Пәні: химия Сыныбы:8а,ә,в | Күні: 22.10.15ж Пән мұғалімі: Имангалиева С.Ж. |
Тақырыбы: | Сандық есептер: Жай және күрделі заттардың салыстырмалы молекулалық массасын және молдік массасын есептеу. Химиялық формула бойынша заттың молдік массасын, массасын және зат мөлшерін есептеу. Берілген масса немесе зат мөлшері бойынша атомдардың және молекулалардың санын есептеу. |
Мақсаты: | Жай және күрделі заттардың салыстырмалы молекулалық массасын және молдік массасын , зат мөлшерін , берілген масса немесе зат мөлшері бойынша атомдардың және молекулалардың санын есептеп үйрену. |
Күтілетін нәтиже: | А.Тарау бойынша негізгі ұғымдар мен терминдердің анықтамасын біледі. В. Сандық есептер шығаруда теориялық білімдерін қолдана алады. С.формулаларды түрлендіреді, барлық деңгей есептерін түгел орындайды және түсіндіреді. |
Керекті жабдықтар | Интерактивті тақта, презентация,стикерлер,маршруттық карта. |
Сабақ кезеңдері | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті |
Кіріспе 6 мин | Оқушылармен амандасу. «Шаттық шеңбері» әдісі арқылы психологиялық дайындық. | Мұғаліммен амандасады. Оқушылар шеңбер болып тұрып бір –біріне тілектер айтады. |
Тұсаукесер 2 мин | «Адасқан әріптер » әдісі /СТО/ | Оқушылар сабақ тақырыбын болжайды. С | С | Н | П | Ы | Е | Р | Е | А | Е | Д | Т | Қ | * | Сабақ мақсатын қояды. |
Негізгі бөлім 30 мин | Маршруттық картамен жұмыс №1аялдама /Жаңа әдіс - тәсілдер/ №2аялдама /СТО,АКТ/ №3 аялдама /Білім беруді басқару және көшбасшылық модульі/ №4 аялдама /Жас ерекшеліктеріне сай білім беру мен оқыту модульі/ №5 аялдама /Оқыту үшін және оқуды бағалау/ сабақтың әр бөлімінде орындалады. №6,7 аялдама /Талантты және дарынды балаларды оқыту/ | Оқушылар маршруттық карта бойынша өз бетімен жұмыс жасайды. Әр аялдама өткен сайын көршісімен дәптерін /маршруттық картасын/ ауыстырып тексеріп, өзара бағалау жасайды. №1аялдама «Серпілген сауал» әдіс №2аялдама «Жаңалықтар» | Пруст | Авогадро | 6,02*1023 | | + | Зат құрам тұрақтылық заңы | + | | №3 аялдама «Атом» Аr (H) = Аr (O) = Аr (С) = Аr (N) = Аr (S) Аr (K) = Аr (Cu) = Аr (Na) = Аr (Ca) = Аr (P) = №4 аялдама «Молекула» Мr (H2О) = Мr (СаO) = Мr (СО2) = Мr (N2О5) = Мr (АІСІ3) = Мr (KСІ) = Мr (CuSО4) = Мr (Na2СО3) = Мr (CaСО3 ) = Мr (Н3PО4) = №5 аялдама «Теңдеулер» Н2+ S= H2О = CuSО4 +Fe = ZnO + HCl = №6 аялдама «Формулалар» N = 18.06*1023 N = 30,1*1023 m(CuO)= 160г m (FeO) = 360г №7 аялдама «Массалық үлес» СаСО3-кальций карбонаты |
Қорытынды 3 мин | 5 саусақ әдісі 1 қызық 2 оңай 3 қиын 4 үйрендім 5 үйренгім келеді | Оқушылар сабақ бойынша пікірлерін білдіреді. |
Бағалау 1мин | Формативті, суммативті | Жалпы ұпайларын санап, диаграммаға белгілейді. |
Үйге тапсырма 2 мин | § 1- 20 өткен тақырыптарды қайталау. | Үй тапсырмасын күнделікке жазады. |