kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

"Ежелгі көшпелілердің материалдық мәдениеті"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақ жоспары 5 сынып оқушыларына арналған

Ежелгі көшпелілердің материалдық мәдениеті туралы мәтінмен танысады. Қазақ халқының ұлттық  мәдениеті туралы бейнеролик тыңдап, тамашалайды. Ресурстағы мәтіннің маңыздылығымен таныса отырып, дәптермен жұмыстанады, термин сөздерді жазады.Көшпелілердің материалдық мәдениеті туралы тапсырмаларды орындап, сұрақтарға жауап береді.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«"Ежелгі көшпелілердің материалдық мәдениеті"»

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Ежелгі көшпелілер өмірі

Мектеп:

Күні:

Мұғалімніңаты-жөні: Жумагазиева А.Б

Сынып: 5

Пәні: Қазақстан тарихы

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Ежелгі көшпелілердің материалдық мәдениеті

5.2 А


5.2.2.3

5.2.2.6

-Ежелгі тайпалардың қолданбалы өнер ерекшеліктерін сипаттау

-Көшпелілердің әлемдік өркениетке қосқан үлесін түсіну

ОМ

Ежелгі көшпелілердің материалдық мәдениетімен танысады

Ежелгі көшпелілердің қолданбалы өнері, зергерлік өнері мен баспанасының ерекшелігін салыстырады

Ежелгі көшпелілердің баспанасының суретін кескіндеп түсіреді

Ойлау деңгейі

Білу, түсіну, қолдану

Бағалау критерийі

Ежелгі көшпелілердің материалдық мәдениеті туралы әңгімелейді

Көшпелілердің қолданбалы өнерінің, зергерлік өнерінің ерекшеліктерін ажыратады

Көшпелілердің баспанасының ерекшелігін сипаттайды

Тілдік мақсаттар


Оқылым, тыңдалым, жазылым, айтылым

Ежелгі көшпелілердің материалдық мәдениеті туралы мәтінмен танысады. Қазақ халқының ұлттық мәдениеті туралы бейнеролик тыңдап, тамашалайды. Ресурстағы мәтіннің маңыздылығымен таныса отырып, дәптермен жұмыстанады, термин сөздерді жазады.Көшпелілердің материалдық мәдениеті туралы тапсырмаларды орындап, сұрақтарға жауап береді.




Құндылықтарға баулу

Еңбексүйгіштік, мәдениет пен тарих

Пәнаралық

байланыс

География, Бейнелеу, Дінтану

Алдыңғы білім


Термин сөздер: киіз үй, жертөле, сәукеле, білезік (еске түсіреді)

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

10 минут

М.Ә

Психологиялық дайындық ұйымдастыру, тренинг

«Эмоция» тренингі

Жүргізілуі: Оқушылар шеңбер құрады. Құрылған шеңбер арқылы айнала отырып, өз эмоцияларын мимика арқылы бір-біріне көрсетеді.


М.Ә

Оқушыларды суреттер арқылы 3 топқа бөледі:

1 топ – Баспана

2 топ –Зергерлік өнер

3 топ – Қолданбалы өнер

«Материалдық мәдениет» тақырыбында бейнеролик тамашалау

- Бейнеролик арқылы көргендеріңнен ойға не түйдіңдер?

Мұғалім бүгінгі сабақтың мақсатын айтады.






О.Ә

Оқушыларда психологиялық ахуал қалыптасады, өздерін еркін сезінеді.

























-киіз үй, ыдыс-аяқтар, әшекей бұйымдар, т.б




Бейнеролик, оқулық

Сабақтың ортасы

20 минут


Берілетін тапсырмалар:

1 топқа (топтық жұмыс, постер қорғайды)

Тапсырма: Киіз үйдің ерекшеліктерін сипатта

Дескриптор:

- Киіз үйдің бөліктерін атайды (3 кем емес);

- Киіз үйдің түрлерін атайды; (2 кем емес)

- Киіз үйдің суретін постерге салады








2 топқа

Тапсырма: Зергерлік бұйымдарды атап, олардың ерекшелігін сипаттап, сызба құрастыр

Дескриптор:

- Әшекей бұйымдардың атауларын жазады;(4 кем емес)

- Әшекей бұйымдардың тұрмыста қолданылу ерекшеліктерін ажыратады (3 кем емес)





3 топқа

Тапсырма: Төменде берілген көшпелілердің қолданбалы өнер туындыларын кесте бойынша толтырып, көшпелілердің қолданбалы өнерінің ерекшелігін түсіндір

Дескриптор:

- Қолданбалы өнер туындыларының атауларын жазады; (3 кем емес)

- Көшпелілер бұйымдарының қолданылу мақсатын сипаттайды; (3 кем емес)

- Көшпелі қолөнер бұйымдарының ерекшеліктерін атайды (2 кем емес)




Қолданбалы өнер туындылары

Атауы

Сипаттамасы











Кері байланыс:

Сұрақтар арқылы

1. Материалдық мәдениет дегенімізді қалай түсінесіңдер?

2. Материалдық мәдениетке нелер жатады?









Топтық жұмыс

Оқушылар суреттер арқылы 3 топқа бөлінеді

1 топ – Баспана постер қорғайды















2 топ –Зергерлік өнер дәптермен жұмыстанады, сызба құрастырады

















3 топ – Қолданбалы өнер кесте толтырады

























































Кері байланыс:

Оқушылар сұрақтарға жауап береді, өздерінің ойлау деңгейлерін анықтай алады



Оқулық, суреттер топтамасы, А3 форматтар мен маркерлер

Сабақтың соңы

10 минут

М.Ә Жеке жұмыс

Венн диаграмма: Кестеде берілген сөздердің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын жаз

Баспана

Зергерлік бұйымдар

Қолданбалы бұйымдар

Ұқсастықтары












О.Ә

Оқушылар кестені толтырып ұқсастығын бір бағанға жазып, айырмашылығын ажыратады.

Кесте

Сабақ бойынша рефлексия



5 минут

М.Ә

Оқушыларға бүгінгі алған білімі туралы кері байланыс арқылы өзін-өзі бағалайды. Қиындық туғызған тұстарын кері қарастыруға кері байланыс беріледі.

«3-2-1» әдісі

  • 3 маңызды ақпарат

  • 2 қиындық туғызған мәселе

  • 1 көңіл күйіңізді танытатын сөз





О.Ә

Оқушылар бүгінгі сабақтан 3 маңызды ақпарат алғанын айтады,

2 қиындық туғызған мәселесін қарастырады және 1 кері байланыс арқылы көңіл күйін білдіреді.

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау



Оқушылардың жас ерекшелігіне байланысты деңгейлік тапсырмаларды нақты қолдану.

Оқу мақсатына жету үшін қалыптастырушы бағалау түрлерін қолдану. Мысалы оқушыларды ынталандыру, қолпаштау.



Сабақта қолданылған бейнематериалдар 2-3 минуттан аспайды.

Таныстырылым, тренинг арқылы эмоцияларын көрсете алады.



Жалпы бағалау





Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:



2:



Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:



2:



Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?








Получите в подарок сайт учителя

Предмет: История

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс

Скачать
"Ежелгі көшпелілердің материалдық мәдениеті"

Автор: Жумагазиева Арайлым Беймбетовна

Дата: 26.01.2018

Номер свидетельства: 452662
