kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Открытый урок на тему "Солт?тік ?аза?стан"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Саба? "Солт?стік ?аза?стан" та?ырыбына арнал?ан. Грамматикалы? та?ырыбы : септіктерді ?айталау ж?не бекіту болып саналады.Б?л саба?та Солт?стік ?аза?станны? ?ажайып таби?атымен балалар танысып, берілген м?тіндерді д?рыс ме?геріп, тіл байлы?тарын ке?ейтіп ?ана ?оймай, саба? барысында ?р т?рлі грамматикалы? тапсырмаларды орындайды.Сонымен ?атар саба? ?йымшылды??а,досты??а,таби?атты ж?не ?з елі мен жерін с?юге, оны ?ор?ау?а т?рбиелейді.Жалпы саба? орыс тілді мектептерге арнал?ан. 

 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«открытый урок на тему "Солт?тік ?аза?стан" »



КММ Ялты орта мектебі















Қазақ тілінен ашық сабақ


«Солтүстік Қазақстан»

5-сынып




Дайындаған және өткізген : Раимбекова К.Н.




















2014-2015 оқу жылы




Сабақтың тақырыбы: Солтүстік Қазақстан.

Сабақтың мақсаты:

1. Білімділік: Солтүстік Қазақстан өңірі туралы мәліметтермен танысу,өз ойларын сауатты жазуға,ауызекі тілде дұрыс сөйлеуге үйрету.

Грамматикалық тақырып: Зат есім. Етістік(осы шақ). Сын есім.Қосымша.(қайталау)

2.Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілеттерін, шығармашылық жұмыс істеу қабілеттерін дамыту.

3.Тәрбиелік:Отан ұғымын кеңейте түсу арқылы отансүйгіштікке,елжандылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың әдісі: Жаңа сабақ, әңгімелеу,іздену,ой қозғау, ассоциация,рефлексия.

Сабақтың көрнекілігі: слайдтағы суреттер,тірек-сызбалар,үлестірме кағаздар,мәтін.

Техникалық құрал: жабдық:интерактивтік тақта,бейнетаспа.

Сабақтың барысы:

1.Ұйымдастыру кезеңі : (4мин)

Оқушыларды ортаға тұрғызып,сергітіп,сабаққа ынталандыру:

Сәлем, сәлем,құрбым! (қолдарынан ұстайды)

Бүгін жарқын күнім! (қолдарын алға созып,көтереді )

Гүл-гүл жайнаймыз! (екі жаққа шапалақтау)

Оқуды да ойлаймыз! (отырады).

Өткен тақырып бойынша білімдерін тексеру.(зат есім, дұрыс жауапқа жетон тарату)

1) «Шытырман сөздер»

Құс

кім? Адам не?

Өзен

көл

Мұғалім

Жер

2) Жалқы, жалпы зат есімді тап.

Айгүл, мектеп, мұғалім, Александр, Ялты, оқушы,Чистопол.


3) Өткен тақырып бойынша білімдерін тексеру. (етістік, сын есім, реттік сан есім).


бірінші

нешінші? әдемі не істеп отыр?

екінші

оқып отыр

қандай?

II. Негізгі кезең. Ой шақыру.2мин

-Мұғалім:Балалар, жаңа сабақты бастамас бұрын бүгінгі сабақтың тақырыбына байланысты балалардың дайындап келген бастамасын мұқият тыңдап,сабақтың тақырыбын анықтап алайық.




«Тақия салу»

Мұғалім - Бабаларымыз баяғыда былай деген екен:

- Ел бастау қиын емес-

оқушы*Қонатын жерде көл табылар!


-Қол бастау қиын емес-

*Шабатын жерден ел табылар!

-Шаршы топта сөз бастаудан


-Қиынды көргенім жоқ!

-Олай болса, сәлем беруден бастайық!

*Ассалаумағалейкум! Армысыздар,құрметті қауым!

*Бүгінгі біздің сөзіміз.

*Туған еліміз,

*Туған жеріміз,

*Қасиетті Атамекеніміз,

* Аяулы Отанымыз

-*Солтүстік Қазақстан жайында!

-Туып-өскен жерімізге деген, туған-туысқандарымызға деген, жақын адамдарымызға деген махаббат жайында...

*Сүйем сені, туған ел-Атамекен.

-*Отаным-Солтүстік Қазақстан!- деп оқушылар қолдарындағы СҚ-ның картасын және «Солтүстік Қазақстан» деген жазуды көрсетіп мұғалімнің көмегімен тақтаға іледі.

Ой қозғау.-(1мин) -Балалар, кім біледі, Қазақстан мемлекетінің териториясы неше аумақтық бөлікке бөлінген?(Оқушылардың жауаптарын тыңдау).

Мұғалім карта бойынша қысқаша түсініктеме береді.Қазақстан мемлекетінің териториясы бес аумақтық бөлшектерге бөлінеді: Солтүстік Қазақстан, Оңтүстік Қазақстан, Батыс Қазақстан, Шығыс Қазақстан, Орталық Қазақстан.

Солтүстік Қазақстан облысы,орталығы-Петропавл қаласы.

Қостанай облысы, орталығы-Қостанай қаласы.

Павлодар облысы, орталығы-Павлодар қаласы.

Ақмола облысы,орталығы-Көкшетау қаласы.

Бүгінгі сабақтың тақырыбы: Солтүстік Қазақстан.(дәптерге бүгінгі күнді, тақырыпты жазу)(3мин)

Сабақтың эпиграфы: Айналайын, Атамекен, Ақмекен!

Қандай адам іздеп сені тапты екен?


-Балалар бұл ұғымды қалай түсінесіңдер?(балалардың жауабын тыңдау)

-Балалар, мына сызбаны толтыра қойыңдар(слайд).


«Солтүстік Қазақстан» тақырыбына байланысты не білесің?

Сабақтың басында не білетін едің?

*

Сабақтың соңында не білдің?







(Қолдарын көтерген оқушылар жазғандарын оқып береді).

-Балалар, Арина осы тақырып бойынша өз ойларын слайд бойынша айтқысы келеді, ендеше тыңдайық.

«Менің туған ауылым» (1мин)

Менің туған ауылым –Чистопол ауылы. Ол Солтүстік Қазақстан облысы,Ғабит Мүсірепов ауданында орналасқан. Ауылдың жанында Бұрлық өзені ағады.Ауылым үлкен,табиғаты тамаша, жері кең әрі бай. «Жері байдың- елі бай » - дейді халық. Мен өз ауылымды мақтан етемін.

-Жақсы әңгімең тартымды болды, рахмет.

III. Жаңа сөздер.(Слайд)( 5мин)

өседі-растет орналасқан-расположен

тоғай-роща өңір- край, регион, окресность

толы-полон терек-тополь

жабайы-дикий негізінен- в основном

мекендейді-обитают қалың- густой

қайың-береза

асқақ-величавый

ірі-крупный көркем- красивый

сала-приток елік- косуля

бұғы - олень

*Сөздік бойынша жұмыс:

а)мұғалім қазақша-орысша мәнерлеп оқиды;

ә)оқушылар хормен қайталайды;

б) «Орамал салу» ойынды жүргізу арқылы аудармасын сұрау;

в) қарамен жазылған сөздерді сөздік дәптерге көшіріп жазады.

IV. Мәтін.

Солтүстік Қазақстан. (слайд) (10мин)

Солтүстік Қазақстан Қазақстанның солтүстігінде орналасқан. Солтүстік Қазақстанға төрт облыс кіреді.Олар: Павлодар облысы, Ақмола облысы, Қостанай облысы және Солтүстік Қазақстан облысы. Солтүстік Қазақстанның табиғаты өте көркем.Бұл өңірде асқақ таулар, орман-тоғайлар, көлдер, өзендер бар. Ормандарда негізінен қайың,қарағай, терек өседі.Ормандарында жабайы елік,бұғы ал тауларда арқар мекендейді. Өзен –көлдері балық, жабайы құстарға толы. Ірі өзендері Ертіс және оның екі саласы Есіл мен Тобыл, Обаған. Көлдері Құсмұрын, Сары Қопа, Қорғалжын, Шағала, Шортан , Бурабай.

Мәтінмен жұмыс:

а)мұғалім мәнерлеп оқиды.

ә)оқушылар бір сөйлемнен оқып, аударады.

б)мәтіндегі жер-су аттарын ауызша атайды.

г) «Тақия тастау» ойыны арқылы мәтінді қалай түсінгендерін анықтау.(сазды әуеннің сүйемелімен ойналады).(әуен тоқталғанда,тақия киілген оқушы мұғалімнің орысша айтылған сөйлемін мәтіннен тауып оқуы керек).



3. «Даналық ағашы» ойыны.(сұрақтар құрастыру, жауап беру).




-Солтүстік Қазақстанға неше облыс кіреді?

-Солтүстік Қазақстанға...... .

-Солтүстік Қазақстан Қазақстанның қай жерінде орналасқан?

- Солтүстік Қазақстан Қазақстанның..... .

- Бұл өңірде нелер бар?

- Бұл өңірде......... .


.Дұрыс-бұрыстығын анықта. (слайд)



дұрыс

бұрыс

Солтүстік Қазақстанға үш облыс кіреді.




Солтүстік Қазақстанның табиғаты көркем емес.




Өзендерде жабайы

бұғы,елік мекендейді.




2. «Сәйкестір» (сөйлемдерді дұрыс сәйкестір)

Солтүстік Қазақстан


төрт облыс кіреді

Бұл өңірде


Қазақстанның солтүстігінде орналасқан.

Солтүстік Қазақстанға

асқақ таулар, орман-тоғайлар, көлдер, өзендер бар.


4. «Қызықты грамматика»

зат есімді қайталауға арналған тапсырма.

сөздер

не?

сұрағына жауап беретін сөз

Көптік жалғаулы зат есім

Жалқы зат есім

Ілік септігіндегі сөз

Барыс септігіндегі сөз.


Тәуелдік жалғаулы зат есім

қазақстанға







таулар







Бурабай







көлдері







қайыңның















Дұрыс-бұрыстығын анықта. (слайд) Тексерейік!



дұрыс

бұрыс

Солтүстік Қазақстанға үш облыс кіреді.


дұрыс


Солтүстік Қазақстанның табиғаты көркем емес.



бұрыс

Өзендерде жабайы

бұғы,елік мекендейді.


дұрыс


2. «Сәйкестір» (сөйлемдерді дұрыс сәйкестір)

Солтүстік Қазақстан


Қазақстанның солтүстігінде орналасқан.

Бұл өңірде


асқақ таулар, орман-тоғайлар, көлдер, өзендер бар.

Солтүстік Қазақстанға

төрт облыс кіреді


4. «Қызықты грамматика»

зат есімді қайталауға арналған тапсырма.

сөздер

нелер?

сұрағына жауап беретін сөз

Көптік жалғаулы зат есім

Жалқы зат есім

Ілік септігіндегі сөз

Барыс септігіндегі сөз.


Тәуелдік жалғаулы зат есім

қазақстанға





*


таулар


*





Бурабай

*


*




көлдері






*

қайыңның




*


















5.Деңгейлік тапсырманы орындау-(6мин)


«5» -қызыл түсті

Сөйлемдерді дұрыс құрап, аудар.

1.көркем,Қазақстанның,өте, табиғаты.

2.Орналасқан, солтүстігінде,Қазақстанның, Қазақстан,Солтүстік.

3.өңірде, Бұл, бар,таулар, асқақ.




«4» -сары түсті

Төмендегі сөздерден сөз тіркесін жаса:

Қазақстанның

орналасқан

солтүстігінде

өзені

Есіл

жері

Елік, бұғы

Өте көркем

табиғаты

мекендейді



«3»-жасыл түсті


Мынау сөздер қандай септікте тұр:



Атау септік

Ілік септік

Барыс септік

Ағаштың, орманның, Қазақстанның





Ағаш,

Орман

Қазақстан






Ағашқа

Орманға

Қазақстаныма
















5.Деңгейлік тапсырманы орындау-(6мин) Тексерейік!

(проверим!)

«5» -қызыл түсті

Сөйлемдерді дұрыс құрап, аудар.

1.Қазақстанның табиғаты өте көркем.

2. Солтүстік Қазақстан Қазақстанның солтүстігінде орналасқан.

3. Бұл өңірде асқақ таулар бар.




«4» -сары түсті

Төмендегі сөздерден сөз тіркесін жаса:

Қазақстанның

жері

солтүстігінде

орналасқан

Есіл

өзені

Елік, бұғы

мекендейді

табиғаты

өте көркем



«3»-жасыл түсті


Мынау сөздер қандай септікте тұр:



Атау септік

Ілік септік

Барыс септік

Ағаштың, орманның, Қазақстанның



*


Ағаш,

Орман

Қазақстан



*



Ағашқа

Орманға

Қазақстаныма



*














V. «Жұлдызды сәт» ойыны . (Сабақты бекіту)-(5 мин)

1.Солтүстігіне, ормандарда, Қазақстанның

2.Төрт облыс, үш облыс, бір облыс.

3.Тоғай, түйе, құм.

(сұрақтары: 1.барыс септігіндегі сөзді тап.

2. Солтүстік Қазақстанда неше облыс бар?

3. «роща»сөзінің аудармасы)



VI.Бейнетаспа көру «Солтүстік Қазақстан»-1 минут.

Көрген бейнетаспаға байланысты сөздің бірінші сөзі «Қазақстан» сөзінен басталатын мәтін ойлап жазу.Оқушы бір ғана сөйлем жазады.Келесі оқушы жалғастырады. (әр вариантқа бір парақ қағаз беріледі),( соңғы оқушы оқып береді). Мысалы: Қазақстан менің отаным. Қазақстанда таулар көп.


VII.Сабақты қорыту: (5мин)

VIII.кестені толтыру:


«Солтүстік Қазақстан» тақырыбына байланысты не білесің?


Сабақтың басында не білетін едің?


Сабақтың соңында не білдің?


*





-Сонымен ,балалар,Отанымыз Қазақстанда орналасқан Солтүстік Қазақстанмен мақтана аламыз ба?

-Туған жеріміз халқымыздың мақтанышы ма?

-Сендер осыған келісесіңдер ме?

IX.Оқушыларды бағалау.(жетондарын санайды,деңгейлік тапсырма бойынша алған бағасы қосылады) .

XI.Үйге тапсырма:82-бет. 2-тапсырма.


«Туған өлкем-алтын бесігім» өлеңін оқушы жатқа айтады.


Туған жер,не бар екен

Сенен ыстық!

Себебі сенде туып,

Сенен өстік!

Сәбит Мұқанов.


«Атамекен» өлеңімен аяқтау.










5.Деңгейлік тапсырманы орындау


«5» -қызыл түсті

Сөйлемдерді дұрыс құрап, аудар.

1.көркем,Қазақстанның,өте, табиғаты.

2.Орналасқан, солтүстігінде,Қазақстанның, Қазақстан,Солтүстік.

3.өңірде, Бұл, бар,таулар, асқақ.





5.Деңгейлік тапсырманы орындау


«5» -қызыл түсті

Сөйлемдерді дұрыс құрап, аудар.

1.көркем,Қазақстанның,өте, табиғаты.

2.Орналасқан, солтүстігінде,Қазақстанның, Қазақстан,Солтүстік.

3.өңірде, Бұл, бар,таулар, асқақ.





.Деңгейлік тапсырманы орындау


«5» -қызыл түсті

Сөйлемдерді дұрыс құрап, аудар.

1.көркем,Қазақстанның,өте, табиғаты.

2.Орналасқан, солтүстігінде,Қазақстанның, Қазақстан,Солтүстік.

3.өңірде, Бұл, бар,таулар, асқақ.




.Деңгейлік тапсырманы орындау


«5» -қызыл түсті

Сөйлемдерді дұрыс құрап, аудар.

1.көркем,Қазақстанның,өте, табиғаты.

2.Орналасқан, солтүстігінде,Қазақстанның, Қазақстан,Солтүстік.

3.өңірде, Бұл, бар,таулар, асқақ.





«4» -сары түсті

Төмендегі сөздерден сөз тіркесін жаса:

Қазақстанның

орналасқан

солтүстігінде

өзені

Есіл

жері

Елік, бұғы

Өте көркем

табиғаты

мекендейді


«4» -сары түсті

Төмендегі сөздерден сөз тіркесін жаса:

Қазақстанның

орналасқан

солтүстігінде

өзені

Есіл

жері

Елік, бұғы

Өте көркем

табиғаты

мекендейді



«4» -сары түсті

Төмендегі сөздерден сөз тіркесін жаса:

Қазақстанның

орналасқан

солтүстігінде

өзені

Есіл

жері

Елік, бұғы

өте көркем

табиғаты

мекендейді






«4» -сары түсті

Төмендегі сөздерден сөз тіркесін жаса:

Қазақстанның

орналасқан

солтүстігінде

өзені

Есіл

жері

Елік, бұғы

Өте көркем

табиғаты

мекендейді










«3»-жасыл түсті

Мынау сөздер қандай септікте тұр:



Атау септік

Ілік септік

Барыс септік

Ағаштың, орманның, Қазақстанның





Ағаш,

Орман

Қазақстан






Ағашқа

Орманға

Қазақстаныма





Мынау сөздер қандай септікте тұр:


Атау септік

Ілік септік

Барыс септік

Ағаштың, орманның, Қазақстанның





Ағаш,

Орман

Қазақстан






Ағашқа

Орманға

Қазақстаныма




Мынау сөздер қандай септікте тұр:


Атау септік

Ілік септік

Барыс септік

Ағаштың, орманның, Қазақстанның





Ағаш,

Орман

Қазақстан






Ағашқа

Орманға

Қазақстаныма









«Солтүстік Қазақстан» тақырыбына байланысты не білесің?


Сабақтың басында не білетін едің?


Сабақтың соңында не білдің?






1.Дұрыс-бұрыстығын анықта. (слайд)



дұрыс

бұрыс

Солтүстік Қазақстанға үш облыс кіреді.




Солтүстік Қазақстанның табиғаты көркем емес.




Өзендерде жабайы

бұғы,елік мекендейді.




2. «Сәйкестір» (сөйлемдерді дұрыс сәйкестір)

Солтүстік Қазақстан


төрт облыс кіреді

Бұл өңірде


Қазақстанның солтүстігінде орналасқан.

Солтүстік Қазақстанға

асқақ таулар, орман-тоғайлар, көлдер, өзендер бар.


4. «Қызықты грамматика»

зат есімді қайталауға арналған тапсырма.

сөздер

не?

сұрағына жауап беретін сөз

Көптік жалғаулы зат есім

Жалқы зат есім

Ілік септігіндегі сөз

Барыс септігіндегі сөз.


Тәуелдік жалғаулы зат есім

қазақстанға







таулар







Бурабай







көлдері







қайыңның













Деңгейлік тапсырманы орындау деңгейі.



«5»-қызыл

«4»-сары

«3»- жасыл

қорытынды























































Сабақтың тақырыбы:


Солтүстік

Қазақстан









Сәлем, сәлем,құрбым! (қолдарынан ұстайды)

Бүгін жарқын күнім! (қолдарын алға созып,көтереді )

Гүл-гүл жайнаймыз! (екі жаққа шапалақтау)

Оқуды да ойлаймыз! (отырады).


























Солтүстік Қазақстан. (слайд) (10мин)

Солтүстік Қазақстан Қазақстанның солтүстігінде орналасқан. Солтүстік Қазақстанға төрт облыс кіреді.Олар: Павлодар облысы, Ақмола облысы, Қостанай облысы және Солтүстік Қазақстан облысы. Солтүстік Қазақстанның табиғаты өте көркем.Бұл өңірде асқақ таулар, орман-тоғайлар, көлдер, өзендер бар. Ормандарда негізінен қайың,қарағай, терек өседі.Ормандарында жабайы елік,бұғы ал тауларда арқар мекендейді. Өзен –көлдері балық, жабайы құстарға толы. Ірі өзендері Ертіс және оның екі саласы Есіл мен Тобыл, Обаған. Көлдері Құсмұрын, Сары Қопа, Қорғалжын, Шағала, Шортан , Бурабай.





Солтүстік Қазақстан. (слайд) (10мин)

Солтүстік Қазақстан Қазақстанның солтүстігінде орналасқан. Солтүстік Қазақстанға төрт облыс кіреді.Олар: Павлодар облысы, Ақмола облысы, Қостанай облысы және Солтүстік Қазақстан облысы. Солтүстік Қазақстанның табиғаты өте көркем.Бұл өңірде асқақ таулар, орман-тоғайлар, көлдер, өзендер бар. Ормандарда негізінен қайың,қарағай, терек өседі.Ормандарында жабайы елік,бұғы ал тауларда арқар мекендейді. Өзен –көлдері балық, жабайы құстарға толы. Ірі өзендері Ертіс және оның екі саласы Есіл мен Тобыл, Обаған. Көлдері Құсмұрын, Сары Қопа, Қорғалжын, Шағала, Шортан , Бурабай.






Солтүстік Қазақстан. (слайд) (10мин)

Солтүстік Қазақстан Қазақстанның солтүстігінде орналасқан. Солтүстік Қазақстанға төрт облыс кіреді.Олар: Павлодар облысы, Ақмола облысы, Қостанай облысы және Солтүстік Қазақстан облысы. Солтүстік Қазақстанның табиғаты өте көркем.Бұл өңірде асқақ таулар, орман-тоғайлар, көлдер, өзендер бар. Ормандарда негізінен қайың,қарағай, терек өседі.Ормандарында жабайы елік,бұғы ал тауларда арқар мекендейді. Өзен –көлдері балық, жабайы құстарға толы. Ірі өзендері Ертіс және оның екі саласы Есіл мен Тобыл, Обаған. Көлдері Құсмұрын, Сары Қопа, Қорғалжын, Шағала, Шортан , Бурабай.



Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Всем учителям

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс

Скачать
открытый урок на тему "Солт?тік ?аза?стан"

Автор: Раимбекова Когаршын Наурызбаевна

Дата: 04.02.2015

Номер свидетельства: 167401


Получите в подарок сайт учителя

Видеоуроки для учителей

Курсы для учителей

Распродажа видеоуроков!
ПОЛУЧИТЕ СВИДЕТЕЛЬСТВО МГНОВЕННО

Добавить свою работу

* Свидетельство о публикации выдается БЕСПЛАТНО, СРАЗУ же после добавления Вами Вашей работы на сайт

Удобный поиск материалов для учителей

Ваш личный кабинет
Проверка свидетельства