kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Сақтар тайпаларының мекен еткен аймақтары және сақ қоғамы

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сақ тайпалары: сақ-тиграхаудасы, сақ-хаумабаргасы, сақ-парадараясы. Сақ қоғамы үш топқа бөлінеді малшылар, егіншілер,жауынгерлері.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Сақтар тайпаларының мекен еткен аймақтары және сақ қоғамы»

Сабаққа негізделген оқу мақсаттары   5.3.1.1 Картадан тайпалық одақтардың орналасуын көрсету;   5.3.1.2 Сақтардағы қоғамдық   бірлестіктердің құрылуын түсіндіру

Сабаққа негізделген оқу мақсаттары

 

5.3.1.1 Картадан тайпалық одақтардың орналасуын көрсету;

5.3.1.2 Сақтардағы қоғамдық бірлестіктердің құрылуын түсіндіру

Дескриптор 1.Полиэннің, Помпей Трогтың, Герадоттың, Дарийдің сақтар туралы жазған пікірімен сәйкестендіреді 2.Кескін картаға сақ-массагеттердің, сақ-исседондардың, сақ-аргиппейлердің, сақ-аримаспылардың орналасуын белгілейді. 3.Сақ қоғамы туралы түсінік қалыптасады

Дескриптор

1.Полиэннің, Помпей Трогтың, Герадоттың, Дарийдің сақтар туралы жазған пікірімен сәйкестендіреді

2.Кескін картаға сақ-массагеттердің, сақ-исседондардың, сақ-аргиппейлердің, сақ-аримаспылардың орналасуын белгілейді.

3.Сақ қоғамы туралы түсінік қалыптасады

Психологиялық ахуал қалыптастыру:  «Мен алмайтын белес жоқ» Нұсқаулық: «Сіздердің алдарыңызда қорапша тұр. Сол қорапшадан билет суыруларыңыз қажет. Ол билеттерде «Отан оттанда ыстық», «Ел жаңалығы», «Сақтар дегеніміз кімдер» билеті түссе, сол оқушы өзінің билетінде түскен сұрақтарға жауап береді.  Мақсаты: оқушылырдың шапшаңдығын, білімділігін шыңдау.  Талдау: Өздеріңізді қалай сезінудесіз?

Психологиялық ахуал қалыптастыру:

«Мен алмайтын белес жоқ»

Нұсқаулық:

«Сіздердің алдарыңызда қорапша тұр. Сол қорапшадан билет суыруларыңыз қажет. Ол билеттерде «Отан оттанда ыстық», «Ел жаңалығы», «Сақтар дегеніміз кімдер» билеті түссе, сол оқушы өзінің билетінде түскен сұрақтарға жауап береді.

Мақсаты:

оқушылырдың шапшаңдығын, білімділігін шыңдау.

Талдау: Өздеріңізді қалай сезінудесіз?

Төменде берілген авторларды олардың пікірлерімен сәйкестендіріңіз. 1   Цицерон     2             Помпей Трог 3       Ктесий   А           4   Геродотты «тарих атасы» деп атаған.       Страбонның географиясынын үзінді                   В 1-         Томирис

Төменде берілген авторларды олардың пікірлерімен сәйкестендіріңіз.

1

 

Цицерон

 

 

2

 

 

 

 

 

 

Помпей Трог

3

 

 

 

Ктесий

 

А

 

 

 

 

 

4

 

Геродотты «тарих атасы» деп атаған.

 

 

 

Страбонның географиясынын үзінді

 

 

 

 

 

 

 

 

 

В

1-

 

 

 

 

Томирис "әйел болса да, жаудың шапқыншылығынан

 

С

 

қорыққан жоқ"

 

 

 

 

«Сақ әйелдері ержүрек, соғыс қаупі төнгенде ерлері

не көмектесіп,ұрысқа араласады»

 

 

 

2-

 

Д

 

«Каспий теңізінен бастап сақтардың басым бөлігін

 

 

Дайлар деп атайды. Ал олардан шығыс жақта масса

 

-2

 

Геттер тайпалары қоныстанған. Массагеттер Кирге

 

Қарсы соғыста өздерінің ержүректігін көрсетті»

 

-3

 

 

 

4-

 

 

 

2. Зымыран сұрақтар.  1. Грек және рим авторлары кімдер ата. 2. Көшпенділер мекендеген киіз үй қашан пайда болған? 3. Киіз үйдің қандай түрлері бар?  4. «Қазақтың киіз үйі көшпелі халықтардың жылжымалы баспаналарының ең жетілдірілген түрі болып табылады деп жазған кім?  5.Наурыз мерекесінің пайда болған уақыты? 6. «Көкпар» ойыны қалай пайда болған? 7. Геродоттың еңбегі қандай және пайда болған уақыты?) 8. Грек авторлары сақтарды қалай суреттейді? 9. Грек тарихшылары сақтарға қандай баға береді? 10. Сақ тайпаларын атаңдар. (дай, аргиппейлер, аримаспылар, дайлар, массагеттер)  11. Страбонның өмір сүрген жылдары? 12.Страбонның латын аудармасындағы «География» кітабы қай жылғы басылым? 13. Геродоттың өмір сүрген жылдарын анықта. 14. Ең алғашқы латын аудармасы, XVғасырдың II жартысына жататын еңбекті ата. 15. Сақтар шайқас кезінде не таққан?

2. Зымыран сұрақтар. 1. Грек және рим авторлары кімдер ата.

2. Көшпенділер мекендеген киіз үй қашан пайда болған?

3. Киіз үйдің қандай түрлері бар? 4. «Қазақтың киіз үйі көшпелі халықтардың жылжымалы баспаналарының ең жетілдірілген түрі болып табылады деп жазған кім? 5.Наурыз мерекесінің пайда болған уақыты?

6. «Көкпар» ойыны қалай пайда болған?

7. Геродоттың еңбегі қандай және пайда болған уақыты?)

8. Грек авторлары сақтарды қалай суреттейді?

9. Грек тарихшылары сақтарға қандай баға береді?

10. Сақ тайпаларын атаңдар. (дай, аргиппейлер, аримаспылар, дайлар, массагеттер) 11. Страбонның өмір сүрген жылдары?

12.Страбонның латын аудармасындағы «География» кітабы қай жылғы басылым?

13. Геродоттың өмір сүрген жылдарын анықта.

14. Ең алғашқы латын аудармасы, XVғасырдың II жартысына жататын еңбекті ата.

15. Сақтар шайқас кезінде не таққан?

Жаңа сабақ 1. Сақ туралы алғашқы мәліметтер  2. Сақ тайпаларының қоныстануы 3. Сақ қоғамы

Жаңа сабақ

1. Сақ туралы алғашқы мәліметтер 2. Сақ тайпаларының қоныстануы

3. Сақ қоғамы

«Сақина салмақ ойыны» Балалар біз бүгін сақина салмақ ойынын ойнаймыз. Бұл ойынның бүгінгі ерекшелігі кімнің қолында сақина қалса менің сұрағыма жауап береді?  Зерттеу сұрағы:  Қандай дерек көздері сақтар туралы мәлімет береді? (Ежелгі парсы сына жазбаларында сақтардың саяси тарихы, қоныстанған жері, тұрмыс-тіршілігі туралы мәлімет береді)

«Сақина салмақ ойыны»

Балалар біз бүгін сақина салмақ ойынын ойнаймыз.

Бұл ойынның бүгінгі ерекшелігі кімнің қолында сақина қалса менің сұрағыма жауап береді?

Зерттеу сұрағы:

Қандай дерек көздері сақтар туралы мәлімет береді? (Ежелгі парсы сына жазбаларында сақтардың саяси тарихы, қоныстанған жері, тұрмыс-тіршілігі туралы мәлімет береді)

Екі түрлі түсініктеме күнделігі. Бұл кезеңде оқушылар дәптермен жұмыс жүргізеді яғни дәптерлерін екіге бөліп, сабақ барысында әсер еткен тұстарын жазады және жаңа сөздер жазады, ал екінші бөлігіне Бөліктің оң жағына Сол жағына   Мәтіндегі қатты әсер еткен тұстарды, сонымен қатар жаңа сөздер жазу..   Тағы да толығырақ білгім келеді деген тұстарын жазады.  

Екі түрлі түсініктеме күнделігі.

Бұл кезеңде оқушылар дәптермен жұмыс жүргізеді яғни

дәптерлерін екіге бөліп, сабақ барысында әсер еткен тұстарын жазады

және жаңа сөздер жазады, ал екінші бөлігіне

Бөліктің оң жағына

Сол жағына

 

Мәтіндегі қатты әсер еткен тұстарды, сонымен қатар жаңа сөздер жазу..

 

Тағы да толығырақ білгім келеді деген тұстарын жазады.

 


Получите в подарок сайт учителя

Предмет: История

Категория: Презентации

Целевая аудитория: 5 класс

Скачать
Сақтар тайпаларының мекен еткен аймақтары және сақ қоғамы

Автор: Бекбергенова Индира Камановна

Дата: 25.01.2018

Номер свидетельства: 452457
