Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 3.Компьютер және дыбыстар (ортақ тақырып: «Уақыт») | Мектеп: «№2 мектеп-гимназиясы» КММ |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні:Пұсұрманова А.Н |
Сынып: 3 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы | §12. Дыбысты өңдеу, дыбыстық әсерлер |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 3.2.4.1-арнайы программаны пайдалана отырып дыбысты жазу, өңдеу және шығару. |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушыларарнайы программаны пайдалана отырып дыбысты жазу, өңдеуге болатынын біледі және шығару құрылғыларымен танысады. Енгізу, шығару құрылғыларын ажырата алады. Көпшілік оқушылардыбыс файлдарын тыңдауға арналған программалармен танысып, жазылған дыбысты прграммалардың көмегімен тыңдай алуға дағдыланады. Компьютерлік программаларда мәзір командаларын қолдана алады. Кейбір оқушыларарнайы программалардың көмегімен дыбысты жазу, сақтау, өңдеу командаларын практикада қолданады. |
Бағалау критерийі | Дыбысты өңдейтін құрал компьютер құрылғыларының атауын, анықтамасын біледі. Практика жүзінде арнайы программалармен жұмыс жасай алады, дыбысты өңдеу құрылғысын жүзінде қолдана алады. |
Тілдік мақсаттар | Лексика мен терминология: дыбысты өңдеу-обравотка звука-sound processing т.б Диалог және жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер. Дыбысты жазу, дыбысты өңдеу ұғымдарына қатысты тіркестер мен сөйлемдерді пайдалану. |
Құндылықтарға баулу | Сабақта жауапкершілік, айқындық, құрмет, ынтымақтастық. Бір-бірімен қатынасқа түсе отырып, басқалардың пікірін тыңдауға, өз пікірін ашық айтуға дағдылану. |
Пәнаралық байланыс | Музыка, ағылшын тілі |
Алдыңғы білім | Өткен тақырып бойынша сұрақтар беріп, осы сабақпен логикалық көпір құру. Дыбысты жазу үшін қандай құрылғылар қажет? Дыбыстың қандай түрлері болады? |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басы Білу | Оқушылармен амандасу. Зейінін шоғырландыруға арналған жаттығуды орындау. «Өзіме тілек» әдісі (түрлі түсті стикерлерге оқушы өзіне тілек жазып, ұшақ жасап, басқа оқушыға ұшыру арқылы сол оқушыға тілегін жеткізеді). Сурет қиындыларын құұрастыру арқылы топтастыру. 1-топ. Колонка 2-топ. Микрофон Топ басшысына оқушыларды бағалау үшін бағалау парағы таратылады. Бағалау критерийлері таныстырылып өтеді. Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. Әрқайсысы әрқайсысын оқытады (сондай-ақ «Біреуін аласың – біреуін бересің») /топттық жұмыс/. Сұрақтары талқыланып сұұралады /бірлескен жұмыс/ Топтар бірін-бірі өзара бағалайды. | Суреттер Оқулық (46-47-беттер) Диск. 20-слайд |
Сабақтың ортасы Түсіну Қолдану Сергіту жаттығуы | Сұрақтарды «Бір минут» әдісі арқылы сұрау. Оқушылар сұрақтарға бір минуттың ішінде қысқа әрі нақты жауап береді/жеке жұмыс/ Оқушылар өздерін «Бес бармақ» әдісі бойынша бағалайды. Оқушылар дискідегі тапсырмаларды орындайды. /жеке жұмыс/ «Желкенді кеме» әдісі арқылы оқушылар өздерін бағалайды. «Мен таптым» әдісі арқылы ойын ұйымдастыру Қатысушылар дөңгелене отырып, кезекпен бірден жетіге дейін санайды. Жеті санын айтатын адам «Жеті» деудің ронына, орнынан тұрып, «Мен таптым!» деп айтуы керек. Кім жаңылысса, сол ойыннан шығады. | Диск. 21-22-слайд |
Талдау Сабақтың соңы Жинақтау Бағалау Кері байланыс | «Қар кесегі» әдісі бойынша талдайды. /топтық жұмыс/ Программада жазылған дыбыс пен табиғи дыбысты салыстыр. Топтар бірін-бірі «Шапалақ»әдісі арқылы бағалайды. Оқушылар бірін-бірі «Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы бағалайды. «Бір айналым сұхбат» стратегиясы арқылы ой бөлісу /топтық жұмыс/ Қалай ойлайсың, дыбыс файлдарына дыбыс әсерлерін қосу қаншалықты маңызды? Оқушылар топтарды смайликтер арқылы бағалайды. Әр оқушының білімін топ сарапшысы бағалау парағына смайлик жапсыру арқылы ашық түрде бағалап, белсенді оқушыдарды мадақтап отырады. Үйге тапсырма: Оқулық (46-47 беттер) §12. Дыбысты өңдеу, дыбыстық әсерлер Оқулықтағы «Үйде орындайық» тапсырмасын орындау. | |