Мектеп: | Рассвет негізгі мектебі |
Күні: | 14.04. | Мұғалімнің аты-жөні: | Кошмурзина Гулдана Жылкышиевна |
Сынып: | 5 | Қатысқандар саны: 4 | Қатыспағандар саны: 4 |
Сабақ тақырыбы | Қазақстан – егемен мемлекет |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты | КСРО-ның ыдырауы, Қазақстанның тәуелсіздік алуы жайлы мағлұмат бере отырып, нақты тарихи заңдылықтарды түсінуін қалыптастыру. Тәуелсіз Қазақстан мемлекетінің құрылуы жайындағы білімдерді меңгеру үшін жағдай туғызу. |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар үйренеді: |
Қазақтанның мемлекеттің тәуелсіздігін қашан алғанын және Н.Назарбаевтың Қазақстан Республикасының президенті екенін біледі. |
Оқушылардың көбісі үйренеді: |
Қазақстан көп ұлтты мемлекет екенін түсінеді. Ассамблеяның қашан құрылғанын біледі. |
Кейбір оқушылар үйренеді: |
КСРО-ның құлауы, ТМД-ның құрылуының негізі. |
Алдыңғы білім | Егемендік сөзінің мағынасын, Қазақстан тәуелсіздікті қай жылы алғанын біледі. |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері, уақыты | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | |
Мұғалім іс-әрекеті | Оқушы іс-әрекеті | Ресурстар |
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі 2 мин | Амандасу, оқушыларды түгендейді. «Базар» тренингін өткізеді. Әр оқушы өзінің жақсы қасиеттерін жарнамалауға ұсыныс білдіреді. | Амандасады. Ортаға шығып, «Базар» тренингіне қатысады. Ойынға қатысушы әрбір оқушы өзінің бір адамгершілік қасиетін жарнамалап, сату керек немесе қасындағы оқушыға қажет, сол әріптесінің қызыққан бір қасиетін сұрап алуға болады. | Слайд |
Жұпқа бөлу | Оқушылардың таңдауына конфеттерді ұсынады. | Таңдаған конфеттерге байланысты оқушылар жұпқа бөлінеді. | Конфет |
Үй тапсырмасын тексеру 8 мин | Үй тапсырмасын «Миға шабуыл» әдісі арқылы тексеріп шығады. Сұрақтары: Тұңғыш қазақ академигі кім? Ол жайлы не білесің? Қазақ операсының өкілдерінен кімдерді білесің? Қай жылы халықаралық опера фестивалі өтті? Қай қалаларда? Лондонда өткен олимпиада чемпиондарынан кімдерді білесің? Қандай жетістіктерге жетті? Шәкен Айманов кім? Ол жайлы әңгімелеп бер. Қазақ әдебиетінің көрнекті өкілдерінен кімдердің еңбегіне баға бере аласың? Оларды атап шық. «Мәдени мұра» бағдарламасының мақсаты мен міндетін білесің бе? ХХ ғасырдың қандай кино туындысын білесің? | Оқушылар қойылған сұрақтарға нақты, толық жауап береді. | |
Сабақтың ортасы Қызығушылық сезімдерін ояту Топтастыру 3 мин | «Тәуелсіз» сөзіне топтастыруды тапсырады. тәуелсіз | Оқушылар «Тәуелсіз» сөзіне жақын синоним сөздермен топтастырады. Постер қорғайды. | Ватман, маркер |
Негізгі бөлім 5 мин | «Дейін, кейін» кестесі арқылы Қазақстанның тәуелсіздікке дейін және тәуелсіздік алғаннан кейінгі жағдайы туралы болжам жасауды ұсынады. | Оқушылар «Дейін, кейін» кестесі арқылы Қазақстанның тәуелсіздікке дейін және тәуелсіздік алғаннан кейінгі жағдайы туралы болжам жасайды. | Үлестірмелі материал |
Мәтінмен жұмыс Оқы, жұптас, бөліс 12 мин | Оқушыларға оқулықты оқып, кейін түсінгенін жұбымен бөлісуді тапсырады. | Оқушылар оқулықтағы тақырыпшаларды оқып, түсінгені бойынша жұбымен бөліседі. | Оқулық |
Ой қорыту 5 мин | Мәтіннен түсінгендерін ортаға салуды ұсынады. | Өз ойларын, мәтіннен түсінгендерін ортаға салады | |
Сабақтың аяғы Кесте толтыру 3 мин | «Қазақстан егемен мемлекет» кестесін толтыруға береді. КСРО ыдыраған жыл | Желтоқсан оқиғасы қай жылы өтті | ҚР-ның тәуелсіздік жарияланған жыл | ҚР-ның Президенті кім? | | | | | | «Қазақстан егемен мемлекет» кестесін толтырады. | Үлестірмелі материал |
Бекіту «Инсерт» | «Инсерт» әдісі «V» бұрыннан білемін | «+» жаңалық | «-» басқаша ойладым | «?» сұрағым бар | | | | | | Кестені толытып шығады. | Ватман, маркер |
Рефлексия «Аяқталмаған сөйлем» әдісі 2 мин Бағалау 2 мин Үй тапсырмасын беру 1мин | «Аяқталмаған сөйлем» әдісі арқылы сөйлемді жалғасытыруды сұрап, оқушылардан кері байланыс алады. Бағалау парақшасын таратып береді | Сөйлемді жалғастырып, сабақтан алған әсеріне қарай кері байланыс жасайды. Стикерге жазады. Бағалау парақшасын сабақ кезеңдеріне байланысты өз-өздерін бағалап отырады. Жиынтық бағалау | Слайд, стикерлер |