kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

7 сыныпқа арналған сабақ жоспары

Нажмите, чтобы узнать подробности

7 сыныпқа арналған сабақ жоспары, барлық жалпы білім беретін мектептерде қолдануға болады.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«7 сыныпқа арналған сабақ жоспары»

Уақыты: 11.09.2014ж

Сынып: 7 «А» Дүниежүзі тарихы.

Сабақтың тақырыбы: Кіріспе. «Орта ғасырлар» ұғымы және оның мәні. Тарихи кезеңдері мен хронологиялық шеңбері.

Сабақтың мақсаттары:

Білімділік: Оқушыларға «Орта ғасырлардағы дүние тарихы» пәнінің зерттеу объектісі, қоғамдық ғылымдар ортасындағы ролі, орта ғасырлардағыі дүние тарихының ерекшіліктері мен тарихи кезеңдері туралы мағлұмат беру.

Дамытушылық: Оқушыларға оқулықпен жұмыс істеу ерекшіліктері, оқу материалын зерттеуде қосымша әдебиетті қалай пайдалану керектігі жайында айту.

Тәрбиелік: Оқушылардың әлемдік интеграцияның ХХІ ғасырдағы ролін түсінушіліктерін арттыру, өзге елдердің тарихын білу арқылы өз еліне деген сүйіспеншіліктерін ояту

Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

Сабақтың әдістері: әңгімелеу, сұрақ-жауап,

Сабақтың көрнекілігі: суреттер, тірек-сызбалар, кестелер

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру бөлімі. (5 мин.)

  2. Жаңа тақырыпты түсіндіру. Мұғалімнің кіріспе сөзі: Қымбатты оқушылар! Өткен оқу жылында біздер Ежелгі дүние тарихында ізін қалдырған, бірқатары қазіргі күнге жетпеген мемлекеттер мен елдердің тарихын оқыпбілдік. Осы оқу жылында біз «Орта ғасырлардағы дүние тарихы» деген дүние тарихының кезекті тарихи кезеңін бастаймыз.

Орта ғасырлар бүкіл дүние жүзі тарихының ежелгі дүние мен жаңа тарих аралығындағы кезеңі. Бұл Еуропада он екі ғасырға тең, ал Шығыс елдерінде одан да ұзақ. Орта ғасырларда феодализм пайда болып, үстемдік құрды және ыдырай бастады. Феодализм өзінен бұрынғы құлдық қоғамдық құрылысқа қарағанда, сөз жоқ, көп ілгері еді. Еріксіз еңбек ететін құлдар сияқты емес, шаруалар меншікті жерінен молырақ өнім алуға мүдделі болды. Өнімді неғұрлым көп алса, жер иесіне төленетін салығынан артылған өнімнің бәрі өзіне тиетін еді.

Феодализм дәуірінде қалаларда өнім өндіретін ұсақ кәсіпорындар көбейді, мәдениет дамыды. Мануфактуралар өсіп шықты, болашақ буржуазиялық қоғамның шаруашылық және әлеуметтік негізі өнеркәсіп пен жұмысшы табы пайда болды



ІІІ. Тірек-сызбамен жұмыс. Орта ғасырлардың кезеңдері

Батыс елдерінде Шығыс елдерінде



Ерте орта ғасырлар

(V-ХІ ғасырлар)


Ерте орта ғасырлар

(II-XI ғасырлар)








Дамыған орта ғасырлар

(ХІ-ХV ғасырлар)


Дамыған орта ғасырлар

(ХІ-ХVI ғасырлар)






Кейінгі орта ғасырлар

(XVIғ. -ХІI ғ. ортасына дейін)


Кейінгі орта ғасырлар

(ХVІ- ХIX ғасырлар)










ІV. Терминдік сөздік.



Үй тапсырмасы: Құл иеленушілік қоғам мен феодализмнің айырмашылықтары туралы өз ойларын жазу.

Уақыты: 18.09. 2014

Сынып: 7 «А» Дүниежүзі тарихы

Сабақтың тақырыбы: Ежелгі герман корольдіктерінің құрылуы. Остготтық Италия. Ұлы Карл империясы.


Сабақтың мақсаттары:

Білімділік: Оқушыларға Рим империясы құлағанннан кейінгі Батыс Еропадағы жағдай, герман тайпаларының мемлекет құруы, IV-V ғғ. ғұн тайпалары, Франк мемлекетінің құрылуы, мемлекеттегі басқару жүйесі, жер иелену ерекшіліктері, франктердің христиан дінініе енуі туралы білім беру.

Дамытушылық: Мәтінмен жұмыс істеу, деңгейлік тапсырмалар арқылы оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік:Оқушыларды еңбексүйгіштікке тәрбилеу, адамгершілік қасиеттерін қалыптастыру


Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

Сабақтың әдістері: әңгімелеу, сұрақ-жауап, мәтінмен жұмыс.

Сабақтың көрнекілігі: суреттер, тірек-сызбалар, кестелер


Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру бөлімі. (5 мин.)

  2. Жаңа тақырыпты түсіндіру.

  3. Үй тапсырмасын тексеру.

Сабақтың жоспары:

  1. Герман тайпалары және олардың Батыс Рим империясына басып кіруі.

  2. IV-V ғасырлардағы ғұндар.

  3. Франк мемлекетінің құрылуы.

  4. Мемлекеттің басқаруы.

  5. Франктердің христиан дініне енуі.



    1. Картамен жұмыс. Оқулықтың алтыншы бетіндегі «526 жылғы варварлық корольдіктер» картасына қарап, Рим империясы құлағаннан кейін құрылған корольдіктердің аумағын айқындау.

    2. Терминдермен жұмыс.

Күпірлер қозғалысы - қалың бұқараның шіркеу дінбасылары бекіткен алымсалықтарға қарсы наразылығы.

«Халықтардың ұлы қоныс аударуы» - Қытайдан жеңілген ғұн тайпаларының бір бөлігініңғасырдың жылдары Батысқа қарай көшуі.

«Сали ақиқаты» - Франк мемлекетіндегі Хлодвигтің тұсындағы ең алғашқы сот саласындағы заңдар жинағы.

Король - барлық халық бағынатын, өкімет билігін өзінің әулетіне мұраға қалдыра алатын, ең жоғарғы мемлекет басшысы.

Аллод - корольдің өз жасақшыларына берген жер үлестері.Жер иесі бұл жерді басқа адамға сыйлауға, мұраға қалдыруға, қызметкерлеріне уақытша пайдалануға бере тұруға ерікті болды..



    1. Кестені толтыру.



Тарихи уақыты

Тарихи оқиғалар

Басты тарихи тұлға

Нәтижесі















4.4. Кестені толтыру.

Тарихи уақыт

Тарихи оқиға

Нәтижесі

511 жыл



715-741 жж.



732 жыл



741 жыл



751 жыл





Тест шешу.

  1. Рим империясы құлауының басты себебі не?

  1. Варварлық тайпалардың шабулы;

  2. Құлдар еңбегінің тиімсіздігі;

  3. Халыққа салынатын салық мөлшерінің өсуі;

  4. Күпірлер қозғалысының өршуі;

  1. Рим империясы Батыс және Шығыс империя болып екіге қашан бөлінді?

  1. 367 жылы

  2. 395 жылы

  3. 389 жылы

  4. 390 жылы

  1. Құлиеленушілік құрылыс қай жылы жойылды?

  1. 410 жылы;

  2. 453 жылы;

  3. 476 жылы;

  4. 489 жылы

  1. Жылы салий франктерінің меровей руынан шыққан Хлодвиг қандай мемлекет құрды?

  1. Вестготтар корльдігі;

  2. Франктер мемлекеті;

  3. Остготтар корольдігі;

  4. Свевтер мемлекеті.

  1. Француз тілінің негізін ежелгі қай халықтардың тілі құрады?

  1. Галл тілі;

  2. Галл-герман тілі;

  3. Латын тілі;

  4. Латын-герман тілі



  1. Қорытынды. Рефлексия жасау.

Білемін

Білдім

Үйренгім келеді






Үй тапсырмасы: § 1 (мазмұндау).



Сабақтың тақырыбы: Франктер империясының құрылуы және ыдырауы Уақыты: 13. 09. 2011

Сабақтың мақсаттары:

Білімділік: Оқушыларға майордомдар билігі, Ұлы Карл құрған франктер империясының саяси тарихы, Ұлы Карл кезіндегі империя мәдениеті туралы білім беру.

Дамытушылық: Мәтінмен жұмыс істеу, деңгейлік тапсырмалар арқылы оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік:Оқушыларды білім алуға, еңбексүйгіштікке тәрбилеу, адамгершілік қасиеттерін қалыптастыру


Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

Сабақтың әдістері: әңгімелеу, сұрақ-жауап, «ойтүрткі», мәтінмен жұмыс.

Сабақтың көрнекілігі: суреттер, Батыс Еуропа картасы

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру бөлімі. (5 мин.)

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.

  1. Рим империясының әлсіреуінің басты себебі не?

  2. Герман тайпалары неліктен Рим жеріне басып кірді?

  3. «Халықтардың ұлы қоныс аударуын» кімдер бастады?

  4. Франктердегі жер иелену тәртібі қандай болды?

  5. Франктер неліктен христиан дінін қабылдады?

  6. Құл иеленуші қоғамы қашан құрылды?



ІІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру. Сабақтың жоспары:

  1. Майордомдар билігі.

  2. Меровингтер әулетінің ақыры.

  3. Ұлы Карл империясының құрылуы және ыдырауы

  4. Ұлы Карл кезіндегі империя мәдениеті.



Картамен жұмыс. Оқулықтың он үшінші бетіндегі картамен жұмыс жасау. Картадан франктер империясының аумағын көрсету.



Терминдермен жұмыс.

Майордом - латынша «үйдің үлкені, басшысы», корльдің сарай шаруашылығының басқарушысы.

Пергамент - арнаулы өңделген бұзаудың немесе қойдың терісі, жазу үшін қолданылды.

Аннал - латынша «жыл», маңызды оқиғалардың шежірелік тізбегі.



Кестені толтыру.

Тарихи уақыт

Тарихи оқиға

Нәтижесі

511 жыл



715-741 жж.



732 жыл



741 жыл



751 жыл





Тест.

  1. Билік үшін қиян-кескі күреске қандай оқиға түрткі болды?

  1. Араб шапқыншылығы

  2. Лангобардтар шабуылы

  3. Король Хлодвигтің өлімі

  4. Карл Мартелдің өлімі

  1. Франк мемлекетінде «Майордом» қандай қызмет атқарды?

  1. атты әскерді басқарды

  2. салық жинады

  3. сарай шаруашылығын басқарды

  4. жер үлестірді

  1. Корль Хлодвиг қай жылы қайтыс болды?

  1. 511 жылы

  2. 742 жылы

  3. 751 жылы

  4. 756 жылы

  1. Франктер империясы қай жылы ыдырады?

  1. 511 жылы

  2. 843 жылы

  3. 751 жылы

  4. 756 жылы



Сабақты бекіту.

  1. Қортық Пипин король атағына қалай қол жеткізді?

  2. Ұлы Карл империясы қай жылдары өмір сүрді?

  3. Ұлы Карл империся неліктен ыдырай бастады?

  4. Ұлы Карл мәдениетті дамытуға қандай үлес қосты?

IV Қорытынды жасау.



Білемін

Білдім

Білгім келеді




Үй тапсырмасы: § 2. (мазмұндау).



















Уақыты: 25.09.2014ж

Сынып: 7 «А» Дүниежүзі тарихы

Сабақтың тақырыбы: V-X ғасырлардағы Византия империясының құрылуы.

Сабақтың мақсаттары:

Білімділік: Оқушыларға Рим адамзаттың ең ежелгі мәдени орталықтарының бірі Қосөзеннің мәдениеті, діни түсініктері, әдебиеті туралы білім беру.

Дамытушылық: Мәтінмен жұмыс істеу, деңгейлік тапсырмалар арқылы оқушылардың ой-өрісін, көркем сөз шеберліктерін, шығармашылық қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік:Оқушыларды білім алуға, еңбексүйгіштікке тәрбилеу, адамгершілік қасиеттерін қалыптастыру


Сабақтың түрі: Жаңа сабақ

Сабақтың әдістері: әңгімелеу, сұрақ-жауап, «ой-түрткі», мәтінмен жұмыс.

Сабақтың көрнекілігі: суреттер,

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру бөлімі. (5 мин.)

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.

  1. Қортық Пипин король атағына қалай қол ежткізді?

  2. Ұлы Карл империясы қай уақытта өмір сүрді?

  3. Ұлы Карл империясы неліктен ыдырай бастады?

  4. Ұлы Карл мәдениетті дамытуға қандай үлес қосты?



ІІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру. Сабақтың жоспары:

  1. Рим империясының екіге бөлінуі.

  2. Өкімет билігі.

  3. Юстиниан және оның заңдары.

  4. Славяндардың және арабтардың шапқыншылығы.



Терминдермен жұмыс.

Номисма- Византияның алтын ақшасы.

Василевс - византиялық императордың атағы.

Патриарх - Византия шіркеуінің ең жоғарғы басшысы



Кестені толтыру.

Тарихи уақыт

Тарихи оқиғалар

324 жыл


330 жыл


527-565 жылдар


532 жыл


860 жыл


941 жыл


971 жыл


988 жыл


VII ғасырдың зо-жылдары




  1. Рим империясы қашан екіге бөлінді?

  1. 337 жылы

  2. 342 жылы

  3. 395 жылы

  4. 410 жылы

  1. Византия императорының лауазымы қандай?

  1. патша

  2. василевс

  3. король

  4. герцог

  1. Византия шіркеуінің ең жоғарғы басшысы кім?

  1. Папа

  2. Патриарх

  3. Хазірет

  4. Далайлама

  1. Киев Русі Византиядан христиан дінін қашан қабылдады?

  1. 907 жылы

  2. 967 жылы

  3. 988 жылы

  4. 956 жылы







IV Қорытынды жасау.

Білемін

Білдім

Білгім келеді










Үй тапсырмасы: § 3(мазмұндау).





























Уақыты: 25.09.2014

Сынып: 7 «А» Дүниежүзі тарихы

Сабақтың тақырыбы: VІ-X ғасырлардағы арабтар

Сабақтың мақсаттары:

Білімділік:Оқушыларға араб феодалдық мемлекетінің құрылуы, араб халифатының саяси басқару жүйесі туралы білім беру.

Дамытушылық: Мәтінмен жұмыс істеу, деңгейлік тапсырмалар арқылы оқушылардың ой-өрісін, көркем сөз шеберліктерін, шығармашылық қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік: Оқушыларды білім алуға, еңбексүйгіштікке, әсемдік әлемін, адамзат қолымен жасалған ғажайып өнерді сүюге тәрбилеу, адамгершілік қасиеттерін қалыптастыру


Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдістері: әңгімелеу, сұрақ-жауап, мәтінмен жұмыс.

Сабақтың көрнекілігі: суреттер, карта

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру бөлімі. (5 мин.)



ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.

  1. Шығыс Рим империясы қашан құрылды?

  2. Юстиниан қандай басшы болды? Ол алдына қандай мақсат қойды?

  3. Юстинианның заңдары қандай маңызға ие болды?

  4. Неліктен Шығыс Рим империясы славяндардан жеңіле берді?

  5. Византия қашан феодалдық мемлекетке айнала бастады?

  6. Орыстардың Византияға шабуылы қашан тоқтады?



ІІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру. Сабақтың жоспары:

  1. Ежелгі араб феодалдық мемлекетінің құрылуы.

  2. Араб халифатының саяси басқару жүйесі.



Терминдермен жұмыс.

Үшір - жер алғаны үшін төленетін салық түрі

Икта - өз мемлекетіне адал қызмет атқарғандарға берілген жер.

Қағба - мұсылмандар құлшылық ететін аса қастерлі орын.



Кестені толтыру.



Араб халифатының

құрылған жылы

Араб халифаты

жаулап алған жерлер










Үй тапсырмасы: § 4 (мазмұндау). Мұхаммед пайғамбар туралы реферат жазу

Сабақтың тақырыбы: Ислам дүниесі мәдениетінің дамуы Уақыты: 10. 10. 2011

Сабақтың мақсаттары:

Білімділік:Оқушыларға ислам діні және Мұхаммед пайғамбар, араб елдерінің мәдениеті туралы білім беру.

Дамытушылық: Мәтінмен жұмыс істеу, деңгейлік тапсырмалар арқылы оқушылардың ой-өрісін, көркем сөз шеберліктерін, шығармашылық қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік: Оқушыларды білім алуға, еңбексүйгіштікке, әсемдік әлемін, адамзат қолымен жасалған ғажайып өнерді сүюге тәрбилеу, адамгершілік қасиеттерін қалыптастыру,


Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдістері: әңгімелеу, сұрақ-жауап, мәтінмен жұмыс.

Сабақтың көрнекілігі: суреттер,


Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру бөлімі. (5 мин.)



ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.

  1. Ежелгі араб мемлекеті қай жылы құрылды?

  2. Ислам діні Арабия түбегінде қалай таралды?

  3. Омейя халифатының саяси құрылысы қандай болды?

  4. Аббас халифаты қай жылы құрылды? Халифат қай жылы құлады?



ІІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру. Сабақтың жоспары:

  1. Ислам діні және Мұхаммед пайғамбар.

  2. Араб елдерінің мәдениеті.



Терминдермен жұмыс.

Пайғамбар - құдайдың өкілі.

Құран (арабшадан «оқу») - мұсылмандардың қасиетті кітабы.

Обсерватория - аспан әлемін бақылау үшін пайдаланылатын күмбезді мұнара.



Кестені толтыру. «Арабтардың мәдениеті»



Дін

Қолөнер

Астрономия және математика

Тарих және география

Әдебиет

Бейнелеу өнері

















Тест.

  1. Мұхаммед пайғамбар қай қалада дүниеге келді?

  1. Мекке;

  2. Медине;

  3. Бағдад;

  4. Дамаск.

  1. Астрономиялық обсерватория қай қалада болды?

  1. Меккеде;

  2. Мединеде;

  3. Мервте;

  4. Бағдатта.

  1. Араб тайпалары қай жылы ислам дінін қабылдады?

  1. 670 жылы;

  2. 680 жылы;

  3. 630 жылы;

  4. 640 жылы.

  1. Сирияның қай қаласында қару-жарақ жасалынды?

  1. Дамаскте;

  2. Бағдатта;

  3. Меккеде;

  4. Мервте.

  1. Философияның ілгерішіл бағытын дамытқан кордовалық философ кім?

  1. Ибн Рушд;

  2. Ибн Сина;

  3. Ибн Хаукаль;

  4. әл-Макдиси.

  1. «Замана тарихы» атты 30 томдық тарихи-географиялық энциклопедия жазған араб тарихшысы, географы.

  1. әл-Макдиси;

  2. әл-Масуди;

  3. әл-Фараби;

  4. әл-Бируни.

  1. Араб әріптерімен әсемдеп жазу немесе өсімдік және геометриялық пішіндерге негізделіп жасалған күрделі өрнек түрі қалай аталады?

  1. Фреска;

  2. Арабеска;

  3. Стамеска;

  4. Арабика.



IV Қорытынды жасау.

Білемін

Білдім

Білгім келеді






Үй тапсырмасы: § 5 (мазмұндау).

















Уақыты: 2.10.2014ж

Сынып: 7 «А» Дүниежүзі тарихы

Сабақтың тақырыбы: Ерте орта ғасырлардағы Орталық Азия жеріндегі феодалдық қатынастар.

Сабақтың мақсаттары:

Білімділік:Оқушыларға Эфталит мемлекетінің құрылуы және ыдырауы, шаруашылығы мен мәдениетінің дамуы туралы білім беру.

Дамытушылық: Мәтінмен жұмыс істеу, деңгейлік тапсырмалар арқылы оқушылардың ой-өрісін, көркем сөз шеберліктерін, шығармашылық қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік: Оқушыларды білім алуға, еңбексүйгіштікке тәрбилеу, адамгершілік қасиеттерін қалыптастыру.


Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдістері: әңгімелеу, сұрақ-жауап, мәтінмен жұмыс, тест.

Сабақтың көрнекілігі: суреттер, Орта Азия картасы


Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру бөлімі. (5 мин.)



ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

  1. Ислам діні қалай пайда болды?

  2. Араб саудагерлері дүние жүзіне қалай белгілі болды?

  3. Орта ғасырлардағы араб мәдениеті қалай дамыды?

  4. Қандай араб ғалымдарын білесіңдер?

  5. Олардың дүние жүзі мәдениетінің дамуына қосқан үлесі туралы айтыңдар.



ІІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру. Сабақтың жоспары:

І. Эфталит мемлекеті.

ІІ. Шаруашылығы мен мәдениеттің дамуы.

ІІІ. Эфталит мемлекетінің ыдырауы.



Топпен жұмыс.

Сынып оқушылары үш топқа бөлінеді. Әр топ өзіне берілген мәтін бөлігі бойынша жұмыс жасайды. Топ мүшелері өздеріне берілген мәтін бөліктері бойынша тест тапсырмаларын құрастырады. Жұмысты орындап болған соң дәптерлерін алмастырып, сұрақтарға жауап береді. Одан кейін дәптерлерді қайта алмастырып, жауаптарын тексереді Мұғалім оқушылардың жауаптарын тексеріп, оларды бағалайды.

IV Қорытынды жасау.



Білемін

Білдім

Білгім келеді








Үй тапсырмасы: §6 (мазмұндау).





Сынып: 7 «А» қазақ Дүниежүзі тарихы

Уақыты: 9.10.2014ж

Сабақтың тақырыбы: Ерте орта ғасырлардағы славяндар

Сабақтың мақсаттары:

Білімділік:Оқушыларға батыс және оңтүстің славяндар, олардың шаруашылығы мен қоғамдық құрылымы, саяси тарихы туралы білім беру.

Дамытушылық: Мәтінмен жұмыс істеу, деңгейлік тапсырмалар арқылы оқушылардың ой-өрісін, көркем сөз шеберліктерін, шығармашылық қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік: Оқушыларды білім алуға, еңбексүйгіштікке тәрбилеу, адамгершілік қасиеттерін қалыптастыру.

Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдістері: әңгімелеу, сұрақ-жауап, мәтінмен жұмыс, тест.

Сабақтың көрнекілігі: суреттер, карта


Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру бөлімі. (5 мин.)



ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.

  1. Эфталит мемлекеті қай жерде, қашан құрылды?

  2. Эфталит тайпаларының шаруашлығы қандай болды?

  3. Эфталит мемлекетінің ежелгі мәдениетінен қандай белгілер сақталған?

  4. Түріктер мен ирандықтар Эфталит мемлекетін қай жылдары жаулап алды?

ІІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру. Сабақтың жоспары:

І. Батыс және оңтүстік славяндар.

ІІ. Шаруашлығы.

ІІІ. Қоғамдық құрылымы.

IV. Саяси тарихы.

Картамен жұмыс. Картадан орта ғасырлық славяндардың орналасқан территориясын көрсету. Қазіргі кезде ол жерде қандай мемлекеттер орналасқандығын айту.

Тірексызбамен жұмыс. Славяндардың шаруашылығы.



Негізгі шаруашлықтары егіншілік

Қосымша кәсіптері: мал ұстау, аңшылық, қолөнер.





Топпен жұмыс.Өзара оқыту. Сыныптағы оқушылар үш топқа бөлінеді. Топтардың аттары: Моравтар, Поляктар, Болгарлар. Топ басшылары сайланады. Әр топқа мәтін бөліктері беріледі. Топ мүшелері дайындалып болған соң, барлығы бірігіп, жауап береді. Өзге топтың мүшелері сұрақ қояды.

Хронологиялық тізбек құру.

862 жыл –

882 жыл –

912-945 жылдар –

945-972 жылдар –

980-1015 жылдар –

988 жыл –

Тірексызбаны толтыру. Ярослав Мудрыйдың тұсындаы Русь.



Ішкі саясаты Сыртқы саясаты

Кестені толтыру. Ежелгі Орыс мемлекетінің мәдениеті.



Жазу

Жылнама

Мемлекет және оқу

Әдебиеті

Сәулет өнері














Үй тапсырмасы: § 7 (мазмұндау).









Сабақтың тақырыбы: Киев Русінің құрылуы Уақыты: 31. 10. 2011

Сабақтың мақсаттары:

Білімділік:Оқушыларға Киев Русінің құрылуы, Ярослав Мудрый тұсындағы Русь, Орыс мемлекетінің мәдениеті мен әдебиеті туралы туралы білім беру..

Дамытушылық: Мәтінмен жұмыс істеу, деңгейлік тапсырмалар арқылы оқушылардың ой-өрісін, көркем сөз шеберліктерін, шығармашылық қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік: Оқушыларды білім алуға, еңбексүйгіштікке тәрбилеу, адамгершілік қасиеттерін қалыптастыру.


Сабақтың түрі: Аралас сабақ

Сабақтың әдістері: әңгімелеу, сұрақ-жауап, мәтінмен жұмыс, тест.

Сабақтың көрнекілігі: суреттер, иллюстрациялар


Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру бөлімі. (5 мин.)



ІІ. Үй тапсырмасын сұрау.

  1. Славян тайпалары неше топқа бөлінеді? Ол топтарға қандай тайпалар кіреді?

  2. Ұлы Морав мемлекеті Еуропаның қай жерінде орналасқан?

  3. Польша мемлекетінің саяси тарихы туралы айтып беріңдер.

  4. Шығыс славаян тайпаларының жерін картадан көрсетіңдер.

  5. Болгар мемлекетінің құрылуы туралы айтып беріңдер.



ІІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру. Сабақтың жоспары:

І. Иев Русінің құрылуы.

ІІ. Ярослав Мудрый тұсындағы Русь.

ІІІ. Ежелгі Орыс мемлекетінің мәдениеті.



Мұғалімнің кіріспе сөзі. Мұғалім картаны пайдалана отырып, славян тайпаларының одақтарға бірігуі туралы, өздерін басқаруға Рюрик тұқымынан билеушілерді шақыруы, Рюриктің мұрагенрлері Игорь мен Святославтың билік құруы туралы айтады.

Хронологиялық тізбек құру.

862 жыл –

882 жыл –

912-945 жылдар –

945-972 жылдар –

980-1015 жылдар –

988 жыл –





Тірексызбаны толтыру. Ярослав Мудрыйдың тұсындаы Русь.



Ішкі саясаты Сыртқы саясаты



Кестені толтыру. Ежелгі Орыс мемлекетінің мәдениеті.



Жазу

Жылнама

Мемлекет және оқу

Әдебиеті

Сәулет өнері












І . Сабақты бекіту.

  1. Киев Русі мемлекеті қашан құрылды?

  1. 862 жылы;

  2. 882 жылы;

  3. 912 жылы;

  4. 945 жылы;

  1. Киев Русін құрған кінәз кім?

  1. Олег;

  2. Игорь;

  3. Святослав;

  4. Рюрик

  1. Киев Русі қай жылы христиан дінін қабылдады?

  1. 1086 жылы;

  2. 1015 жылы;

  3. 988 жылы;

  4. 1185 жылы



V Жаңа білімді пысықтау.

Білемін

Білдім

Білгім келеді








Үй тапсырмасы: § 8 (мазмұндау).


















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: История

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
7 сыныпқа арналған сабақ жоспары

Автор: Шарденова Жадыра Борангазиновна

Дата: 20.02.2017

Номер свидетельства: 393732
