Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.3 В Химиялық элементтердің периодтық кестесі (3 с.) | Мектеп: 116 |
Күні: 20 сәуір 2017 жыл | Мұғалімнің аты-жөні: Бахтыбаева Шынар Тайшыковна |
СЫНЫП:7 | Қатысқандар : | Қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы: | Химиялық элементтердің табиғи ұяластары және олардың қасиеттері |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.2.1.3 табиғи ұяластар ұғымын білу және сілтілік металдар, галогендер, инертті элементтердің ұяластарына мысалдар келтіру. |
Сабақ мақсаттары: | Барлық оқушылар: |
Табиғи топтар ұғымын біледі; Сілтілік металдар, галогендер, инертті газдарға жататын элементтерді ажыратады; Сілтілік металдар, галогендер, инертті газдарға жататын элементтердің физикалық қасиеттерімен танысады. |
Оқушылардың басым бөлігі: |
Периодтық кестеден сілтілік металдар, галогендер, инертті газдарға жататын элементтердің ұяластарының жіктелуін көрсете алады; Өздерінің білімдерін бағалай алады және обективті тұжырымдар жасайды; Сілтілік металдарды және галогендер, инертті газдарды өзара салыстыра біледі. |
Кейбір оқушылар: |
|
Бағалау критерийлері | Сілтілік металдар, галогендер, инертті элементтерді кестеден көрсетеді; Ұяластар тобына жататын химиялық элементтердің қасиеттерінің ұқсас болатынын түсінеді. |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: |
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
- қасиеттер, топ, периодтық кесте, ядроны сипатттау, протон, атомдық нөмір, элемент, қатты заттар, сұйықтар, газдар (бей-) металдар. |
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
Периодтық кесте элементтер тобына бөлінген |
Бір топтағы элементтер бірдей қасиеттерге ие |
Неге (элемент) осы топқа жатады? |
|
Құндылықтарға баулу | Шығармашылық пен сын тұрғысынан ойлауын қалыптастыру, топтық жұмыс барысында өзара сыйластық, досымен бөлісу, жауапкершілікті сезіну, білім алуға дайын болу. |
Пәнаралық байланыс | Физика, 7 сынып. |
Алдыңғы оқу | Атомдар. Молекулалар. Заттар . агрегаттық күйлері, балқу, қайнау, қаттылығы, туралы түсініктері бар. |
Сабақ барысы | |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Басы 9 мин | 2 мин | Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу. Мұғалім Н.Ә.Назарбаевтың сөзі: «Заманауи әлемде елдің қуаты ең алдымен азаматтарының білімімен өлшенеді» деп оқушыларды ынтасын арттыру мақсатында айтады. Оқушыларды психологиялық дайындау «Ыстық алақан»тренингі. Нені сездік? Қандай жылу? | Оқушыларды жылы жүзбен қарсы алу, амандасу. «Ыстық алақан» тренингін (алдымен алақандарын жылдам ысқылап кейін бір-бірінің қолдарынан ұстап оң алақандарын бір-бірінің жылы лебіздерін білдіреді) ұйымдастыру. Сұраққа жауап береді. |
2 мин 5 мин | Топтастыру: Үш топқа біріктіру, түрлі-түсті карточкалар пайдаланылады; адасқан сөздерін (Сілтілік металдар, галогендер, инертті газдар) құрастыру арқылы сынып оқушылары топқа топтастырылады және жаңа тақырыптың оқу мақсатымен таныстырылады. (БК) - құрастырғанда қандай сөз пайда болды? -бұл сөздер нені білдіреді? Олардың айырмашылықтары мен ұқсастықтары қандай? Үй тапсырмасын тексеру; Ой қозғау(фронтальді әңгіме) »Пинг-понг» әдісі арқылы кезектесіп сұралады. Периодтық жүйеде неше период бар? Периодтар қандай болады? Периодтық жүйеде қанша топ бар? Топтар қандай топшаларға бөлінеді? Периодтық заңның заманауи тұжырымы? Оқушылардың дұрыс жауаптарын мадақтау. ( Мадақтау арқылы бағалау) | Қағаз қиындылары Қимыл-қозғалыс жасау ХЭПЖ кестесі |
Сабақтың ортасы 32 мин | 3 мин 10 мин 7 мин 2 мин 10 мин | АКТ мүмкіндіктерін пайдалану арқылы табиғи ұяластар туралы бейнежазба көрсетіледі. Тапсырма:Топтық жұмыс.Мәтінді тыңдап, химиялық элементтің табиғи ұяластары туралы өз ойларыңызды жүйелі жеткізіп, пікір айтып, бағалаңыздар. «ПОПС» формуласын пайдаланыңыздар. «ПОПС» формуласы •Бірінші сөйлем «Менің ойымша,... » •Екінші сөйлем «Себебі, мен оны былай түсіндіремін … » •Үшінші сөйлем «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын … » •Соңғы сөйлем «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім ...» Топ мүшелері рөлдерді (уақыт сақшысы, хатшы, баяндамашы, төраға, бақылаушы) өзара анықтап алады. Кері байланыс орнату. 1) Топта жұмыс істеу ұнады ма? 2) Өзге топтың бақылау нәтижелерімен келісесіздер ме? Неліктен? «2 жұлдыз - 1ұсыныс» арқылы бағалау. Сергіту сәті. (Қызықты қимыл қозғалыстары) «Атомдар мен молекулалар» ойыны. Мұғалім “атомдар” деген кезде оқушылар жеке дара жүреді де, “молекулалар, бесеуден” немесе “молекулалар, үшеуден” деген кезде, бес немесе үш адамнан тез арада топтасады. Жеке жұмыс Кестені толтыру Тапсырмалар дифференциаланған Формативті бағалау | Электрондық оқулық (оқу жоспарындағы сайт) Бақылау парағы Қимыл-қозғалыс жасау |
Сабақтың соңы 4 мин | 3 мин 1 мин | Рефлексия «Алма ағашы» әдісі Оқушыларға сабақ басында екі түсті “алма” беріледі. Сабақ соңында оны алма ағашына ілу керек. Жасыл түсті алма – мен бүгін бәрін жақсы орындадым деп ойлаймын: менің көңіл – күйім көтеріңкі. Қызыл түсті алма – мен тапсырманы орындай алмадым, көңіл – күйім жоқ. Үйге тапсырма. Оқулықтағы тапсырмаларды орындау, берілген кестелерді толтыру. | Стикерлер |
Қосымша ақпарат |
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
1.Топтық, жұптық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады. 2.Барлық оқушыларға табиғи ұялас топтарға мысал келтіру, оларды анықтау себептерін білу тапсырмалары беріледі. Сынып оқушыларының басым бөлігіне табиғи топтарды периодтық кестеде орналасу себептеріне түсінік бере алса, қабілеті жоғары оқушыларға қорытынды жасау, ұяластар тобына жататын химиялық элементтердің қасиеттерінің ұқсас болатынын түсінедіру арқылы олардың білімдерін кеңейту. | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін тапсырмаға жасалған дескриптоларарқылы бағалау үшін кері байланыс алынады 1. Мадақтау. 2. 2 жұлдыз , 1 ұсыныс 3. Жұптардағы өз-ара бағалау 4. Бағалау критерийлері мен дескрипторлар | |
Рефлексия Сабақ \оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? | Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
I A тобы- …. металдар. Бұл элементтер- ең .....металдар. Олар өте..... , ....... өте белсенді болғандықтан ....... астында сақтайды. Олар ....... шабытты әрекеттесіп (жарылыс), ........ түзеді.
VII А тобы- ...... Бұл элементтер ең ......... бейметалдар. Олар ...... қауіпті, түстері ....... түрлі: фтор ...... және хлор ..... газдар, бром ..... сұйықтық, ал иод және астатт ...... түсті .... заттар.
Галогендер өте белсенді болғандықтан ..... ыдыста сақтайды. Металдармен өте шабытты әрекеттесіп, ....... түзетіндіктен оларды ...... түзушілер деп атаған, ал сутекпен ....... түзеді.
VIII A тобы- ...... газдар. Олардың көпшілігі ...... қолданылады. Инертті газдар ....... деп аталады.
Қасиеттері: балқу температуралары төмен, балқу температуралары жоғары, жылтыр, көпшілігі газдар, электр тоғын жақсы өткізеді, жылуды нашар өткізеді, сынғыш, иілгіш, түстері әр алуан, негізінен сұр түсті.
а) Х элемерті белсенді емес, ол аэростаттарды толтыру үшін қолданылады. Күнде кездеседі.
ә) Y элемент сумен өте шабытты әрекеттесетін металл, ол керосин астында сақталады , осы ұяластар ішіндегі ең жеңілі.
б) Z элементі қызыл түсті сұйық, өте қауіпті бейметалл.