Пәні: информатика Сабақ: №10 | Мектеп: «№21 жалпы орта мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Кузенова Шолпан |
Сынып: 8-9-10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы: | Қозғалыс дегеніміз не? EV3-ге алғашқы бағдарламаны жасау. Үлкен моторлардың қозғалысы: Рульдік Басқару блогы. |
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) | Робот техникасына бағдарламаны жіктеп, жабдық атауларын атауға үйрету. |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: |
| |
| Оқушылардың басым бөлігі: |
| |
| Кейбір оқушылар: |
| |
Тілдік мақсат | Оқушылар: |
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
Робот, матор, «Іс-әрекет (Action)», «Рульдік Басқару (Move Steering)», «Порттың Көрінісі» (Port View), «Файл» (File), «Проектті сақтау» (Save Project), «Сохранить (Cақтау)», «Еңгізу» (Download), «Файл менеджері (File Navigation)». «Ctrl + S», «.EV3», «Program», «Rulevoe_Upravlenie» |
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
Талқылауға арналған тармақтар: «Рульдік Басқару» блогына қосылатын мотордың аты қалай? «Рульдік Басқару» блогына қанша мотор қосу кажет? ПроекттіңіздіEV3-де қалай жіберу керек? |
ЕV3 модулі туралы қалыптасқан өз ойларымен пікірлерін ортаға салу. |
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? Бағдарламалық блогтар қалай жіктеледі. Олардың қызметтері туралы |
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
Жазу үшін ойға салу: Бағдарламаны орнату және прошивка жасау жолдары Блогтардың орналасу тәртібі бойынша |
Робот техникасы негіздерін, техникасының түрлерін оның ішіндегі LEGO MINDSTORMS EV3Education топтамасы туралы дәптерге түртіп алу. |
Алдыңғы оқу | Өткен тақырыпты қайталау: бағдарламалау палитрасы қандай мақсатта өолданылады |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) | Ресурстар |
Басталуы Кіріспе бөлім: 5 мин | І.Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу Топқа біріктіру («Кемедегі капитан» ойыны арқылы ( «Кемедегі капитан» дегенде оқушылар бейтарап күйде араласып жүреді, «палуба» деп айтылса, оқушылар жұптасады; «борттан адам құлады» дегенде ортаға үштен топталады; «түскі ас» делінсе төрттен топталады). | ЖОО-да интербелсенді әдістерді қолдану Алм-2013 |
Үй тапсырмасы ББҮ кестесі 5 минут | Білемін, Білгім келеді, Үйрендім кестесін толтыру. | Белгілермен бағалау |
Ортасы Негізгі бөлім: 15 мин | Мұғалім әрекеті Айналмалы бекет әдісі. Қозғалыс тобы: Қозғалыс дегеніміз не? EV3-ге алғашқы бағдарламаны жасауды зерттеу. Мотор тобына: Қозғалыс дегеніміз не? . Үлкен моторлардың қозғалысын зерттеу, басқару тобына: Қозғалыс дегеніміз не? Рульдік Басқару блогымен таныстыру. Ұпай саны 10. (10 мин) | Оқушы әрекеті Оқушылар қажетті ақпаратты дәптерлеріне жазып отырады. | LEGO MINDSTORMS EV3 Education Топтамасы Өзара бағалау |
Аяқталуы Тәжірибелік жұмыс (12 минут) | Практикалық жұмыс. Қозғалыс тобы: Қозғалыс жасау EV3-ге алғашқы бағдарламаны жасау. Мотор тобына:Үлкен моторлардың қозғалысы. Басқару тобына: Рульдік Басқару блогы әр топ өзіне берілген жұмыстыңпрограммасын жасап, роботқа енгізеді. | Компьютерге LEGO® MINDSTORMS® Education EV3 бағдарламалық жасақтаманы орнатады. | Плакат, маркер Белгілермен бағалау |
Қорытынды бөлім «Суреттер сөйлейді» әдісі 5 мин | Әр топқа жинақтың құрамдас бөліктерінің суреттері беріледі сурет атауларын тауып ұпай жинайды.Әр топқа 7ұпайдан беріледі. | Оқушылар үлестірмелерді таңдай отырып, сұрақтарға жауап береді. | Белгілермен бағалау |
Кері байланыс 2 мин | «Бес саусақ» әдісі бойынша пікірлерін жазып түсіру. | Оқушылар кері байланыс бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді. | үлестірмелер |
Үйге тапсырма 1 мин | | «Биші робот» жобасы және берілген тапсырмалар бойынша командалық жұмыс. | |
Қосымша ақпарат |
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? «Рульдік Басқару» блогына қосылатын мотордың аты қалай? «Рульдік Басқару» блогына қанша мотор қосу кажет? Проекттіңізді EV3-де қалай жіберу керек? | Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
Қосымша көмек ресурстар тарқата отырып қабілетіне қарай деңгейлеп тапсырмалар беріледі | Кері байланыс сұрақ-жауап: түрткі болу, сынақтан өткізу, басқаға бағыттау Бақылайды, бағалайды. | Физика Математика |
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
Сабақ оқу мақсаттары шынайы. Сыныпта ынтымақтастық атмосферасы қалыптасып көңіл күйлері жақсы.Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болып берілген уақыт ішінде үлгердім. |