Мектеп: | Рассвет негізгі мектебі |
Күні: | 07.04 | Мұғалімнің аты-жөні: | Кошмурзина Гулдана Жылкышиевна |
Сынып: | 5 | Қатысқандар саны: 4 | Қатыспағандар саны: 0 |
Сабақтың тақырыбы | Ғарышты игеру |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты | Оқушылардың ғылыми жаңалықтарға құлшынысын ояту, өз бетінше оқу, ой қорыту дағдыларын қалыптастыру. |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар үйренеді: |
Оқушылар «ғарыш» сөзінің мағынасын біледі, қазақстандық ғарышкерлерді таниды. |
Оқушылардың көбісі үйренеді: |
Ғарышкерлердің ғарышқа ұшуын ретімен орналастыра алады. |
Кейбір оқушылар үйренеді: |
Ғарышты игерілуі адамзатқа тигізер пайдасы мен зиянын талдайды. |
Алдыңғы білім | Ғарыш айлағы – Байқоңыр екенін біледі, ғарышкерлердің кейбіреуін біледі. |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері, уақыты | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | |
Мұғалім іс-әрекеті | Оқушы іс-әрекеті | Ресурстар |
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі: 1 мин | Амандасу. Психологиялық ахуал «гүл сыйлау» тренингі арқылы оқушыларды ортаға шақырады. | Оқушылар амандасады. Гүл сыйлау арқылы бір - біріне жақсы тілектерін білдіреді. | Гүл |
Үй тапсырмасын сұрау «Гармошка» 6 мин | «Тың игеру» тақырыбын «гармошка» әдісі арқылы сұраймын. Бүктелген қағазға бір сөйлемнен жазып шығуды тапсырады. | Оқушылар бүктелген қағазға бір сөйлемнен жазып шығады. Кейін бір оқушы барлық жазылған сөйлемді оқиды. | Бүктелген парақ |
Негізгі бөлім 4 мин Анықтамалық кесте | Ғарыш сөзінің араб тілінен аударғанда мағынасы қандай екенін анықтау мақсатында «анықтамалық кесте» таратып береді Ұғым термин | Анықтамсы өз сөзіңмен | Ғылыми анықтама | Ұқсастығымен айырмашылығы | | | | | | Оқушылар анықтамалық кестені толтыру барысында өздері «ғарыш» сөзіне берген мағынасын ғылыми анықтамамен салыстырады. | Үлестірмелі материал |
Мәтінмен жұмыс «Кім көп біледі» 10 мин | Мұғалім оқушыларға жаңа тақырыпқа байланысты мәтіндерді таратып береді. Оқып шығып, мәтіннен түсінген ақпаратпен жұбымен бөлісуді тапсырады. Диалогқа түсуді ұсынады. | Оқушылар мәтінді оқып, алған ақпараттарын жұбымен бөліседі, өзара әңгіме құрады. Өзара диалогқа түседі. | Оқулық /Wiki материал-дары/ |
Сабақтың ортасы 2 мин Кескін картамен жұмыс | Ғарыш айлағының Қазақстанның қай аймағында орналасқанын кескін картаға түсіруді тапсырады. | Оқушылар кескін картаға Қазақстанның ғарыш айлақтарын түсіреді. | Кескін карта |
«Жарнамалау» әдісі 6 мин | Интербелсенді тақтадан ғарыш пен ғарышкерлердің суретін көрсету арқылы оқушылардан не білетіні жайлы «жарнамалау» әдісі бойынша баяндауды сұрайды. | Оқушылар суреттерге қарап ғарыш туралы, көрген ғарышкерлер туралы не білетінін баяндайды, олар туралы жарнама жасайды. | Ғарышкерлер суреті |
5 мин «W» әдісі | Ғарышты игерудің адамзатқа тигізер пайдасы мен зияны қандай екенін «W» әдісі арқылы салыстыруды тексереді. W | Оқушылар «W» әдісі арқылы оқушылар ғарыштың пайдасы мен зиянын саралап, салыстырады. | |
Сабақтың аяғы Семантикалық карта 7 мин | Семантикалық карталарды үлестіріп береді. | Оқушылар семантикалық картаны шешеді. | Үлестірмелі материал |
Кері байланыс 2 мин Бағалау 2 мин Үй тапсырмасын беру | «Аралдар» әдісі арқылы кері байланыс жасауды ұсынады. Жетон арқылы бағалайды. Ғарыштың адам өміріндегі маңызы қандай туралы эссе жазып келуді тапсырады. | Оқушылар өздері қалаған аралды таңдап, сабақтан алған әсерін айтады. Оқушылар жинаған жетондары бойынша өз-өздерін бағалайды Оқушылар эссенің тақырыбын дәптерге жазып алады. | АКТ слайд Стикер Жетондар Дәптер |