, 1- т.б, 2,3 – а.б
а – д/ты, жуан, езулік, ашық. ә– д/ты, жінішке,езулік, ашық
й – д/сыз, үнді й - д/сыз, үнді
м – д/сыз, үнді г - д/сыз, ұяң
а - д/ты, жуан, езулік, ашық і -д/ты, жінішке, езулік, қысаң
қ - д/сыз, қатаң л – д/сыз, үнді
і -д /ты, жінішке,қысаң,езулік
5 әріп, 5 дыбыс. 6 әріп, 6 - дыбыс
Мәтінді түсініп оқыңдар. ( 178 бет, 4-тапсырма)
1. Мұғалім оқиды, оқушылар тындайды
2. Оқушылар түртіп оқу стратегиясы арқылы мәтінді оқыңдар. (чтение методом
«пометок» «+» - білемін
« - « білмеймін
« ?» -таңғалдырамын
Синтаксистік талдау жасаңдар. (предложения из текста)
1. Солтүстік Қазақстан - астығы мол өлке.
( жай сөйлем-хабарлы, жайылма, жақты, толымды)
(Простое-повествовательное, распространенное,личное,полное)
2. Солтүстікте Қостанай, Петропавл, Көкшетау, Павлодар қалалары орналасқан.
( жай сөйлем, хабарлы, жайылма, жақты, толымды)
3. Шығыс Қазақстанға Семей және Өскемен қалалары жатады.
( жай сөйлем, хабарлы, жайылма, жақты. толымды)
Сабаққа қорытынды жасаймыз.
Тірек сызбаны толтырамыз.
Қалалар
Солтүстік Қазақстан
Онтүстік Қазақстан
Шығыс Қазақстан
Орталык Қазақстан
Батыс Қазақстан
Үйге тапсырма: Қалалар туралы қысқаша мазмұндау.