ОҚО, Сарыағаш ауданы, № 133 С.Сейфуллин атындағы жалпы орта мектебі
Пәні: Қазақстан тарихы Сынып: 10
Сабақтың тақырыбы:
Ұлы Жібек жолының мәдениет дамуындағы алатын орны
Сабақтың мақсаты:
Сабақтың мақсаты:
Қазақ жеріндегі Ұлы Жібек жолының бағыттары, тармақтары, сілемдері, қалалары, тауар тасылымы туралы деректерді меңгеруіне жағдай жасау.
Міндеттері:
Міндеттері:
1. Қосымша тарихи деректер арқылы оқушылардың таным қабілеттері мен шығармашылық ізденісін дамыту.
2. Оқушылардың Ұлы Жібек жолы туралы білімдерін біліктерін кіріктіру, жинақтау, таным қабілеттерін дамыту.
3. Дүниежүзілік өркениет және мәдениеттің дамуында Ұлы Жібек жолының қоғамда алатын орнын айқындай келе, өмірлік тәжірибеде қолдана білуге тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже:
-Ұлы Жібек жолы туралы тарихи деректерді оқыпбіледі,талқылау арқылы оны өмірде қолдана алады:
- өз бетімен ізденуге, топпен жұмыс жасауға дағдыланады; - өз пікірін қорғай білуге, өзгенің пікірімен санаса білуге қалыптасады;
Бағалау критерийлері:
1.Топта талқылау жургізе алуы; 2. Сұраққа дұрыс жауап беруі; 3. Өзіндік ойын еркін, дәлелмен жеткізе алуы; 4. Мәдениетті сөйлей алуы;
Уақыт
Сабақ кезеңдері
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Қажетті ресуртар
2 мин.
Топқа бөлу.
Батыс, шығыс, оңтүстік, солтүстік, Еуропа, Азия сөздері жазылған қағаздармен 6 топқа бөлемін,топтың атын қорғауға тапсырма беремін
Қағаз қималарындағы сөздер арқылы 6 топқа бөлінеді. .
Топқа бөлу қағаздары
1л777 10 мин
І. Қызығушылықты ояту. «Миға шабуыл»,
1.Бейне ролик көрсетемін.
2.Ұлы Жібек жолының мемлекеттер арасындағы байланысқа ықпалы болды ма?
3.Жібек жолының қазақ елі үшін қандай маңызы болды?
Көрсетілген көрсетілімнен алған әсерін айтып,сұраққа жауап береді.
Электрон-ды оқулық
28 мин.
ІІ. Мағынаны тану. Топтық жұмыс. «Ақылдың алты қалпағы» әдісі
Топтық тапсырма: 1-топ.Ақ қалпақ: ақпарат, фактілер. 2-топ. Қызыл: болжамдар, эмоция,ішкі сезім. 3-топ. Сары: оптимизм, логикалық ойлары. 4-топ.Жасыл: шығармашылық, идеялары. 5-топ. Қара: логикалық негатив. 6-топ. Көк: ұйымдастырушы, шешім шығарушы.
Топта талқылау.
Топтық тапсырма бойынша бір оқушы шығып, қорғайды.
Интернет, кітап, қалам, дәптер.
«Балық қаңқасы» әдісі
Ұлы Жібек жолының мәдениет дамуындағы алатын орны тақырыбына қорытынды жасау
Сұрақтар тізбегін жазып, жауап беру.
Плакат, маркер, кітап
5 мин.
ІІІ. Ойтолғаныс.
Тест.
1.Ұлы Жібек жолы жандана бастаған кезең:а) б.з.б 11ғ
2. б.з.б 1ғ- б.з.б Vғ
Жібек сатуда Қытаймен бәсекеге түскен ел.
а) Иран б) Соғды с)Кавказ
3.Қазақстанның қай аймағы Шығыстан шығатын негізгі қақпасы саналады?
а) Сыр жері б) Сарыарқа в) Жетісу жері.
Өз беттерімен жеке жұмыс жасайды.
Дәптер, қалам, стикер.
2 мин
Бағалау
“Көсемдікке ұмтылу” алты
қалпақ әдісі арқылы
түйіндеме жасау.