ТЕМА. КИСЛОТИ.
Мета: формувати вміння учнів працювати в групах; розвивати вміння застосовувати свої знання у нестандартних ситуаціях;
узагальнити і поглибити знання учнів про склад, фізичні, хімічні властивості, застосування, одержання кислот;
виховувати у дітей правила техніки безпеки при роботі з кислотами.
Обладнання: сульфатна кислота, капронова тканина, нітратна кислота, папір, шкіру.
Тип уроку. Узагальнюючий урок.
ХІД УРОКУ.
І.Організаційний етап.
Клас поділити на 3 групи.
ІІ. Узагальнення та закріплення знань.
Вступ. Ознайомлення з меню
Учитель. Сьогодні ми з вами поринемо в уже знайомий для вас світ кислот у дещо незвичній обстановці. Ми завітаємо у хімічне кафе, де подаються страви для засвоєння знань про кислоти. Це кафе незвичайне ще й тим, що відвідувачам платять за страви, а не навпаки. Отже, ознайомтеся з меню нашого кафе. (Меню вивішено на дошці.)
Меню
- Дегустація.
- Перша страва.
- Хімічне печиво.
- Бутерброди.
- Вінегрет.
- Коктейль.
- Торт «Сюрприз».
- Фірмова страва.
1.Дегустація
Учитель. Зараз ми згадаємо правила техніки безпеки при поводженні з кислотами, для того щоб невимушено й бездоганно поводити себе в кафе.
Учням демонструють досліди, які доводять необхідність дотримання правил техніки безпеки при роботі з кислотами.
Дослід № 1. Дія концентрованої сульфатної кислоти на капронову тканину.
Дослід № 2. Дія концентрованої нітратної кислоти на папір, шкіру.
Учитель. Існують добре вам відомі кислоти, які всупереч правилам техніки безпеки можна куштувати на смак. Вам пропонується їх покуштувати. Смачного вам!
Учні пригощаються яблуком, лимоном і вітаміном С.
2. Перша страва.
Учитель. А тепер до вашої уваги перша страва — тест із продовженням.
(Учні повинні закінчити фрази.)
1.Кислотами називаються складні речовини, які містять.
2.За вмістом атомів Оксигену кислоти поділяють на.
3.Основність сульфатної кислоти.
4.Валентність кислотного залишку ортофосфатної кислоти.
5.Кислота, що відповідає карбон(IV) оксиду,—.
6.За основністю кислоти поділяють на.
7.Реакцією обміну називається реакція.
8.Яка кислота утворюється при взаємодії фосфор(V) оксиду з гарячою водою?
9.Лакмус у кислому середовищі.
10.Основність нітратної кислоти —.
11.У кислому середовищі метилоранж забарвлюється у.
3. Хімічне печиво
Учням пропонується у порожні комірки таблиць записати формули відповідних солей.
Таблиця №1.
Формула кислоти
К
Са
АІ
H2S
H2S04
H3PO4
Таблиця №2
Формула кислоти
Nа
Mg
Fe
HCl
H2S03
HPO3
Таблиця №3.
Формула кислоти
Li
Сu
Cr
HI
H2C03
HNO3
4.Бутерброд.
Користуючись витискувальним рядом металів та опорною схемою «Хімічні властивості кислот», складеною на дошці спільними зусиллями всього класу,учні повинні написати рівняння можливих
реакцій даної кислоти.
№1.
+SiO2
+Zn
+NaOH
+HCl
+MgO
+Hg
№2.
+Fe2O3
+CaO
+KOH
HCl
+HBr
+Mg(OH)2
+AgNO3
№3.
+CaO
+Ba
+NaOH
H3PO4
+NaCl
+P2O5
+N2
5.Вінігрет.
Учням пропонується написати хімічний диктант, щоб перевірити, чи немає у них в голові «вінегрету» з формул кислот:
HCl, H2S, H3PO4, HPO3, H2CO3, HBr, H2SO3, HI, H2SO4, H2SiO3.
6.Коктейль.
Для кожної команди готується спеціальний коктейль. Учні повинні відгадати, з яких речовин він приготований.
- «Полуничний» коктейль.
Рецепт: кислота+метилоранж.
- Коктейль «Ягідка»
Рецепт: кислота+лакмус.
- Коктейль «Шипучий»
Рецепт: сода+кислота.
7.Торт «Сюрприз»
Пропонується розв'язати задачу.
При взаємодії 7,3г одноосновної безоксигенової кислоти з цинком виділилося 2,24 л водню (н. у). Визначте молекулярну формулу кислоти. (НС1)
8.Фірмова страва.
Учні повинні відповісти на цікаві питання, показати свою ерудицію.
1.Яка кислота роз'їдає скло?
- Які кислоти входять до складу «царської горілки»?
- Яку кислоту містить шлунковий сік?
- Яку кислоту (тверду за звичайних умов) додають до напоїв для створення кислого смаку?
- Яка кислота широко застосовується в побуті?
- Які кислоти містяться у «кислих» дощах?
ІІІ. Домашнє завдання. Приготувати цікаві повідомлення про кислоти.
IV. Підбиття підсумків
Учитель ознайомлює учнів з рахунком. Переможці нагороджуються призами.