kopilkaurokov.ru - сайт для учителей

Создайте Ваш сайт учителя Курсы ПК и ППК Видеоуроки Олимпиады Вебинары для учителей

Атмосфера, оның құрылысы, ауаның құрамы

Нажмите, чтобы узнать подробности

Алматы облысы,Қарасай ауданы,

«Жамбыл атындағы орта мектеп мектепке дейінгі шағын орталықпен» коммуналдық мемлекеттік мекемесі

Ашеева Г география пән мұғалімі

Атмосфера, оның құрылысы, ауаның құрамы

Сабақ негізделген оқу

мақсаты (мақсаттары)

1-атмосфераның құрамын сипаттайды

2- атмосфераның құрылысы мен қабаттарының ерекшеліктерін графикалық түрде бейнелеп, түсіндіреді

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

  • Оқулықта  берілген тапсырмаларды орындайды. Тақырыпты меңгереді.

Оқушылардың басым бөлігі:

  • Тақырыптың  маңызы туралы  дәлелдеп айтып бере алады.

Кейбір оқушылар:

  • Білімді сыныптастарына түсіндіріп оқулықтан тыс ресурстар қоса алады.

Ресурстар

Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған сандар  және  топтық тапсырмалар,, стикер.

Әдіс-тәсілдер

Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия.

Алдыңғы тақырып

Жасанды су қоймалары, құрлық суының маңызы және оны қорғау.

Басталуы  5 минут

Топқа бөлу.    2 минут

Психологиялық ахуал қалыптастыру: 3 минут

 

Ортасы   20 минут

Білу және түсіну 8  минут

Топтарға тапсырма:    (Мәтін бөліктерін тарату)

Оқулықтағы тапсырмаларды топтарға бөлу

Атмосфера (гр. ατμός — «ауа» және гр. σφαῖρα — «шар») - жердің ауа қабығы. Атмосфера – ауа, химиялық қоспалар мен су буынан тұратын күрделі жүйе.

Ол биосферадағы физико-химиялық және биологиялық процестердің жүріуінің шарты және метеорологиялық режимнің маңызды факторы.

Атмосферадағы жекелеген құрамдастардың қатынасы оның радиатцияға, жылу және су режиміне, өздігінен тазартуға қабілетін анықтайды. Атмосфераның газдық құрамы, су буы және әр түрлі қоспалар жер бетіне күн радиациясының өту деңгейін және жер маңы кеңістігіндегі жылуды ұстап тұруды анықтайды. Егер атмосферада қоспалар болмаса, онда жер бетіндегі орташа жылдық температура +15º С емес, -18ºС болар еді. Атмосфераның орташа қалыңдығы - 150 км.

Атмосфераның төменгі шекарасы жер беті болып табылады.

Оның төменгі қабаты азот, оттегі мен сирек

кездесетін көміртегінен, аргоннан, сутегіден, гелийден тағы басқа газдардан тұрады. Бұған су буы да араласады.

Атмосфера түсінің көк болып келуі газ молекулаларының жарық сәуле шашуына байланысты. Жоғарылаған сайын атмосфера бірте-бірте сирей береді, қысымы төмендеп, оның құрылысы да өзгереді.

Қолдану   4 минут  «Интервью» әдісі:

Жалпыға арналған тапсырма:

Оқушылар тақырып аясында сұрақтар құрастырады.

Сұрақтар тақтаға ілінеді. Оқушылар бір-бірінің сұрақтарына жауап береді.

Оқушыларға мәтінмен жеке жұмыс жасауға 8  минут беріледі. Бұдан кейін топта талқылайды. Әр топтың баяндамашылары басқа топтарға барып өздеріне берілген мәнмәтіндерін баяндап айтады.

 Әр топ берілген тақырыптарды постер арқылы  қорғайды.

І топ. Атмосфера қабатына жалпы сипаттама

ІІ топ. Ауа құрамындағы газдарға сипаттама

ІІІ топ. Атмосфераның негізгі қабаттарына сипаттама

«Әлемді шарлау» әдісі арқылы түсіндіріледі.

«Интервью» әдісі

Оқушылар өз оайларын стикерлерге жазып жабыстырады.

Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Наладить дисциплину на своих уроках.
Получить возможность работать творчески.

Просмотр содержимого документа
«Атмосфера, оның құрылысы, ауаның құрамы»



Тақырыбы: Дүние жүзінің табиғат ресурстары

Мақсат-міндеттер:

Білімділік мақсаты: Табиғат ресурстары мен олардың жіктелуі, табиғат ресурстары түрлерінің дүние жүзі бойынша таралуы мен әркелкі орналасу туралы білімдерін беріп, жетілдіру, табиғат ресурстарға шаруашылық баға беруге үйрету, жекелеген табиғат ресурстарының таралу заңдылығы мен негізгі ерекшеліктері туралы білім беру.

Дамытушылық мақсаты – Оқушылардың географиялық ой-өрісін дамыту. Жалпы табиғат туралы оқушылардың көзқарастарын дамыту, пәнге деген қызығушылығын арттыру, танымдық қызығушылығын дамыту, географиялық ойлауын қалыптастыру.

Тәрбиелік мақсаты – Экологиялық тәрбие беру, еңбек тәрбиесін, патриоттық тәрбиесін беру, оқушылардың өз ойларын жеткізе білу, қарым-қатынас жасауды үйрету. Балаларды ұйымшылдыққа тәрбиелеу, адамгершілік қасиеті мен географиялық мәдениетін қалыптастыру.

Оқу құралдары: Оқулық, 86-беттегі оқулық картасы., 10 сыныптың атлас картасы, Дүние жүзінің саяси картасы, әдістемелік құрал, дидактикалық материалдар

Сабақ түрі: Аралас сабақ

Оқыту әдістері: Түсіндіру, сұрақ -жауап әдісі

Сабақтың жоспары: І кезең – ұйымдастыру (2 мин)

ІІ кезең –үй тапсырмасын сұрау:

ІІІ кезең -жаңа сабақты түсіндіру

ІҮкезең – білім мен икемділіктерін бекіту

ІV кезең – қорытындылау:

V кезең – бағалау.

VІ кезең – үйге тапсырма беру:

Кезең

Мұғалім әрекеті

Оқушылар әрекеті

І

Мұғалім оқушылардың сабаққа дайындығын тексереді.

Оқушылар сабаққа даяр отырады.

ІІ

Қоғам мен табиғат арасындағы байланыс, табиғат ресурстарының жіктелуі.

1.Табиғат дегеніміз не?

2.Адам күрделі «табиғат-қоғам» жүйесі дегенді қалай түсінесің?

3,Оқулықтағы 2- сызбанұсқаны талдап бер?

Бұл сызбаны аяқтаңыз. Сарқылатындарға және сарқылмайтындарға қандай табиғат ресурстар жататынын ойлаңыз.




Ең алдымен балалар сұрақтарға жауап береді.

Сосын табиғат ресурстарын есіңе түсіріп, оларға анықмата береді.



Сосын табиғат ресурстарының жіктемелерін айтады (қолдану аясына қарай, сарқылу дәрежесіне қарай, пайда болу көздері)

ІІІ

































ІҮ


















Ең алдымен балаларға осындай сұрақтарды қояды:

1. Табиғат ресурстары дегеніміз не?

2. Неліктен физикалық географияда пайдалы қазбалардың, өсімдіктердің, жануарлардың, топырақ жамылғысының, судың таралуына көп көңіл бөлінеді?

3. Қазақстан қандай табиғи қорлар жөнінен әлемдік орындарға ие?

4. Неліктен қазіргі табиғат байлықтарын тиімді пайдалану мәселелеріне көп көңіл бөлінуде?

Сосын барлық табиғаттағы байлығын табиғи ресурстары делінетіні, адам өмірінде олардың қажеттерін қанағаттандыру үшін пайдаланылатыны да табиғи ресурстары деп аталатынын айтады.

Оқушыларды сандар бойынша 3 топқа бөлу: Әр оқушы сызбада көрсетілген тапсырмаларды жеке-жеке орындап, талдап айтып шығады.



І-топ: Минералдық, жер ресурстары

ІІ-топ: Тұщы су, орман ресурстары

ІІІ-топ: Мұхит,климаттық ресурстар

Тақырыпты бекіту үшін мұғалім оқушыларға келесі тапсырманы береді:

1. Минералдық ресурстары дегеніміз не? Олардың маңызы қандай? Мысал келтіріңіз.

32 Жер ресурстары дегеніміз не? Олардың маңызы қандай? Олар республикамыздың қай өңірлерде көбірек таралғанын анықтаңыз.

3.Тұщы су ресурстары дегеніміз не? Олардың маңызы қандай?

4. Орман ресурстары дегеніміз не? Олардың маңызы қандай? Дүние жүзінің қай өңірлерде су қоры көп, қай аймақтар суға тапшы?

5. Дүниежүзілік мұхит ресурстары дегеніміз не? Олардың маңызы қандай? Олар дүние жүзінде қалай таралған?

6. Табиғи қорларды тиімді пайдаланудың негізгі жолдарын көрсетіңіз

Ең алдымен балалар өз беттерінше табиғат ресурстары туралы сұрақтарға жауап береді. .



Сосын жеке-жеке тапсырмаларды алып, өзінің тиесілі тақырыпшаларын оқып, тапсырмаларды орындайды.





Оқушыларға өткен тақырыпты бекіту мақсатында

бірнеше сұрақтар қойып тез-тез жауап алу әдісін қолдану. Оқушыларды өз ойларын толық жеткізу және есте сақтау қабілетін арттыру.

Сабақ барысы:

V. Қорытындылау:

(сұрақ-жауап)

  1. Бұл сабақты мен қалай түсіндім?

  2. Өздігінен білім алудың әдістері қандай?

  3. Білімді өмірлік тәжірибеде қолдану деген не?

  4. Алған білімнің не үшін қажет деп ойлайсыңдар?

VІ.Рефлексия:

Оқушылар бүгінгі сабаққа деген ойынын стикерге жазып, тақтаға іледі

ҮІІ..Бағалау:

Мұғалім оқушыларды жауап беру деңгейлері бойынша бағалайды.

ҮІІІ.Үй тапсырмасы:

Оқулық бойынша тапсырма § 9. 82 беттен оқу 86 беттегі картаны талдап келу. Өңделетін егістік жерді кескін картаға түсіру.










Получите в подарок сайт учителя

Предмет: География

Категория: Уроки

Целевая аудитория: 6 класс

Скачать
Атмосфера, оның құрылысы, ауаның құрамы

Автор: Ашеева Газиза Бержановна

Дата: 30.09.2019

Номер свидетельства: 521394
