Просмотр содержимого документа
«MS Exsel да математик амаллар ва фунцияларни куллаш»
MAVZU: “INFORMATIKA VA HISOBLASH TEXNIKASI ASOSLARI” FANIDAN 8-SINFDAN” MS EXCEL DA MATEMATIK AMALLAR VA FUNKSIYALARNI QO’LLASH” GA DOIR TAKRORLASH YUZASIDAN NOAN’ANAVIY DARSNING BIR USLUBI HAQIDA
Hozirgi kunda “Informatika va hisoblash texnikasi asoslari” faninni noa’naviy dars asosida o’qitish o’quvchillarni fanga bo’lgan qiziqishlari va chuqur o’zlashtirishga xizmat qiladi. Bu esa o’qituvchiga juda katta ma’suliyat yuklaydi.
Umumta’lim maktablarida o’qituvchilar informatikadan sinifdan tashqari tadbirlar o’tkazishda qiynaladilar.Quyida ana shu tadbirlarni o’tkazishga moljallangan bitta dars ishlanmasini e’tiboringizga havola etmoqdamiz.
“Hisoblash texnikasining rivojanish tarixi”,”Axborot, axbotot ustida amallar. Axborot o’lchov birliklari”,”Kompyuterning asosiy qurilmalari”,”Grafikli axborotni qayta ishlash texnalogiyasi” mavzulari bo’yicha bilimlarni noan’anaviyo’yin shaklida dars o’tish.
Darsning maqsad:
Ta’limiy maqsad: O’quvchilardan topqirlik , zukkolik, mas’ullik va o’zaro bir-birlarini qo’llash hislarini rivojlantirish , fanga bo’lgan qiziqishni oshirish.
Tarbiyaviy maqsad: Tarbiyaviy-mantiqiy fikirlash, bilishga qiziqish, jamoa ishi uchun mas’ullik hislarini rivojlantirish.
Rivojlantiruvchi maqsad: diqqatni, xotirani rivojlantirish, matematik amallar va formulalar bilan ishlash ko’nikmasini rivojlantirish.
Darsning turi: Noan’anaviy, interfaol.
Dars jihozi: Kompyuterlar, videoproyektor, topshiriqli kartochkalar, krossvord, slaydlar.
Darsning borishi:
1.Tashkiliy qism. 2 daqiqa
2.O’tilgan mavzuni so’rash. 10 daqiqa
3.Yangi mavzu bayoni. 20 daqiqa
4. O’tilgan mavzuni mustahkamlash. 8 daqiqa
5. Xulosalash, baholash. 3 daqiqa
6. Uyga vazifa. 2 daqiqa
O’tilgan mavzuni mustahkamlash uchun slaydlardan foydalanib, darsni mustahkamlaymiz.
M
MATEMATIKA
INFORMATIKA
atematika va informatika fanining o’zaro bog’liqligini “VENN” diagrammasi orqali tanishamiz. “VENN” DIAGRAMMASI
Al-Xorazmiy
Matematik amallar
Funksiyalar
Formulalar
Mantiqiy amallar
O’quvchilardan har ikki fan haqida o’zaro bog’liqlik tomonlari haqida fikr-mulohaza almashamiz.
Qoida: sinf ikki guruhga ajratiladi, ular o’rtasida o’yin o’tkaziladi.o’yin oldidan har bir guruh nomi tanlanadi. Hay’at azosi o’qituvchilaridan iborat bo’ladi. O’yin 5 ta topshiriqdan iborat bo’ladi. Ularning har biriga aniq bir vaqt ajratiladi. Tanlovda aniq bir javobni birinchi va to’g’ri aytgan guruh oxiri g’olib bo’ladi. To’g’ri javob uchun bir ball beriladi. Bajarilmagan topshiriqlar jamoa bo’lib tahlil qilinadi.
Dara jarayoni bilim olish uchun qulay manba hisoblanadi. Shu jihatdan e’tiborga olib sing o’quvchilari 2-guruhga:
1.“Al-Xorazmiy” 2.”Abu Nasr Farobiy”
1-shart. Har bir guruhdan bittadan ishtirokchi tanlab olinadi. Ularga o’tilgan mavzu yuzasidan misollar beriladi.(masalan, sonlarning yig’indisi, eng kattasi, eng kichigi, bitta matnga birlashtirish, kvadratga ko’tarish, o’rta arifmatigini topish)
2.Avvaldan aniqlangan simvollarni yozish uchun shartli belgilashlar to’plami
3.XVII asrdan XX argacha foydalaniladigan hisoblash mashinasi
4.M’alumotlarni kompyuter xotirasidan qog’ozga chiqaruvchi qurilma
5.Kompyuter o’yinlari uchun maxsus boshqaruvchi mani pulyator
6.Axborotni ekranga chiqaruvchi qurilma
7.Axborotni signalga yoki signalni axborotga aylantiruvchi va internet tarmog’iga ulanishni ta’minlab beruvchi qurilma
8.Mantiqiy va hisoblash amallarni bajaruvchi hamda kompyuterning asosiy qismi .
Agar barcha savollar to’g’ri topilsa, “kompyuter” so’zi kelib chiqadi (bo’yiga (to’g’ri javoblar: klaviatura, kod, arifmometr, printer, djoystik, monitor, modem, protsessor).
4. shart Antianagramma.
Kartochkalardagi so’zlardan informatika va kompyuterga bog’liq so’zlar hosil bo’lishi kerak.
Barcha harflar so’zda qatnashadi. Masalan:
Sor, prot, ses (protsessor)
Mif, nota, ikra (informatika)
Tu, kla, ra, via (klaviatura)
5 shart. Axborotni olish va uzatish usullari:
Tushunchani aytmasdan turib, xarakat bilan tushuntirish (oy, klaviatura, fazoda uchish, sichqoncha, tekislik, suzish, maktab)
Harakatlar yordamida ovozsiz jumlani tushuntirish (quyosh, kompyuter, quyosh, yurak, suv, oila, kitob o’qish)
Natijada xay’at a’zolari ballarni hisoblaydi, barcha shartlardan to’plagan ballarini aytib o’tadilar. Ko’p ball to’plagan guruh g’olib bo’ladi. G’olib guruh a’zolari informatikadan “5” baho oladilar, har ikkala guruh a’zolari taqdirlanadilar.
Uyga vazifa:
O’tilgan mavzularni takrorlash.
‘’MS Excel da matematik amallar va funksiyalar ni qo’llash”ga doir misollar yechish