kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

?здік ашы? саба?

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ежелгі тас д?уіріндегі ?аза?стан. Тас д?уіріні? кезе?дері, таби?аты, іс-?рекеттері, е?бек ??ралдарыны? жетілуі туралы т?сінік берілді. Ерте тас д?уіріндегі адамдарды? негізгі к?сібі а? аулау мен терімшілік жайлы ма?л?мат берілген. Саба?та р?лдік ойын, ой ?оз?ау сынды ?діс-т?сілдер пайдаланылды. Саба?ты ?орытындылау ретінде Венн диаграммасы ?олданылды.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«?здік ашы? саба? »

Күні: 18.09.2014ж.

Пәні: Қазақстан тарихы.

Сынып: 6 «А»

Пән мұғалімі: Бесбаева Анара Сауытбекқызы

Сабақтың тақырыбы: Қазақстан ерте тас дәуірінде

Сабақтың мақсаты: Ерте тас дәуірінің кезеңдерімен танысу, алғашқы адамдардың өмірі, іс-әрекеттері, еңбек құралдарының жетілуі жайлы түсінік қалыптастыру.

Сабақтың міндеттері:

1. Ежелгі адамдардың өмірі сүру кезеңдері арқылы тарихи танымын қалыптастыра отырып, ойлау, талдау, қорытынды жасау қабiлеттерiн дамытады. Өзiндiк жұмыстар жасай бiлуге дағдыланады.

2. Сыни тұрғыдан ойлау арқылы түйінді ой айтады, өзіндік пікірін қалыптастыруға дағдыланады.

3. Ұлтжандылық, адами сезімді қастерлеуге тәрбиеленеді.

Оқыту технологиясы: ұжымдық оқыту.

Сабақтың типі: жаңа сабақ

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың әдісі: «Рөлдік ойын», «Елес жетелеу», «Картамен жұмыс», «сұрақ-жауап», «Венн диаграммасы»

Сабаққа қажетті құралдар мен көрнекіліктер:

1.Құралдар: А1 форматты қағаз, интерактивті тақта, компьютер

2.Көрнекіліктер: мәтіндік тапсырмалар, электрондық оқулық, Дж. Картасы.

Пәнаралық байланыс: география

Күтілетін нәтиже: жаңа тақырып мазмұнын игереді, өзіндік баға береді, өмірмен байланыстырады, талдайды, шығармашылық қабілеттерін арттырады.

Сабақ барысы:

Уақыты

Жұмыстың түрлері:

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

2 мин.









10 мин.

















5 мин















3мин






15мин













5 мин.








2 мин.






2 мин.



1 мин.

І Ұйымдастыру кезеңі:

1.Топтарға отырғызу


2. Бағалау критерийлері:

бағалау парақшасын топ басшысына беру


ІІ Үй тапсырмасы.

Топтастыру барысында таратылған сандардың ішіндегі қызыл түске боялған санды алған оқушыдан үй тапсырмасы сұралады.


«Кім жылдам?»








Жаңа сабақ















«Болжам сурет» әдісі






«Рөлдік ойын»

.












ІV Сабақты бекіту.

Венн диаграммасы







V Қорытынды

Тақырып бойынша өзіндік пікір білдіру және қорытынды ой түю


VІ Үй тапсырмасын беру.


VІІ Бағалау



1.Топтарға конверт таратылады. Конверттің ішінде 1-4 рет аралығында сан жазылған. . Ішіндегі 1 сан қызыл түспен көрсетілген болады.

2. Бағалау критерийлерімен таныстырады.




  1. «Homo habilis» адамы дегеніміз кім, оның қаңқасы алғаш рет қай жерден табылды?

  2. Адамдардың тіршілігінде қандай қиыншылықтар кездесті?

  3. Ежелгі адамдардың топтасып жүруінің себебі неде деп ойлайсыңдар?

  4. Қазақстан жеріндегі алғашқы адамның өкілі кім болды?

  5. Табиғат жағдайы адамның тіршілігіне қолайлы болды ма?



Сызба арқылы түсінік беру:


Тас дәуірі



неолит

мезолит

палеолит




Кейінгі палеолит

Ерте палеолит




Олдувай


Мустье

Ашель











1.Ерте палеолитте өмір сүрген епті адамдардың іс-әрекеттерін танытыды.

2. Ерте палеолиттік Мустье кезеңіндегі Неандартальдықтардың өмірі

3. Кейінгі палеолит кезеңіндегі Саналы адам.

4. Жас археологтардың зерттеуі

Саналы адам

Епті адам



















Ерте тас дәуіріндегі адамдардың өмірі жайлы мәлімет жинақтау

Ортақ жиналған ұпайлары арқылы бағаланады.

1. 5 оқушыдан 4 топқа отырады.

1-1топ

2-2 топ

3-3топ

4-4топ



Жылдам жауап беруге тырысады.
















Өз ойларын қосып отырады.














Ежелгі адамдардың тасты пайдалануы,іс-әрекеті, еңбек құралдары жайлы ойларын білдіреді.




Мәтінді пайдалана отырып тас дәуіріндегі алғашқы адамдардың іс-әрекеттерін, өмірлік жағдайын, күн көрісін рөлге ене отырып ашады.

Жас археологтар нақты жүргізілген деректер арқылы кезеңдердегі тұрақтардың табылуы жайлы деректер кездеседі.


Ортаңғы бөлігіне ортақ мәлімет жазады. Жеке бөліктеріне өзіне тән ерекшеліктерін жазады. Ізденеді, табады, салыстырады, білімді нақтылайды.











































Күні: 23.09.2014ж.

Пәні: Қазақстан тарихы.

Сынып: 6 «А»

Пән мұғалімі: Бесбаева Анара Сауытбекқызы

Сабақтың тақырыбы: Қазақстан орта тас дәуірінде (мезолит)

Сабақтың мақсаты: Орта тас дәуірінің кезеңдерімен танысу, қоғамдағы өзгерістер, егіншілік пен мал шаруашылығының қалыптасуы туралы сызба түрінде түсіндіре отытып, оқушылардың білімдерін жетілдіру.

Сабақтың міндеттері:

1. Сыныпты топқа бөлу арқылы диалогтік оқытуды дамытып, тақырып барысындағы құндылықтарды анықтап, сол құндылықтарды мағынасын ашу арқылы тақырыпты меңгерту. Жаңаша тәсілдер арқылы есте сақтау қабілеттерін дамыту, ойлау, талдау, қорытынды жасау қабiлеттерi дамиды,өзiндiк жұмыстар жасай бiлуге үйренеді.

2. Сыни тұрғыдан ойлау арқылы түйінді ой айтады, өзіндік пікірін қалыптастыруға дағдыланады.

3. Ұлтжандылық, адами сезімді қастерлеуге тәрбиеленеді.

Оқыту технологиясы: ұжымдық оқыту.

Сабақтың типі: жаңа сабақ

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың әдісі: «Кім тапқыр?», «сұрақ-жауап», СТО, топтық жұмыстар, кесте толтыру.

Сабаққа қажетті құралдар мен көрнекіліктер:

1.Құралдар: А1 форматты қағаз, интерактивті тақта, компьютер

2.Көрнекіліктер: мәтіндік тапсырмалар, электрондық оқулық, Дж. Картасы.

Пәнаралық байланыс: география

Күтілетін нәтиже: жаңа тақырып мазмұнын игереді, диалогтік қатынас орнайды, өзіндік баға береді, өмірмен байланыстырады, талдайды, шығармашылық қабілеттерін арттырады.

Сабақ барысы:

Уақыты

Жұмыстың түрлері:

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

3 мин.










7 мин.





















5 мин







5мин







10 мин









5мин

















5 мин.













3 мин.



2 мин.


І Ұйымдастыру кезеңі:

1.Топтарға отырғызу


2. Бағалау критерийлері:

Формативті бағалау




ІІ Үй тапсырмасы.


«Кім тапқыр?»



















Жаңа сабақ


«Суретті болжау, ерекшелікті табу» әдісі



«Бейнетаспа»







«Мәтінмен жұмыс»









ІV Сабақты бекіту.

Кесте толтыру

Интерактивті тақтадағы электронды оқулықтың тапсырмаларын орындату.











V Қорытынды

Тақырып бойынша өзіндік пікір білдіру және қорытынды ой түю









VІ Үй тапсырмасын беру.


VІІ Бағалау

1.Топтар сұрақтарға жауап бергеніне байланысты отырғызылады.

2. Бағалау критерийлерімен таныстырады.






1. Қазақстанның орталық және шығыс аймақтарындағы Мұзбел, Қанай қоныстарынан табылған тас құралдар қай кезеңге жататыны анықталды?

2. Жас мөлшері б.з.б 30-35 мыңыншы жылғы кейінгі палеолиттік тұрақ атауы?

3. Кейінгі палеолитке тән құралдарды ата?

4. Туыстық байланыстар негізінде ұйымдасқан адамдар тобы қалай аталады?

5. Ғалымдардың есептеуінше, бұдан қанша мың жыл бұрын мұздық ери бастады?

6. Алғашқы адамдардың ең көне іздері Маңғыстау жеріндегі, Қазақстанның оңтүстігіндегі қандай тұрақтар табылды?





Мезолит дәуіріне байланысты бейнетаспа көрсетіледі.





1.Мезолит адамдарының кәсібі

2. Орта тас ғасырының ерекшеліктері

3. Мезолиттік еңбек құралдары

4. Орта тас ғасырындағы қоғамдық өзгерістер






Мезолит жаңалықтары








  1. Неге жүні жұмсақ аңдарды аулауға найза сенімсіз болды?


  1. Адамдар аң аулауға қандай қару ойлап тапты?


  1. Тасты өндеуде қандай өзгерістер болды?


Қорытынды жаса:

Мезолит дәуірінің соңында адамдар неге қол жеткізді?



Смайлик арқылы өзіндік пікірлерін білдіріп, ұсыныстарын стикерге жазып қалдырады.




Мезолит жаңалықтары жайлы қосымша мәлімет жинақтау


Ұпайларын есептеп, шкала бойынша бағаларын қою

1-1топ

2-2 топ

3-3топ

4-4топ








  • Ерте палеолиттің Мустье кезеңіне жатады.


  • Батпақ тұрағы



  • Қырғылар, қырғыштар, найза, шанышқы ұштары

  • Рулық қауым


  • Бұдан 13 мың жыл бұрын


  • Маңғыстау жеріндегі Шақпақата, Қазақстанның оңтүстігіндегі Шабақты, Бөріқазған, Қазанғап.


Суретті болжап, ерекшеліктерін табады. Сол кезеңде садақты қару ретінде пайдаланғандығы және итті қолға үйретікендігі жайлы айтылады.


Бейнетаспа бойынша өз ойларын жеткізеді. Дәуірдің жаңалықтарын айтып өтеді.


Постермен жұмыс жасайды.







Бумеранг

Садақ пен жебе

Микролит

Малды қолға үйрету



Найза қаруы әлсіз болды, алыстан атқан кезде дәлірек тиіп аңдарды бірден өлтіре алмады.


Садақ пен жебе



Бұрғылап тесу, қырнап тегістеу, егеп кесу



Мезолит дәуіріндегі құралдардың табылған қоныстарын картадан көрсетеді, мал шаруашылығы мен егін шаруашылығының алғашқы ұшқындарының пайда болғандығы, алғаш балық аулау кәсібімен айналысуы, ағаштан қайықты ойлап табуы.































Күні: 27.09.2014ж.

Пәні: Қазақстан тарихы.

Сынып: 6 «А»

Пән мұғалімі: Бесбаева Анара Сауытбекқызы

Сабақтың тақырыбы: Қазақстан жаңа тас дәуірінде (неолит)

Сабақтың мақсаты: Жаңа тас дәуірінің кезеңдерімен танысу, қоғамдағы өзгерістер, егіншілік пен мал шаруашылығының қалыптасуы туралы сызба түрінде түсіндіре отытып, оқушылардың білімдерін жетілдіру.

Сабақтың міндеттері:

1. Сыныпты топқа бөлу арқылы диалогтік оқытуды дамытып, тақырып барысындағы құндылықтарды анықтап, сол құндылықтарды мағынасын ашу арқылы тақырыпты меңгерту. Жаңаша тәсілдер арқылы есте сақтау қабілеттерін дамыту, ойлау, талдау, қорытынды жасау қабiлеттерi дамиды,өзiндiк жұмыстар жасай бiлуге үйренеді.

2. Сыни тұрғыдан ойлау арқылы түйінді ой айтады, өзіндік пікірін қалыптастыруға дағдыланады.

3. Ұлтжандылық, адами сезімді қастерлеуге тәрбиеленеді.

Оқыту технологиясы: ұжымдық оқыту.

Сабақтың типі: жаңа сабақ

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың әдісі: «Кім тапқыр?», «сұрақ-жауап», СТО, топтық жұмыстар, кесте толтыру.

Сабаққа қажетті құралдар мен көрнекіліктер:

1.Құралдар: А1 форматты қағаз, интерактивті тақта, компьютер

2.Көрнекіліктер: мәтіндік тапсырмалар, электрондық оқулық, Дж. Картасы.

Пәнаралық байланыс: география

Күтілетін нәтиже: жаңа тақырып мазмұнын игереді, диалогтік қатынас орнайды, өзіндік баға береді, өмірмен байланыстырады, талдайды, шығармашылық қабілеттерін арттырады.

Сабақ барысы:

Уақыты

Жұмыстың түрлері:

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

3 мин.










7 мин.





















5 мин







5мин







10 мин









5мин

















5 мин.













3 мин.



2 мин.


І Ұйымдастыру кезеңі:

1.Топтарға отырғызу


2. Бағалау критерийлері:

Формативті бағалау




ІІ Үй тапсырмасы.


«Кім тапқыр?»



















Жаңа сабақ


«Суретті болжау, ерекшелікті табу» әдісі



«Бейнетаспа»







«Мәтінмен жұмыс»









ІV Сабақты бекіту.

Кесте толтыру

Интерактивті тақтадағы электронды оқулықтың тапсырмаларын орындату.











V Қорытынды

Тақырып бойынша өзіндік пікір білдіру және қорытынды ой түю









VІ Үй тапсырмасын беру.


VІІ Бағалау

1.Топтар сұрақтарға жауап бергеніне байланысты отырғызылады.

2. Бағалау критерийлерімен таныстырады.






1. Қазақстанның орталық және шығыс аймақтарындағы Мұзбел, Қанай қоныстарынан табылған тас құралдар қай кезеңге жататыны анықталды?

2. Жас мөлшері б.з.б 30-35 мыңыншы жылғы кейінгі палеолиттік тұрақ атауы?

3. Кейінгі палеолитке тән құралдарды ата?

4. Туыстық байланыстар негізінде ұйымдасқан адамдар тобы қалай аталады?

5. Ғалымдардың есептеуінше, бұдан қанша мың жыл бұрын мұздық ери бастады?

6. Алғашқы адамдардың ең көне іздері Маңғыстау жеріндегі, Қазақстанның оңтүстігіндегі қандай тұрақтар табылды?





Мезолит дәуіріне байланысты бейнетаспа көрсетіледі.





1.Мезолит адамдарының кәсібі

2. Орта тас ғасырының ерекшеліктері

3. Мезолиттік еңбек құралдары

4. Орта тас ғасырындағы қоғамдық өзгерістер






Мезолит жаңалықтары








  1. Неге жүні жұмсақ аңдарды аулауға найза сенімсіз болды?


  1. Адамдар аң аулауға қандай қару ойлап тапты?


  1. Тасты өндеуде қандай өзгерістер болды?


Қорытынды жаса:

Мезолит дәуірінің соңында адамдар неге қол жеткізді?



Смайлик арқылы өзіндік пікірлерін білдіріп, ұсыныстарын стикерге жазып қалдырады.




Мезолит жаңалықтары жайлы қосымша мәлімет жинақтау


Ұпайларын есептеп, шкала бойынша бағаларын қою

1-1топ

2-2 топ

3-3топ

4-4топ








  • Ерте палеолиттің Мустье кезеңіне жатады.


  • Батпақ тұрағы



  • Қырғылар, қырғыштар, найза, шанышқы ұштары

  • Рулық қауым


  • Бұдан 13 мың жыл бұрын


  • Маңғыстау жеріндегі Шақпақата, Қазақстанның оңтүстігіндегі Шабақты, Бөріқазған, Қазанғап.


Суретті болжап, ерекшеліктерін табады. Сол кезеңде садақты қару ретінде пайдаланғандығы және итті қолға үйретікендігі жайлы айтылады.


Бейнетаспа бойынша өз ойларын жеткізеді. Дәуірдің жаңалықтарын айтып өтеді.


Постермен жұмыс жасайды.







Бумеранг

Садақ пен жебе

Микролит

Малды қолға үйрету



Найза қаруы әлсіз болды, алыстан атқан кезде дәлірек тиіп аңдарды бірден өлтіре алмады.


Садақ пен жебе



Бұрғылап тесу, қырнап тегістеу, егеп кесу



Мезолит дәуіріндегі құралдардың табылған қоныстарын картадан көрсетеді, мал шаруашылығы мен егін шаруашылығының алғашқы ұшқындарының пайда болғандығы, алғаш балық аулау кәсібімен айналысуы, ағаштан қайықты ойлап табуы.




























Получите в подарок сайт учителя

Предмет: История

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс

Скачать
?здік ашы? саба?

Автор: Бесбаева Анара Сауытбековна

Дата: 12.01.2015

Номер свидетельства: 153864
