kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Кестелерді автоматты толтыру

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақ тақырыбы: "Кестелерді автоматты толтыру"

7 класс қмж

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Кестелерді автоматты толтыру»

«Бекітілді»

Оқу ісі орынбасары: ____________


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

7.2А. бөлім . Тапсырмаларды электрондық кестелердің көмегімен шешу




Күні: 22.11.17ж.


Мұғалімнің аты-жөні : С.Мұқашева

Класс: 7

Қатысқандар:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Кестелерді автоматты толтыру

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасын асілтеме)

7.2.2.5. Электронды кестеде автоматты толтыруды қолдану

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

Электронды кестедегі деректерді автоматтық толтырады.

Электронды кестедегі автоматтық толтырудың тәсілдерін біледі.

Оқушылардың басым бөлігі:

Электронды кестедегі деректерді автоматтық толтыру арқылы жүзеге асырсады.

Кейбір оқушылар:

Электронды кестедегі деректермен жұмыс істегенде автоматтық толтыруды қолданады.

Бағалау критерийлері


1. Электронды кестемен жұмыс істеген кезінде автоматтық толтыруды қолдана алады.

2. Автотолтырудың әр түрін қолдана біледі.

3. Мәліметтің түрлерін, кестелердің форматын айыра алады.

Тілдік мақсаттар

Предметтік лексика және терминология:

кесте, ұяшық, қатар, баған, парақ, формула, автотолтыру

Диалог құруға / жазылымға қажетті сөздер топтамасы

  • Міндетті шешу үшін біз… пайдаландық, себебі …

  • Деректерді бейнелі көрсеу үшін … болады.

автотолтыру үшін алдымен …, содан кейін …

Лексика және терминология:

MS Excel , кесте, автотолтыру

Кесте – Таблица – Table

Сан – Число – number

Формула – формула – formula

Мәтін – текст – text

Ұяшық – ячейка - cell

Автотолтыру – Автозаполнение – Аutofill

Автосумма – Автосумма – Autosum

Құндылықтарды

дарыту

Жалпы әлемдік және аймақтақ мәселелерді шешудегі ұлттық қауіпсіздік пен біздің еліміздің жаһандық қатысуы

Ынтымақтастық – тапсырмаларорындаубарысында.

  • Сыйластық – жұптық, топтық жұмыстарда

Пәнаралық байланыстар

Математика, ағылшын тілі, орыс тілі

Алдыңғы меңгерілген білім


Электрондық кестелер, электрондық кесте элементтерін пішімдеу


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы





















"Болжау" әдісі















Сабақтың ортасы







































«Түсініксіз тармақ» әдісі










«Парасатты диалог»

әдісі












































































«Жасап көрсет және әңгімеле» әдісі

























































































Сабақтың соңы



«Бір сөйлеммен түйіндеу» әдісі



«SMS» әдісі



Кері байланыс





Үйге тапсырма:

Ұйымдастыру кезеңі:

Сыныпқа кіргеннен «Дорбадағы ұялы телефон» әдісі арқылы дорбадағы түрлі-түсті ұялы телефондарды алып, 2 топқа бөлініп отырады.

Үй тапсырмасы бойынша сұрақтар:

  1. Кестелік процессор дегеніміз не?

  2. Excel-ді қолдану аймағы?

  3. Excel программасының терезесі қанша бөлімнен тұрады?

  4. Кестенің негізгі элементтері қалай аталады?

  5. Ұяшықтарға қандай мәліметтер енгізуге болады?

  6. Ұяшықтарға қарапайым формулаларды қалай жазамыз?


"Болжау" әдісін ұсынамын: 
"Бүгінгі сабақта әңгіме не туралы болады?"деген сұрақ қойылады.Оқушылар осы сұраққа ойланып,өз ойларын ортаға салады. 
Кейінірек оларға "Сіздердің болжауларыңыз тура келді ме?

Оқушылар бізге мысалы ұяшықтарды бірдей мәліметтермен толтыру керек, тек қана тақ немесе жұп сандармен толтыру, апта күндерін, айлар атауларын толтыру керек. Ол үшін оның бәрін біз теріп отырмай, басқаша қандай әрекет орындауға болады деп ойлайсыңдар?


Cуреттер арқылы тақырыпты ашу.

Кесте, автомат, толтыру


Жаңа білім.

Bilimland.kz сабақ көрсету

Кесте – Таблица – Table

Сан – Число – number

Формула – формула – formula

Мәтін – текст – text

Ұяшық – ячейка - cell

Автотолтыру – Автозаполнение – Аutofill

Автосумма – Автосумма – Autosum

Кестенің ұяшықтарына мәліметтердің келесі үш типінің біреуін ғана енгізе аламыз:

  • Сан;

  • Формула;

  • Мәтін.

Санды пішім. Математикалық және финанстық есептерде санның үш түрлі пішімде жазылу қолданылады: кәдімгі санды пішім, қаржылық және мерзімдік.

Кез келген формула “=” символынан бастап жазылады. Егер бірінші символымыз әріп немесе апостроф болса, оның типі мәтін болып қабылданады. Мәліметтерді енгізу “Enter” пернесін басумен жүзеге асырылады. Ұяшықтың бастапқы мәндерін қалпына келтіру үшін “Esc” пернесін басамыз немесе “Болдырмау (отмена)” батырмасын шертеміз.

Мәтіндік пішім мәтіндік жолдар мен цифрлармен көрсетілген санды емес мәліметтерді жазу үшін қолданады.

Excel-дегі «Автотолтыру» қызметі кестені сандармен және формулаларды автоматты қолдануға, есеп жүргізуге өте ыңғайлы функция.

Автоматты автотолтыру 3 жағдайда қолданылады:

  1. Баған немесе қатарлардың ұяшықтарын бірдей мәліметтермен толтыру үшін. Мысалы: 500,500,500...

  2. Баған мен ұяшықтарды белгілі бір интервалдағы санмен толтыру үшін. Мысалы: тақ сандармен ұяшықтарды толтыру: 1,3,5,7,...

  3. Қатар тұрған ұяшықтарда бір формула көмегімен автоматты түрде есептеулер жүргізу үшін.

Автотолтыру кызметінің көмегімен Excel-де сан, күн, тоқсан тізімін дайындауға болады.


«Түсініксіз тармақ» әдісі бойынша оқушылар өздеріне таныс емес символдарды, батырмаларды берілген уақытта табады.


«Iphone» тобы

Enter «+» Автотолтыру маркері

«Samsung» тобы


«Қосынды (Сумма)»

=C3*D3


«Iphone» тобы


Ай аттарын автоматты түрде толтыру


Автотолтыруды орындау


«Samsung» тобы


Ұяшықтарды санмен Ұяшықтарды автоматты

автотолтыру қосу



Бір ұяшыққа формула жазу


Ұяшыққа формуланы автоматты енгізу


Бағалау.


Сергіту сәті.

«Жасап көрсет және әңгімеле» әдісі арқылы практикалық жұмыс орындап, бітірген кезде қалай жасағаны жайлы түсінік береді


Практикалық жұмыс

1 тапсырма

Ұяшықтарды бірдей сандармен автоматты толтыру


2 тапсырма

Ұяшықтарды белгілі бір аралықтағы санмен автотолтыру

3 тапсырма

Ұяшықтарды мерзімі бойынша автотолтыру

Бағалау.

Шығармашылық жұмыс (ғылыми жобадан тапсырма)

Бағалау.

Қалыптастырушы бағалау

Тапсырма

  1. Кесте құрыңыз.

1-ден 10-ға дейінгі көбейту кестесін автотолтыру,

формулаларды пайдаланып жасаңыздар.







Дескриптор

Білім алушы

- электрондық кесте құрады.



Бағалау. «Смайлик» әдісі


«Бір сөйлеммен түйіндеу» әдісі арқылы сұрақтарға нақты, қысқыша жауап береді

Автотолтыру дегеніміз не? Не үшін қолданылады?


Қағаздан жасалған ұялы телефондарға оқушылар сабақтың қалай өткенін және қаншалықты жемісті болғанын досына SMS – арқылы жазып білдіреді

  1. Маған ұнады......

  2. Жақсы әсер алдым.....

  3. Есімде жақсы сақталды...

Сөйлемдерін аяқтау арқылы кері байланыс береді.

  • 3.4.тақырыпты оқу

  • 63-64-бет. 3.5-кесте тапсырманы орындау.

  • І тоқсан қорытынды бойынша пәндерден бағаларынды кесте түрінде жасау.



Түрлі -түсті ұялы телефондар





презентация







































Кесте, автомат суреттері









Оқулық





























































Қима қағаздар

























Компьютер, оқулық

А3 қағаздар



















































Кима қағаздар

















Кима қағаздар











































Кима қағаздар























слайдтар

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс қауәпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. Құндылықтардағы байланыс

Берілген 1-тапсырмадан күтілетін нәтиже:

  1. Кесте құра алуы

  2. Кесте құрастыру амалдарын білуі

2- тапсырмадан күтілетін нәтиже:

  1. Мәтіндік процессорда кесте элементтерін пішімдеуді білуі

  2. Ұяшықтармен жұмыс жасай алуы

Сабақ барысындағы күрделі тапсырма беріледі

1. Апталық бес күн ішіндегі режімдерің бойынша кесте құрастырыңдар.

2. Салыстыру критерийлері

  • Сын тұрғысынан ойналана отырып, апталық режімдерін саралауы

  • Ұяшықтарды қосу, өшіру және біріктіру амалдарын тиімді қолдануы

  • Кесте элементтерін пішімдеуі

Бағалауды әр тапсырманың соңында көңіл күйді білдіретін «Смайлик» әдісі бойынша бағалап отырамын. Егер бала түсінбегенін білдірсе, нені түсінбегенін сұрап кетемін.

Кері байланыс аламын.

  1. Маған ұнады......

  2. Жақсы әсер алдым.....

  3. Есімде жақсы сақталды...

Сөйлемдерін аяқтау арқылы кері байланыс береді.

Көршісіне тілек айту арқылы психологиялық ахуал тудыру

Оқушылардың компьютер алдында отыру ережесін сақтауын қадағалау.





Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берген уақыт ішінде үлгердім бе?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.



















Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Информатика

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Кестелерді автоматты толтыру

Автор: Мұқашева Салтанат Нұржанқызы

Дата: 05.02.2018

Номер свидетельства: 454766
