kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

№1 практикалық жұмыс "Қауіпсіздік техника ережелері"

Нажмите, чтобы узнать подробности

№1 практикалық жұмыс

«Қауіпсіздік техникасының ережелерімен және зертханалық  құрал-жабдықтармен танысу»

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«№1 практикалық жұмыс "Қауіпсіздік техника ережелері"»


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:


7.1А

Химия пәніне кіріспе. Таза заттар және қоспалар. (4 c.)

Мектеп: Ш.Айманов атындағы ЖОББМИ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Абишева Айнур Айтбаевна

Сынып: 7

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

№1 практикалық жұмыс

«Қауіпсіздік техникасының ережелерімен және зертханалық құрал-жабдықтармен танысу»

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.1.1.2 -химиялық лабораторияда және кабинетте жұмыс жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелерін білу және түсіну

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар

  • Химия зертханасында және кабинетте жұмыс жүргізудегі негізгі қауіпсіздік техникасын біледі

  • Зертханада қажетті барлық құрал-жабдықтарды атай алады

Көптеген оқушылар

  • Зертханалық жұмыс жасауда қауіпсіздік ережелерін құра біледі

  • Химиялық тәжірибені жүргізуге қажетті ережелерді сипаттайды

Кейбір оқушылар

  • Оқушылар кейбір құрал-жабдықтарды пайдаланып тәжірибе жасай алады

  • Зертханалық тәжірибе жасағанда жүретін химиялық реакцияны түсіндіріп, түзілген қосылыстарды толық атай алады.

Бағалау критерийі

Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер:

  • Химия зертханасында және кабинетте жұмыс жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелерін айтып, зертханада қажетті ең негізгі құрал-жабдықтарды атайды.

  • Зертханалық жұмыстарды орындағанда қауіпсіздік техникасының ережелерін түсіндіреді

  • Әр зертханалық жұмысқа қатысты қауіпсіздік ережесін талқылап, құра біледі.

Тілдік мақсаттар


Оқушылар орындай алады

Химиялық зертханада жұмыс қауіпсіздігін талқылай алады

Химия зертханасына қажетті құрал-жабдықтарды атай біледі

Пәнге қатысты лексика мен терминалогия

элемент,қосылыс, қоспа, химиялық реакция, түрлі/тұрақты пропорция, атомдар, ажырату, қайтымды, қайтымсыз, дәлел, араластыру, жағу


Диалог құруға/жазылымға қажетті сөздер топтамасы

Химия зертханасында ең маңызды қауіпсіздік ережесі...........

Ең қажетті химиялық құрал- жабдықтарды ата................

Егер араластырған/жаққан/ қыздырғанда A және B бірге C болып табылады,онда Д не болғаны

Құндылықтарға

баулу

Оқушыларды өздігенен ізденуге, топтасып жұмыс істеуге, ұйымшылдыққа баулу, тапқырлыққа үйрету қажет.

Оқушылардың тілдік, ойлау, талдау және қорытынды жасау қабілеттерін дамыту.

Пәнаралық байланыс

Интербелсенді тақта қолданғандықтан информатика пәнімен байланысты

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Жаратылыстану курсынан алынған білім.

7.1.1.1 -химия ғылымының нені оқытатынын білу

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы


Мақсаты – оқушылардың сабаққа қызығушылықтарын арттыру, оқушылардың ішкі уәждемесін жоғарылату, сабаққа назарын аударту









Ұйымдастыру кезеңі. /1 минут/

Сыныпта жағымды психологиялық ахуал тудыру /сәлемдесу/.

Сабақтың басында оқушыларды химия кабинетінде өзін-өзі ұстау ережелерімен, сабақтың талабымен (оқулық, оқушы дәптері, практикалық жұмысқа арналған дәптер) таныстыру.

Түсіндіру және сипаттау


«Миға шабуыл» әдісі арқылы /3 минут/ тақырыпқа шығу үшін бейне сюжет көрсету. Химия сабағында болатын қауіпсіздік ережесімен танысады.

- Не себепті химия зертханасында қауіпсіздік ережесін ұстануымыз керек?

- Химия зертханасында ең маңызды қауіпсіздік ережесі қандай?




Алдыңғы білімді тексеру. /2 минут/

«Артығын алып таста» әдісі. Оқушыларға заттар және денелер жазылған сөздер көрсетіледі. Оқушылар артығын алып тастап отырады. Сол арқылы оқушылар топқа бөлінеді.

  1. Су, стақан, шыны

  2. Киім-кешек, темір, шыны

  3. Шеге, темір, құмыра

  4. Пышақ, ағаш, қарындаш

  5. Үстел, ағаш, автоқалам

  6. Оттек, су, күкірт

  7. Қант, доп, алма

  8. Саз, шеге, темір

Осыдан оқушылар заттар және денелер деп топқа бөлінеді.

І топ. Заттар

ІІ топ.Денелер









Интербелсенді тақта

Оқушыларға арналған, олар қателіктерді табуы тиіс қауіпті зертхана туралы мультфильм (тегін тіркелу талап етіледі): http

://www.tes.co.uk/ResourceDetail.aspx?storyCode=3002275








Заттар мен денелер жазылған үлестірме карточкалар

Сабақтың ортасы


Мақсаты –тақырып бойынша оқушылардың білімдерін қалыптастыру.



















































































































Б.Блум таксономиясы бойынша

«Ой қозғау» әдісі арқылы оқушыларды жаңа тақырыпты меңгеруге ынталандыру .

Топтық жұмыс. /6 минут/

Тапсырма №1.

Оқушылар оқулықтағы қауіпсіздік ережесімен танысады, зертханада жұмыс кезінде туындауы мүмкін қауіптерді талқылайды.Бірлесіп зертханада қауіпсіз жұмыс жасау ережелерінің тізімін құрады және оларды белгілі тәртіппен орналастырады. Барлық оқушылар оларды өз дәптерлеріне көшіріп алулары керек.Мысалы:

Күйдіргіш зат!Теріні және ағаштан, былғарыдан жасалған заттарды күйдіреді.

Егер қышқыл ерітіндісі қолыңызға тамып кетсе, дереу қатты ағынды суға жуып, сосын жарақаттанған жерді 2%-ік ас сода ерітіндісімен сүртіңіз.

  • Бір спиртшаммен екіншісін тұтатуға болмайды, себебі спирт төгіліп, өрт шығуы мүмкін.

  • Қышқылдарды сұйылту кезінде суды қышқылға құюға болмайды, керісінше суға қышқылды сыздықтатып құю керек.

  • Артық алынған реактивтерді қайтадан таза зат салынған ыдысқа салуға немесе құюға болмайды. арнайы ыдысқа құяды.

Зертханада тиым салынатын белгілер.

Дескриптор:

  • химия зертханасында, кабинетте жұмыс жасаудағы қауіпсіздік ережелерін атайды

  • химиялық тәжірибені жүргізуге қажетті ережелерді сипаттайды.

  • реактивтермен жұмыс жасау кезіндегі қауіпсіздік

техникасының ережесін атайды;


Көрсету және модельдеу


«Постер жасау» әдісі арқылы оқушыларды шығармашы-лыққа баулу, сыни тұрғыдан ойлауға үйрету

Топтық жұмыс. /6 минут/

Тапсырма №2

Қауіпсіздік техникасы ережелерінің талаптарымен танысыңыз. Постер түрінде ұсыныңыз.

Суретте қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтамаудың қандай түрлері көрсетілген?

Дескриптор

-химия кабинетіндегі жұмыс жасау кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелерін толық атайды

«Ойлан тап» әдісі. Жеке жұмыс. /5 минут/

Тапсырма №1.

1. Оқушылар зертханалық құрал-жабдықтармен танысып, олардың атауы мен қолданылуына қатысты өз дәптерлеріне белгілер түсіреді.

Құрал-жабдықтардың аталуы

Құрал-жабдықтардың суреті

Қолданылуы




Дескриптор:

  • Химиялық құрал-жабдықтармен танысады және олардың қолданылуын айтады


Жұптық жұмыс./4 минут/ «Ойлан – Жұппен - Бөліс» әдісі арқылы зертханалық тұрғының құрамбөліктерін мұқият қарап, тұрғыны жинайды және құрамбөліктерінің қолданылуын анықтайды. Жиналған тұрғының суретін салады.

Дескриптор

  • Химиялық құрал-жабдықтарды атайды

  • Зертханалық тұрғының қолданылуын айтады


Зерделеу және зерттеу


Тәжірибе жасау. /5 минут/

Оқушыларға кейбір құрал-жабдықтарды пайдаланып қарапайым тәжірибе орындауға болады. Мысалы: «Отсыз түтін» қарастыруға болады (поташ пен аммиак ерітіндісін араластырып, үстіне ақырындап тұз қышқылының ерітіндісін құю).

Дескриптор

- химиялық тәжірибені жүргізуге қажетті ережелерді сипаттайды.

− реактивтермен жұмыс жасау кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережесін сақтанады;

− химиялық заттармен және құрал-жабдықтармен жұмыс жасайды;


Диалог және қолдау көрсету

Сұрақтар. /2 минут/

Алдын ала оқушыларға сұрақтар дайындалады. Оқушыларға дайындалуға 1 минут беріледі. Мысалы:

  1. Химия зертханасында не істеуге тиым салынады?

  2. Реактивтермен жұмыс жасағанда қауіпсіздіктін қандай түрлерін ұстанады?

  3. Зертханада қандай заттар қауіпсіздікті қамтамасыз етеді?


Қарқын. /6 минут/

Білім және түсіну

1.Химия зертханасында қауіпсіздікті қамтамасыз ететін дүниелерді ата

______________________________________________

______________________________________________

Дескриптор

-химия кабинетіндегі жұмыс жасау кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелерін толық атайды

2.Химия кабинетіндегі жұмыс жасау кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелерін толықтырыңыз.

А. Химиялық тәжірибені жүргізу алдында _____________

B. Егер газ күйіндегі заттың иісін сезгіңіз келсе ________

C. Артық алынған реактивтің қалғанын қайтадан _______

D. Егер реактивтің әсерінен күйіп қалсаңыз ____________

Дескриптор

− химия кабинетінде және химия зертханасында жұмыс жасау кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелері бойынша сөйлемді ары қарай толықтырып жазады

− химиялық тәжірибені жүргізуге қажетті ережелерді сипаттайды.

3. Спиртшам мен электрқыздырғышты пайдаланғандағы қауіпсіздік ережелері

А._____________________________________________

b._____________________________________________

c._____________________________________________

d._____________________________________________

Дескриптор

-химия кабинетіндегі жұмыс жасау кезіндегі құрал-жабдықтарды қолдану және электр тогына қатысты қауіпсіздік техникасының ережелерін толық атайды

Қолдану

1.Берілген химиялық ыдыстарды мұқият қарап, қандай заттардан жасалғанын және олардың қолданылуын анықтаңдар.

Дескриптор

-химиялық тәжірибе кезінде қолданылатын әр түрлі ыдыстар мен құралдардың аттарын есте сақтайды және олармен жұмыс істеуді меңгереді

2.Зертханада қолданылатын ыдыстарды толықтыр

a. жалпы қолданылатын ыдыстар____________________

b. арнайы қолданылатын ыдыстар____________________

c. өлшеуіш ыдыстар________________________________

d. фарфор және отқа төзімді ыдыстар_________________

Дескриптор

-химиялық тәжірибе кезінде қолданылатын әр түрлі ыдыстар мен құралдардың аттарын атайды

Талдау және бағалау

1.Үйде қолданылатын тұрмыстық химияның өнімдерін, мысалы, сабын, жуғыш құралдар, ағартқыш, майға қарсы және т.б. заттарды пайдалану кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтау бойынша жаднама кестесін құру

Дескриптор

− реактивтермен жұмыс жасау кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережесін жазады;

- химиялық тәжірибені жүргізуге қажетті ережелерді сипаттайды.


Оқулық 17-20 бет, қосымша материалдар























































Суреттер, А4, түрлі-түсті маркелер
























Оқулықпен жұмыс

Мектептік зертханалық ережелер мысалы:
http://web1.maitgross-h.schools.nsw.edu.au/faculties/science-2/science-laboratory-rules/

Мектеп зертханаларында тиым салынған заттар мен процедуралар туралы кейбір ақпарат:http://www.cleapss.org.uk/attachments/article/0/PS69.pdf?Free Publications/







Оқулық 19-20 бет











Поташ, аммиак ерітіндісі, тұз қышқылы ерітіндісі, сынауық, колба













Оқулық 17-20бет, қосымша материалдар, таратпа парақшасы қосымша №1




















































Сабақтың соңы


Мақсаты – оқу бойынша қорытынды жүргізу (ҚБ);білімдерін жүйелеу; рефлексия








Қорытынды шығару жəне есте сақтау/3 минут/

Оқушылардың осы тақырып бойынша алған білімдерін бекіту және талдау, жинақтау, бағалау үшін қорытынды БББ кестесін қолданамын.

Бағалау критерийі

БББ (Білемін, Білгім келеді, Білдім) кестесі арқылы өздерін бағалайды

Дескриптор

Не білемін?

Не білгім келеді?

Не білдім?

-химия кабинетіндегі жұмыс жасау кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелерін толық атайды




− химиялық тәжірибені жүргізуге қажетті ережелерді сипаттайды.




− химия кабинетінде және химия зертханасында жұмыс жасау кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелері бойынша сөйлемді ары қарай толықтырып жазады





-химия кабинетіндегі жұмыс жасау кезіндегі құрал-жабдықтарды қолдану және электр тогына қатысты қауіпсіздік техникасының ережелерін толық атайды




-химиялық тәжірибе кезінде қолданылатын әр түрлі ыдыстар мен құралдардың аттарын есте сақтайды және олармен жұмыс істеуді меңгереді




- реактивтермен жұмыс жасау кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережесін жазады;




«Бәрі менің қолымда» /2 минут/ рефлексия арқылы кері байланыс алу. Оқушылар қолдың суретін салады және сабақ басында мен сабақ соңындағы білімдерін саралай отырып, жауап жазады:

  • Мен бүгін қандай ақпарат алдым....

  • Менде қандай қиындықтар кездесті....

  • Оны мен қалай жеңдім....

  • Маған бұл жерде не жетіспеді....

  • Менің бүгінгі сабақтағы әсерім....

Оқушылар бұл стикерлерді өздері қалаған жерге жапсырады

Үйге тапсырма: Химия кабинетіндегі қауіпсіздік техникасын қайталап оқулықтан оқу және құрал-жабдықтарды жаттау.















































Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Практикалық сабақ барысында жеке жұмыс әдісі көбінесе қолданылады. Қабілеті төмен оқушыларға теорияға сүйене отырып, өз бетінше жұмыс жасауға,қосымша суреттер, т.б материалдарды ұсыну арқылы қолдау көрсетуге болады.Қабілетті оқушыларға орташа және жоғары деңгейдегі тапсырмаларды, талдауға, сипаттауға және шығармашылққа баулитын тапсырмаларды беру арқылы олардың білімдерін кеңейтуге болады.

Бұл сабақта оқушыларды бағалау химия зертханасында ұстанатын қауіпсіздік ережелері мен қажетті құрал-жабдықтарды атауда қолданылған барлық сыныпқа арналған тапсырма және деңгейлік тапсырмалар бойынша жүргізіледі.

Химия зертханасында ҚТ ережелерін сақтау.

Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы бағалау



Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:



Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:



Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?


Бағалау критерийлері

Дескриптор

Химия зертханасында және кабинетте жұмыс жүргізу кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелерін айтып, зертханада қажетті ең негізгі құрал-жабдықтарды атайды.


-химия кабинетіндегі жұмыс жасау кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелерін толық атайды

-химия кабинетіндегі жұмыс жасау кезіндегі құрал-жабдықтарды қолдану және электр тогына қатысты қауіпсіздік техникасының ережелерін толық атайды

Зертханалық жұмыстарды орындағанда қауіпсіздік техникасының ережелерін түсіндіреді


− химиялық тәжірибені жүргізуге қажетті ережелерді сипаттайды.

Әр зертханалық жұмысқа қатысты қауіпсіздік ережесін талқылап, құра біледі.

− химия кабинетінде және химия зертханасында жұмыс жасау кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережелері бойынша сөйлемді ары қарай толықтырып жазады





-химиялық тәжірибе кезінде қолданылатын әр түрлі ыдыстар мен құралдардың аттарын есте сақтайды және олармен жұмыс істеуді меңгереді


- реактивтермен жұмыс жасау кезіндегі қауіпсіздік техникасының ережесін жазады;






Получите в подарок сайт учителя

Предмет: Химия

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс.
Урок соответствует ФГОС

Скачать
№1 практикалық жұмыс "Қауіпсіздік техника ережелері"

Автор: Абишева Айнур Айтбаевна

Дата: 06.02.2018

Номер свидетельства: 455204
