kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Обобщающий урок на тему "Элементы VI вертикали"

Нажмите, чтобы узнать подробности

В данной работе представлен нестандартный обобщающий урок по  теме "Неметаллы. Кислород, сера и их соединения". Он содержит разнообразные виды заданий-конкурсов, при решении которых можно повторить химические свойства соединений кислорода и серы, их нахождение в природе и области применения. Задания имеют химическую, экологическую, практическую и профориентационную направленность. Данный урок может быть полезен не только преподавателям химии средней школы, но и преподавателям химии учреждений профессионального образования.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Обобщающий урок на тему "Элементы VI вертикали"»

“ЕЛЕМЕНТИ ШОСТОЇ ВЕРТИКАЛІ”

(узагальнюючий урок)


Мета:

  • Узагальнити та систематизувати знання з теми.

  • Показати практичну спрямованість знань, зв’язок теорії з практикою.

  • Продовжити формування наукових основ праці. Розвивати логічне мислення.

  • Виховувати бережне ставлення до природи, здійснювати екологічне, природоохоронне та профорієнтаційне виховання.


Тип уроку: узагальнення та систематизації знань.

Вид уроку: урок-гра.


Методи навчання:

Словесні: бесіда, індивідуальне та діференційоване опитування.

Наочні: демонстрація таблиць, схем.

Практичні.: розв’язання задач та вправ.


Засоби навчання:

  • Таблиця “ПСХЕ Д. І. Менделєєва”.

  • Таблиця розчинності солей.

  • Картки з завданнями.

  • Малюнки, схеми.


План уроку
  1. Вступне слово вчителя.

  2. Конкурс 1: “Впізнай мене”.

  3. Конкурс 2: “Хто скоріше та вірніше”.

  4. Конкурс 3: “Моя професія”.

  5. Підсумки уроку.

Кисень – це речовина, біля якої

обертається земна хімія.

Я. Берцеліус


Хід уроку


  1. Організаційний момент.

  2. Мотивація навчальної діяльності: вчитель називає тему та мету уроку.

Сьогодні ми проводимо узагальнюючий урок на тему “Елементи шостої вертикалі”. Для цього нам потрібно об’єднатися у 3 команди.

(Проходить розподіл учнів на 3 команди)

Просимо команди зайняти свої місця.


              1. Узагальнення та систематизація знань.


КОНКУРС 1: “Упізнай мене”


Вчитель:

До нас надійшли три листа з не зовсім зрозумілим змістом. Давайте разом спробуємо з’ясувати, про що в них йдеться. Для цього до мене повинні підійти капітани кожної команди.

(капітани тягнуть конверти із завданнями і повертаються до своїх команд. На протязі 3-5 хв. команди виконують завдання та заповнюють опорні конспекти)


Підведення підсумків:

  1. Обговорення результатів своєї роботи.


(Представники команд відповідають на наведені питання. Представники інших команд доповнюють, уточнюють або відповідають на питання іншої команди, якщо вона не змогла цього зробити. Час – 7-10 хв.)


  1. Під час обговорення всі учні роблять записи в конспектах.

  2. Оцінювання роботи учнів: заповнення оцінного листа.



Зміст листа

Питання

Бали

Лист 1

В одному домі друг під другом проживали 2 елементи. Один з них – надзвичайно контактна істота. Дуже багато сусідів бажають з ним дружити, а з тими, хто цього не бажає, він дружить сам. Після спілкування з ним інші речовини, як правило, сильно змінюються. Він буває як нешкідливим, так і дуже отруйним, хоча й виконує при цьому роль захисника всього живого на Землі. Любить “горіти” на роботі та займати електрони до авансу, віддає їх дуже рідко.

Питання:

  1. Про який елемент йдеться?

  2. Вкажіть місце цього елементу у ПСХЕ.

  3. Вкажіть можливі для нього валент-ності та ступені окиснення. Відпо-відь мотивуйте. Наведіть приклади сполук.

  4. Дайте окислювально-відновлюваль-ну характеристику цього елементу. Відповідь мотивуйте.

  5. Які хімічні властивості характерні для відповідної простої речовини?

  6. Що таке реакція горіння?


0,5

0,5


2




1



1


0,5

Лист 2

Його сусід має твердий характер. Обожнює жовтий одяг, гарно плаває, хоча й не любить воду. Відомий з дав-ніх давен. Художники та лікарі дуже поважають його. Охоче дружить з багатьма сусідами, окрім Ауруму, Платини, Нітрогену та Йоду. На відміну від свого сусіда, електрони не тільки займає, а й охоче віддає. Любить змінювати упаковку своїх кристалічних ґраток, змінюючись до невпізнанності.

Питання:

  1. Про який елемент йдеться?

  2. Вкажіть місце цього елементу у ПСХЕ.

  3. Вкажіть можливі для нього валент-ності та ступені окиснення. Відпо-відь мотивуйте. Наведіть приклади сполук.

  4. Дайте окислювально-відновлюваль-ну характеристику цього елементу. Відповідь мотивуйте.

  5. Які хімічні властивості характерні для відповідної простої речовини?

  6. Що таке сульфіди?


0,5

0,5


2




1



1


0,5

Лист 3

Вона – дуже відома особа. Родоначальниця дуже великої родини Сульфатів та Гідросульфатів. Тучна, масляниста, має велику густину. Страдає пристрастю до води і, навіть, відбирає її у інших. Готова приймати воду у великих кількостях. Але починає злитися, коли хтось намагається до неї влити воду силою.

У великих кількостях її не спроможний винести ніхто. Агресивна та сварлива, витискає деякі речовини із їхніх звичних сполук. Обожнює стряпати найрізноманітніші солі. Завдяки її скверному характеру має неприхильників, які в її присутності чорніють від злоби або навіть обвуглюються.

Питання:

  1. Про яку речовину йдеться?

  2. Які властивості має дана речовина у концентрованому стані?

  3. Дайте кислотно-основну характеристику даної речовини. Відповідь мотивуйте.

  4. Що таке гігроскопічність?

  5. Які правила добування розбавленої кислоти з концентрованої? Поясніть.

  6. Назвіть типи солей, які утворює ця речовина. Наведіть приклади сполук.

  7. Які речовини “чорніють від злоби” або обвуглюються у присутності даної кислоти?


0,5

0,5


1



0,5

1


1


1


Максимально – 5,5 балів.

КОНКУРС 2: “Хто скоріше та вірніше”

(бліц-турнір)

Умови конкурсу:

Учитель задає питання, а команди на них відповідають (хто скоріше). Учні з інших команд можуть доповнювати або уточнювати відповіді.

Оцінювання: див. таблицю запитань.

пи-тання

Питання та завдання

Бали

1.

Як визначити, про що йдеться: про хімічний елемент або про просту речовину?

0,5

2.

У якого елемента (Оксигену чи Сульфуру) найбільш виражені окислювальні властивості? Чому?

1

3.

Що таке алотропія?

0,5

4.

Які ви знаєте алотропні зміни Оксигену та Сульфуру? Опишіть їх.

1

5.

Чим відрізняються алотропні зміни Оксигену та Сульфуру?

0,5

6.

Охарактеризуйте вплив кисню та озону на живі істоти.

1

7.

Яким чином озон утворюється в атмосфері Землі? Наведіть рівняння необхідних реакцій.

1

8.

Яка роль “озонового поясу” для процесів життєдіяльності на Землі?

0,5

9.

На аерозольних балончиках з красками, лаками, дезодорантами, піною для гоління в останній час можна зустріти такі малюнки та надписи:

Що вони означають?

1

10.

Опишіть фізичні властивості кисню та сірки, галузі їх застосування, які засновані на цих властивостях.

3

11.

Відомо, що 10 – 15 % сірки та сульфурвмісних препаратів, які виробляються в странах СНГ, використовують в сільському господарстві.

  1. Вкажіть галузі застосування цих речовин;

  2. Поясніть, на яких властивостях сірки вони засновані.



1

1


пи-тання

Питання та завдання

Бали

12.

На якій фізичній властивості сірки засноване покриття нею гранул добрив перед внесенням у грунт?

Для яких цілей застосовують ций захід у сільськогосподарській практиці?

1


1

13.

При спалюванні 3,2 г сірки виділяється 29,7 кДж теплоти. Складіть термохімічне рівняння даної реакції.

3

14.

Чому не можна скласти рівняння, яке відображає процес добування кисню із рідкого повітря?

0,5

15.

Поясніть, чому вміст кисню в атмосфері залишається відносно постійним?

0,5

16.

Що таке “кислотні дощі”?

0,5

17.

Напишіть рівняння реакцій утворення кислотних дощів (на прикладі Сульфур оксидів) та рівняння взаємодії речовин таких дощей з гашеним вапном Са(ОН)2, яке нанесли на стволи плодових дерев.

1,5

18.

Сірчистий газ відноситься до основних забруднювачів атмосфери.

  1. Вкажіть можливі джерела забруднення атмосфери цим газом, які призводять до утворення кислотних дощів;

  2. Які чинники сприяють окисленню сірчистого газу в атмосфері?


1


1

19.

Який газ має запах тухлих яєць?

0,5

20.

Чому неможливо шляхом перегонки або випарювання розчину сірчистої кислоти добути безводну сульфітну кислоту?

1

21.

Чому при приготуванні розчинів сульфатної кислоти саме її треба приливати у воду, а не навпаки?

0,5

22.

Як і чому з часом буде змінюватися маса відкритої склянки з:

  1. Дуже розведеним розчином сульфатної кислоти?

  2. Концентрованим розчином сульфатної кислоти?

1

23.

Як розпізнати сульфатну кислоту та її солі? Наведіть приклади реакцій.

1

24.

Як добувають сірчану кислоту у промисловості? Напишіть рівняння відповідних реакцій.

2

25.

Чому газ, який добуто спалюванням чистої сірки або сірководню можна безпосередньо подавати у контактний аппарат, а газ, який добуто випалюванням піриту або колчедану, необхідно заздалегідь очищувати? Відповідь підтвердити відповідними рівняннями реакцій.

1,5

26.

Складіть схему “Застосування сірчаної кислоти”. Вкажіть її застосування, яке пов’язане з сільськогосподарським виробництвом. На яких властивостях цієї кислоти вони засновані?

2

0,5

0,5

27.

Що таке “олеум”?

0,5

28.

Відомо, що звичайна 98-% сульфатна кислота та її водні розчини не пахнуть. Якщо понюхати олеум, то в носі почне щипати (запахом це, звичайно, назвати неможна). Як ви можете пояснити причину цього явища? Хто “щекоче” у вашому носі? Наведіть формулу олеуму.

1

29.

Що таке “купороси”? Наведіть приклади.

1


Всього – 36 балів.

КОНКУРС 3: Моя професія


Електрогазозварювальники

Автослюсарі

Бал

1.

Яких мер обережності необхідно дотримуватись при роботі зі сваркою та горюче-зварювальни-ми матеріалами? Чому?

Яких правил безпеки потрібно дотримуватися при транспорту-ванні балонів з киснем? Чому?


1

2.

Вкажіть, для яких потреб використовують реакції горіння у вашій спеціальності. Складіть відповідні рівняння реакцій.

2

3.

Робітникам яких професій необхідно знати це хімічне явище? Відповідь обгрунтуйте.

1

4.

Чому процес горіння в чистому кисні дає більш гаряче полум’я, ніж у повітрі?

1

5.

Наведіть приклади використання цього явища в життєдіяльності людини.

1

6.

Поясніть, яке значення має реакція горіння у:

  1. техниці;

  2. вашій майбутній професії;

  3. повсякденному житті (побуті).


1

1

1

7.

Розвяжіть задачу:

3

В ремонтній майстерні викорис-товується карбідний спосіб різки та зварювання металічних виробів. Обчисліть масу кисню, який витрачається на спалювання 500 г газу ацетилену С2Н2.

В наш час дуже розповсюджені автомобілі, які працюють на газі. Складіть рівняння горіння газової суміші , якщо одним з її компо-нентів є бутан С4Н10. Обчисліть об’єм кисню, витраченого на спалювання 250 л цього газу.

Складіть необхідні рівняння реакцій, назвіть умови їх перебігу , виконайте необхідні розрахунки.


Всього – 12 балів.





              1. Підведення підсумків уроку.


  1. Складання схеми 1 (учитель на дошці вивішує таблички з назвами сполук).

  2. Учні записують схему у зошиті.


Схема 1

Найважливіші сполуки Оксигену та Сульфуру




















Завдання:

  1. Напишіть формули наведених сполук.

  2. Складіть необхідні реакції у молекулярно-іонній формі.

Чи знаєте ви, що …

людина за добу вживає 750 л чистого кисню та виділяє 657 л вуглекислого газу;

в організмі тварин твориться окиснення та виділяється тепло, дякуючи якому людина рухається, робить;

сірники з’явилися у 1806 році ті запалювалися за допомогою сульфатної кислоти. У 1827 році сірники почали запалюватися від тертя. Тільки у 1855 році почався фабричний випуск безфосфорних сірників у Швеції;

організм людини середньої маси містить біля 45 кг Оксигену, що складає 65 %;

кисень на Землі самий розповсюджений елемент. Він займає 50 % по відношенню до усіх інших 99 елементів;

загальна маса кисню на Землі складає 1015 тонн;

тим, які постраждали від сірководню, дають нюхати розчин нестійкого хлорного вапна. Хлор та сірководень взаємно нейтралізують одне одного;

сірка, яка застосовувалася для обкурювання, була відома ще Гомеру, який жив за 9 століть до н.е.;

сірка ще до загибелі Помпеї застосовувалась для біління тканин шляхом їхнього спалювання та обкурювання сірчистим газом;

сірка у алхіміків вважалась одним із головних елементів, які уособлювали горючість;

озон токсичен. В малих концентраціях він (при грозі) запах озону приємний, освіжаючий.. при концентрації у повітрі більш ніж 1 % його запах дуже неприємний и дихати ним неможливо;

у Росії “купоросне масло” почали добувати з 1718 року спалюванням сірки у селитрі;

відкриття вогня людиною дало могутній поштовх розвитку людської думки, техніки та культури;

сірка лежить в основі хімічної промисловості. Від неї залежить виробництво добрив, очищення нафти, добування гумки та штучного шовку;

сполуки сірки хастосовуються у будівництві, медицині, скульптурі;

виробництво сульфатної кислоти було відомо людині ще у Х5 столітті, а заводи почали робити на початку Х8 століття;

сульфатну кислоту почали добувати ще у Х3 столітті із “зеленого каміння”, тобто залізного купороса;

сульфатна кислота може оуворюватися природнім шляхом при вулканічних процесах;

у родовищах сірки у Каракумах академіком А. Є. Фєрсманом було виявлено природну сульфатну кислоту.


              1. Домашнє завдання.


  1. Напишіть формули сполук, наведених в схемі 1.

  2. Складіть необхідні реакції у молекулярно-іонній формі.

  3. За допомогою слів “Оксиген”, “кисень”, “Сульфур” та “сірка” складіть по 2 речення, у яких йдеться про них як про хімічні елементи та як про прості речовини.

  4. При спалюванні 3,2 г сірки виділяється 29,7 кДж теплоти. Складіть термохімічне рівняння цієї реакції.

  5. Щороку у світі добувається 80 млн. т кисню. Який об’єм повітря потрібно переробити для цього?

  6. Наведіть приклади рівнянь реакцій, які характеризують властивості сульфатної кислоти як: 1) кислоти;

2) окисника;

  1. дегідратуючого агента;

  2. як кислоти, яка здатна витиснути інші кислоти з їхніх солей.


ЛІТЕРАТУРА


  1. Журин А. А. Сборник упражнений и заданий по химии. Решения и анализ. – М., 1997.

  2. Князева Р. Н., Артемьев В. П. Задания по химии для учащихся малокомплектной школы: Кн. для учащихся. – М., 1993.

  3. Колбовский Е. Ю. Экология для любознательных, или О чем не узнаешь на уроке. – Ярославль, 1998.

  4. Сомин Л. Е. Увлекательная химия. Пособие для учителей. Из опыта работы. – М., 1978.

  5. Сорокин В. В., Злотников Э. Г. Как ты знаешь химию. – Л., 1987.

  6. Суровцева Р. П. Задания для самостоятельной работы по химии в 9 классе: Кн. для учителя. – М., 1995.

  7. Тишакова Л. Г. Тетрадь с печатной основой по неорганической химии для 10 классов. Неметаллы. – Харьков, 1996.

  8. Тыльдсепп А. А., Корк В. А. Мы изучаем химию: Кн. для уч-ся 7-8 кл. ср. шк. – М., 1988.

  9. Чмиленко Ф. О., Царьова Н. В. Задачі та вправи з хімії: Хімія елементів. – Тернопіль, 1997.



12




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Химия

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 9 класс

Скачать
Обобщающий урок на тему "Элементы VI вертикали"

Автор: Крылова Наталья Викторовна

Дата: 02.03.2015

Номер свидетельства: 181298
