Просмотр содержимого документа
«Петриківський розпис.»
5 УРОКІВ
«Реальність і декор в традиційнім народнім мистецтві»
(петриківський розпис)
образотворче мистецтво 4 клас
Учитель В.М.Зотова
ЗОШ № 41
м. Маріуполь
ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТА УРОКІВ ЗА ТЕМОЮ « ПЕТРИКІВСЬКИЙ РОЗПИС»
4 клас
Дидактична мета: Скласти умови для залучення нових знань за темою « Реальність і декор в традиційнім народнім мистецтві» засобом технології критичного мислення та розвитком інформаційно-комунікативних компетенцій.
Типи уроків: вивчення нового та закріплення матеріалу, створення самостійної творчої роботи.
Мета за змістом :
ОБРАЗОТВОРЧІ:
Базовий рівень:
- засвоїти елементи петриківського розпису
Поглиблений рівень:
- зв’язок з елементами розпису Хохломи, Гжелі.
РОЗВИВАЛЬНІ:.
Базовий рівень
- вміти знаходити в народному промислі петриківський розпис.
Поглиблений рівень
- вміти пояснити зв’язок декоративно-прикладного мистецтва між народами.
ВИХОВАЛЬНІ:
естетичний смак;
любов до рідного краю, природи;
спостережливість;
позитивне відношення до відповідей однокласників;
ТЕХНОЛОГІЯ:
критичне мислення;
ФОРМИ УЧБОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ : фронтальна, індивідуальна, групова;
Методи навчання: наглядно-ілюстративний, пояснювально-ілюстративний, репродуктивний, частково-пошуковий;
Методи впізнання: мультимедійні демонстрації, проблемний, порівняльний;
Завдання, що закладені в основний зміст уроків:
вчити учнів бачити спільне і відмінне у реальній і декоративній формах;
вчити розуміти значення візерунків;
знайомство з творчістю майстрів Петриківки;
демонстрація зразків петриківського розпису, привернення уваги до різноманітності художніх оформлень;
виконання ескізу, переробка реальної форми на декоративну ( стилізація);
практична і емоційна значимість ;
споглядати та естетично оцінювати зразки розпису.
Обладнання: підручник «Образотворче мистецтво» О.Каліниченко;В.Сергієнко 4 клас, портрети художників Петриківки, таблиці з елементами петриківського розпису, картки, малюнки дітей.
Програмні вимоги до теми циклу (виписка з навчальної програми). Програми 1-4 класи «Початкова школа»2006
Зміст навчального матеріалу
Державні вимоги щодо рівня загальноосвітньої підготовки учнів
Ознайомлення з українським народним мистецтвом петриківського розпису
Аналізує й інтерпретує ( на елементарному рівні та при підтримці вчителя):
- декоративна стилізація рослинних форм
- твори народного декоративного та декоративно-ужиткового мистецтва;
- композиційне рішення творів петриківського розпису
- живописні твори на тему побуту;
- підпорядкованість композиції головному (найкрупнішому елементу)
- має елементарне уявлення про: інтер’єр як внутрішній вигляд будівлі;
- пріоритетна роль форми у створенні художнього образу посуду, будівлі тощо.
- технічні прийоми та основні елементи петриківського розпису;
- особливості композиційної будови творів петриківського розпису;
- значення форми у творах декоративно-ужиткового мистецтва
ХІД УРОКІВ :
Структура уроку
Діяльність вчителя
Діяльність учнів
1. Організаційна частина
перевірка готовності учнів , утворення ситуації успіху;
підготовка робочих місць;
2. Актуалізація знань, умінь та навичок
стадія виклику; асоціації; запрошення назвати тему уроку;
приклади відповідей; робота зі словником;
3. Мотивація
пропонує визначити значні цілі для кожного уроку;
озвучують, корегують;
4. Засвоєння знань
пропонує роботу по проведенню інсерта за змістом підручника;
робота в групах за сигнальними картками, таблицями;
5. Закріплення знань
пропонує роботу з таблицями, схемами;
працюють з різними джерелами інформації;
6. Вживання нових знань
акцентує увагу на кінцеві результати учбової діяльності;
виконують вправи, коментують, обґрунтовують свій вибір;
7. Рефлексія
контролюючи питання для перевірки засвоєння знань; тести за картками; засіб «Шість капелюхів»
відповіді на питання, проведення самооцінки;
8. Висновки уроків
пропонує визначити рівень своїх досягнень, позначити перспективи роботи для подальших уроків; допомагає знайти засоби досягнення цілей;
дають оцінку своїм досягненням;
9. Домашні завдання
тренувальні вправи; творчі завдання
пошуки, мистецька абетка;
Очікуваний результат: учні повинні розуміти значення давніх коренів народного мистецтва, уміло користуватися мовою декоративного мистецтва в практичній діяльності.
Урок № 1
Тема. Петриківський розпис. Елементи петриківського розпису.
Мета. Ознайомити учнів з декоративним народним розписом, традиціями петриківського розпису, розписом Хохломи та Палеху. Прищеплювати любов до прекрасного, вчити учнів володіти такими мазками, як «гребінець », «зернятко», «горішок», «перехідний мазок», розвивати уміння та навички компонувати на листі основні елементи розпису, розвивати образне мислення, асоціативну пам’ять, фантазію, творче зображення, зорову пам’ять, ознайомити з художніми творами М. Приймаченко, виховувати естетичне відношення до творів мистецтва, любов до рідного краю.
Обладнання: зразки робіт майстра петриківського розпису М.Приймаченко, зразки робіт майстрів з Палеху та Хохломи, малюнки елементів петриківського розпису, таблички, дитячі роботи.
Хід уроку
І. Організація класу.
П. Актуалізація опорних знань. ( на дошці таблички зі словами)
- Чим відрізняється реальність від фантазії? (2хв.)
Ш. Мотивація учбової діяльності.
( На столі вчителя куманець, рушник, іграшки, палехська скринька, сувеніри з Хохломи)
- Народний майстер виробляє красиві речі, якими користуються люди кожного дня: посуд, одяг, іграшки, рушники.
- Які речі, що лежать на столі, здивували вас незвичайними малюнками, розписом? Що саме сподобалось вам?
- А це речі російського розпису. Що в них спільного? Чим відрізняються? (2хв.)
ІV. Повідомлення теми уроку.
- Сьогодні ми спробуємо навчитися петриківському розпису, будемо вкладати в свою роботу багато тепла, щирості.
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Вступна бесіда.
- Декоративний розпис в Україні традиційно виконували при розпису хат, в прикрашенні меблі, іграшок. Найбільш знайомим є петриківський розпис.
А ви чули про Петриківку? Це село на Дніпропетровщині. Воно зачаровує світ своїми жоржинами, мальвами, соняхами, червоною калиною, тими, що намальовані на скриньках, тарелях, вазах. Земля петриківська зростила не одно покоління майстрів народної творчості таких як: Тетяна Пата, Надія Білоконь, Віра та Галина Павленко, Федір Панко, Марфа Тимченко, Поліна Глущенко, Василь Соколенко, Марія Приймаченко. (2хв.)
2. Перегляд робіт майстрів петриківського розпису. ( на дошці твори майстрів: М.Тимченко. Квіти. (1950); В .Глущенко. Півень у квітах. (1987) (2хв.)
М. Тимченко. Квіти В.Глущенко. Півень у квітах
- Сьогодні ми познайомимось з творчістю М.Приймаченко. (2хв.)
1909 - 1997
М.Приймаченко народилася в 1908 році в селі Болотне Київської області. Любов до красоти вона взяла у батьків. Мама робила вишиванки, а батька - майстер обробки дерев. С дитинства Марія була хворобою ( поліомієліт). Вона була весела, добра дитина, любила грати. З дитинства малювала паличкою на піску біля річки. Потім розмальовувала хати: малювала казкові квіти з казковими героями. Декоративний розпис став її улюбленим заняттям. Потім вона передала свою техніку розпису послідовникам своєї творчості.
Казковий , фантастичний і чарівний світ М.Приймаченко
- Зараз ми ознайомимось з елементами петриківського розпису.
3. Словникова робота (1хв.)
Розпис – сюжетні або орнаментальні живописні зображення на будівлях та побутових предметах.
Колорит – система співвідношень кольорів та відтінків.
4. Візерунки у техніці петриківського розпису. ( на дошці малюнки)
5. Робота з підручником (Л.Н.Любарская. Изобразительное искусство.4класс с.96-97)
- Прочитайте статтю підручника і зробить відповідні позначки ( інсерт) :
V – це знав
+ - це нове
- - думав інакше
? - не зрозумів, є запитання
- Розбір статті. (2 хв.)
6. Слово вчителя з демонстрацією на папері на дошці.
Щоб створити візерунок у техніці петриківського розпису, необхідно оволодіти чотирма типами мазка, традиційно названих « зернятко», «горішок», «гребінець»», « перехідний мазок».
«Зернятко» - мазок, який наносять, починаючи з легкого дотику до сильного натиску пензлем. Коли мазки «зернятко» положенні по обидві сторони стебла, кінчиком назовні, зображення нагадує колос. Звідси і назва.
«Гребінець» - мазок, який починається з потовщення, зробленого натиском пензля та завершується тонким вусиком , який виконується легким дотиком кінчика пензля.
«Горішок» - складається з двох гребінцевих мазків, зогнутих полу лунками та поставлених друг проти друга, нагадують ферму підготовки. Заповнив вільне місце між лунками мазками «зернятко», отримуємо форму схожу на лісний горіх.
«Перехідний мазок»- накладається одним пензлем, але двома фарбами. При цьому сухий пензель в одну ( зелену) , а потім ( жовту). На папері залишається слід від жовтої фарби, який плавно переходить у зелений. (5 хв.)
Фізкультхвилинка ( 2хв.)
VІ. Практична робота.
- Зараз ми з вамиспробуємо зобразитиосновні елементи петриківського розпису.
3. Проба виконання. Робота в парах. ( на партах картки з елементами петриківського розпису). Учні на аркушах малюють елементи розпису, вибираючи знайомі елементи. ( 8 хв.)
4. Виконання роботи самостійно. (6 хв.)
3. Індивідуальна допомога учням.
VІІ. Завершення уроку.
Демонстрація завершених робіт. (1хв.)
Розбір помилок. (1хв.)
Висновок: ( учні роблять висновки за таблицею-схемою) (1хв.)
Знаю – Вмію – Знадобиться
Домашнє завдання: знайти вірші про калину, та малюнки.
Урок № 2
Тема. Петриківський розпис. Декоративне зображення рослин.
Мета. Поглибити знання учнів в галузі українського декоративно - прикладного мистецтва ; розвивати уміння та навички компонування на аркуші елементів рослин; розвивати уміння створювати візерунки з елементів петриківського розпису; вчити учнів володіти мазками «гребінчик», «зернятко», «горішок» та «перехідний мазок»; виховувати інтерес до народного мистецтва; стимулювати творчий потенціал учнів; ознайомити з творчістю Тетяни Пати.
Обладнання: зразки робіт Т. Пати, картки елементів петриківського розпису, малюнки дітей.
Хід уроку
І. Організація класу.
П. Актуалізація опорних знань.
Бесіда за запитанням.
- Що таке реальність?
- Що таке фантазія?
- Чим вони відрізняються?
- З якими елементами петриківського розпису ми познайомились на попередньому уроці?
- Який вам був самий важкий? (2хв.)
Ш. Мотивація учбової діяльності.
- Ми будемо поглиблювати знання про петриківський розпис, про декоративно-прикладну діяльність . А це на сам перед переробка рослинних мотивів. ( на дошці плакат з малюнком калини, малюнки дітей)
Червона калина хай піснею лине
Туди, де криниця і тиха стежина,
І казка, і приказка, і колискова, Бабусина скриня, і мамина мова,
Колядка, щедрівка, розшита сорочка,
І врода дівоча в барвистім віночку.
- Які вірші ви підготували до уроку? (учні читають підготовлені вірші)
- Якимі мазками будемо малювати калину? (5хв.)
ІV. Повідомлення теми уроку.
- Сьогодні ми продовжимо знайомство з переробкою рослинних мотивів петриківського розпису.
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Майстри петриківського розпису. Тетяна Пата. ( на дошці портрет і твори художниці)
1884 – 1976
Т.Пата. Букет. Т.Пата. Букет айстр.
- На попередньому уроці ми познайомились з творчості М.Приймаченко. Сьогодні перед вами твори Тетяни Пати, члена Спілки художників України. Тетяна Якимівна народилась в 1884 році в бідній селянський сім’ї . Як семеро її братів та сестер змалку батракувала на багатіїв. Із чотирнадцяти років заробляла на хліб тим, що ходила по хатах квітчати до свят або весіль комини печей. Потім у петриківський школі викладала композицію орнаменту. Педагогічну роботу поєднувала з творчою, малюючи переважно декоративні панно. У Москві розписувала Український павільйон на виставці. Померла Тетяна Якимівна у 1976 році і похована у Петриківці. (3хв.)
Секрет своєрідності петриківського розпису багато в чому залежить від саморобних пензлів, якими користуються народні умільці і тепер. Малювали не тільки щіточками. Ягоди калини створювали так: брали очеретинку, вмочували в фарбу, а потім – на папір. Виходили однакові ягідки. А коли потрібні були великі квіти, то вирізували з картоплини форму і штампували. А ягоди суниці малювали просто пальцем. (2хв.)
Робота з підручником (Л.Н.Любарская. Изобразительное искусство 4 класс, с.98-99)
- Прочитайте статтю і зробить розбір за таблицею з попереднього уроку ( інсерт)
- Перевірка прочитанного. (2хв.)
Фізкульхвилинка (2хв.)
Показ (інструктаж). Вчитель дає пояснення елементам . Учні малюють разом.
«Розетка» - це кругла чи овальна форма квітки. Виконується пензлем, пальцем.( Який колір нам потрібний для квітки?) У центрі майбутньої розетки поставте крапку (плямку). Навколо крапки щільно один до одного кладіть мазки, повертаючи аркуш паперу (пензлем кладіть мазки «до себе» й «від себе», а пальцем – тільки в напрямку центру). У розетці можна зробити два чи три ряди мазків. Пальцем намалюйте середину.
«Листя» - (стебла, траву) малюють пензлем. Мазки кладуть завжди «до себе». ( Якого кольору листя?)
«Цибулька» - напіврозкриті квіти, пуп’янки – характерні елементи петриківського розпису.
«Ягоди» - малюйте так: палець тримайте майже вертикально над папером і, щоразу вмочуючи у фарбу, щільно притискайте до паперу ( навіть трохи покрутить його) Щоб намалювати кетяг ягід, зобразіть їх щільно одну біля одної.
- Спочатку малюйте квіти, а потім домальовуйте дрібніші деталі: пагінці, листочки, пуп’янки, а закінчуються виноградними вусиками. (10хв.)
Проба виконання. (самостійна робота учнів за зразком на дошці) (10 хв.)
Контроль ( роботи учнів аналізуються і оцінюються) (2хв.)
VІІ. Завершення уроку.
Слово вчителя
Ви навчилися перетворювати світ за законами краси. Нехай казка петриківського розпису назавжди залишиться з вами.
Показ кращих робіт. (2 хв.)
Домашнє завдання: скласти невеличкі оповідання про дивовижну квітку.
Мета. Продовжувати знайомство з петриківським розписом, одним із видів художнього оздоблення деревини, розвивати уяву, творче мислення , фантазію, виховувати акуратність, уважність, повагу до історії українських майстрів. Ознайомити з творчістю В.Соколенко.
Обладнання: портрет В.Соколенко, ілюстрація твору В.Соколенко, зразки кухонних дощечок, малюнки дітей.
Хід уроку
І. Організація класу.
П. Актуалізація опорних знань.
Бесіда:
- Як називають людей, які виконують грубу обробку деревини? ( Теслярі)
- Хто виготовляє вироби, які потребують точнішої і стараннішої обробки? (Столярі).
- Як називається людина, яка розписує дерев’яні вироби? ( Художник)
Оповідання учнів про чудову квітку. ( домашнє завдання) (4хв.)
Ш. Мотивація учбової діяльності.
Легенда про петриківський розпис.
Давно колись в одному селі жили сумні люди і не було радості в їхньому житті. Аж якось завітала до них у гості дівчинка Оленка. Подивилась вона навкруги, взяла фарби і намалювала на стіні хати великий букет яскравих квітів. Схожі квіти, але меншого розміру, з’явилися навколо печі, біля вікон, над дверима. Різні відтінки червоних квітів яскраво виділялися на тлі зелених листочків і нерозквітлих пуп’янків. Де-не-де виднілися соковиті червоні плоди.
Потім Оленка взялася за скриню. На ній теж розквітли червоні квіти. Скриня стала виглядати багато, вишукано. Такі візерунки дівчина написала на кухонних дощечках, на спинках стільців. Коли сумні люди повернулися додому з ярмарку, то не впізнали спочатку своєї хати – її кути, віконниці, одвірки – усе тішило око казковими орнаментами. Тоді посміхнулися люди і вже ніколи не сумували. Багато хто в тому селі запозичив цю ідею , та й собі почав розписувати помешкання. Це створювало чудовий настрій! Це село називалося Петриківка. Ось так казково з’явився петриківський розпис. (4 хв.)
ІV. Повідомлення теми уроку.
- Сьогодні ми спробуємо стати художниками і з простої дерев’яної заготовки створити чудову кухонну дощечку.
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Майстри Петриківки. В. Соколенко. ( на дошці портрет, ілюстрація)
Василь Іванович Соколенко
Одним з учнів Т.Пати , цікавим і своєрідним, є Василь Іванович Соколенко. Він народився 17 січня 1922 року. Випускник Петриківської школи декоративного малювання. Мотиви для своїх композицій він бере як традиційні, так і стилізовані ним квіти та злаки. Охоче малює також птахів – реальних і фантастичних. Майстер створив музей-садибу, єдиний в Україні. В ньому представлені як паперові «мальовки», так і речі хатнього вжитку розписані петриківським розписом. Зараз Василь Іванович живе в селі Петриківка та створює нові мотиви для свого музею-садиби. ( 3хв.)
Розповідь вчителя. ( 2хв.)
Художнє оздоблення деревини - це різьба по дереву, випалювання та розпис. Таким розписом оздоблюють дерев’яні скарбнички, посуд.
Фізкультхвилинка (2хв.)
VІ. Практична робота.
Пояснення вчителя. ( на дошці малюнок дощечки) (2хв.)
- На попередньому уроці ми малювали елементи калини.
- Сьогодні на дощечці намалюємо візерунок із калиною, як на малюнку.
Показ (інструктаж)
- Ви бачите зразки дощечок. Виберіть, який вам більше сподобався.
Проба виконання.
- Малюючи, центральну квітку розміщують так, щоб зобразити найпривабливіше, показати багато дрібних деталей. Розпис виконуйте густими фарбами. (3хв.)
Самостійна робота учнів. (13хв.)
Виставка робіт.
VІІ. Завершення уроку.
Рефлексія: засіб «Шість капелюхів» ( робота за групами з шістьма капелюхами)
Кожна група має капелюхи різного кольору з надписами. Після обміркування в групах вислухуються відповіді учнів.
Білий капелюх . Факти, що впізнали.
Жовтий. Позитивне мислення : які елементи петриківського розпису сьогодні вживали.
Чорний. Проблема: труднощі.
Червоний. Емоції: що більш всього сподобалось на уроці, чому?
Чи отримали ви задоволення від сьогоднішнього уроку?
Для чого знадобиться ваша дощечка?
Домашнє завдання: спитайте бабусь про їх кухонні дерев’яні речі, коли вони з’явилися в родині.
Урок № 4
Тема. Петриківський розпис. Побутова кераміка.
Мета. Поглиблювати знайомство учнів з традиційним видом українського декоративно-прикладного мистецтва - петриківським розписом. Розкрити поняття декору як засобу наповнення та збагачування форм, ознайомити із українським гончарним промислом , удосконалювати навики декору речей. Розвивати образне мислення, асоціативну пам’ять, фантазію. Виховувати естетичне відношення до навколишнього середовища, прищеплювати любов до рідного краю. Ознайомити учнів з творчістю Ф.Панка.
Обладнання: портрет та ілюстрація твору Ф.Панка, малюнки, елементи петриківського розпису, зразки посуду,малюнки дітей, грамзапис українських пісень.
Хід уроку
І. Організація класу.
П. Актуалізація опорних знань.
- Чи пам’ятаєте ви кольори райдуги? (червоний, помаранчевий, жовтий, зелений, голубий, синій, фіолетовий)
- Які вам подобаються найбільше?
- Які кольори відносяться до теплих, а які до холодних? ( 2хв.)
Слово вчителя.
Червоний, кажуть, вибирають ті, хто прагне до влади. Жовтий - це колір цілеспрямованих людей. Оранжевий для тих, хто любить життя, різноманітність. Синій і голубий вибирають ті, хто відчуває незримий світ. Зелений вказує, що людина вперта. Фіолетовий – колір сюрпризів. ( 1хв.)
Ш. Мотивація учбової діяльності.
( на столі вчителя стоїть посуд: куманець, склянка, тарелі, ваза)
Який посуд стоїть на столі?
Який посуд ви б поставили на святковий стіл?
А який посуд не підходить до святкового столу? Чому?
Який дерев’яний посуд є в вашій родині? (3 хв.)
ІV. Повідомлення теми уроку.
- Сьогодні ми відповімо на запит, чим відрізняється побутовий посуд від святкового, познайомимося з побутовою керамікою.
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Майстри петриківського розпису. Ф. Панко.( на дошці портрет Ф.Панка, ілюстрації творів, грає музика)
Федір Савич Панко
1924 - 2007
Федір Савич Панко народився 12 лютого 1924 року в с. Петриківка. Все його життя було пов’язане з декоративним мистецтвом Петриківки. Він глибоко і любовно вивчав традиційні мотиви петриківської орнаментики під керівництвом майстра народного мистецтва Т.Пати. Федір Савич створював нові мотиви рослин – кульбаби, соняшника, кукурудзи. У своїх декоративних розписах він часто використовував мотив то фантастичної жар-птиці, хижуватого півня або сивої зозулі, але основним в творчості Ф.Панка є рослинні мотиви. Майстер декоративного мистецтва заснував і очолив першу і єдину в Україні та світі фабрику петриківського розпису «Дружба». З 1958 року викладав композицію петриківського орнаменту в петриківській філії Дніпропетровської дитячої художньої школи. Його учні в подальшому працювали художниками на фабриці «Дружба». ( 5хв.)
Помер заслужений майстер 8 жовтня 2007 року.
Фізкульхвилинка ( 2хв.)
2. Слово вчителя
- Приступаючи до розпису тарелів , художник вирішує, як будуть вони використовуватися і де.
- Розгляньте зразки тарелів. ( 2хв.)
VІ. Практична робота.
Пояснення вчителя. ( 1хв.)
Зараз ми навчимося об’єднувати деталі орнаменту і доводити роботу до закінченого вигляду, склавши композицію.
Композиція – це розміщення, співвідношення зображувальних елементів у певному порядку.
Показ ( інструктаж). ( на дошці зображення елементів)
За допомогою «пітушинок» ви навчитеся складати композицію малюнка. (Учні розглядають елементи за показом вчителя)
«Пітушіння» - з’єднання, як окремих мазків в квітах і листах, так і окремих елементів між собою. Це можуть бути тоненькі лінії , з’єднані в одній точці в квітках, уздовж центральної лінії в листі, або різноманітні «травинки», «пуп’янки», дрібненькі ягідки, батончики, колосочки і безліч інших дрібних деталей, які розміщені навколо основних елементів чи вздовж стебла в букетах. ( 5 хв.)
Проба виконання . ( 2хв.)
а). Спочатку намалюйте коло ( це буде ваша тарілка).
б). Поміркуйте над тим, з яких елементів складатиметься візерунок і як його розташувати.
Словник (1хв.)
Орнаментом називається узор, який утворюється шляхом ритмічного повторення, чергування елементів.
Візерунком називається узор, який має довільну композицію.
Самостійна робота учнів. (індивідуальна допомога учням) (15хв.)
- Спробуйте скористатися різними типами мазків.
Аналіз помилок, виставка кращих робіт. ( 2хв.)
Рефлексія «Сінквейн» ( вірш з п’яти рядків, написаний за визначеними правилами) (4хв.)
1 рядок – заголовок:
2 рядок - два прийменника;
3 рядок – три дієслова;
4 рядок - змістова фраза;
5 рядок – висновок
ПРИКЛАД Квітка
чудова, дивовижна
прикрашає, чарує, хвилює
Краса родом з Петриківки.
творчість
VІІ. Завершення уроку.
Дивна миска, чарівна,
Візерунками багата.
Як мереживо, вона
Буде всіх нас чарувати.
Надзвичайною красою
Відрізняється вона.
Мабуть ніжною рукою
Зроблена вона така.
Чи отримали ви задоволення від сьогоднішнього уроку?
Де може знадобиться ваша «декоративна тарілка»? (1хв.)
Домашнє завдання: обговоріть з батьками про речі декоративно-прикладного мистецтва, які є в їх родині.
Мета. Ознайомити учнів з особливостями мальовок, з методами їх складання; вчити учнів створювати мальовки, користуючись шаблонами; розвивати спостережливість, творчість, уміння правильно і доцільно використовувати шаблони, почуття міри при роботі з олівцем; виховувати естетичний смак. Ознайомити з творчістю Н.А.Білоконь.
Хід уроку
І. Організація класу.
П. Актуалізація опорних знань.
- Для чого потрібен посуд, виготовлений народними майстрами?
- Чим відрізняється побутова кераміка від святкової?
- Який святковий посуд є в вас дома? ( 1хв.)
Ш. Мотивація учбової діяльності.
- Що ви бачите у мене в руках? (конверт)
- Що вам на ньому знайоме?
- Вірно, це малюнок петриківського розпису. Це зразок мальовки. (2хв.)
ІV. Повідомлення теми уроку.
- Сьогодні я познайомлю вас , як малюються мальовки.
V. Вивчення нового матеріалу.
1. Майстри петриківського розпису. Надія Аврамівна Білоконь. ( на дошці портрет і ілюстрації творів)
Надія Аврамівна Білоконь
1893-1981
Надія Аврамівна Білоконь народилась в 1893 році в Петриківці. За пензля взялася рано, вже дванадцятилітньою допомагала матері прикрашати хату мальовками, чим здивувала всю родину. Ії роботи сподобались сусідам, це й захопило матір носити роботи на базар, де все швидко розкупалось. Потім Надія Білоконь прилучила до роботи подружок - О.Пилипенко та Н.Тимошенко. Майстрині нароблювали дуже багато різноманітних й різнобарвних кальовок (за зиму тисячі й мішками виносили на продаж) і з великим успіхом збували їх на базарі.
Творчий доробок майстрині поділяється на дві частини: традиційне квіткове малювання і незвичайні нехарактерні для художнього фігурні композиції,чисті пейзажі і весільні поїзди.
Насамперед, Надія Білоконь – майстер мальовки, естетику й специфіку якої прекрасно відчувала й завжди працювала за традицією, що було для неї дуже важливо. Померла Надія Білоконь 5 лютого 1981 року. (5хв.)
Фізкульхвилинка (2хв.)
VІ. Практична робота.
Пояснення вчителя.(3хв.)
Мистецька абетка
Мальовкою називають розпис, намальований на невеличкому паперу.
- За часів Тетяни Пати мальовки використовувалися для творчих пошуків потрібного елемента, квітка чи листочка, на папері, для подальшого відображення на стінах будинків, на пічках.
Показ (інструктаж)
Проба виконання. Послідовність за схемою: ( 5 хв.)
спочатку на тоненькому папері робимо олівцем ескіз малюнка;
далі зворотній бік того ж аркуша паперу, на якому малювали ескіз, повністю замальовуємо олівцем;
прикладаємо замальованим ( чорним боком) до чистовика ( міцний папір) й обмальовуємо, натискаючи, контур малюнка – робимо такий собі безбарвний відтиск. Відобразяться легкі лінії малюнка за рахунок замальованого зворотного боку ( або штучно зробленої перебивачки);
малюнок починаємо розмальовувати від світлішої фарби до темнішої;
потім послідовно малюють квіти та дрібні частини.
Так народжуються картини.
Самостійна робота учнів. Індивідуальна допомога. (16хв.)
Аналіз помилок. Виставка кращих робіт. (2хв.)
VІІ. Завершення уроку.
Тест-перевірка (3хв.)
Де знаходиться село Петриківка?
а) на Київщині;
б) на Дніпропетровщині;
Які елементи належать до петриківського розпису? (найти зайве слово)
Яких майстрів петриківського розпису ви знаєте? (найти зайве слово).
Н.Білоконь; А.Куінджи; Т.Пата; М.Приймаченко
Що таке мальовка?
а) розпис, намальований на невеличкому папері;
б) розпис на тарелях.
Слово вчителя. (1хв.)
- Ви багато знаєте про Петриківку. Сьогодні ми закінчили цикл уроків про петриківський розпис. Але постійно будемо користуватися цими знаннями. А в старших класах ви можете поїхати на екскурсію до Петриківського музею.
Л И Т Е Р А Т У Р А
Програми загальноосвітньої школи. 1-4 класи., «Початкова освіта»., 2006
Учебник Л.Н. Любарская. Изобразительное искусство. 4 класс .К.2004
В.Міленко. Петриківський розпис. К. 2000
Давыдов В.В. Проблема развивающего обучения . М. 2000
Минкина Ф. Критическое мышление учащихся и педагогические способы его формирования. М.2000