Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: |
Сынып: 5 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы | Жандандырылған графика |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме | 5.3.2.2- алгоритмді сөз түрінде ұсыну 5.3.3.1 - тармақталу және цикл командаларын ойын ортасындағы программалау кезеңінде қолдану (Лого, Scratch) |
Сабақ мақсаттары | өз бетімен өмірлік мәселелерін шешу дағдыларын қалыптастыру , айнымалылармен жұмыс істеу |
Жетістік критерийлері | Барлық оқушылар айнымалылар пайдалана отырып, өз сюжет құрады. Кейбір оқушылар бағдарламалау ортаның қосымша операторларын пайдалана отырып өз жобасын құрады |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар таралу және цикл командаларынан құралғанбағдарлама құрылымын сипаттай алады Пәнге тән лексика мен терминология: спрайт, айнымалы, алгоритм, блок-схема, анимация Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: … анимация арналған Анимация жасау үшін келесі программаларды қолдану |
Құндылықтарды дарыту | Өмір бойы оқу, бірін бірі бағалау, |
Пәнаралық байланыстар | Математика |
АКТ дағдылары | Компьютер |
Бастапқы білім | Менің алғашқы программам |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Басы 5 мин | Сабақ басында оқушылармен сәлемдесу. Сынып оқушыларын түгендеу. | |
Сабақтың ортасы 30 мин | Scratch программалау ортасының интерфейсін көрсетемін. Тапсырма 1 Программада қанша цикл? Қай цикл ішкі және сыртқы болып табылады? Қандай команда құрамында циклді қайталанады...? Қандай команда құрамында циклі Әрқашан? Сұрақтарға дәптерлеріне жауап береді. Сергіту сәті Тапсырма 2 Тапсырма 3 Айдардың кіші інісі бастауышта оқиды. Оған математика сабағы қиындау. Айдар болса программалауды білгендіктен інісіне программа жазуды жөн көреді. Бұл программа көбейту кестесін үйретеді және алған білімін тексереді. Алдын программа пайдаланушының атын сұрайды. Соңында оның аты өте әдемі деген хабарлама береді. Программаның үлгісі төменде көрсетілгендей: Топпен талқылау. Әр жолды түсіндіріңіз; «Айдар өте әдімі есім» деген хабарламаны программа шығару үшін не істеу керек? Мұғалім. Программалау кезінде жедел есте сақтау жадында «ответ» деген область бөлінген. Программада «ответ» айнымалының аты. Топпен жұмыс. Екі пайдаланушының атын сұрап, олар дос екенін хабарлайтын программа жазыңыз. | Презентация |
| Scratch ойын бағдарламалау ортасында бағдарлама құрыңыз, Сіздің скрипт іс-қимылын блок-схема түрінде үлгісін салыңыз. | |
Сабақтың соңы 5 мин | Рефлексия Сабақты қысқаша бір шолу Сіздер үшін қандай термин жаңалық болды? Алған білімді қай жерде қолдануға болады? Үйге тапсырма $22-23 | Кері байланыс |
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Тапсырма Қосымша шарттарды қолдана отырып, бағдарламаны өзгертіп көріңіз? «Математиканы кім оқытады» тапсырмасы. | Жеке жүмыс, тапсырмаларды жеке –жеке орындау, кітап сұрақтарына жауап беру, алгоримді сөз түрінде сыныпқа айту, тармақталған алгоримтдерді қолдана отырып, ойын түрінде скрипт құрастыру | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.3В «Әңгімелесеміз және бағдарламаны жасаймыз» | Мектеп: «Сейітжан Құртаев атындағы шағын жинақты жалпы орта мектеп» КММ |
Күні: 20.02.18 ж. | Мұғалімнің аты-жөні: Г.Тоқсанбаева |
Сынып: 5 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы | Жандандырылған графика |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме | 5.3.2.2- алгоритмді сөз түрінде ұсыну 5.3.3.1 - тармақталу және цикл командаларын ойын ортасындағы программалау кезеңінде қолдану (Лого, Scratch) |
Сабақ мақсаттары | өз бетімен өмірлік мәселелерін шешу дағдыларын қалыптастыру , айнымалылармен жұмыс істеу |
Жетістік критерийлері | Барлық оқушылар айнымалылар пайдалана отырып, өз сюжет құрады. Кейбір оқушылар бағдарламалау ортаның қосымша операторларын пайдалана отырып өз жобасын құрады |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар таралу және цикл командаларынан құралғанбағдарлама құрылымын сипаттай алады Пәнге тән лексика мен терминология: спрайт, айнымалы, алгоритм, блок-схема, анимация Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: … анимация арналған Анимация жасау үшін келесі программаларды қолдану |
Құндылықтарды дарыту | Өмір бойы оқу, бірін бірі бағалау, |
Пәнаралық байланыстар | Өнер, сабағы |
АКТ дағдылары | Компьютер |
Бастапқы білім | Менің алғашқы программам |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Басы 5 мин | Сабақ басында оқушылармен сәлемдесу. Топқа біріктіру. | |
Сабақтың ортасы 7 мин | Айдардың кіші інісі бастауышта оқиды. Оған математика сабағы қиындау. Айдар болса программалауды білгендіктен інісіне программа жазуды жөн көреді. Бұл программа көбейту кестесін үйретеді және алған білімін тексереді. Алдын программа пайдаланушының атын сұрайды. Соңында оның аты өте әдемі деген хабарлама береді. Программаның үлгісі төменде көрсетілгендей: Топпен талқылау. Әр жолды түсіндіріңіз; «Айдар өте әдімі есім» деген хабарламаны программа шығару үшін не істеу керек? Мұғалім. Программалау кезінде жедел есте сақтау жадында «ответ» деген область бөлінген. Программада «ответ» айнымалының аты. Топпен жұмыс. Екі пайдаланушының атын сұрап, олар дос екенін хабарлайтын программа жазыңыз. | Презентация |
10 мин | Жұппен талқылап келесі сұрақтарға жауап беріңіз: Компьютерде жеке жұмыс. Компьютерде жеке жұмыс істеу. 1. «Комплимент» бағдарламасын жасаңыз Атыңызды енгізіңіз: Беркаир Тегіңізді енгізіңіз: Ерболов Тұрғылықты жеріді енгізіңіз: Қарағанды. Хабарлама: Қарағанды қаласы белгілі, өйткені онда, Беркаир Ерболов деген тамаша адам өмір сүреді | |
10 мин 5 мин | Scratch ойын бағдарламалау ортасында бағдарлама құрыңыз, Сіздің скрипт іс-қимылын блок-схема түрінде үлгісін салыңыз. Талқылай келе, келесі сұрақтарға жауап беріңіз. 1. Қанша айнымалы осы бағдарламада және олар қалай аталады? 2. Осы программаны бірден қосқаннан кейін айнымалылардың мәні неге тең? 3. Осы программаны аяқталғаннан кейін айнымалылардың мәні неге тең? 4. Бағдарламаны қайта іске қосу кезінде айнымалының мәні неге сақталады? 5. Сен, бағдарламалаушы ретінде, бағдарламаға үш және одан көп айнымалы қоса аласың ба? Компьютерде жеке жұмыс істеу. Кейіпкерлер үшін үш костюм таңда, алдыңғы программада барлық костюмдер болатындай өзгерістер енгізіңіз. Бірінші сұрақты, бір кейіпкер қойсын, екінші сұрақты келесі кейіпкер, ал жауапты үшіншісі айтсын. Барлығы бірге айтпас үшін, спрайтан – спрайтқа көшу тәртібін сипаттау қажет. 1. Блогты біріктіру "Сәлемдесу" және "Оқыту" 2. Бағдарламаны іске қосыңыз және сұрақтарға жауап беріңіз: a. Дұрыс жұмыс істейма? b. Ол не істейді? c. Қойылған мақсатқа сай жұмыс істеу үшін, бағдарламаға не қосу ? | |
Сабақтың соңы 3 мин | Рефлексия Сабақты қысқаша бір шолу Сіздер үшін қандай термин жаңалық болды? Алған білімді қай жерде қолдануға болады? | Кері байланыс |
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
Тапсырма Қосымша шарттарды қолдана отырып, бағдарламаны өзгертіп көріңіз? «Математиканы кім оқытады» тапсырмасы. | Жеке жүмыс, тапсырмаларды жеке –жеке орындау, кітап сұрақтарына жауап беру, алгоримді сөз түрінде сыныпқа айту, тармақталған алгоримтдерді қолдана отырып, ойын түрінде скрипт құрастыру | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
20.02.18 ж.