?азіргі компьютерлер тек есептеп ?ана ?оймай,цифрлы? емес а?паратты ??дейді, ?р т?рлі технологиялы? процестерді, деректер базасын ж?не бас?аларды бас?арады. Б?л типті
компьютерлерді д?ние ж?зінде ж?здеген ?ндірушілер шы?арады. Олар ?зара ?німділімен,
жадыны? сыйымдылы?ымен ж?не бір?атар функционал м?мкіндіктерімен ерекшеленеді. Дербес компьютер ?нерк?сіп б?йымы ретінде ?зара жал?астырушы кабельдермен ?зара
жал?астырыл?ан бірнеше блоктардан т?рады.
Біз ?лкен ЭЕМ- ді немесе ?арапайым дербес компьютерді алса? та, олар бір- біріне ??сас принципте ж?мыс істейтін мынадай б?ліктерден т?рады:
орталы? процессор;
енгізу (деректерді) ??рыл?ысы;
есте са?тау ??рыл?ысы (жад);
шы?ару (деректерді) ??рыл?ысы.
Орталы? процессор барлы? есептеу ж?мыстары мен информация ??деу істерін орындайды. Бір интегралды? схемадан т?ратын процессор микропроцессор деп аталады.К?рделі машиналарда процессор бір – бірімен байланыс?ан бір немесе бірнеше пластиналардан ??растырыл?ан интегралды? схемалар жиынынан т?рады.
Енгізу ??рыл?ысы м?ліметтерді сырт?ы ортадан компьютерге енгізу ?шін ?олданылады.
Просмотр содержимого документа
«Информатика 5 сынып "Компьютер"»
САБАҚ ЖОСПАРЫ
Пән аты: Информатика
Сынып: 5
Сабақтың тақырыбы: Компьютер. Компьютердің негізгі құрылғыларының міндеттері және мүмкіндіктері
Мақсаты:
Білімділік: ДК – мен, оның негізгі блоктарымен, және олардың міндеттерімен таныстыру. ЭЕМ мүмкіндіктерін көрсету. Жүйелік блоктың ішіндегі құрылғыларымен және олардың міндетімен таныстыру. Компьютердің негізгі құрылғысы процессормен, ЖЖҚ – мен ТЖҚ – мен таныстыру.
Дамытушылық: Оқушылар компьютерді өшіруді және қосуды үйрету
Тәрбиелік:Оқушыларды, өмірге және білім алуды жалғастыруға тәртіпке, еңбекке баулу. Сабақтың типі: Пікірлесіп- түсіндіру.
Сабақтың әдісі: Түсіндіру, баяндау, сұрақ жауап
Сабақ барысы. I Ұйымдастыру кезеңі
Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу.
Сабаққа дайындықтарын тексеру
II Үй жұмысын сұрау
III Жаңа сабаққа кіріспе
IV Жаңа сабақ
V Жаңа сабақты бекіту
VI Үй тапсырмасын беру
VІI Бағалау
Жаңа сабақ
Компьютер сөзі есептеуіш дегенді білдіреді,яғни есептеуге арналған құрылғы.
Компьютер- деректерді бағдарламалап өңдеуге арналған электрондық құрылғы.
Қазіргі компьютерлер тек есептеп қана қоймай,цифрлық емес ақпаратты өңдейді, әр түрлі технологиялық процестерді, деректер базасын және басқаларды басқарады. Бұл типті
компьютерлерді дүние жүзінде жүздеген өндірушілер шығарады. Олар өзара өнімділімен,
жадының сыйымдылығымен және бірқатар функционал мүмкіндіктерімен ерекшеленеді. Дербес компьютер өнеркәсіп бұйымы ретінде өзара жалғастырушы кабельдермен өзара
жалғастырылған бірнеше блоктардан тұрады.
Біз үлкен ЭЕМ- ді немесе қарапайым дербес компьютерді алсақ та, олар бір- біріне ұқсас принципте жұмыс істейтін мынадай бөліктерден тұрады:
орталық процессор;
енгізу (деректерді) құрылғысы;
есте сақтау құрылғысы (жад);
шығару (деректерді) құрылғысы.
Орталық процессор барлық есептеу жұмыстары мен информация өңдеу істерін орындайды. Бір интегралдық схемадан тұратын процессор микропроцессор деп аталады.Күрделі машиналарда процессор бір – бірімен байланысқан бір немесе бірнеше пластиналардан құрастырылған интегралдық схемалар жиынынан тұрады.
Енгізу құрылғысы мәліметтерді сыртқы ортадан компьютерге енгізу үшін қолданылады.
Есте сақтау құрылғысы программаларды, мәліметтерді және жұмыс нәтижелерін компьютер жадында сақтауға арналған.
Шығару құрылғысы компьютердің жұмыс нәтижесін адаидарға жеткізу үшін қолданылады.
ДЭЕМ бірыңғай аппараттық жүйеге біріктірілген техникалық электрондық құрылғылар жиынынан тұрады. ДЭЕМ құрамына кіретін құрылғыларды олардың функционалдық қызметіне қарай екіге бөлу қалыптасқан,олар: жүйелік блок және перифериялық, яғни шеткері құрылғылар.
Жүйелік блок мыналардан тұрады:
Микропроцессор;
Оперативті (жедел)есте сақтау құрылғысы;
Тұрақты есте сақтау құрылғысы;
Қоректену блогы мен мәлімет
енгізу- шығару порттары.
Ал, шеткері құрылғылар құрамы:
Мәлімет енгізу құрылғылары;
Бекіту: а) Компьютердің құрамына кіретін негізгі құрылғыларды атаңдар?
Сабақты қорытындылау: Сабақты қорытындылау барысында сабаққа белсене қатысқан оқушыларды мадақтап, қалыс қалып отырған оқушыларға ескертпелер беру арқылы білімдерін бағалау.