Физикалық география Сынып: 7 | Мектеп «№1 Жамбыл атындағы орта мектебі» МКМ Мұғалімнің аты-жөні: Жанатова Айдын Исахановна Қатысқандар: Қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы | Мұхит суларының қозғалыстары |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сəйкес) | 7.3.3.6. мұхит суының қозғалыстарын жіктеп, түсіндіреді. |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: Мұхит суының қозғалыстары туралы түсінеді. Оқушылардың басым бөлігі: Мұхит ағыстарын картадан көрсете алады. Кейбір оқушылар: Мұхиттық ағыстар мен жел толқындарының ұқсастықтары мен айырмашылықтарын ажырата алады. |
Бағалау критерийі | Мұхит суларының қозғалыстарын тудыратын себептерді және қозғалыстарын жіктей алады. Беткі ағыстарды ажырата алады және картадан көрсете алады. Сарамандық тапсырмаларды орындайды. Мұхит суы қозғалысының құрлық климатына тигізетін әсерін сипаттай алады,зерттеу маңыздылығын түсінеді. |
Тілдік мақсаттар | Сабақ барысында географиялық терминдермен, ұғымдармен жұмыс жүреді. Толқын-волна- wave,ағыс-течение-flow, цунами-цунами-tsunami,сейсмикалық-сейсмикалық-seismic |
Құндылықтарға баулу | «Жасыл ел» бағдарламасы негізінде суды қорғау, сақтау бағытында экологиялық бағыт-бағдар беріледі. |
Пəнаралық байланыс | Физика, экология, биология |
Алдыңғы білім | 7.3.3.5 Дүниежүзілік мұхит суларының қасиеттерін біледі. |
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Дерек көздер, ресурстар |
Сабақтың басы | 1.Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Шаттық шеңбер» арқылы оқушылар бір-біріне тілек тілейді. 2.Оқушыларды фигуралар арқылы топқа бөлу. І топ: «Лабрадор» ІІ-топ: «Перу» ІІІ топ: «Гольфстрим» 3. «Миға шабуыл » әдісі. Зымыран сұрақтар арқылы үй тапсырмасын сұраймын. 1.Дүниежүзілік мұхит суларының қасиеттерін атаңдар?(Тұздылығы, температурасы) 2. Мұхит суының тұздылығы немен есептелінеді? (Промиль) 3.Дүниежүзілік мұхиттың орташа тұздылығы қанша? (35‰) 4. Мухит суының қату температурасы ?(-2º) | Қима қағаздар арқылы (Үшбұрыш, төртбұрыш, дөңгелек) |
Сабақтың ортасы | 1.Тапсырма. Ой-қозғау. Бейнеролик «Мұхит суларының қозғалыстары» арқылы сабақтың мақсатымен тақырыбын ашады. «Қарлы кесек» әдісі.(оқылым, айтылым, тыңдалым). Әр топ берілген тапсырмаларды топтарында талқылайды, келесі топ мүшелеріне түсіндіреді. І топ: «Гольфстрим» Тынық мұхитының ағыстары ІІ топ: «Перу»Атлант мұхитының ағыстары ІІІ топ: «Лабрадор» Үнді,Солтүстік Мұзды мұхит ағыстары Әр топ бір біріне сұрақ қою арқылы алған білімдерін толықтырады. 2- тапсырма. «Кластер» әдісі І топ Жылы ағыс ІІ топ Суық ағыс ІІІ топ Ағыстардың пайда болу себептері Жылы ағыс Гольфстрим Куросио Бразилия Суық ағыс Перу Канар Бенгель Ағыстардың пайда болу себептері Мухит суының қозғалыстары 3-тапсырма. Сарамандық жұмыс. Кескін картаға мұхит ағыстарын түсіреді. | Оқулық Интербелсенді тақта таныстырылым Атлас карта Кескін карта |
Бағалау критерийі Дескриптор |
Атлас картадан ағыстарды тауып, кескін картаға түсіреді. | 1.Ағыстардың түрлерін ажырата алады. 2.Ағыстарды атлас картадан таба алады. 3.Ағыстар бағытын кескін картаға түсіре алады. 4.Ағыстардың ерекшелігін сипаттайды. |
Саралау – Сіз оқушыларға қандай тəсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Пəнаралық байланыстар. Денсаулық жəне қауіпсіздіктехникасын сақтау. Ақпараттық- коммуникациялық технологияларды қолдану. |
Саралау тапсырмалары А деңгейі Судың көтерілуіне арналған сустансаларына қызығушылық неліктен туып отыр және стансалар қай елдерде салынды? В деңгейі жылы,суық ағыстарды картадан табады, семантикалык карта толтырады. Ағыс атауы | Суық | Жылы | Гольфстрим | | + | Куросио | | | Бразилия | | | Солт Атлант | | | Калифорния | | | Бенгель | | | Перу | - | | Канар | | | С деңгейі Мұхит суы қозғалысының шаруашылықта маңызы және тигізетін әсері. Шағын эссе жазады. | | Толқын элементтері мен құбылыстардың зерттеу маңыздылығын анықтау үшін интернет желісін пайдаланады. |