Абай Құнанбаевтың өмірі мен шығармашылығы |
| Мақсаты: Сабақтың нәтижесі: (сабақтан нені күтемін) Нені үйренді? | Абай Құнанбаевтің өмірі мен шығармашылығын туралы мәлімет бере отырып, өлеңдерінің ерекшеліктерін ұғындыру, басқа жазушылармен ұқсас жақтарын үйрету. Абай өмірі мен шығармашылығын, өлеңдерінің тақырыптарын, басқа жазушылармен ұқсас жақтарын үйренеді. Топта жұмыс жасауды, өзгенің пікірін құрметтеуді үйренеді |
| Сілтеме: | . Қазақ тілі Автор: Г.Тұрсынова, А.Қасымбек, А.Нұрғазы |
| Модульдердің кіріктірілуі: | Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер;Сыни тұрғыдан ойлау;Оқытуда АКТ-ны қолдану;Оқыту үшін және оқуды бағалау;Дарынды және талантты баланы оқыту;Жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу;Оқытудағы басқару және көшбасшылық. |
| Әдіс-тәсілдер: | «Брейн- ринг», «Сұрақ – жауап»,«Аудио-визуалды», «Миға шабуыл»,«Синквейн», «Ассосация», «Т кестесі», «Тұжырым кестесі», «Кері байланыс», |
| Ұйымдастыру кезеңі: | Уақыт | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Ресурстар |
| Психологиялық дайындық | 1мин | Сәлемдесу Қызығушылығын ояту. Слайдтан көрсетілген әдемі сөздерді қайталау | Слайдтан көрсетілген әдемі сөздерді қайталап, көңіл күйлерін көтереді. | АКТ |
| Топка бөлу | 2 мин | Оқушыларды Абай, Абай өлеңдері, қарасөздері бойынша 3 топқа болу, | Оқушылар үш топқа топтасып, топқа лидер сайлап алды. | Сурет қиындылары. |
| Үй тапсырмасын сұрау: | 5 мин мин | Өткен тақырып бойынша «мен саған, сен маған» әдісі арқылы сұрақ –жауап әдісін қолдану. | Топтар бір-бірлеріне сұрақтар қояды. | Сұрақтар жазылған үлестірме материалдар |
| Миға шабуыл | 2мин | Үнтаспадан бір ән тыңдату | Ән қай ақынның шығармасы екенін анықтайды.. | АКТ |
| Жаңа сабақ Білу: | 10 мин | . Брейн-ринг) ойыны: мұғалім окушыларға 3 түрлі тапсырма береді. | І топ Абайдың өмірі туралы мәлімет береді ІІ топ Абай шығармашылығы туралы мәлімет ІІІ топ Қарасөздері туралы мәлімет береді | АКТ дағы слайд пен видеорөлік |
| Түсіну: | 7мин | Топтарға слайдтан үш түрлі тапсырма беріледі | І топ Эйлер шеңбері арқылы Абайдың бес асыл ісі мен бес дұшпанын атау ІІ топ Т кестесі арқылы Абайды басқа жазушымен салыстыру ІІІ топ синквейн әдісі бойынша Абайға бес жолды өлең құрастыру | АКТ, Түрлі түсті стикерлер, маркер |
| Талдау: | 4 мин | Кім жылдам ойыны арқылы сұрақтарға жауып беру | Оқушылар мұғалімнің сұрақтарына жауап береді | АКТ |
| Сергіту сәті | 2 мин | Көзімнің қарасы | Барлығы бірдей ән айтады. | АКТ |
| Қолдану: | 5 мин | Дарынды және талантты оқушылармен жұмыс | І топ Абай туралы өлең шығару ІІ топ Абайға ассосация құрады ІІІ топ Абайға сурет салу | АКТ |
| Қорытынды : | 4 мин | Тұжырым кестесі бойынша сабақты қорытындылаймын. Рефлексия | Тұжырым кестесін толтырады. Сабақтан алған әсерлеріне рефлексия жазады | Түрлі-түсті стикерлер, маркер |
| Бағалау: | 2 мин | Бағалау парағы арқылы бағалау | Топ басшылары бағалайды. | Бағалау парақшасы |
| Үйге тапсырма | 1 мин | Деңгейлік тапсырма | А. Қара сөздерін үйреніп зерттейді В. Жетінші қара сөзінің мағынасын зерттеу С.Абай шығармалары мәңгі жүрегімде атты эссе жазу. | |