kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Рәміздерім мақтанышым"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Қазақ тілі пәнінен ашық

сабақ жоспары

Тақырыбы: «Зат есім»

2 «а»сынып

                                                                                                     Букенова А.Ж.

                                                             2016-2017 оқу жылы

Сабақтың тақырыбы:Зат есім

Сабақтың мақсаттары:

  1. Білімділік: Оқушыларға зат есім ажырату, сөйлемде атқаратын қызметіне түсінік беру.Зат есім  туралы білімдерін кеңейте түсу.Оқушыларға зат есім жайлы түсінік бере отырып, сұрақтар қоя білуге үйрету.
  2. Дамытушылық: Жаңа технология  элементтерн  пайдалана отырып шығармашылық қабілеттерін дамыту. Оқушылардың сөздік қорын молайту,сөйлеу тілін дамыту,білімдерін толықтыру,ойлау қабілеттерін жетілдіру.
  3. Тәрбиелік:Оқушыларға адамгершілік және ақыл-ой тәрбиесін беру,әдемі жазуға,тапқырлыққа,білімсүйгіштікке,еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: қайталау

Сабақтың әдісі: түсіндіру,әңгімелеу,жеке, жұптық жұмыс, сұрақ-жауап. Көрнекілігі: карточка, кесте, сематикалық карта,тест

Пәнаралық байланыс:Ана тілі,халық педагогикасы

                              Сабақтың барысы

І.Ұйымдастыру кезеңі

   - сәлемдесу, түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру. Қазір қандай сабақ екенін сұрадым.

 Психологиялық дайындық жасау.

Бір, екі, үш

Сынып іші тып-тыныш.

Тыныштықты сақтаймыз,

Сабақты біз бастаймыз.

ІІ Операциялық кезеңі

Оқушыларды үш топқа бөліп отырғызу. Ол үшін 18сурет таратылады ( доп, сағат,машина)

І-топ   « доп   »

ІІ-топ  «  сағат»

ІІІ-топ «машина»

-Балалар қазір бізде қазақ тілі сабағы.Сабағымызды бастамас бұрын мынаған көңіл бөлейікші.Плакатқа жазылған  сөзді оқимыз . « Білімін көп болса, досың көп болады»

Сендер де көп оқып білімді болсандар достарың көп болады.

ІІІ Үй тапсырмасын тексеру»

ІІ.Қызығушылықты ояту. « Ой қозғау»

Білесіңдер Кім? Не? деген сұрағын.Сөйлемдегі ой иесі боламын.Не істеді? Сұрағымен көркейемін, толамын.

-Бұл қай сөз табы деп ойлайсыңдар?  -Зат есім.

-Ендеше зат есім туралы білетінімізді есімізге түсірейік.Әр топтан жауап алу.Оқушылар өз ойларын айтады.

ІІІ.Мағынаны түсіну.

-Дұрыс, ал зат есім дегеніміз не?Зат есімге мысалдар келтіру.Ережені айту

Дәптерлерді ашып бүгінгі күн жазу.Көркем жазу сәті: Зз әрпі.

Әр топқа тапсырмалар беріледі.

Тапсырма№1 Төмендегі сөздерге жалғауларын жалғандар.
Оқушы, терезе, сабақ,жұмыс,гүл, дос, үй,бақша,сынып, доп, өзен, кеш,жұлдыз

Тапсырма№2 Артық сөзді тап.

Суретші, Астана, құрылысшы,әнші,ұшқыш.

Жаңбыр,алмұрт,дәптер,кітап,қалам.

Қыс, көктем,сыйлық,күз,жаз.

Мейрам,қаңтар,мамыр,сәуір,ақпан.

Тапсырма№3 Сәйкестендір

Әр оқушы жеке орындайды.

Тапсырма№4 « Ішіне  -сыртына» әдісі бойынша

 Зат есім бар сөздер ішіне жазу.

Жеңіс күні 9 мамыр –бүкіл дүние жүзі бойынша үлкен мейрам.Жеңістің туын желбіреткен, Ұлы Отан соғысының ардагерлері үшін ерекше мейрам.Жеңіс туымыз көк аспанымызда желбірей берсің!

Сематикалық карта

Сан есім

Сын есім

Етістік

Зат есім

Ойнады

доп

әдемі

төртеу

биік

оқушы

биледі

оныншы

Сергіту сәті:

Тест « Зат есім білімін анықтау»

1.Зат есім нені білдіреді?

а) заттың саын    б) затттың қимылың   в) заттың атын

2.Кім? сұрағына жауап беретін сөзді тап.

а)Жандос    б) дәрі    в)  күлді

3. Бөлме деген сөзге қойылатын сұрақты тап.

а) Не істеді?  б)Не?     в) Кім?

4.-шы жұрнағы қай сөзге лайық?

а)ән     б) торғай    в) қобыз

5.Мәтіңді көрсет

а) б     б)Бала     в)Қыс.Қар жауып тұр.Ағаштар ақ көрпеге оранған сияқты.Төңірек түгел аппақ қар.

6. Жалқы есімдерді тап.

а)Ауыл,қала,ел.     б) Мәди,Алакөл, Ақтөс.   в)Қобызшы,жел

ІІІ. Бақылау – бағалау кезеңі

1. Қорытындылау  :   -Бүгінгі сабақтан біз не алдық ?

  • Жаңалық болатындай нені үйрендік ?
  • Қандай жұмыстар ұнады ?

2. Үйге тапсырма:  Карточкамен жұмыс

Күнделікті енді алайық.

Үй тапсырмасын жазайық.

Қазақ тіліден алған білімді.

Ұмытпай есте сақтайық.

3. Оқушыларды бағалау.

Қазақ тілі пәнінен ашық

сабақ жоспары

Тақырыбы: «Зат есім»

2 «а»сынып

                                                                                                     Букенова А.Ж.

                                                             2016-2017 оқу жылы

Сабақтың тақырыбы:Зат есім

Сабақтың мақсаттары:

  1. Білімділік: Оқушыларға зат есім ажырату, сөйлемде атқаратын қызметіне түсінік беру.Зат есім  туралы білімдерін кеңейте түсу.Оқушыларға зат есім жайлы түсінік бере отырып, сұрақтар қоя білуге үйрету.
  2. Дамытушылық: Жаңа технология  элементтерн  пайдалана отырып шығармашылық қабілеттерін дамыту. Оқушылардың сөздік қорын молайту,сөйлеу тілін дамыту,білімдерін толықтыру,ойлау қабілеттерін жетілдіру.
  3. Тәрбиелік:Оқушыларға адамгершілік және ақыл-ой тәрбиесін беру,әдемі жазуға,тапқырлыққа,білімсүйгіштікке,еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: қайталау

Сабақтың әдісі: түсіндіру,әңгімелеу,жеке, жұптық жұмыс, сұрақ-жауап. Көрнекілігі: карточка, кесте, сематикалық карта,тест

Пәнаралық байланыс:Ана тілі,халық педагогикасы

                              Сабақтың барысы

І.Ұйымдастыру кезеңі

   - сәлемдесу, түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру. Қазір қандай сабақ екенін сұрадым.

 Психологиялық дайындық жасау.

Бір, екі, үш

Сынып іші тып-тыныш.

Тыныштықты сақтаймыз,

Сабақты біз бастаймыз.

ІІ Операциялық кезеңі

Оқушыларды үш топқа бөліп отырғызу. Ол үшін 18сурет таратылады ( доп, сағат,машина)

І-топ   « доп   »

ІІ-топ  «  сағат»

ІІІ-топ «машина»

-Балалар қазір бізде қазақ тілі сабағы.Сабағымызды бастамас бұрын мынаған көңіл бөлейікші.Плакатқа жазылған  сөзді оқимыз . « Білімін көп болса, досың көп болады»

Сендер де көп оқып білімді болсандар достарың көп болады.

ІІІ Үй тапсырмасын тексеру»

ІІ.Қызығушылықты ояту. « Ой қозғау»

Білесіңдер Кім? Не? деген сұрағын.Сөйлемдегі ой иесі боламын.Не істеді? Сұрағымен көркейемін, толамын.

-Бұл қай сөз табы деп ойлайсыңдар?  -Зат есім.

-Ендеше зат есім туралы білетінімізді есімізге түсірейік.Әр топтан жауап алу.Оқушылар өз ойларын айтады.

ІІІ.Мағынаны түсіну.

-Дұрыс, ал зат есім дегеніміз не?Зат есімге мысалдар келтіру.Ережені айту

Дәптерлерді ашып бүгінгі күн жазу.Көркем жазу сәті: Зз әрпі.

Әр топқа тапсырмалар беріледі.

Тапсырма№1 Төмендегі сөздерге жалғауларын жалғандар.
Оқушы, терезе, сабақ,жұмыс,гүл, дос, үй,бақша,сынып, доп, өзен, кеш,жұлдыз

Тапсырма№2 Артық сөзді тап.

Суретші, Астана, құрылысшы,әнші,ұшқыш.

Жаңбыр,алмұрт,дәптер,кітап,қалам.

Қыс, көктем,сыйлық,күз,жаз.

Мейрам,қаңтар,мамыр,сәуір,ақпан.

Тапсырма№3 Сәйкестендір

Әр оқушы жеке орындайды.

Тапсырма№4 « Ішіне  -сыртына» әдісі бойынша

 Зат есім бар сөздер ішіне жазу.

Жеңіс күні 9 мамыр –бүкіл дүние жүзі бойынша үлкен мейрам.Жеңістің туын желбіреткен, Ұлы Отан соғысының ардагерлері үшін ерекше мейрам.Жеңіс туымыз көк аспанымызда желбірей берсің!

Сематикалық карта

Сан есім

Сын есім

Етістік

Зат есім

Ойнады

доп

әдемі

төртеу

6. Жалқы есімдерді тап.

а)Ауыл,қала,ел.     б) Мәди,Алакөл, Ақтөс.   в)Қобызшы,жел

ІІІ. Бақылау – бағалау кезеңі

1. Қорытындылау  :   -Бүгінгі сабақтан біз не алдық ?

  • Жаңалық болатындай нені үйрендік ?
  • Қандай жұмыстар ұнады ?

2. Үйге тапсырма:  Карточкамен жұмыс

Күнделікті енді алайық.

Үй тапсырмасын жазайық.

Қазақ тіліден алған білімді.

Ұмытпай есте сақтайық.

3. Оқушыларды бағалау.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"Рәміздерім мақтанышым"»

«Рәміздерім - мақтанышым»

Тақырыбы: «Рәміздерім - мақтанышым»
Мақсаты: Отан, Қазақстан, туған жер туралы түсініктерін кеңейту. Қазақстан Республикасының рәміздері туралы түсініктерін қалыптастыру.
Оқушыларды Отансүйгіштікке, адамгершілікке, Отанына, халқына адал қызмет етуге, елінің Туын, Елтаңбасын, Әнұранын қастерлеуге, халқының тегін, тарихын білуге тәрбиелеу.

Әдісі: сұрақ-жауап
Көрнекілігі: ҚР-ның рәміздері, Президент портреті
Барысы:
Жүргізуші: Сәлеметсіздер ме, құрметті ұстаздар мен оқушылар! Бүгінгі біздің «Рәміздерім - мақтанышым» атты тәрбие сағатымызды ашық деп жариялаймын.
Оқушылар орындарынан тұрып, ҚР-ның Әнұранын орындайды.
Жанғаным:
Батырлықтың уызына жарыған,
Ер түркіні байрағынан таныған
Өзі ақын, өзі әнші халықта,
Кім айта алар болмаған деп Әнұран.

Каирбай: Гректің «гимн» сөзі қазақша «ұран», «ұран салу» деген ұғымды білдіреді. Басқа ұлттар секілді қазақ елінің де әрбір ру-тайпасының таңба белгілері, жалауымен қатар, Әнұраны да болған. Елді жау шапқанда жер-жердегі сарбаздарды жинауға ат шаптырып, ұран салады, хабар береді. Кезінде сарбаздарға рух берген, жауға қарсы ерлікпен күресе білуге жұмылдырған.
Жүргізуші: Балалар, қазақ халқының «Бізді таныдыңдар ма?» деп, әлемге жар салған Әннұранның әнін жазған, сөзін жазғандар кімдер?

Оқушылар жауабы. Әні: Шәмші Қалдаяқов
Сөзі: Нұрсұлтан Назарбаев, Жұмекең Нәжімеденов
Аяулым: ҚР-ның Әнұранында адамға зор рухани әсер ететін күш, өйткені Әнұранда халықтың, ұлттың, мемлекеттің, елдің бірлігінің нышаны бар.
Думан:
Бәрі болған қараң сынды көне
Ел белгі де, ерлік өнерде.
Жаһандағы ең жауынгер халықта,
Кім сенеді «Ту болмады» дегенге?

Жүргізуші: Ту бейбіт кезде құрметпен сақталып, ол тек жаугершілік кезде ғана шығарылып отырған. Тудан айырылу - өліммен тең болған. Өздерімізге белгілі қазақ жеріне көз тігушілер аз болмаған. Сондай бір қиын-қыстау кезеңде ұлы дана бабаларымыз Төле би, Қазыбек би, Әйтеке би ордабасында кездескеннен кейін, Әбілхайыр хан үш жүздің басын қосып, Бөгенбай батырға қазақтың туын ұстатқан екен.
Гүлназ: 1992 жыл 4 -маусым - тарихи күн. Сол кезде Республика Жоғары Кеңесі тәуелсіз ҚР-ның мемлекеттік Туы мен Елтаңбасын бекітті. 1992 жылы маусым айында тұңғыш президент Н.Ә.Назарбаев ұлт Туына тағзым етті.
Жалғас: Ту ортасында күн, оның астында қалықтап ұшқан қыран, Тудаң сабының тұсында ұлттық өрнек нақышталған тік жолақ көктеп өтеді. Күн шұғыла, қыран, өрнек бейнесі алтын түстес.

Тамирис :Бас білгізіп жер тарпығын тарпаңға,
Жасы тұрмақ шығады екен қарты аңға.
Қалай оның Елтаңбасы болмайды,
Түлігіне дейін салса ен-таңба.

Сұнғат:
Енді бүгін өлген Туым тірілді,
Әнұраным жалғап алды ғұмырды.
Босағада қалып кеткен Елтаңбам,
Баяғыша төріме кеп ілінді.

Ән: «Жас дәуірдің түлегіміз»
Жүргізуші: Егеменді еліміз жер әлеміндегі басқа мемлекеттермен терезесі тең өркениетті, ол ретінде өзінің Елтаңбасы мен Әнұранын, Туы мен Жалауын белгілеп, осы бір қасиетті белгілердің мәнін әрбір ұрпақтың терең түсініп, әдептілік рәсімдерін орындау борышымыз деп санауын көздейді.

Ал, балалар, ҚР-ның Елтаңбасында нелер бейнеленген?
Оқушылар жауабы: күн сәулесі, көк аспан, шаңырақ, жұлдыз, қанатты тұлпар, бидай сабақтары.

Жүргізуші: Олар қандай мағынаны білдіреді?

Тамирис: : Көк аспан – кеншіліктің, тыныштық пен биіктіктің белгісі. Ашық аспанға тараған күн сәулелері сәулетті өмір санатын көрсетіп тұрғандай, биіктегі жарық жұлдыз Отанымыздың жұлдызы биіктеп, бақыт жұлдызынан нұр шашып тұрғанын білдіреді.
Каирбай : Елтаңбадағы алтын шаңырақ Қазақстанның «қара шаңырақ» деген қасиетті сөзінен алынып, шаңырақ астындағы халықтар бірлігін талап етіп, халықтың қасиетті шаңырағы биіктеп, отбасына күн ананың жарығын шашып, бақыт жұлдызының нұрын төгіп тұр.
Аяулым: Қанатты тұлпардың баламалық мәні қазақтың аңыз-ертегісінен алынған. Аңыз бойынша, қанатты тұлпарға мінген алып батыр алты қат аспанға ұшып, жеті қат жер астына түсіп, халықты қасіреттен азат еткен.

Сұнғат: Бидай сабақтары – молшылықтың нышаны. Аспан ашық, жұлдызы жарқыраған, шаңырағы биік, жеңімпаз, молшылық елінің перзенті болу.
Қорытынды.
Каирбай: Алдағы уақытта тәуалсіз еліміздің шаңырағынан күн сәулесі тарап, кең даласы нанға толып, көлдері көкке күмісткр шашып, тілінің мәртебесі биік болсын!
Жүргізуші: Сонымен қорыта келгенде, өзіміздің жерімізді, рәміздерімізді, Отанымызды құрметтеуге және патриоттық сезімімізді нығайты түсуге тырысайық! Туған жер киелі ұғымды әр қазақстандық құрмет тұтуға, оны қастерлеуге міндетті екенін ұмытпайық. «Ел ерімен мақтанар, жер кеңімен мақтанар» деген, елімізді қорғар ер-азаматтар, асыл ұрпақтар, тәрбиелі ұл-қыздар молая берсін.






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Классному руководителю

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 2 класс

Скачать
"Рәміздерім мақтанышым"

Автор: Букенова Алмагуль Жумагуловна

Дата: 16.05.2017

Номер свидетельства: 415789
