Мектеп: Т.Кенжебаев атындағы орта мектебі Күні: 07.12.2017 ж. Мұғалімнің аты-жөні: Сатқожаев Қуаныш Тұрдыұлы Сынып: 8 |
Сабақтың тақырыбы | №26 Функциялар |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 1.1 Кестенің ұяшықтарын қоршау және құйып бояу |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушы: Оқушыларды Excel программасында ұяшықтарға қолданатын функциялар түрлерімен танысады . Басым бөлігі: Функцияларды енгізуге, әр түрлі есептерді шешу кезінде қолдана біледі Кейбір оқушылар : MS Excel –де функция енгізудің жұмыс түсіндірмесін береді,немесе қолданады |
Бағалау критерийі | Кестені құру, редакциялау командаларын құжаттар даярлауда қолданады. Вставка таблицы терезесінің бөлшектерін талдайды. Әр команданың атқаратын қызметі туралы қорытынды шығарады. |
Тілдік мақсаттар | Оқушылардың логикалық ойлау қабілетін дамытады. Негізгі сөздер мен тіркестер: |
Пәнге қатысты лексика мен терминология: |
Құндылықтарға баулу | Оқушылардың танымдық қызығушылығын дамытады. |
Пәнаралық байланыс | Ағылшын тіліндегі терминдерді кірістіреді, математикадан сандар мен символдық белгілерді жазады, бейнелеу пәні бойынша суреттерді, графикалық сызбаларды пайдаланады, орыс тілі бойынша сөздіктер қолданады |
Алдыңғы білім | Кестелерді түзету дегеніміз не? |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспар-ланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басы
5 мин | Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгендеу. «Қайтымды жақсылық» бейнеролигін көрсету арқылы ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру . «Бағдаршам» әдіс-тәсілі арқылы 3- топқа бөлу. 1-топ: «Жасыл» 2-топ: «Сары» 3- топ: «Қызыл» Үй тапсырмасын тексеру: «Ыстық орындық» әдісі Өткен тақырыптар бойынша сұрақтар қою. Мақсаты: оқушылардың алдыңғы сабақта алған білімдерін тексеру, есте сақтау қабілеттерін анықтау. Деректер типінің қайсысымен есептеуді өткізуге болады , қайсысымен болмайды ? Дата пішімімен қалай пішімдеуге болады? Формуласы бар ұяшықты көшіру тәсілдерін атап беріңдер? Сілтеме деген не? Салыстырмалы және абсольюттік сілтемелердің айырмашылығы неде? Салыстырмалы сілтемені абсольюттік сілтемеге қалай айналдыруға болады? Оқушыларды «Басбармақ» әдісімен бағалау. |
Стикер қағаз Қағаз сұрақ парақшалары |
Сабақтың ортасы
5мин
10мин
3мин
5мин
7мин | Жаңа сабақ. «Сөзді тап» әдісі бойынша жаңа сабақтың тақырыбы ашылады.(карточкада сөздер беріледі «Функция », «Формула » бір оқушы карточкадағы сөздерді бейне қимылдары арқылы түсіндіреді). 1-тапсырма Постер қорғау. Әр топ берілген тапсырмалар бойынша постер дайындайды, қорғайды. (Топтық жұмыс) Мақсаты: оқушыларды топтық жұмыс жасауға баулу, өз ойларын ашық жеткізе білуге үйрету 1-топ: Функциялар арқылы « Құны »атты бағанның нәтижесін табыңдар 2-топ: Орташа, ең үлкен ,және ең кіші мәндерді анықтайтын функцияларды анықтаңдар 3-топ: Функцияларды компьютерде жасап көрсету толық «Бас бармақ» тәсілі бойынша топтар бірін-бірі бағалайды.
2-тапсырма:
«Кім жылдам» әдісі бойынша сұрақ-жауаптар. Қай блок командасына жататынын анықтап, сәйкестендір: -слайд Математикалық функциялар ABS (сан) – санның модулі; COS(сан) – косинусты табу; EXP(сан) – ех функциясының мәнін есептеу; LN(сан) – логарифмді есептеу; SIN (сан) – синусты есептеу; TAN (сан) – тангенсті есептеу; КОРЕНЬ (сан) – квадрат түбір табу (оң мәнін); ПИ () –π санының 15 цифрға дейінгі дәлдікпен алынған мәнін береді; СТЕПЕНЬ (негіз сан; дәреже көрсеткіші) – дәрежелеу амалын береді; 3-тапсырма: Топтық жұмыс. Сынып 3 топқа бөлініп, әр топ өзіне сәйкес тапсырманы орындауы тиіс. Қорытындылау: Тақырыпты бекіту мақсатында оқушыларға «Ой қозғау» әдісі арқылы сұрақтар қойылады. Қалыптастырушы бағалау «Ой қозғау» әдісі арқылы тесттер жинағын беремін Дискрептор Оқушыларды Excel программасында ұяшықтарға қолданатын функциялар түрлерімен танысады Функцияларды енгізуге, әр түрлі есептерді шешу кезінде қолдана біледі MS Excel –де функция енгізудің жұмыс түсіндірмесін береді,немесе қолданады | Компьютер Оқулық, жұмыс дәптерлері Оқу құралдары
Интерактивті тақта
Компьютер Оқулық, Жұмыс дәптерлері
|
Сабақтың соңы 5мин | Сабақ соныңда оқушылар рефлексия жүргізеді: «Эмоция аралдары» әдісі арқылы оқушылар «Білімділер» «Қуаныш» «Дымбілмес» аралдарына өз қайықшаларын әкеледі стикермен жапсырады. Оқушылар өз жұмысын және сыныптастарының жұмыстарын белгілі бір критерийлер бойынша көңіл-күй смайликтерімен өзін-өзі бағалайды. Үйге тапсырма: Оқулықтағы деңгейлік тапсырмаларды аяқтап келу. | Оқулық 5 – сынып информатика |
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік текникасын сақтау. «Эмоция аралдары» |
Қабілеті жоғары оқушылар: Топта ұйымдастыру жұмыстарын алады; Сабақ бойындағы «Түрткі сұрақтар» оқушылардың ойын қозғауға, дамытуға арналады. Практикалық жұмыстың қабілеті жоғары оқушыларға арналған екі нұсқасы бар, таңдау құқығына ие. Қабілеті орта оқушылар: Орта деңгейдегі практикалық жұмыс. | Ынталандыру, қолдау көрсету, Оқушылар өзара бағалайды; Жұппен бағалау жүргізеді.
| Оқушылар практикалық жұмыс барысында техника қауіпсіздік ережесін сақтайды. Оқушылардың компьютер алдында дұрыс отыруын қадағаланады.. |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? | Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
Жалпы бағалау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? 1: 2: |