Сынып: 6 «З» | Мерзімі: | Мұғалім: Хабаров М.С. |
Пәні: | Қазақ әдебиет |
Сабақтың тақырыбы: | "Cәбит Дөнентаев шығармалары. «Заман кімдікі?» өлеңі" |
Негізгі түйінді идея: | Cәбит Дөнентаевтың «Заман кімдікі?» өлеңін меңгереді. |
Оқу мақсаты: | Ақынның «Заман кімдікі?» өлеңінің идеясын түсінеді |
АКТ | Ғаламтор |
Пәнаралық байланыс | Тарих |
Табыс критерийлері |
Барлық оқушылар: | Көпшілік оқушылар: | Жекелеген оқушылар: |
C.Дөнентаев өмірі туралы біледі | «Заман кімдікі?» атты өлеңнің мазмұнын меңгереді | Өлеңді әдеби теориялық тұрғыдан талдай алады |
Уақыты | Кезеңдері | Тапсырма | Мақсаты | Формативті бағалау | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушылардың іс-әрекеті | Ресурстар |
2 мин | Кіріспе -Ұйымдастыру кезеңі -Топ ережемен танысу -Еңбекті бөліп беру | Сәлемдесу. Кезекші мәлімдемесі Топ басшы топ ережесімен таныстырады | Оқушылар назарын аудару Топтық ережеге бағындыру Әр балаға жеке жауапкершілік жүктеу | «Жарайсыздар» қошеметтеу | Сәлемдесу. Сәттілік тілеу Топ басшы сөзін тыңдайды Бақылайды | Кезекші мәлімдейді. Топтық ережені тыңдап, түсініп алады | Плакат |
Топқа біріктіру Психологиялық ахуал | Топтарға біріктіру
Топ басшыға сөз беру | Топтастыру және тақырыппен байланыстыру. | «Керемет» қошеметтеу | Топқа біріктіреді. топ басшыға сөз береді | Топтарға жайғасады, топ басшының сөзін тыңдайды | Парақша |
5 мин | Үй тапсырмасын тексеру | Әр топтан үш оқушы шығады, М. Жұмабаевтың өлеңдерін жатқа айтады. | Асан қайғы туралы мәлімет алу | «Керемет» қошеметтеу | Тыңдайды | Ортаға шығып өлеңді жатқа айтады | |
1 мин | Сергіту | Мен билегім келген ән | | | | | |
Оқиды-5 мин Айтады- | Негізгі бөлім Білу,түсіну | Видео тыңдау. Түртіп алу әдісі. BilimLend.kz kitap.kz | Видео арқылы С.Дөнентаевтың өмірі мен шығармашылығына шолу жасау | «Керемет» қошеметтеу | Сұрақ негізінде жауап алу | Видео көреді. Ақын өміріне қатысты мәліметтерді тыңдай отырып жазады. Өлеңді бірге оқиды. | Интерактивті тақта Видео Аудио |
21 мин 3 мин | Қолдану 5мин Талдау 5 мин 5мин Жинақтау 6 мин | Жетек сұрақ қою арқылы өлеңнің мазмұнын ашу. Сәбит Дөнентаев қай өңірдің тумасы екен? Қай жылы дүниеге келді? Қандай өлеңдер жинағы бар екен? Заман дегенімізді қалай түсінесіздер? Ақынның айтуынша заман кімдікі екен? Неліктен ақын заман кімдікі деп сұрақ тастап отыр? І,ІІ топ «Заман кімдікі?» өлеңге СКТ жүргізеді C. Дөнентаев «Заман кімдікі?» өлеңге сатылай кешенді талдау 1. Автор: 2.Тақырып: 3.Жанр түрі: 4.Идеясы: 5.Шумақ: 6.Тармақ: 7.Бунақ: 8.Буын саны: 9.Ұйқас түрі: 10.Сөздік жұмысы: 11.Өлеңнің негізгі түйіні,тәрбиелік мәні: ІІІ,ІV топ «Сәйкесін тап» орындайды. Заман А)ебін тапқан шешендікі Абырой, кісілік Ә) озғандікі Құр тілек Б) Құдай ұрғандікі Бәйге В) жалқау қара басқырдікі Қырсық шалу Г) қасқырдікі Жуас қой Ғ) тырнақты мен тістінікі Даулы мал Д) ақшанікі
Жауабы: 1.__, 2__,3.__,4.___ ,5.__, 6__,7.__8.___. Ой толғау «Мына заман кімдікі?» | Оқушыларға тақырыпты меңгеріп, ой бөлісу | Бағалау парақшасы | Тапсырма бөліп береді Тыңдайды, бақылайды | Әр топ өзіне берілген тапсырманы топпен талқылайды,сұрақтарға жауап береді. Алғашқы тапсырмаларын орындап болған соң, әр топ тапсырмаларымен алмасып бірін-бірі тексереді. Алып-қосары болса айтады. | Парақша Интерактивті тақта |
Қорытынды | Мұндай өлеңдер әдебиет теориясында қалай аталушы еді? Риторикалық сұраулы сөйлем дегеніміз не? | Сыни тұрғыдан ойлауын дамыту | Бағалау парақшалары | Тапсырманы түсіндіреді | Берілген тапсырманы топпен талқылап, пікір алмасады. | |
5мин 3 мин | Бағалау Үйге тапсырма беру Кері байланыс | Бағалау парақшалары арқылы баға береді Өлең желісі бойынша сурет салу Стикер | Білімді бекіту Өзін-өзі бағалау Өзіне есеп беру | | Сұрақты қояды, тыңдайды | Орындайды, бағалау парағында топ басшы бағалайды. Сабақтан алған әсерін жазады | Парақша |
Сабақтан кейінгі ойланатын сұрақтар: |
Не сәтті болды? | |
Не сәтті болмады? | |
Нені жақсартуға болады? | |
Мен өз дағдыларымды нені дамыта алдым? | |
Нені өзгертуге болады? | |
C. Дөнентаев «Заман кімдікі?» өлеңге сатылай кешенді талдау
1. Автор:
«Сәйкесін тап» орындайды.
Жауабы: 1.__, 2__,3.__,4.___ ,5.__, 6__,7.__8.___.