kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Алтын балық ( ертегі)

Нажмите, чтобы узнать подробности

Оқушылардың  ойлау  қабілеті дамып,   өз  бетінше  жұмыс  жасай  білу  дағдысы  қалыптасады.

Оқушылар  жаман  әдеттерден  аулақ  болуға, жақсы қасиеттерді бойына сіңіре білуге үйренеді.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Алтын балық ( ертегі)»

Әдебиеттік оқу

2 сынып

Дузенова Гульзада Ораловна

Сабақтың атауы


Тәкаппар. Ш. Смаханұлы

Сабақтың мақсаты


Мысалдағы негізігі ойды түсіндіреді, негізгі идеясын ашады.

Оқушылардың ойлау қабілеті дамып, өз бетінше жұмыс жасай білу дағдысы қалыптасады.

Оқушылар жаман әдеттерден аулақ болуға, жақсы қасиеттерді бойына сіңіре білуге үйренеді.



Барлық оқушылар

Мысалды түсініп, мәнерлеп оқи алады.

Басым бөлігі

Мысал желісі бойынша адамның бойындағы жақсы-жаман қасиеттерді анықтай алады.

Кейбір оқушылар

Өлең құрастырады, салыстыра алады, өз ойын ашық айтады.

Жоспар

Жүргізілетін жұмыс түрлері

Ресурс

Басталуы

10 минут































Ортасы

30минут








































Соңы

5минут









  1. Ұйымдастыру кезеңі

  2. Шаттық шеңбері

Оқушыларды шаттық шеңберіне тұрғызып, өлең жолдарын жатқа айтқызу.

Оқушылар бір-біріне қарап өлең жолдарын айтады.

Бес нәрседен қашық бол 
Бес нәрсеге асық бол 
Адам болам десеңіз. 
Талап, еңбек, терең ой, 
Қанағат, рақым ойлап қой. 
Бес асыл іс көнсеңіз-деп Абай атамыз айтқандай осындай жақсы қасиеттермен сабағымызды бастайық.
3.Топқа бөліну. Оқушылардың қолдарына қима қағаздарды тарату, екінші жағында жазылған сөздерді оқиды да, мұғалімнің нұсқаған тобына барып оырады.

1-топ «Мейірімді»

2-топ «Әдепті»

3-топ «Қайырымды»

4.Үй тапсырмасын тексеру.

Үйге қандай тапсырма берілді?

1-топ «Мейірімді» Қияр туралы ертегілерін оқыту

2-топ «Әдепті» Мысалды сюжетті суреттер арқылы мазмұндау.

3-топ «Қайырымды» Сахналау

5. Өткенді пысықтау Сұрақ-жауап әдісі

Осы мысалда қандай әдет сыналған?

Осы мысалды оқу арқылы қандай әрекеттерден аулақ болуды үйрендіңдер?

6. Тұсаукесер

Судың дауысын естіртемін.

-Суда не тіршілік етеді? Балық

-Қандай балықтарды білеміз? Олардың қандай пайдасы бар?

Бейнежазбадан балық тіршілігін тамашалау.

7.«Болжау» сратегиясы бүгінгі сабағымыз не туралы болмақ?

Ал, бүгін біз сендермен мақтаншақ адам қандай болатынын жайлы Тәкаппар мысалынан оқып білеміз?

Мақтаншақ адам қандай болады?

Оқушылардың жауабын балық қаңқасына жабыстырып, отыру.

а) Автор жайлы мағлұмат беру

Шона Смаханұлы 1924 жылы Жамбыл облысы Талас ауданында туған.Ұлы Отан соғысына қатысқан. «Мектеп баспасында», «Қазақстан мұғалімі» газетінде,ара журналында жұмыс істеді.Шона Смаханұлы-атақты сықақшы.Балаларға арнап көптеген кітаптар жазған. Ол кісі қазақ тілінің жанашыры. Балаларға арналған Шимайбек пен Шыңқ етпе, Тотияйын, Қу түлкінің сыбағасы.

8.Оқулықпен жұмыс

Оқушыларға әр топтан үш оқушыдан екі-екі жолдан оқыту

б) Сұрақ-жауап әдісі Жалпы сыныппен орындау.

-Мысалдағы басты кейіпкерді ата.

-Балық қалай мақтанды?

-Балықтың мақтанғанына теңіз қалай жауап берді?

-Балықтың жағдайы қалай болды?

-Мысалдан сусыз өмір сүргісі келген балықтың жайы суреттелген жолдарды тауып оқы

- Мысалдағы қорытынды ой не? Ол қай жолдарда берілген?

Балық арқылы адамның бойындағы қандай жаман әдет сыналады?

Тәкаппар дегенді қалай түсінеміз?

Тәкаппар-өркөкірек, мақтаншақ

в)Жұптық жұмыс Оқушыларға карточкалар тарату

Мысалдан балықтың сөздерін тауып, кестеге жазу.

9.Ой толғаныс

1-топ «Мейірімді» Венн диаграммасы

2-топ «Әдепті» Мысал бойынша сурет салу.

3-топ «Қайырымды» Тәкаппар балыққа хат жазу

От шашу арқылы бағалайды.

10.Қорытынды

-Ал балалар, балықтың төменгі жағындағы сүйектерін осы жаман қылықтардан бойымызды аулақ ұстап, жақсы қылықтармен байытайық.

-Қандай жақсы қасиеттерді бойымызға сіңіру керек?

Мақалмен аяқтау: Балық сүйексіз болмас, Адам қателіксіз болмас. Яғни, әр адам баласы қателеседі. Бірақ сол жіберген қатені дер кезінде біліп, жоюға тырысу керек.



11. Рефлексия «Кір жаятын жіп»


-Не білдік? Не үйрендік? Не білгілерің келеді?

Стикерге жазып, кір жаятын жіпке іледі.


12. Үйге тапсырма Қара сөзбен әңгімелеу

Сурет салу.

13 Бағалау






































Топтың аты жазылған карточка






Постер, суреттер


Қияр макеті








Интербелсенді тақта










«Фишбоун әдісі» балық қаңқасы



Интербелсенді тақта





















Карточкалар





Ментальді карта











































Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Литература

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 2 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Алтын балық ( ертегі)

Автор: Дузенова Гулзада Ораловна

Дата: 27.04.2017

Номер свидетельства: 411967
