САБАҚ: Мезолит дәуіріндегі табиғи- климаттық өзгерістер | Мектеп: Абай атындағы мектеп - гимназия |
Күні: | Мұғалімнің есімі: Утебаев Б.Ж. |
СЫНЫП: 6 «ә» | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны |
Сабақ негізделген оқу мақсаты | Мезолит дәуіріндегі табиғи- климаттық өзгерістердің адамдар өміріне тигізген оң әсерлерін ашып көрсете алады. |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: Табиғаттағы өзгерістерді атап бере алады. |
Оқушылардың басым бөлігі: Мезолит дәуіріндегі табиғи-климаттық өзгерістердің болған уақытын айта алады. |
Кейбір оқушылар: Мезолит дәуіріндегі өзгерістерге сипаттама бере отырып, оның салдарларын өз ойларымен тұжырымдайды. |
Тілдік мақсат | Оқушылар: Мезолит дәуіріндегі табиғи-климаттық өзгерістерді сипаттайды Табиғаттағы өзгерістердің адамдар тұрмысына тигізген оң жақтарын атап көрсетеді. Табиғи климаттық ортаның өзгеруінің салдарын анықтайды. |
| Негізгі сөздер мен тіркестер: мезолит, қолайлы климат, күннің жылынуы, мұз дәуірі, гарпун |
Алдыңғы тақырып | Орта тас ғасыры (Мезолит) Алдыңғы тақырыпты оқушылардан «Сұрақты ұтып алу» ойынын пайдаланып сұраймын. Әр оқушыға сұрақтар қоя отырып қапшық лақтырамын, өзі жауап бере алмаған сұрағын басқа оқушыға бағыттай алады. |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) | Уақыт | Ресурстар |
Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
Басталуы | 1 «Табиғат құбылыстары» арқылы топқа бөліну 2. «Сұрақты ұтып ал» ойыны | 1. Күн, ай жұлдыз суреттер арқылы топқа бөлеміз 2. Әр оқушыға өткен тақырып бойынша сұрақтар қойылады. | 3 мин 3 мин | Карта, оқулық |
Ортасы | 3. «Галерея» әдісі. Оқушылардың алдына интербелсенді тақта арқылы тақырыпқа байланысты суреттер беріледі. 4. "Түсінік дөңгелегі" жеке, жұпта, топта талқылау. 5. «Тұжырымдамалық карта» жасайды яғни постер қорғау. 6. «Шындық немесе жалған» әдісі бойынша сұрақтар әзірлеп оқушылар бір-біріне қойғызу. 7.«Менің көңіл-күйім» баспалдағы | 1.Суреттерде не бейнеленген? 2. Қандай оқиғамен байланысты? Оқушылар суреттерді байланыстырып мәтін құрап айтады. 4. Мәтінді оқып, жұпта сосын топта талқылайды. 5. 1 топ: «Мұздықтардың еруі» 2 топ: «Жануарлар дүниесінің өзгеруі» 3 топ: «Еңбек құралдарымен тұрмыстарындағы өзгерістер» Топтар «Ақша» арқылы бір-бірінің жұмысын бағалайды. 6. иә/ жоқ деп жауап беретін сұрақтар әзірлеу, бір-бірінің сұрақтарына жауап беру. Оқушылар рефлекция жасайды. | 3 мин 10 мин 15 мин 2 минут 5 минут | Қазақстан тарихы оқулық Ежелгі Қазақстан карта |
Аяқталуы | 8. «Менің көңіл-күйім» баспалдағы | 8. Оқушылар рефлекция жасайды. | 5 мин | |
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбектегі қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
| | |
Рефлексия Сабақ /оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |