Саба?ымны? та?ырыбы: Оксидтер деп аталады. Саба? ?те жаксы ж?не ?ызы?ты ?тті. Саба? екі топ бойынша "миллионер бол?ын келеме?" іскерлік ойын т?рінде ?тті. ?р сайыс кезе?іні? тапсырамлары интербелсенді та?та бойынша ж?не ?лестірмелі карточкалар бойынша тапсырамлар орындады. Екі топ "Т?здар" ж?не "Негіздер" болып ?атысты. Же?іске "Негіздер " тобы жетті.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Оксидтерді? жіктелуі, алыну жолдары »
Сабақтың тақырыбы: Оксидтердің жіктелуі, алу жолдары.
Сабақтың мақсаты:
1. Оксидтер жайлы алған білімдерін еске түсіру арқылы жіктелуін, аталуын, оксидтерді алу жолдарымен танысу.
2. Дамытушылық: Оқушылардың іскерлігін, өз бетімен ізденуін, ой-өрісін, шығармашылық мүмкіндігін дамыту, ғылыми көзқарасын қалыптастыру.
3. Тәрбиелік: Өз бетімен жұмыс істеп,өз білімін өзі тексеріп, бағалай білуге үйрету. Өздігінен талпынып,жауапкершілікпен сезінетін саналы, өнегелі ұрпақ тәрбиелеу, ұйымшылдыққа баулу
Сабақ әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, өзін өзі басқару, топпен жұмыс.
Сабақтың түрі: жана сабақ
Сабақтың көрнекілігі: оқулық, есептер мен жаттығулар жинағы, жұмыс дәптері, интербелсенді тақтада слайд, үлестірме
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі:
-амандасу
-оқушыларды түгендеу
-психологиялық дайындық
Көзді жұмып жаксы нәрсе туралы ойлаңдар. Көздерінді ашып бір-біріне күле караңдар. Барлықтарына және өздеріне сәттілік, жаксы көңіл күй тілеңдер.
Оқушылар, бугінгі сабақ «Миллионер болғын келе ме?» іскерлік ойын сабағымен өтеді. Оқушылар екі топқа бөлінеді. Бірінші топ «Тұздар», екінші топ «Негіздер». Екі топ өзара жарысып, табыс табуларыныз қажет. Жинаган ақшаны санап оны есептеп, көбейтіп отыратын бугалтеріміз бар.
І КАПИТАЛ Үй тапсырмасын тексеру
Капитал тапсырмасы 10 сұрақ. Әр сұрақтың белгіленген құны бар. Әр топтың ақшасын бухгалтер санайды.
Жеміс жидек консервілеу комбинатында қиярды тұздау үшін ас тұзының 5% -тік ерітіндісі қолданылды. Осындай 1 т ерітінді даярлау үшін қанша ас тұзы және қанша су қажет? Жауабы: 50кг тұз, 950кг су
б Ұсақ тауарлар
1.5,4 г алюминий оттекпен әрекеттескенде түзілген алюминий оксидінің массасы қандай болатынын есептеңдер.Ж.10,2г
2.16г күкіртті жаққанда түзілетін күкірт ІҮ оксидінің массасын табамыз. Ж.32г
Күнде пайдаланылатын заттар
Күнделікті тұрмыста пайдаланып журген ас содасының құрамындағы оттектің массалық үлесін есептеңдер.
Калийй пермаганатынын (марганцовка) құрамындағы оттектің массалық үлесін есептеңдер.
Валюта айырбастау
Оқушылар «Пирамида» ішіндегі элемент таңбаларын пайдаланып, оксид-тердің формулаларын құрастыру керек және алыну жолынын реакция теңдеуін жазу. (Слайд бойынша)
ІІІ КАПИТАЛ
Бизнестен тапқан ақшаларыңызды енді үлкен бизнеске салып көбейту керек. Шетелдік фирмадан табысы мол өндірістің акциясын сатып алу. Сіздер «Сиқырлы гүл» акциясын сатып алаласыздар. Аукцион өткізіледі, қай топ тапсырманы коп орындаса акция сол топқа беріледі және ақшаларыңыз 150% еселенеді. (Слайд бойынша)
1.Ал енді қай топ қанша ақша жинап көбейткенін бугалтер дайындап бергенше сабағымызды қорытындылайық.
Мына оксидтерді екі әдіспен оқу мақсатында мадақтау сөз шығады.
AI2O3,
CO2
Fe2O3
H2O
СаО
Гематит
р
Көміртек диоксиді
ы
Глинозем
ж
Су
а
Дитемір триоксиді
ң
Көмірқышқыл газы
а
Сутек оксиді
д
Сөндірілмеген әк
й
Кальций оксиді
а
Диалюминий триоксиді
с
Алюминий (ІІІ)оксиді
р
Жауабы: Жарайсыңдар
Бугалтер қорытындысын шығарады. Қай топ миллионер болғандығын айтады.
Үй тапсырмасы: §44 оқу, №3 оқулық, №4-28 есептер жинағы, №4-29 жұмыс дәптері
Бағалау
Қазақ халқында мынадай нақыл сөз бар
Ақща жоғалтқанын ештене жоғалтпағанын,
Уақыт жоғалтқанын көп нарсе жоғалтқанын,
Денсаулық жоғалтқанын бәрін де жоғалтқанын.
Ж. Аймауытов атындағы жалпы орта білім беру мектебі
АШЫҚ САБАҚ
«Оксидтердің жіктелуі, алу жолдары»
Өткізген : Ахметова Д.Қ
2012-2013 оқу жылы
ІІІ тоқсан
50/1
Белсенді металдардың мыс қатысындағы элекрохимиялық жемірілуі
№5 зертханалық жұмыс
1
10.01
51/2
Металдардың химиялық белсенділігін салыстыру
№6 зертханалық жұмыс
1
11.01
Маңызды s-элементтер және олардың қосылыстары 8 сағат
52/3
s-элементтердің жалпы сипаттамасы. Сілтілік металдар
1
15.01
53/4
Натрий және калий
№8 Сілтілік және сілтілікжер металдарының спиртшам жалынын бояуы
1
17.01
54/5
Натрий және калий қосылыстары
№7 Натрий, калийдің маңызды тұздарының үлгілерімен танысу
1
18.01
55/6
ІІ топтың негізгі топша металдарының жалпы сипаттамасы
1
22.01
56/7
Магний және кальций
1
24.01
57/8
Кальций және магний қосылыстары. Олардың табиғаттағы және техникадағы рөлі
1
25.01
58/9
Судың кермектігі
№9 Әк сүтімен әк суын дайында, олардың көміртек(ІҮ) оксидімен әрекеттесуі
1
29.01
59/10
Тақырып бойынша білімді жүйелеу және қорытындылау
1
31.01
d-элементтердің жалпы сипаттамасы 6 сағат
60/11
d-элементтердің жалпы сипаттамасы. Мыс
1
1.02
61/12
Мырыш
1
5.02
62//13
Хром
1
7.02
63/14
Темір
1
8.02
64/15
Мыс, темір, мырыш иондарын айырып тану
№10 зертханалық жұмыс
1
12.02
65/16
Бақылау жұмысы
1
14.02
p-элементтер химиясы 14 сағат
66/17
p-элементтер жалпы сипаттамасы. ІІІ А топ элементтері. Алюминий және оның қосылыстары
№11 Алюминий және оның балқымаларының үлгілерімен танысу
1
15.02
67/18
Бейметалдардың жалпы сипаттамасы.ІҮ А топша элементтерінің жалпы сипаттамасы. Көміртек және оның қасиеттері. Көміртек қосылыстары
№12 Көмір қышқылының қасиеттерімен танысу
1
19.02
68/19
Кремний және оның қосылыстары
№13 Карбонаттардың және гидрокарбонаттардың бір-біріне айналуы
1
21.02
69/20
ҮА топ элементтері. Азот
Азот оксидтері, азот қышқылы. Нитраттар
№14 Табиғи силикаттардың үлгілерімен танысу
1
22.02
70/21
Аммиак. Аммоний тұздары
№15 Әр түрлі сортты силикатты шынылардың үлгілерімен танысу
1
26.02
71/22
Фосфор және оның қосылыстары
№16 Ортофосфор қышқылының, фосфаттардың қасиеттері
28.02
72//23
ҮІ топ элементтері. ҮІ А топша элементтерінің жалпы сипаттамасы. Оттек. Су
№17 зертханалық жұмыс Аммоний тұздарының сілтілермен әрекеттесуі
1
1.03
73/24
Сұйытылған және концентрлі азот қышқылыны мыспен әрекеттесуі
№18 зертханалық жұмыс
1
5.03
74/25
ҮІ топ элементтері. ҮІ А топша элементтерінің жалпы сипаттамасы. Оттек. Су
№1 практикалық жұмыс Аммиак алынуы, аммиактың сулы ерітіндісінің және аммоний тұздарының қасиеттерін зерттеу
1
7.03
75/26
Күкірт және оның қосылыстары. Күкіртсутек. Күкіртсутек қышқылы және оның тұздары
№19 зертханалық жұмыс Күкірттің және оның табиғи қосылыстарының үлгілерімен танысу
1
8.03
76/27
Күкірт(ІҮ) және (ҮІ) оксидтері. Күкірт қышқылы және сульфаттар
1
12.03
77/28
Галогендер. ҮІІ топ элементтеріне жалпы сипаттама. Хлор. Хлордың оттекті қышқылдары.
№2 практикалық жұмыс
1
14.03
78/29
Йод
№20 йод ерітіндісінің крахмалға әсері
1
15.03
79/30
Білімді жүйелеу және қорытындылау
№3 практикалық жұмыс тақырып бойынша эксперименттік есептер шығару
1
19.03
ІҮ тоқсан
Маңызды өнімдерді алу технологиясы. Қоршаған ортаны қорғау 20 сағат
80/1
Химия өндірістің жалпы ғылыми принциптері.
1
2.04
81/2
Пайдалы қазбалар-химия өнеркәсіп шикізаты
4.04
82/3
Өндірісте металдарды алу әдістері. Металлургия
1
5.04
83/4
Қазақстандағы металл кендері, оларды байыту,
9.04
84/5
Құймалар
1
11.04
85/6
Қазақстанда қара түсті металдар және олардың құймаларын өндіру
12.04
86/7
Шойын және болат өндірісі
1
16.04
87/8
Алюминий өндірісі
1
18.04
88/9
Алюминий алудың электрохимиялық тәсілі.Қазақстанның металлургия өнеркәсібі.
19.04
89/10
Силикат өнеркәсібі. Шыны өндірісі
1
23.04
90/11
Цемент және басқа силикат материалдарының өндірісі
1
25.04
91/12
Қазақстанның силикат өнеркәсібі.Силикат өнеркәсібінде қоршаған ортаны қорғау.
1
26.04
92/13
Аммиак өндірісі
1
30.04
93/14
Аммиак өндірісі
1
2.05
94/15
Азот қышқылының өндірісі
1
3.05
95/16
Минералдық тыңайтқыштар өндірісі
1
7.05
96/17
Ауыл шаруашылығында тыңыйтқыштарды дұрыс сақтау және тиімді қолдану мәселелері.
1
9.05
97/18
Күкірт қышқылы өндірісінің жанасу әдісі
1
10.05
98/19
Бақылау жұмысы. Қазақстанның күкірт қышқылы өнеркәсібі.
1
14.05
99/20
Қатемен жұмыс. Білімдерін жүйелеу және қорытындылау.
1
16.05
Бейорганикалық химиядан алған білімді жүйелеу. 2сағат
100/21
Бақылау жұмысы. Дүниені ғылыми – диалектикалық тұрғыдан ұғынудағы, ғылым мен техниканы дамытудағы периодтық заң және зат құрылысы туралы білімнің маңызы.
1
17.05
101/22
Қатемен жұмыс. Есептер шығару Химиялық сауаттылық пен экологиялық мәдениет- ғылыми- техникалық прогрестің қажетті шарты.
1
21.05
102/23
Қорытынды
1
23.05
Мұғалімнің аты-жөні: Ахметова Динара Қабетқызы
Туған жылы, айы, күні: 01.09.1985 жыл
Қандай оқу орнын бітірді, қай жылы:
С.Торайғыров атындағы Павлодар Мемлекеттік Университеті 2006 жыл
Диплом бойынша мамандығы: Химия пәнінін мұғалімі,
Бакалавр эколог
Білімі: жоғары
Осы мектепте қай жылдан, күннен, айдан бастап істейді: