kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Символдар бойынша жолдарды ??деу

Нажмите, чтобы узнать подробности

?сыныл?ан саба? жоспары барлы? м??алімдерге ж?не де?гейлік ба?дарламалар бойынша курстардан ?ткен м??алімдерге арнал?ан. Саба? жоспары Блум таксономиясы бойынша ??растырыл?ан "Фишбоун" ?дісі, "Ішіне-сыртына" ?дісі, "Домино" ?дісі ?олданыл?ан. My Test ба?дарламасыны? 5 т?рлі т?сілі ар?ылы ?й тапсырмасы с?ралды. 

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Символдар бойынша жолдарды ??деу»

Күні:______________________

Пәні: Информатика

Сыныбы: 9 ______сынып

Сабақтың тақырыбы: Символдар бойынша жолдарды өңдеу

Сабақтың мақсаты:Символдар мен жолдарды өңдейтін функциялар және процедуралар қызметін қолдану дағдысын қалыптастыру.

Табыс критерийі:

  1. Символдық және жолдық шамалар туралы білімдері артады, оларды ажырата алады.

  2. Функциялар мен процедуралар туралы білім, білік, қолдану дағдысы жетіледі.

  3. Программаны ықшам, сапалы жазу дағдысы дамиды.

Күтілетін нәтиже:

Программа құруда қадамдар реттілігін сақтау.

Символдық шамалармен жұмыс істей алады.

Өз білімінің деңгейі туралы ой қорытады.

Қолданылатын әдіс тәсілдер: топтық, жұптық, жеке жұмыстар, MyTest бағдарламасы, «Фишбоун» әдісі, «Ішіне-сыртына» әдісі, «Домино» әдісі.

Сабақ кезеңдері

Мақсаты

Уақыт

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті


Күтілетін нәтиже


Ұйымдастыру кезеңі

2 мин

Оқушылармен сәлемдесу.

Бүгінгі сабақтық тақырыбы мен табыс критерийлері анықталады.

Бағалау критерийлерімен таныстырады. Оқушыларды екі топқа бөледі.

Оқушылар сәлемдеседі.

Сабақтың тақырыбы мен табыс критерийімен танысады. Бағалау критерийлерімен келісіп, жұмыс жасайтындарын білдіреді.

2 топқа бөлінеді.


Білу


Оқушылардың өткен тақырыптар бойынша білімін бекіту

3 мин

Кейбір оқушыларға тапсырма:















Қалған оқушыларға тапсырма:

MyTest программасы арқылы интерактивті тақтамен сұрақтарға жауап беру керек


С деңгейлі оқушылар орындарында отырып, жауап береді. Ал қалған оқушылар интерактивті тақтамен сұрақтарға жауап береді.








Өткен сабақтарда алған білімін пысықтайды.


Түсіну


Берілген материалдар арқылы оқушы түсінігінде символдық және жолдық шамалар туралы білімін қалыптастыру

5 мин

Өткен сабақта паскаль тілінде қолданылатын символдық шамалармен таныстық.
MS Word бғдарламасы мен программалау тіліндегі символдық шамаларды салыстырып көрейікші. Мәтіндік процессорда ең кіші мән (символ), символдар жиынтығынан (сөздер), сөздерден (сөйлемдер), ал сөйлемдерден (абзацтар), сонымен мәтіндік процессор қызметі (мәтіндік құжат).
Мәтіндік редакторда мәтінмен қандай әрекеттер жасауға болады? (мәтін теру, мәтінді өңдеу (өшіру, көшіру, ауыстыру, қою, мәтінді сақтау).
Сонымен біз бүгін Pascal тілінде жолдық шамалармен жұмыс істейтін функциялармен танысамыз.

Оқушыларға жаңа сабақтың материалдары презентация арқылы беріледі.

Жаңа сабақтың мазмұнымен танысып, тақырыпты қарастыра отырып, топтарында талқылау жүргізеді.

Жаңа сабақтың материалдарын түсінеді, талқылау жүргізеді.

Қолдану


Есептерді шешуде жолдық шамалардың функцияларын қолдану арқылы шешу

10 мин

Жұптық жұмыс

Тапсырмаларды орындау

  1. Мысалдардың шешуін тап

Мысал 1.

var s1, s2, s3: string;

s1: = ' Бірлігі жоқ ел тозады';

s2:= 'бірлігі күшті ел озады’;

s3:=s1+’ ’+s2;

s3 мәні неге тең болады? __Бірлігі жоқ ел тозады, бірлігі күшті ел озады.__


Мысал 2.

s1:='12345';
s2:= '
Қанағаттандырарлық’;
k1:=Length(s1);
k2:=Length(s2).

Шешімі: kl=___5______, k2=___18______.


Мысал 3.

s1:='паровоз';
s2:='123456';
s3:=copy(s1, 5, 3);
writeln(s3);
writeln(copy(s2, 3, 2));

Шешуі: ________воз 34_____________


Мысал 4.

Программа үзіндісі:

s:='стандарт';
delete(s,
4, 3);
writeln(s);

Шешуі: __________старт_______________________________

Оқушылар жоғарыда қарастырған жаңа тақырыпқа қарай отырып, берілген тапсырмаларды шешіп береді.





Есепті шешу кезеңдерін сақтай отырып, компьютерсіз есептеу жүргізеді.

Талдау


Кестемен жұмыс, фишбоун әдісі арқылы программа құру дағдысын қалыптастыру

10 мин

Жұптық жұмыс

Кестедегі есептердің программасын құрастыру.

Соның ішіндегі бір есепті фишбоун әдісіне салу


Оқушылар кестедегі есептердің программасын құрастырады, фишбоун әдісі бойынша программаның нәтижесін шығарады.

Өз беттерінше программалауды іске асырады.

Жинақтау

Бүгінгі сабақ бойына қолданған терминдер туралы жұмыс жасау

7 мин

Жеке жұмыс.

Ішіне сыртына әдісі бойынша әр оқушы бүгінгі сабақта алған білімдерін жинақтау

Яғни бүгінгі сабақта қолданған терминдерді ішіне, ал басқа терминдерді сыртына жазу.

Оқушылар бұл тақырып бойынша кездескен терминдерін еске түсіріп, ішіне сыртына әдісі арқылы ойларын жинақтайды.

Жалпы іс әрекеттердің маңыздылығын айтылады, ойлары жинақталады.

Бағалау

Бүгінгі сабақта алған білімдерінің деңгейін анықтау

3 мин

Сонымен біз бүгін не істедік?

Оны білу үшін «ДОМИНО» әдісі арқылы сөздерден сөйлем құрастыру арқылы бүгінгі сабағымызға қатысты мәтінді шығарамыз.


Апострофқа алып жазылатын, бір жолда орналасқан символдар тізбегі – символдар жолы деп аталады.

Адасқан сөздер арқылы бүгінгі сабақтың анықтамасын шығару.

Оқушылардың алған білімдерінің деңгейін анықталады.

Үйге тапсырма

2 мин

Есепті шешу кезеңдерін сақтай отырып, программалау тілінде есепті жазып келу.

Есеп. А = «кітапхана», В= «компьютер» жолдық шамалары берілген. Стандартты функцияларды қолдана отырып, «кітап», «ана», «танк», «парта», «тартпа», «рақат», «торт» сөздерін құрайтын программа құрастырыңдар.

Оқушылар үй тапсырмасын түсініп, жазып алады.

Үйге тапсырма беріледі.

Рефлексия

3 мин

Рефлексияны таратады.

Оқушылар Екі жұлдыз, бір тілек рефлексиясын толтырады.

Бүгінгі сабаққа кері байланыс береді.








Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Информатика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Символдар бойынша жолдарды ??деу

Автор: С?лтанбек Айг?л Турысбай?ызы

Дата: 28.01.2016

Номер свидетельства: 284562
