маржанааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааааарррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррррооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооннннннннннннннннннннннннннннннннннннннннннннннннннннннннннннннннннннннннннннннннннннллллллллллллллллллллллллллллллллллллллллллллллллллллллллллллллллллллллллллллттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттттшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшшккккккккккккккккккккккккккккккккккккккккккккккккккккккккккккккккккккккккккккккккккккк
Просмотр содержимого документа
«К?кірт оксидтері»
Күні: 21.11.2015
Сынып: 9а
Сабақтың тақырыбы: Күкірт оксидтері
Сабақтың мақсаты:
а) білімділігі: Оқушыларға күкірт туралы білім бере отырып, химиялық реакциялар көмегімен оксидтерін жаза білуге дағдыландыру;
ә) тәрбиелігі: : Оқушылардың дүниетанымын, тұлғалық қалыптасуын, өзіне қажетті білімді өзі іздеп тауып ала алатындай тұлғаны тәрбиелеу. Оқушының тұлғалық қалыптасуын дайындау арқылы күкірт оксидтерінің өмірде, тұрмыста қолданылуын білуге тәрбиелеу.
б) дамытушылығы: Оқушылардың танымдық қызығушылығын,шығармашылық қабілеттерін дамыту.
Сабақтың түрі: эврикалық сабақ
Сабақтың әдісі: түсіндірмелі, сұрақ-жауап.
Сабақтың көрнекілігі: Интерактивті тақта, Д.И.Менделлевтің периодтық кестесі, сәйкестендіру тесті, тірек-сызбанұсқалар, күкірт, электрондық оқулық.
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру:
а) Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
б) Сабақтың жоспарымен таныстыру.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:
1-кезең: Қызығушылығын ояту:
(Мотивация)
Күкіртті сутектің физикалық қасиеттері
Күкіртті сутектің химиялық қасиеттері
Сульфидтер дегеніміз не?
Алынуы (Қандай аппаратта алынады?)
Қолданылуы.
2) Сәйкестендіру тесті:
№
Атауы
Белгі
Химиялық қосылыс
1
Күкіртті сутек
Na2 S
2
Натрий сульфиді
MgS
3
Магний сульфиді
ZnS
4
Мырыш алдамшысы
H2 S
ІІІ. Сергіту сәті:
ІV. Жаңа сабақ:
2-кезең: Мағынаны тану (Жаңа ақпарат):Тірек-сызбанұсқа арқылы жаңа сабақты түсіндіру: Құрылысы
3-кезең: Ой толғаныс (Рефлекция) :
Есеп: Айналуларды жүзеге асырыңдар:
H2 S S SO2 SO3 H2 SO4 CuSO4
Жинақтау-қорытындылау:
Күкірт (ІҮ) оксиді және күкірт (ҮІ) оксидінің масштабты және шарөзекті модельдерін құру.
Бағалау:
Бағалау парағы арқылы оқушыларды бағалау.
Үйге тапсырма:
«Қоғалы орта мектебі»КММ
Күкірт оксидтері
(Ашық сабақ)
Химия пәнінің мұғалімі: М. Мусанова
Қоғалы, 2015 жыл