kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Шілікті мен Бесшатыр патша қорғандары.

Нажмите, чтобы узнать подробности

5 классқа арналған сабақ жоспары. Жаңа бағдарлама бойынша жасалған.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Шілікті мен Бесшатыр патша қорғандары.»



Абдуллаева Алима Асанбайқызы Ж.Қыдыров атындағы №54 жалпы орта мектеп, тарих, құқық пәнінің мұғалімі

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.3.А Сақтар Сынып: 5

Сабақтың тақырыбы:

Шілікті мен Бесшатыр патша қорғандары..

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме):

5.2.2.1.Археологиялық ескерткіштерді сипаттау.

Зерттеу сұрағы: Неліктен Шілікті мен Бесшатыр «патша қорғандары» деп аталды?

Сабақ мақсаттары:

Шілікті, Бесшатыр қорғандарын сипаттау.

Археологиялық ескерткіштерді салыстырыу.

Шлікті мен Бесшатыр «патша қорғандары» екендігіне дәлелдеу.

Барлығы: Шілікті мен Бесшатыр «патша қорғандары» деп аталатынын біледі, ескерткіштерді ерекшеліктеріне қарай сипаттайды.

Көпшілігі: Шығыс Қазақстандағы ерте темір мәдениетінің басқа мәдениеттермецін байланысын анықтайды

Кейбіреуі: «Патша қорғандары» ерекшеліктері туралы әңгімелейді.

Бағалау критерийі:

.Археологиялық ескерткіштерді сипаттайды.

.Археологиялық ескерткіштерді ерекшеліктеріне қарай ажыратады.

Тілдік мақсаттар:

Айтылым:

Археологиялық ескерткіштер туралы өз ойларын айтады, ескерткіштерді ерекшеліктеріне қарай талдап, кесте толтырады.

Негізгі сөздер мен тркестер: қорған, оба, меңгір, дромос, лақат.

Сыныптағы диалог/жазылым үшін тілдік бірліктер:

1.Орталық Қазақстандағы археологиялық ескерткіштің өзіндік ерекшелігі болған қандай ескерткішті білеміз?

2.Солтүстік Қазақстан мен Орталық Қазақстанның ерте темір дәуірі мәдениетіндегі ұқсастықтарды неден көруге болады?

3.Бесшатыр қорымы Қазақстанның ..........

4.Бесшатыр қорымын зерттеу кезінде .........

Қүндылықтарға баулу:

Еліміздің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау, археологиялық ескерткіштер арқылы ұлттық құндылықтарымызға қамқорлық көрсету.

Пәнаралық байланыс:

5- сынып.Жаратылыстану-археологиялық ескерткіштердің таралу бағыттарын анықтайды.

Қазақ тілі-тапсырмалар орындау барысында тіл құзыреттіліктері(тілдік, сөйлеу, тыңдау, жазу) көрініс табады.

Алдыңғы білім:

Тарихи жәдігерлер туралы хабары бар.Сақтар туралы мәліметтер біледі.

Сабақ барысы:

Сабақтың жоспарланған кезеңдері:

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері:

Ресурстар




Сабақтың басы:

Ширату кезеңі:

Ұ.Ж:1-тапсырма: Кім жылдам? әдісі. Шарты: Алдыңғы білімі арқылы оқушының қарқынды жұмыс жасауы.

1.Ерте темір дәуірінде Қазақстан жерін қандай тайпалар мекендеген? 2.Сақ қоғамындағы көсемдердің рөлі қандай болды? 3.Сарыарқа атауы қандай мағына береді?

4.Мұртты обалар дегеніміз не?

5.Мұртты обалардың қанша түрлерін атаңыздар 6,Мұртты обалардың ерекшелігі неде?

Бағалау:Мадақтау арқылы.



Интербелсенді тақта





Шошақ бөрік суреті.



Сабақтың ортасы:

Т.Ж: шарты қағаз қиындылары арқылы топқа бөлу.( Шығыс, Бесшатыр, Шілікті)

2-тапсырма:Берілген тапсырма бойынша постер қорғау:

1-топ Шығыс:Бесшатыр қорғыны құрлысының ерекшеклігі.

2-топ Бесшатыр:Шілікті қорғаны.

3-топ Шілікті:Сандар сөйлейді.3,7-8,17,31,200-250,51,100,8,2003,4303.

Бағалау: «Екі жұлдыз, бір ұсыныс»

3-тапсырма: Жұптық жұмыс-«Семантикалық карта» әдісі

Шарты: оқушылар аталған тұжырымдардың қай археологиялық ескерткішке тән екенін айқындап, толтырады.

Тұжырымдар

Бесшатыр

Шілікті

Шығыс Қазақстан



Жетісу



51



31



200-250



Бес жұлдыз



Бағалау: Дайын жауап парағы.

4-тапсырма.Жеке жұмыс- «Атефактімен жұмыс» әдісі

Шарты:Суреттерге қарап «Археологиялық ескерткішке саяхат» атты әңгіме құрастыру.



Бағалау: Смайлик арқылы.


А-4 қағазы, маркер, стикер, филипчарт

Сабақтың соңы:

Саралау тапсырмалары:

1.Кесте толтыру әдісі:

1-тапсырма – жеке жұмыс -«Кесте толтыру»әдісі

Шарты: Археологиялық ескерткіштердің түрлерін анықтаңыз

Кезеңдері

Мерзімі

Жерлеу дәстүрі

1




2




3




2-тапсырма-Сәйкестендіру әдісі.

Шарты:Тарихи терминдерді сәйкестендіріңіз

Аталуы

Мағынасы

Дромос

адамның бүтіндей немесе өртелгесүйегі

қойылатын жерлеу орны.

Қабір

Оба астындағы қабірге алып баратын,мәйітті

тонаудан сақтап қалу үшін жасалған дәліз тәрізді

үсті жабық өткел.

Оба

Қабір үстіне топырақтан үйілген төбешік.Обалардың жеке тұрған және топтасқан түрлері болады.

Меңгір

Ағаштан құрастырылған күрделі құрылыс



Қосымша ақпарат:

Саралау- Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау- Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


1.Жеке. жұптық, топтық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады.

2.Кеңейтілген тапсырмалар берілді

1.Дайын үлгі жауап.

2. Мадақтау арқылы

3. Смайлик арқылы

4. Сыртқы бақылаушылар арқылы

Денсаулық сақтау технологиялары. Белсенді іс-әрекет түрлері. Қауіпсіздік техникасы ережелері






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: История

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Шілікті мен Бесшатыр патша қорғандары.

Автор: Абдуллаева Алима Асанбайқызы

Дата: 12.02.2018

Номер свидетельства: 456837
