kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Ежелгі қытайлықтар ғылыми білімдерін қалай пайдаланды

Нажмите, чтобы узнать подробности

ғылымдардың   пайда болып дамуына  шаруашылық  іс-әрекет  пен  әлеуметтік  өзгерістердің  ықпалын сипаттау.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Ежелгі қытайлықтар ғылыми білімдерін қалай пайдаланды»

Түркістан облысы Арыс қаласы М. Әуезов мектеп –гимназиясы

Жанысбеков Мухамеджан Ахметжанович

Еңбек өтілі : 17 жыл

АКТ

ҰМЖ 3А бөлімі-Ежелгі Қытай

Түркістан облысы Арыс қаласы. М. Әуезов мектеп гимназиясы

Күні:

Сынып: 5 сынып

Қатысқандар саны: 25

Қатыспағандар саны: 0

Мұғалімнің аты-жөні:

Жанисбеков Мухамеджан

Сабақтың тақырыбы:

Ежелгі қытайлықтар ғылыми білімдерін қалай пайдаланды


Оқу мақсаттары:

5.2.4.2 ғылымдардың (арифметика, геометрия, астрономия, медицина) пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттау


Сабақтың мақсаттары:

Барлық оқушылар: ғылыми білімдер туралы түсінеді

Оқушылардың басым бөлігі: ғылыми білімдерге талдау жасай алады

Кейбір оқушылар: арифметика, геометрия, астрономия, медицина ғылымдары туралы зерттеу жасай алады


Бағалау кретерийі:

Ғылымдардың шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістерге ықпалын сипаттай алады

Ғылым салаларына мәлімдеме жасай алады

Ежелгі Қытайда дамыған ғылым түрлерін біледі


Тілдік мақсат:

Оқушылар: берілген тапсырмаға қорытынды айта алады.

Негізгі сөздер мен терминдер: Құбылнама, сейсмограф, инемен емдеу, арифметика, астрономия, медицина

Сыныптағы диолог жазылым үшін тілдік бірліктер: оқушылар ежелгі ғылыми білімдерді сипаттау үшін зерттеу жұмыстарын жүргізеді.

Негізгі сөздерді қолдана отырып жазып түсіндірме беру.


Құндылықтарға баулу:

Мәдени мұраларды сақтау, шығармашылыққа баулу

Ойлау қағидалары:

Білу, түсіну, қолдану

Пәнаралық байланыс:

География, биология, бейнелеу

Тақырып бойынша алдыңғы білім:

Терракота әскерінің құрылу мақсаты

Қытайдың тұңғыш императоры Цинь Шихуандидің жүргізген саясаты


Сабақ барысы:

Сабақтың жоспарланған кезеңдері


Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

І кезең: Сабақтың басы

3 минут








4- минут









Ұйымдастыру кезеңі:

Сәлемдесу, түгелдеу,ынтымақтастық атмосферасын құру

Оқушыларды түрлі түсті стикерлер арқылы (сары, көк, қызыл, жасыл)төрт топқа бөлу.

1.топ «Арифметика»

2.топ «Геометрия»

3.топ «Астрономия»

4.топ «Медицина»



Үй тапсырмасы

«Өрмекшінің өрмегі» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау.

1).Тұңғыш император Цинь Шихуанди туралы не айта аламыз?

2).Цинь Шихуанди билігіне сипаттама беріңдер?

3).Террокота әскері қандай қарулармен жарақталған?

4).Террокота әскері кімді күзетті?

5).Не себепті террокота әскері тарихшы ғалымдардың қызығушылығын тудырды?

6).Археологтар қанша саз балшықтан жасалған жауынгерлер мен аттардың мүсінін тапты

7).Террокота дегеніміз не?

8).Саз балшықтан жасалған күйдірілген мүсіндер


 



НИШ









жіп



Бағалау 1 минут

Басбармақ әдісі бойынша бағалау






«Басбармақ» әдісі





ІІ кезең.

Сабақтың ортасы



2-минут




4 минут









13-минут



































8-минут























Бағалау 1минут





Ежелгі ғылым мен білімнің даму бағыттарына байланысты бейне фильм көрсету арқылы жаңа сабақ туралы оқушыларда тұжырым қалыптастыру.


«Миға шабуыл» әдісі бойынша сұрақ қою.

1 топ.Қандай ғылым түрлерін білесіңдер?

2топ.Әр оқушы ғылым туралы өз ойларын ортаға салады.

3топ. Ғылым мен шаруашылық іс-әрекетінің өзара байланысы?

4 топ.Қытайлықтарда өсімдіктердің емдеу қасиеті


«ЖИГСО» әдісі

Әр топқа мәтіннің азат жолын бөліп беремін,белгіленген уақыт аралығында оқиды,әр топтан бір-бір елші шығып көрші топтарға барып өздеріне берілген мәтіннің бөліктерін кезекпен түсіндіреді.

Постер Әр топ атауына байласысты тұжырым жасайды.



Күтілетін нәтиже.

Оқушы орындай алады:

  • ақпаратты өз бетінше ұғынады және меңгере алады;

  • меңгерілген ақпаратты кластастарына түсінікті етіп жеткізе біледі

  • мәтінмен өз бетінше жеке жұмыс жасау дағдысын дамытады

  • ақпаратпен жұмыс жасау барысында ынталы болады;

  • белгілейді, тұжырымдайды және мәтінге сұрақ қоя біледі ;

  • сыныптастарын ести және тыңдай біледі;

  • ақпаратты қысқа да нұсқа жазбаша түрде бере алады;

  • өзінің және сыныптастарының білім алуына жауапкершілікпен қарайды



Сұрақтар топтамасы

Саралауға, қалыптастырушы бағалауға арналған деңгейлік тапсырмалар

Топтарға А, В, С тапсырмаларын беру


1-топ

1.Ежелгі қытайдағы жетістігі зор ілім болып табылатын ғылым саласы

2.Ежелгі қытай дәрігерлері емдеудің қандай әдістерін қолданды

3. Қытайдың маңызды өнер табыстарына сейсмограф, қағаз, құбылнама, жібек матасына сипаттама беру

2-топ

1.Шенеунік қызметіне ие болу үшін олар ғылымнан емтихан тапсыру керек еді

2. Медицина бойынша көптеген трактаттар емдеудің қандай тәсілдері сипатталған

3. Өнертабыстарды қазіргі заман үшін маңызын айқындап беріңдер?

3-топ

1.Чжан Цзянның қандай еңбегін білесің?

2. Ежелгі қытайда биік деңгейде дамыған ғылым?

3.Ежелгі қытай жылнамашылардың негізгі жетістігі?

4-топ

1.Қытай жібек матасы туралы не білесің?

2. Қытайдың ғылым білімдеріне сипаттама беру

3.Қоғам үшін ғылым мен техника дамуының маңызы




Смайликтер арқылы

 



  






































































Суреттер

Сергіту сәті

2 минут

Адасқан әріптер

Сөзде адасқан әріптерді орнына қою

М Е Д И Ц И Н А

6-и, 3-д, 8-а, 5-ц, 2-е, 7-н, 4-и, 1-м





ІІІ кезең

Сабақтың соңы

5 минут

































Үйге тапсырма

2минут


Топпен жұмыс

Болжам

Жаңа ақпарат

Бұл туралы енді не білдім?

Бұл туралы не білуім керек?


Әр топ өз ойларын толықтырып жеткізеді

А-деңгейіндегі оқушылар мәтіннің мазмұнына қарай отырып «Жібек туралы аңызды» айтып өтеді.Ал, В-С-деңгейіндегі оқушылар өздерінің ойларын тапсырманың төңірегінде ғана толықтырып өтеді.

Lessen Study жұмысын жүргіздім


Ежелгі қытайлықтар ғылыми білімдерін қалай пайдаланды (эссе жазу)


Смайликтер








Үлестірмелер

Саралау – сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырысыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Топқа тапсырмалар арқылы білім танымдарына болжам жасап, саралап,деңгейлік тапсырмалар беру

Қабілетті оқушылардың және топтағылардың табысқа жетуіне ықпал етуіне көмектесу

Топтық бағалау,

смайликтер арқылы бағалау

сұрақ –жауап арқылы

өзін-өзі бағалау

Басбармақ арқылы бағалау

Техника қауіпсіздігін сақтау

Адасқан әріптерді табу сергіту сәтін өткізу


АКТ





Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма

1 А бөлімі 7-минут


Сабақтың тақырыбы:

Ежелгі қытайлықтар ғылыми білімдерін қалай пайдаланды


Оқу мақсаттары:


5.2.4.2 ғылымдардың (арифметика, геометрия, астрономия, медицина) пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттау

Ойлау дағдыларының деңгейлері:

Білу, түсіну, қолдану

Бағалау кретерийі:

Ғылымдардың шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістер ықпалын сипаттай алады

Ғылым салаларын тани бііледі


Бағалау критерийлері

Дескрипторлар

Балл

Ғылымдардың шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістер ықпалын сипаттай алады




Ғылымдардың пайда болып дамуын ажырата алады


Ғылымдардың (арифметика, геометрия, астрономия, медицина) пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістері туралы мәлімет алады


Ғылым салаларына мәлімдеме жасай алады

Ғылымдардың зерттелу тарихын біледі


Ежелгі Қытайда дамыған ғылым түрлерін біледі

Мәтіннен жаңа ақпараттармен танысады








Получите в подарок сайт учителя

Предмет: История

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 5 класс

Скачать
Ежелгі қытайлықтар ғылыми білімдерін қалай пайдаланды

Автор: Жанисбеков Мухамеджан Ахметжанович

Дата: 25.12.2020

Номер свидетельства: 568504
