kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Достықтың жеке және әлеуметтік маңыздылығын адамның жоғары сезімі ретінде ашу.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Достық жеке және әлеуметтік маңыздылығын адаиның жоғары сезімі ретінде ашу

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Достықтың жеке және әлеуметтік маңыздылығын адамның жоғары сезімі ретінде ашу.»

Күні: 10.02.2023

Сыныбы: 5 А

Тақырыбы: Достық.

Мақсаты: достықтың жеке және әлеуметтік маңыздылығын адамның жоғары сезімі ретінде ашу.

Тапсырмалар:

* адамгершілік қасиеттерді тәрбиелеу достық пен достықты бағалай білу;

* қарым-қатынас дағдыларын дамыту;

* мейірімділік пен жауаптылықты тәрбиелеуге, сыныптастарымен достық қарым-қатынасты қалыптастыруға ықпал ету.

Әдістері: әңгімелеу, шарап. Жабдық: компьютерлік презентация, "достық туралы" бейнеролик.

Сабақтың барысы

Ұйымдастыру сәті.

- Балалар, сіз сынып сағатына қандай көңіл-күймен келгеніңізді білейік. Сіздің алдыңызда 3 кружка бар – жасыл, көк және сары. Егер сіз күш-қуатқа толы болсаңыз және көңіл – күйіңіз керемет болса, жасыл шеңбер алыңыз, егер сіздің көңіл – күйіңізді жақсы деп атауға болатын болса – онда көк шеңбер, егер Сізді бір нәрсе мазаласа және сіздің көңіл-күйіңізді жақсы деп атауға болмайды-сары түсті алыңыз.

-Бүгін біз не туралы сөйлесеміз деп ойлайсыз? - Бүгін біз достық туралы сөйлесетін боламыз. Бұл сөз сіз үшін нені білдіреді? Біз достыққа қандай мән береміз? Біз дос бола аламыз ба? Екі немесе бірнеше адамның достығы туралы айтуға болады, ал ұжымның, сыныптың достығы туралы айтуға болады. Ұжымның жетістігі көбінесе оның қаншалықты достық қарым-қатынаста болуына, оған кіретін адамдардың қаншалықты қарым-қатынас жасай алатындығына, бір-бірін түсінуіне, өздерін және серіктестерін құрметтеуіне, ортақ істерді шешуге қосқан үлесі үшін жауапкершілікті өз мойнына ала алатындығына байланысты. Сіздер бәріңіз ерекшеленесіздер, бірақ сіздердің әрқайсыларыңыз жеке тұлға, Сіздердің әрқайсыларыңыз-өз артықшылықтары мен кемшіліктері бар, өз сезімдері мен тәжірибелері бар бүкіл әлем. Сіздердің әрқайсыларыңыз ерекше.

- Қазір әрбір қатысушыға сыйлық бергім келеді. Әрқайсысы, бірақ бірдей. (мұғалім қатысушыларға бұршақ таратады, оны ашық алақанға салады). Мұқият қарап, оның қандай екенін айтыңыз? Бұл бұршақ біздің жер планетамызға ұқсайды. Дәл осындай бұршақ ол ғарыштан көрінеді. Бұл біздің үй. Біз осындай нәзік және әдемі планетаны жақсы көруіміз керек. Қоныстануға болатын көптеген адам тұрмайтын жұлдыздар, планеталар, галактикалар бар. Біздің класс-біз бірге өмір сүретін планетаның бір түрі. Планетаның жағдайы адамдардың өзін қалай сезінетініне байланысты – олар жылы ма, ыңғайлы ма, айналасындағылар қандай көңіл-күйде.Егер біз мейірімді, бір-бірімізге құрметпен қарасақ, басқа адамды түсінуге тырыссақ, біздің сыныпта өмір сүру және оқу оңай әрі ыңғайлы болады.

Сабақтың негізгі бөлімі:

Балалар, достық туралы қандай мақал-мәтелдер білесіңдер? Мақал-мәтелдерді жалғастырайық (презентация слайд)

Енді " доп " ойынын ойнайық. Барлығы шеңберге айналыңыз. Оқушылар кезек-кезек бір-бірінің есімдерін "мен сенің қасымда болғаныңа қуаныштымын, Әлижан "деп атайды. Шумақтан саусаққа жіп орап, көршісіне беріңіз және т. б. Достық шеңбері алынады. Жалпы шеңберді бұзбау үшін қолыңызды жоғары, содан кейін төмен көтеріңіз. Сайып келгенде, барлық қатысушылар бір-бірімен байланысты болады. - Біз не істедік деп ойлайсыз? Барлық адамдар бір – бірімен-іс-әрекеттермен, іс-әрекеттермен, тілектермен, оқиғалармен байланысты.

Енді бір астарлы әңгімені тыңдаңыз: Сократтың үш елегі туралы астарлы әңгіме: шындық, мейірімділік және пайда. Өз ойыңызды айтпас бұрын, оны ойлаңыз, оны үш түрлі електен өткізіңіз. Бірде бір адам Сократқа келіп сұрады: - Сен білесің бе, Сократ, бүгін сенің досың маған сен туралы не айтты? - Күте тұрыңыз, - деп тоқтатты Сократ, - алдымен бәрін сұраңыз. - Керемет. Шығады, сіз өз сөздеріңіздің ақиқатына сенімді емессіз. Содан кейін сөздеріңізді келесі електен сұраңыз — мейірімділік елегі. Сіз менің досым туралы жақсы нәрсе айтқыңыз келе ме? - Жоқ, керісінше… - Демек, - деп тағы да Сократ сөзін бөлді, - сен маған досым туралы жаман сөз айтқың келеді, бірақ бұл рас па екеніне сенімді емессің. Сіздің сөздеріңізді соңғы — пайда елегі арқылы електен өткізу қалады. Сіз маған не айтқыңыз келетініне сенімдісіз бе? - Жоқ, бұл соншалықты маңызды емес. (Сократ бұдан әрі не деді деп ойлайсыз?) - Демек, - деп қорытындылады Сократ, - Сен маған жақсылық, мейірімділік, шындық жоқ деп айтқың келеді. Сонда мен мұны не үшін естимін? - Бұл астарлы әңгіме нені үйрете алады? - Сіздің шынайы достарыңыз бар ма? Сіздің ойыңызша, бұл жағдайда қарапайым адам қалай әрекет етеді(видеоролик)

Балалар, сіз бен біз сынып үшін әмбебап Достық кодын жасауға тырысайық. Ұжымдық талқылау және достық кодексін құру. Оқушылар достық кодексінің тармақтарын оқып, өз тармақтарын ұсынады. Достық кодексі. Егер сіз жақсы және адал дос болғыңыз келсе:

1. Достықта адал болыңыз.

2. Досыңызбен жетістіктеріңіз бен сәтсіздіктеріңізбен бөлісіңіз.

3. Тыңдай білу.

4. Досыңызға моральдық қолдау көрсетіңіз.

5. Досыңыздың құпияларын сақтаңыз.

6. Досыңызға сеніңіз және оған сенімді болыңыз.

7. Мазасыз болмаңыз және үйретпеңіз.

8. Ол болмаған кезде досыңызды талқыламаңыз.

9. Досыңызды басқа достарына қызғанбаңыз.

10. Досыңыздың ішкі әлемі мен сезімін құрметтеңіз.

11. Досыңыздың жетістіктеріне қуаныңыз.

12. Достық-адамның адамгершілік байытуы.



Егер сіз жақсы дос алғыңыз келсе, өзіңізді жақсартуға тырысыңыз. Біз мейірімді, әділ адал және жанашыр болуымыз керек, басқаларға сізбен дос болу қызықты болуы үшін көбірек білуге, көбірек білуге тырысуымыз керек. Сонда адамдар саған жетеді, ал саған нағыз, адал дос болатыны сөзсіз. Нағыз достар бір-біріне көмектеседі, бір-бірін түсінеді және қолдайды, достықты бағалайды.

Рефлексия: Біздің сабақ туралы қорытынды жасайық. Сөз тіркесін жалғастырыңыз: "мен бүгін сабақта түсіндім … Сонымен, балалар, біздің сынып сағаты аяқталды. Бүгін біз жасаған тұжырымдар сізге дұрыс шешім қабылдауға көмектеседі деп үміттенемін. Тиісті түсті шеңберді таңдау арқылы көңіл-күйіңізді бағалаңыз. Назарларыңызға рақмет.









5 мектеп-лицейі





Тәрбие сағатының

тақырыбы:


«ДОСТЫҚ»










Өткізген: Абдрахманова А.О.














2022-2023




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Классному руководителю

Категория: Прочее

Целевая аудитория: 5 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Достықтың жеке және әлеуметтік маңыздылығын адамның жоғары сезімі ретінде ашу.

Автор: Абдрахманова Айгерим Оразгалиевна

Дата: 10.03.2023

Номер свидетельства: 627259
