kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Бейорганикалық заттардың жалпы сипаттамалары және жіктелуі

Нажмите, чтобы узнать подробности

Бейорганикалық заттардың жалпы сипаттамалары және жіктелуі

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Бейорганикалық заттардың жалпы сипаттамалары және жіктелуі»

Астана қаласы

№80 мектеп-гимназия








Ашық сабақ









Өткізген: Газдрубал Е.

Сыныбы: 10 «А»


















2016-2017 оқу жылы

«Бекітемін»

Оқу ісі меңгерушісі___________Г.Жадахова

Сабақ жоспары

Күні: 22.10. 2016

Пәні: Химия

Сыныбы: 10 «А»

Сабақ тақырыбы: Бейорганикалық заттардың жалпы сипатттамалары және жіктелуі

Сабақ мақсаты: Бейорганикалық заттардың жалпы сипатттамалары, жіктелуі және олардың арасындағы генетикалық байланысты қарастыру, оны түсіндіру;

Күтілетін нәтиже: 1. Бейорганикалық заттардың жалпы

cипатттамалары және жіктелуін үйренеді.

2. Бейорганикалық қосылыстардың қасиеттері және олардың арасындағы генетикалық байланысты айтып береді.

Көрнекі құралдар: Суреттер, оқулық, бағалау

парағын беру, жемістер, интер белсенді тақта.


Әдіс-тәсілдер: ой қозғау, кубизм әдісі, инсерт,

сергіту сәті, сұрақ – жауап, қалыптастырушы

бағалау, кері байланыс.


Сабақ барысы:


Уақыты

Сабақ кезеңдері


Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

1 мин

І.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасып, сынып ахуалын бақылау.

1. Оқушылардың сабаққа дайындығын бақылау.

2. Үй тапсырмасын сұрау.

Әрқайсысы өз тобын табады.


І. Қызығушылығын ояту. 5мин


II.Үй тапсырмасын пысықтау.

Оқушылармен бірге дәлізге шығып, ішкі және сыртқы шеңбер әдісі бойынша кристалдық торлар, металдық және сутектік байланыс тақырыптарын талқылау.



Ұйымдастыру сәтіне иық, арқаға масссаж жасату. 1,2 –ге бөліну арқылы ішкі және сыртқы шеңбер құрып, кристалдық торлар, металдық және сутектік байланыс тақырыптарын талқылау



Топтағы балалар жұпта, топта тақырыпты талқылайды,

2мин















7 мин


ІІІ. Жаңа сабақ Мағынаны тану кезеңі.

Кубизм әдісі бойынша 6 топқа бөлінеді.

.







Сабақтың тақырыбы және күтілетін нәтиже (жоспары) тақтадан көрсетіледі.

  1. Периодтық жүйедегі элементтер, жай және күрделі заттарды сипатта.

  2. Металдар мен бейметалдар және бинарлы қосылыстардың қасиеттерін баянда.

  3. Бинарлы қосылыстардың қасиеттері туралы зертте және оларға мысал келтір.

  4. Оксид, негіз, қышқыл, тұздарды жіктеп, оларға мысалдар келтіру арқылы дәлелде.

  5. Металдар мен бейметалдар, жай және күрделі заттар, бинарлы қосылыстардың қасиеттерін салыстырыңдар.

  6. 1 сызбанұсқаны қолданып, реакция теңдеулерін жазыңдар.

оқушылар ойланып өз ойларымен бөліседі.

















топта талқылап қорытынды жауаптарын дәптерлеріне сызып түсіреді.

7 мин


Топпен жұмыс жасайды


Ортаға плакат пен маркерлер таратылады.

Топтағы оқушылар ортақ пікірге келіп оны плакатқа түсіріп, флипчарт жасайды.

5 мин


Сергіту сәті

.

Ойынның шартымен таныстырады.

  • Шырша музыкасымен бірге жаттығу жасау

Шеңбер құрады. Мұғалім бастап қимылды көрсетеді. Тақтада көрсетілген қимылды жасайды.

10 мин

ІV.Бекіту

Инсерт әдісі бойынша жасаған флипчарттарын қорғайды.

Есеп шығарту арқылы қорғау.






Әр тапсырмаға мұғалім тиесілі ұпайларын жемістер арқылы беріп отырады.

Бағыт-бағдар береді, бақылап, тексереді.

Бақылайды. 1 – тапсырма

16 г күкірт неше грамм

Са – мен әрекеттеседі ?

2. 120 грамм 15 % тұз ерітін-дісін дайындау үшін қанша тұз және қанша су керек ?

3. Кестені толтыру




Тақтаға әр топтың жасаған флипчарттары ілінеді. Флипчартта инсерт бойынша жазылған маңызды сөздер бар. Тақтадағы оқушы әрбір сөзді өз тобына атап айтады. Орнында отырған топ мүшелері кезекпен анықтама жасайды. Осылайша барлық топтың жұмысы талқыланады. Барлық балалар мәтінмен толық танысады.

Топ басшылары мұғалімнің берген жетондарына (жемістеріне) байланысты ұпайларын бағалау парағына түсіреді.

5 мин

V. Жаңа сабақты қорытындылау

«Меннен сұрақ, Сізден жауап» ойыны бойынша жаңа тақырыпты қорытындылау

Әр оқушыға екі сұрақтан жазу тапсырылады. Біреуі ашық, екіншісі жабық болу керек.

1. ПЖ неше элемент бар?

2. Жай және күрделі заттар дегеніміз не?

3. ПЖ элементтер нешеге бөлінді?

Металдар мен бейметалдар қандай қасиеттері бойынша ерекшеленеді?

4. Топтық атауларды ата.

5. Бинарлы қосылыстарға мысал келтір.

6. Негіз, оксид, тұз, қышқылдың анықтамаларын атап, оларды жікте және оларға мысал келтір.

7. Аллотропия құбылысының себебі неде?

8. Қандай заттарды оксидтер және пероксидтер деп атайды?

Оқушылар жауап береді.








1 мин.

VІ. .Үй тапсырмасын беру

§9 (10 сынып) оқып келу және тірек-сызбаларды дәптерге түсіру. Жекелеген тапсырма

Жекелеген тапсырма;

Ізденімпаз оқушыларға Бейорганикалық қосылыстардың жіктелуі және қасиеттеріне хабарлама немесе презентация дайындап келуді тапсырады.




Үй тапсырмасын жазып алады

1 мин.


VIІ. Бағалау. Топ басшылардағы бағалау парағын алып жинақтау бағасын қояды






сұрақтары болса қою,

бағалау критерийімен танысу

1 мин.

VIIІ . Рефлексия: Бүгінгі сабақ жайлы кері байланыстарын жазып тақтаға іледі.




-бүгінгі сабақтан нені білдім,осы ұпайларды қалай жинадым?

Бүгінгі сабақ жайлы кері байланыстарын өз жинаған балы жазылған параққа жазады..














БАҒАЛАУ ПАРАҒЫ

Критерийлер


Оқушы аты

Үй

жұмысы

Дәптермен жұмыс (жеке)

Топтық жұмыста пікір айту не/се қорғау

Өз ойын дәлелдей

алу

Жаңа тақырып

сұрағына жауап беру

Тақырыпты меңгерту



Жалпы ұпай




















































Бағалау шарты: Жасыл гүл – 2 ұпай

13-15 ұпай «5»; 10-12 ұпай «4» ; Сары гүл – 4 ұпай

5-9 ұпай «3»; 0-4 ұпай «2» Қызғылт гүл – 3 ұпай



БАҒАЛАУ ПАРАҒЫ

Критерийлер


Оқушы аты

Үй

жұмысы

Дәптермен жұмыс (жеке)

Топтық жұмыста пікір айту не/се қорғау

Өз ойын дәлелдей

алу

Жаңа тақырып

сұрағына жауап беру

Тақырыпты меңгерту



Жалпы ұпай




















































Бағалау шарты: Жасыл гүл – 2 ұпай

13-15 ұпай «5»; 10-12 ұпай «4» ; Сары гүл – 4 ұпай

5-9 ұпай «3»; 0-4 ұпай «2» Қызғылт гүл – 3 ұпай




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Химия

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 10 класс

Скачать
Бейорганикалық заттардың жалпы сипаттамалары және жіктелуі

Автор: Газдрубал Елик

Дата: 19.12.2016

Номер свидетельства: 371379
