kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Шерхан Мұртаза «Тұтқын бала» әңгімесі («Қызыл жебе» романынан үзінді )

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақ тақырыбы:  

     Шерхан Мұртаза  «Тұтқын бала» әңгімесі  («Қызыл жебе» романынан үзінді  )               

Сынып: 6

Сабақтың мақсаты:

Т/А3  Әр түрлі идеяларға қажетті мысалдарды қолдана отырып, өз ойларын жан-жақты дамытады және тұжырымдайды.

Т/А7  Мәтінді мазмұндайды, соған байланысты көзқарасын білдіреді және дәлелдейді.

О3 Мәтіндегі жекелеген сөздердің тура және ауыспалы мағынасын,тұрақты тіркестерді, мақал-мәтелдердің мазмұнын түсінеді.

Т/Ж1 Әдеби шығармадағы негізгі ойды түсінеді, кейіпкерлерге мінездеме береді, өз көзқарасын білдіріп айтады.

   Барлық білім алушылардың мүмкіндігі болады:

     Мәтінді мазмұндайды.Тақырыбы мен идеясын ашып, өзіндік көзқарас танытып,  пікір білдіруде қиналады . Мәтіндегі жекелеген сөздердің тура және ауыспалы мағынасын,тұрақты тіркестерді, мақал-мәтелдердің мазмұнын түсінеді.

 Білім алушылардың көбісінің мүмкіндігі болады:

Мәтінді мазмұндайды, соған байланысты көзқарасын білдіреді.Әдеби шығармадағы негізгі ойды түсінеді, кейіпкерлерге мінездеме береді

Кейбір білім алушылардың мүмкіндігі болады:

Тілдік талдаулар жүргізеді.  идеясын ашуда өзіндік көзқарасын танытып, пікір білдіре алады. Өз пікірін нақтылау үшін дәлелдер келтіреді. Оқиға барысына қатысты проблемалық сұрақтар құрастыра алады

Тілдік міндеттер:

  Тақырыпқа қатысты сөздік қор мен тілдік дағдыларын дамыту.

Тірек сөздер:   оян Тұрар, түрме бастық, гимназия, Ахат молда, Рысқұл, надзиратель,  Бронников

 

Күтілетін    нәтиже

   шығарма мазмұнын  толық түсінеді,  қоғам қайраткері Тұрар Рысқұловтың өмірбаяны туралы мәлімет жинақтайды.Сыни тұрғыдан ойлау арқылы өз пікірін қорғауға дағдыланады

Жоспар

Сабақ кезеңдері

Жоспарланған іс - әрекеттер

Ресурс тар

Тұсау

кесер

Қызығушылы

ғын ояту.

Жаңа сабақ

.

Сергіту

Бекіту

Бағалау.

Үйге тапсыр

ма

Рефлек

сия

 1. І. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, сыныпта жайлы ахуал қалыптастыру.

 Топқа бөлу. Оқушыларды түрлі-түсті конфеттер арқылы  2 топқа бөлу.

.

Сабақ мақсатымен және жетістік критерийімен  таныстыру.

Жетістік критерийі

Жетті

Талпынды

 Оқушы оқу мақсатына жетті, себебі әңгіме мазмұнын түсіне отырып, жүйелі жеткізіп, тілдік талдаулар жүргізеді. Тақырыбы мен идеясын ашуда өзіндік көзқарасын танытып, пікір білдіре алады.

Оқушы оқу мақсатына талпынды, себебі әңгіме мазмұнын түсіне отырып, жүйелі жеткізіп, тілдік талдаулар жүргізеді. Тақырыбы мен идеясын ашып, өзіндік көзқарас танытып,  пікір білдіруде қиналады

Слайд « Тұрар Рұсқұлов- ұлт мақтанышы»

Хронологиялық кестеге назар аударайық
1894 жыл    Алматы облысының Талғар ауданындағы Бесағаш ауылында дүниеге келген.
1907-1910  Меркедегі туыстарына баруы. Орыс-қазақ мектебін үздік бітіруі
1910-1914    Бішкекте мектепте оқиды.                                                                   
1915жыл    Ташкенттегі мұғалімдер институтына түседі.
1916 жыл.    Ұлт-азаттық көтеріліске қатысады.
1917 - 1918 жылдар    21 жаста Түркістан республикасында аштықпен күрес орталық комиссиясының төрағасы болды.
1924 жыл.    Монғолияға өкіл етіп жіберілуі.
1932-1933ж    қазақ халқының жер бетінен жойылып кетпеуі үшін бел буып күресті.
1938 жылы     Сталиндік жазалаудың құрбаны болды.

Мәтінмен жұмыс

 

1-топқа: «Фишбоун» әдісі.

Жетістік критерийі:

1.      Оқиғаның тақырыбы мен идеясын аша білсе;

2.      Негізгі мәселе мен шығу себептерін анықтай алса;

3.      Оқиға барысына шешім шығара білсе;

4.      Топ бірлігі байқалса

2-топқа: «Топтық тергеу» әдісі

 Бағалау. «Екі жұлдыз, бір ұсыныс»

«Көршінің суреті» (сергіту сәті)

 Оқушылар таза парақты басына қойып, қасында қарама – қарсы отырған оқушының суретін салады. Салып болған соң бір – біріне береді.

Жеке жұмыс.

Бағалау.

Жеке жұмыстың әрбір тапсырмасы ( жетістік критерийінде көрсетілген )

бір балдық жүйемен бағаланады.

Сәйкестендіру тесті .

Шығармадағы кейіпкерлердің сөзін тауып сәйкестендіреді.

Рысқұл .             О не дегенің байғұс – ау, алжиын дегенсің бе? Тұрарды      қайтесің?Ол бала емес пе екен?
Надзиратель.    . Оян,Тұрар!
Бронников .            -Сен енді маған әрі тілмаш, әрі писарь боласың.
Қырғызбай.            -Әй, бандиттің баласы! Осы көрген күніңді көпсініп жүрсің бе,ей?!
Салиха.             -Турарка,сен де шоқына сал, пайдасы болмаса,зиянны жоқ -
Приходько  .             -Баланы қорлаушы болма, хайуан!
Наташа .                      -Сабақтан қайтар уақытта кешігуші болма!
Аркадий.                    -Бізде оқуға беретін бала жоқ,қарағым.
Иван Владимирович.          -Жайырақ,құдай үшін, жайырақ!
Атамырза .          - Жай, әншейін, ананың шынтағына қараңызшы,-деп Тұрарға қолын шошайтты
Тұрар.                  «Әттең,Аркашаның орнында мен оқыр ма едім,кітаптан бас алмас едім»-

«Тұрар-қоғам қайраткері» тақырыбында эссе жазу.

Критерийі:

-100 сөзден тұру,

-  Қоғам қайраткерінің өмірінен нақты мысалдар келтіру.

Әр оқушы қиылған гүл күлтешелеріне сұраққа жауап жазады және оны тақтаға іледі.Тақтада гүл формасы көрінеді.

Кері байланысқа ұсынылған сұрақтар.

 1. Сабақ барысында орындаған қандай жұмыстар ұнады ?

2.Нені үйрендің?

3. Бұрын білмеген тақырыптарыңа жауап ала алдың ба?

ОМЖ

Интернет

1.      kz  зей‎

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Шерхан Мұртаза «Тұтқын бала» әңгімесі («Қызыл жебе» романынан үзінді )»




Қызылорда облысы, Жалағаш ауданы, Мәдениет ауылындағы №32 Ілияс Қабылов атындағы мектеп-лицейдің қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің Сүлейменова Мира Артыққызы



Қысқа мерзімді жоспар

Сабақ тақырыбы:

Шерхан Мұртаза «Тұтқын бала» әңгімесі («Қызыл жебе» романынан үзінді )


Сынып: 6




Сабақтың мақсаты:

Т/А3 Әр түрлі идеяларға қажетті мысалдарды қолдана отырып, өз ойларын жан-жақты дамытады және тұжырымдайды.

Т/А7 Мәтінді мазмұндайды, соған байланысты көзқарасын білдіреді және дәлелдейді.

О3 Мәтіндегі жекелеген сөздердің тура және ауыспалы мағынасын,тұрақты тіркестерді, мақал-мәтелдердің мазмұнын түсінеді.

Т/Ж1 Әдеби шығармадағы негізгі ойды түсінеді, кейіпкерлерге мінездеме береді, өз көзқарасын білдіріп айтады.


Барлық білім алушылардың мүмкіндігі болады:

Мәтінді мазмұндайды.Тақырыбы мен идеясын ашып, өзіндік көзқарас танытып, пікір білдіруде қиналады . Мәтіндегі жекелеген сөздердің тура және ауыспалы мағынасын,тұрақты тіркестерді, мақал-мәтелдердің мазмұнын түсінеді.


Білім алушылардың көбісінің мүмкіндігі болады:

Мәтінді мазмұндайды, соған байланысты көзқарасын білдіреді .Әдеби шығармадағы негізгі ойды түсінеді, кейіпкерлерге мінездеме береді


Кейбір білім алушылардың мүмкіндігі болады:

Тілдік талдаулар жүргізеді. идеясын ашуда өзіндік көзқарасын танытып, пікір білдіре алады. Өз пікірін нақтылау үшін дәлелдер келтіреді. Оқиға барысына қатысты проблемалық сұрақтар құрастыра алады



Тілдік міндеттер:

Тақырыпқа қатысты сөздік қор мен тілдік дағдыларын дамыту.


Тірек сөздер: оян Тұрар, түрме бастық, гимназия, Ахат молда, Рысқұл, надзиратель, Бронников


Күтілетін нәтиже

шығарма мазмұнын толық түсінеді, қоғам қайраткері Тұрар Рысқұловтың өмірбаяны туралы мәлімет жинақтайды.Сыни тұрғыдан ойлау арқылы өз пікірін қорғауға дағдыланады

Жоспар

Сабақ кезеңдері

Жоспарланған іс - әрекеттер

Ресурс тар

Тұсау

кесер

























Қызығушылы

ғын ояту.















Жаңа сабақ























.



















Сергіту





























































Бекіту



















Бағалау.





Үйге тапсыр

ма





Рефлек

сия

1. І. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, сыныпта жайлы ахуал қалыптастыру.

Топқа бөлу. Оқушыларды түрлі-түсті конфеттер арқылы 2 топқа бөлу.

.

Сабақ мақсатымен және жетістік критерийімен таныстыру.



Жетістік критерийі

Жетті

Талпынды

Оқушы оқу мақсатына жетті, себебі әңгіме мазмұнын түсіне отырып, жүйелі жеткізіп, тілдік талдаулар жүргізеді. Тақырыбы мен идеясын ашуда өзіндік көзқарасын танытып, пікір білдіре алады.

Оқушы оқу мақсатына талпынды, себебі әңгіме мазмұнын түсіне отырып, жүйелі жеткізіп, тілдік талдаулар жүргізеді. Тақырыбы мен идеясын ашып, өзіндік көзқарас танытып, пікір білдіруде қиналады

Слайд « Тұрар Рұсқұлов- ұлт мақтанышы»

Хронологиялық кестеге назар аударайық
1894 жыл    Алматы облысының Талғар ауданындағы Бесағаш ауылында дүниеге келген.
1907-1910  Меркедегі туыстарына баруы. Орыс-қазақ мектебін үздік бітіруі
1910-1914    Бішкекте мектепте оқиды.                                                                   
1915жыл    Ташкенттегі мұғалімдер институтына түседі.
1916 жыл.    Ұлт-азаттық көтеріліске қатысады.
1917 - 1918 жылдар    21 жаста Түркістан республикасында аштықпен күрес орталық комиссиясының төрағасы болды.
1924 жыл.    Монғолияға өкіл етіп жіберілуі.
1932-1933ж    қазақ халқының жер бетінен жойылып кетпеуі үшін бел буып күресті.
1938 жылы     Сталиндік жазалаудың құрбаны болды.



Мәтінмен жұмыс


1-топқа: «Фишбоун» әдісі.


Жетістік критерийі:

  1. Оқиғаның тақырыбы мен идеясын аша білсе;

  2. Негізгі мәселе мен шығу себептерін анықтай алса;

  3. Оқиға барысына шешім шығара білсе;

  4. Топ бірлігі байқалса






2-топқа: «Топтық тергеу» әдісі


Бағалау. «Екі жұлдыз, бір ұсыныс»


«Көршінің суреті» (сергіту сәті)

Оқушылар таза парақты басына қойып, қасында қарама – қарсы отырған оқушының суретін салады. Салып болған соң бір – біріне береді.


Жеке жұмыс.




Бағалау.

Жеке жұмыстың әрбір тапсырмасы ( жетістік критерийінде көрсетілген )

бір балдық жүйемен бағаланады.





Сәйкестендіру тесті .

Шығармадағы кейіпкерлердің сөзін тауып сәйкестендіреді.

Рысқұл .   О не дегенің байғұс – ау, алжиын дегенсің бе? Тұрарды қайтесің?Ол бала емес пе екен?
Надзиратель.    . Оян,Тұрар!
Бронников .   -Сен енді маған әрі тілмаш, әрі писарь боласың.
Қырғызбай.     -Әй, бандиттің баласы! Осы көрген күніңді көпсініп жүрсің бе,ей?!
Салиха.    -Турарка,сен де шоқына сал, пайдасы болмаса,зиянны жоқ -
Приходько  .   --Баланы қорлаушы болма, хайуан!
Наташа .    -Сабақтан қайтар уақытта кешігуші болма!
Аркадий.     -Бізде оқуға беретін бала жоқ,қарағым.
Иван Владимирович.    -Жайырақ,құдай үшін, жайырақ!
Атамырза .  - Жай, әншейін, ананың шынтағына қараңызшы,-деп Тұрарға қолын шошайтты
Тұрар.    «Әттең,Аркашаның орнында мен оқыр ма едім,кітаптан бас алмас едім»-


«Тұрар-қоғам қайраткері» тақырыбында эссе жазу.

Критерийі:

-100 сөзден тұру,

- Қоғам қайраткерінің өмірінен нақты мысалдар келтіру.





Әр оқушы қиылған гүл күлтешелеріне сұраққа жауап жазады және оны тақтаға іледі.Тақтада гүл формасы көрінеді.

Кері байланысқа ұсынылған сұрақтар.

1. Сабақ барысында орындаған қандай жұмыстар ұнады ?

2.Нені үйрендің?

3. Бұрын білмеген тақырыптарыңа жауап ала алдың ба?







ОМЖ

Интернет







  1. kz зей‎













































































 


































Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Литература

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 6 класс

Скачать
Шерхан Мұртаза «Тұтқын бала» әңгімесі («Қызыл жебе» романынан үзінді )

Автор: Сүлейменова Мира Артыққызы

Дата: 15.11.2016

Номер свидетельства: 359016
