kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Қысқа мерзімді жоспар

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тексерілді: 

Бөлім:

2-бөлім - Робототехника. Лабиринт және кегль-ринг (ортақ тақырыптары: ("Мәдени мұра", "Мамандықтар әлемі")

Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты

 

Күні:

 

Сынып: 

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Түс датчигі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

4.5.3.1 түс датчигін қолдану

Сабақтың мақсаты

-Түс датчигінің қызметін түсінеді;

-Роботтың түс датчигі арқылы түстерді ажыратуын және оларға жауап беруін үйренеді;

-Берілген түске сәйкес әрекет орындайтын қарапайым бағдарлама құрастырады

«Адал азамат» бағдарламасының құндылықтарын кіріктіру

Шығармашылық және сыни ойлау. Оқушылар өз бетінше датчик арқылы басқарылатын шешім ойлап табады. Жауапкершілік және ынтымақтастық. Топпен бірлесіп роботты құрастырып, қателерді бірге түзету арқылы жауапкершілік дағдыларын дамытады.

Апта дәйексөзі

Адамдар әділ болса, өмір әрқашан әділ.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

1-5 мин

Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен сәлемдеседі, сыныпты түгендейді. Сабаққа дайындығын тексереді.

Сыныпта психологиялық ахуал орнату. https://wordwall.net/ru/resource/67168459

Өткенді қайталау:

-Робот деген не?

-Датчиктердің қандай түрлерін білесіңдер?

- Датчик не үшін қолданылады?

Миға шабуыл:

- Робот адам сияқты түстерді көре ала ма?

-  Егер робот жарық қызыл түсті байқаса, не істей алады деп ойлайсыңдар?

- Түстерді ажырату роботқа не үшін керек болуы мүмкін?

Мұғаліммен амандасады, сабаққа қажетті құралдарын дайындайды.

Сұрақтарға жауап береді, өткен тақырып бойынша білімдерін көрсетеді.

Оқушылардың сабақ барысындағы белсенділігі мен практикалық жұмыстарын бақылау арқылы бағалау.

Бағалау критерийлері

Түс датчигінің қызметін сипаттай алады

Роботты датчик арқылы түс ажыратуға бағдарламалай алады

Интербелсенді тақта

Оқулық

Жұмыс парағы

Презентация

 

 

Сабақтың ортасы

10 мин

28 мин

Жаңа сабақты меңгерту

Мұғалім түсіндірмесі

Түс датчигі – роботқа түстерді ажыратуға көмектесетін құрал.

Ол жарықтың шағылысу дәрежесін өлшейді.

 Мысалы: қызыл түс көрсе – тоқтайды, жасыл түс көрсе – қозғалады.

Қауіпсіздік ережесі: Компьютерде жұмыс істеу кезіндегі қауіпсіздік ережелерін еске салу

Практикалық тапсырма: Нұсқаулықпен орында

https://youtu.be/vxmlKintBUI

 Сергіту сәті https://youtu.be/LPQXZvE3LE8

Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады, сабақ мақсаттарымен танысады.

Мұғалімді тыңдайды, жаңа ақпаратпен танысады.

Практикалық тапсырманы нұсқаулықпен орындайды

Ебқ оқушы мұғалімнің қолдаумен программаға  құруға қатысады

Датчиктерді салыстырады

Жеке жұмысты орындайды

Сұрақтарға жауап береді

Сәйкестікті орнатады

Құралдардың атауын жазады

Сәйкестендіреді

Жаңа  ақпаратпен танысады 

Дескриптор:

-Датчикті дұрыс орнатады;

-Бағдарламаны құрастырады

Дескриптор:

-ұқсастығын атайды;

-айырмашылығын атайды;

Дескриптор:

-бағдарламаны құрады;

Дескриптор:

-тұжырымдарды дұрыс анықтайды

Дескриптор

Тапсырмаларды орындайды

Дескриптор

Тапсырмаларды орындайды

Компьютерлер,

Оқулық

Презентация

Жұмыс парағы

 

 

 

Презентация

 

 

 

 

 

 

 

Жұмыс парағы

 

Презентация

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Интерактивті тақта

 

 

Сабақтың соңы

2 мин

Үйге тапсырма:                                     Датчик қызметтерін оқып келу  Сабақты қорытындылау:Рефлексия                                                               

Үй тапсырмасын жазып алады.

ЕБҚ:Рефлексияны ауызша немесе смайликтерді көрсету арқылы береді.

Өз жұмыстарын бағалайды

Ауызша мадақтау: Мұғалім оқушылардың әрбір дұрыс және шығармашылық әрекетін "Тамаша!", "Жақсы идея!",

қолдап отырады.

Интерактивті тақта

Презентация

 

  Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?  Қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырма ұсынасыз?

Бағалау.  Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

 

Қабілетті оқушыларға:

Көбірек қолдауды қажет ететін оқушыларға: 

 .

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені  анықтадым?  Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?

1:

  2:

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Қысқа мерзімді жоспар»

Программалар құруды жалғастыру



Бөлімі

II бөлім. Шығармашылық жəне компьютер (ортақ тақырып:

«Менің отбасым жəне достарым»)

Педагогтің аты-жөні

Партаева Арайлым Жарылкасыновна

Күні

06.10.2022жыл

Сыныбы

Қатысушылар саны: 12 Қатыспағандар саны: -

Сабақтың тақырыбы

Программалар құруды жалғастырамыз

Оқу бағдарламасына сəйкес оқу мақсаты

2.4.1.1 тармақталған алгоритмді жүзеге асыру;

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушы үшін:

Scratch программасында кейіпкерді сызықтық алгоритммен басқаруға мысал келтіреді.

Оқушылардың көбі үшін:

Екі достың «Сан жасыру» ойынын Scratch-те қалай программалауға болатынын əңгімелейді.

Кейбір оқушылар үшін:

Тармақталған алгоритмді жүзеге асырады.

Сабақтың барысы



Сабақтың кезеңі/уақыты

Педагогтің іс- əрекеті

Оқушының іс-əрекеті

Бағалау

Ресурстар

(Ұ)

Ұйымдастыру кезеңі

(1-7 мин.)

Сəлемдесу, оқушыларды түгендеу.

І. Қызығушылықты ояту: «Екі лагерь» əдісі.

Топтастыру. Жүргізуші сыныптағы бір оқушының өз қалауымен сыртқа шығып кетуін ұсынады. Ол сыртқа шыққанда, қалған оқушылар бір ұқсас белгісіне қарай екі топқа бөлініп, бір-бірінен алыс отырады. Сырттағы оқушы кіріп, екі топтың қандай бір-біріне ұқсамайтын белгі арқылы бөлінгенін табу керек. Ойын топқа бөлінген оқушылардың ықыластылығы мен зейінділігін анықтау үшін жүргізіледі.

Бұл оқушылар арасында психологиялық жағымды ахуал туғызады.

(МК, Ұ) Ой

қозғау. «Миға шабуыл» əдісі

Мұғалім төмендегі сұрақтарды оқушыларға қойып, суреттерді интерактивті тақтадан көрсетеді.

Оқушылар ұжымдық үлгіде білгендері бойынша өз ойларын айтып,

жауап береді.

–Scratch программасында кейіпкерді сызықтық алгоритммен басқаруға мысал келтір.

–Екі достың «Сан жасыру» ойынын Scratch-те қалай программалауға болады?

Мұғалім оқушыларды сабаққа қатысу белсенділігіне қарай

«Отшашу» əдісі арқылы бағалайды.


Жаңа сабаққа дайындық

Жаңа сабаққа дайындық ретінде «Сұрақ-жауап» əдісін қолданып, талқылау жұмысын жүргізу. Қандай да болмасын ақпарат (мəлімет, проблема, сұрақ) туралы бар білгендерін жазбаша немесе ауызша ортаға салады.

Ұжымдық талқылауда оқушыға сұрақ қою, проблеманы зерттеу арқылы ой-өрісін дамытады, ойын еркін жеткізеді. Пікірлерін еркін айтуы, ешқандай сынға ұшырамауы керек. Қағазға түсіруге де, ауызша талқылау жұмысын жүргізуге де болады.



Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін,

мұғалім интерактивті тақтадан сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлерімен таныстырады.

Сабақтың ортасы (31 мин.)

ІІ. Мағынаны ашу (білімді өзектендіру үшін). (Т) Оқулықпен жұмыс. «DEAL» əдісі.

D (Describe) – баяндау, суреттеу (оқығанын, көргенін сипаттау, сынау, өлшеу).

E (Explain) – түсіндіру (құбылыс немесе оқиға бойынша не білетіндерін, түсінгендерін суреттеу).

A (Anallуse) – талдау (ақпаратты талдау,

Дескриптор

  • Оқулықтағы мəтінді оқиды.

  • «DEAL» əдісі бойынша мəтінмен жұмыс істейді.

  • Оқулықта берілген практикалық жұмысты компьютерде орындайды.

Топ мүшелері бірін-бірі сабаққа қатысу белсенділігіне қарай

«Отшашу» əдісі бойынша бағалайды.

Интерактивті тақта.


қорытынды жасау, себептерін атау).

L (Links) – байланыс (болжамдар немесе қорытынды жасау, өзінде бар біліммен

байланыстыру).





(Ж) 1- тапсырма. Тармақталу алгоритміне арналған, аяқталмаған 2 жоба берілген.

Осы жобаға скриптілер қосып, есеп құрастырып

көріңдер. Жобаны толық аяқтаңдар.

Дескриптор

  • 1-жобаға скрипт қосып, жобаны құрастырады.

  • 2-жобаға скрипт қосып, жобаны құрастырады.

  • 2 жобаны толық аяқтайды.

Топтағы оқушылар бір- бірін сабаққа қатысу белсенділігіне қарай

«Отшашу» əдісі арқылы бағалайды.

Интерактивті тақта.


(Ж) «Жұппен жұмыс» əдісі Бұл жұмыс түрінің мақсаты – балаларды басқа адамды естуге, тыңдауға, диалог жүргізуге, өз пікірін айтуға, дəлелдеуге, басқаның

пікірімен санасуға мүмкіндік береді. Жұппен жұмыс істеуде балалар өз серігін өзі таңдайды. Жыл көлемінде əртүрлі адамдармен қарым-қатынас

жасауға үйренеді.

2-тапсырма

–1-ші жəне 2-жобаның скриптілері орындалғанда, экранға қандай нəтиже шығады? Себебін түсіндіріп көр.

Дескриптор

  • 1-жобаның нəтижесін шығарады.

  • 2-жобаның нəтижесін шығарады.

  • Екі жобаның себебін түсіндіреді.

Жұптағы оқушылар бір- бірін жұптағы жұмыс істеу деңгейіне қарай

«От шашу» əдісі бойынша бағалайды.



Интерактивті тақта.

Сабақтың соңы (7 мин.)



Сабақты бекіту. Рефлексия

ІІІ. Ой толғаныс. Рефлексия (Ө) «Даналық ағашы» əдісі

Оқушылар арасынан бір жүргізуші сайланады. Жүргізушінің қолында қорап немесе сандықша болуы керек. Оқушылар бүгінгі сабақта өткен тақырып бойынша ашық сұрақтар құрастырып, жүргізушіге береді. Сұрақтар құрастырылып біткен соң, оқушылар сандықшадан кез келген сұрақты алып, дауыстап оқиды, толық жауап

беруге тырысады. Қойылған сұрақ пен берілген жауап бағаланады.

Саралау. Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?

Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап

отырсыз?

Денсаулықты жəне қауіпсіздік ережелерін сақтау.

«Диалог жəне қолдау көрсету»,

«Тапсырма», «Жіктеу».



Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін

нəтижені, оқушыға жеке қолдау

«Отшашу» əдісі.

Денсаулықты сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік ережелерінің тармақтары

орындалады.



көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке

қабілеттерін ескере отырып əзірлеуді қамтиды.






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Информатика

Категория: Планирование

Целевая аудитория: 4 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
Қысқа мерзімді жоспар

Автор: Партаева Арайлым Жарылкасыновна

Дата: 16.11.2025

Номер свидетельства: 677205
