kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Атмосфералық фронт.

Нажмите, чтобы узнать подробности

Атмосферадағы ауа айналымы туралы білу,республика аумағындағы ауа массаларының ерекшеліктері мен қалыптасуын түсіну,ауа райының қалыптасуын анықтау  үшін түрлі болжамдарды қолдану

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Атмосфералық фронт.»

Пән:


Күні:


Пән мұғалімі:

Қазақстанның физикалық географиясы

8б-сынып

24/11/2016


Еспентаева Г.С

Тақырыбы:

Атмосфералық фронттар,циклондар,антициклондар.

Синоптикалық карта.

Мақсаты:

Атмосферадағы ауа айналымы туралы білу,республика аумағындағы ауа массаларының ерекшеліктері мен қалыптасуын түсіну,ауа райының қалыптасуын анықтау үшін түрлі болжамдарды қолдану

Күтілетін нәтиже:

Атмосферадағы ауа айналымы туралы біледі,республика аумағындағы ауа массаларының ерекшеліктері мен қалыптасуын түсінеді,ауа райын болжаудың маңызды элементтерін қолданады, сыныпқа ұсынады.

Керекті жабдықтар:

8-сынып оқулығы, Интербелсенді тақта, аудиодиск, Қазақстанның физикалық картасы, Атлас 8-сынып, стикер, смайлик


Сабақ кезеңдері

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Кіріспе

/3мин/


Оқушылармен амандасу. Психологиялық дайындық.

/Бүгінгі сабақққа өздерімен бірге қандай жағымды қасиет ала келгендерін сұрау. Оқушылар бойындағы бір қасиетті айта отырып, ортаға шығады. Мысалы, күш деген мен, ақыл деген мен, төзім деген мен т.б./

«Мозайка» әдісі бойынша топқа бөлу.

Стикердің артындағы өлең жолдарын ұйқастыру арқылы топқа бөлінеді.

1-топ «Антициклон» тобы ІІ-топ-«Фронт»

Мұғаліммен амандасады. Топтарға бөлінеді.



ІІ. Үй тапсырмасын тексеру

(8 мин)

«Пицца» әдісі бойынша. /2 топ пиццаның астындағы сұрақтарға жауап береді/

Пиццаның астындағы сұрақтарға жауап беру.

Сұрақтары:

1.Климат қалыптастырушы факторларды ата /Әр жердің климатының анықтайтын себептер мен жағдайлар. Оларға оның географиялық ендігі, теңіз деңгейінің биіктігі т.б жатады./

2. Шұғыл континентті климаттың белгілерін ата / қысқы және жазғы температураларының арасында үлкен айырмашылықтың болуы, ауаның құрғақтығы, атмосфералық жауын-шашынның әркелкі түсуі, қыстың солтүстікке ұзақ әрі аязды, оңтүстікте қысқа әрі жұмсақ болуы./

3. Климат дегеніміз не? /Ауа райының көп жылдар бойы қайталанып отыратын белгілі бір типтерін атайды/

4.Күн радиациясы дегеніміз не? /Күннен шығатын сәулелі қуат күн радиациясы/

5Жұтылған радиациясы дегеніміз не?/Жиынтық радиацияның біраз бөлігі жерге топырақ, су, қар жамылғысы арқылы сіңіп жылынады, бұл жұтылған радиация деп аталады./

6.Тура күн радиациясы деп нені атацды? /Жер бетіне түсетін күн сәулесінің 20 пайызын атмосфера кері шағылыстырады да қалған бөлігі жер бетіне жетеді /

7. Шашыранды радиация дегеніміз / Күн сәулесінің біраз бөлігін атмосферадағы су булары, мұз түйіршіктері, шаң тозаңдар, бұлттар өздеріне сіңіріп және шашыратады /

8.Антропогендік факторлар қатарына не жатады? /Автоколіктердің жанар-жағармайын қолдану және алуан түрлі өнеркәсіптің ауаға тарататын газдары т.б жатады.

9. Қазақстан күн радиациясының жер бетіне түсу мөлшері? / Жылына күннің жиынтық радиациясы Қазақстанның солтүстігінде 100/Дж/м2 асады.

10.Жиынтық радиация /Жер бетіне түсетін тура және шашыранды радиациясының қосындысы/








Тұсаукесер /3 мин/


Қызығушылықты ояту.

Бейнеролик арқылы ой қозғау.

Оқушылармен бірге табыс өлшемдерін құру.

Бейне көріністі көргенде не байқадыңыздар?

Бүгінгі тақырып немен байланысты деп ойлайсыздар?

3 минут

Интербелсенді тақтаны көре отырып болжап айтады.

Негізгі бөлім

/7мин+6мин/







/5минут/









/5мин/


Оқулықпен жұмыс.

Жаңа тақырыпты «Мозайка» әдісі арқылы түсінеді, талдайды.10 минут.

1-топ «Атмосфералық фронттар,жылы фронт. Антициклон,циклон»

2-топ «Ауа райы»

1-тапсырма. Топта оқулықты оқып, талдай отырып, постер дайындайды, сыныпқа ұсынады. /10 минут/

2 тапсырма. Оқушылар топта төменгі және жоғары дәрежелі сұрақтар дайындайды, топ бірін біріне кезекпен қояды.

«Шаңырақ кестесі» тест сұрақтары

Қасиеті әртүрлі екі ауа массасының арасын бөліп жататын өтпелі өңір қалай аталады?

А)атмосфералық фронт

Ә)антициклон

Б)циклон

2.Жылы ауа алып жатқан аймаққа суық ауа кіргенде пайда болатын...

А)антициклон

Ә)суық фронт

Б)жылы фронт

3.Циклон дегеніміз не?

А)табиғат құбылысының өзгеру аймағы:

Ә)Ауа массалары құйын тәріздес қозғалыста болатын атмосфераның төмен аймағы;

Б)атмосфералық қысымы жоғары аймақ;

4.Біркелкі қысым сызықтарымен тұйықталған атмосфералық қысымы жоғары аймақ

А)антициклон

Ә)трансформация

Б) фронт

5.Жылы фронт ол-

А)Ауа райы жылдам өзгереді

Ә)Бірқалыпты қозғалып, суық ауаны ығыстырып шығарады.

Б)фронт артынан ауа райы суытады

В)титан

6.Ауа райын болжау үшін атмосфералық құбылысқа қандай мәліметтер қолданылады?

А)физикалық, масштаб

Ә)атлас, топографиялық суреттер

Б)барикалық суреттер,ғарыштан түсірілген суреттер

1/А

2/Ә

3/А

4/Ә

5/Б

6/Б

Өмір де, білімде де осындай биік шыңдарға жете біліңіздер

Мәтінді оқып, топта талдайды. Бір оқушы келесі топқа барып, бір-біріне түсіндіреді.



Оқушылар флипчартқа өздеріне берілген тапсырмалар бойынша жұмыстанады.



Бағалау

/5 мин/

Мұғалім сабақтың барысында белсене қатысқан оқушыларды бағалайды.

/тест қорытындысымен бағаланады/


Рефлексия

/2 мин/

«КЕС» әдісі. /Көру,есту,сезіну арқылы бүгінгі сабақтан алған әсеріңді кері байланыс парақшасына аты-жөніңізбен жазыңыз/

«КЕС» парақшасын толтырады.

Үйге тапсырма

/1мин/

1.Тақырыпты түсініп оқу.

2.Ғаламтордан ауа райын болжаудың бірнеше түріне мысал жазып, оны түсіндіру.

Үй тапсырмасын күнделікке жазады.



































Батыс Қазақстан облысы

Бөкей ордасы ауданы

Бөрлі ауылы

М.Бегалиева атындағы ЖОББМ

география пәні

мұғалімі

Еспентаева Гүлшат Сапарғалиқызы.




География,Биология, экология орта мектепте журналының

Бас редакторы:

Сәлеметсіз бе құрметті: Г.М. Солтанбекова !

Мен, сізге Батыс Қазақстан облысының Бөкей ордасы ауданының,

Бөрлі ауылының М.Бегалиева атындағы ЖОББ мектепте өткізген ашық сабағымды жолдап отырмын. Бұл сабағым Жаратылыстану пән бірлестігінің отырысын да талданып, үлгілі сабақтардың бірі деп танылып , енді сіздерге электронды түрін де де жолдай отырып мақалам жарыққа шығар деген үміттемін. Сабағым журнал бетінен орын алып жарыққа шықса сіздерге алғысым шексіз.рахмет.


Ұялы телефоным: 8-777-142-35-70.










Оқушының аты-жөні:





Үй тапсырмасы «Пицца «»әдісі

1-тапсырма

Постер салу, қорғаудағы белсенділігі

2-тапсырма

3-тапсырма

Қорытынды

балл

1.







2.







3.







4.







5.







Бағалау парағы




Получите в подарок сайт учителя

Предмет: География

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 7 класс

Скачать
Атмосфералық фронт.

Автор: Еспентаева Гульшат Сапаргалиевна

Дата: 18.02.2017

Номер свидетельства: 393179
