Сабақтың тақырыбы: № 5 сарамандық жұмыс «Қазақстанның табиғат зоналарына қысқаша салыстырмалы сипаттама»
Сабақтың мақсаты мен міндеттері:
Білімділік: Табиғат кешенін құрайтын компоненттер, олардың арақатынасын анықтау.
Табиғат зоналарының ауысуы себептерін білу.
Адамның табиғатқа әсерін, экологиялық проблемалардың туу себептерін шешуге дағдыландыру
Дамытушылық: Оқушылардың географиялық ой-өрісін дамыту. Жалпы оқу іскерліктерін үйрену, жалпы табиғат туралы оқушылардың көзқарастарын дамыту, пәнге деген қызығушылығын арттыру, танымдық қызығушылығын дамыту, географиялық ойлауын қалыптастыру.
Тәрбиелік: Экологиялық тәрбие беру, еңбек тәрбиесін, патриоттық тәрбиесін беру, оқушылардың өз ойларын жеткізе білу, қарым-қатынас жасауды үйрету. Балаларды ұйымшылдыққа тәрбиелеу, адамгершілік қасиеті мен географиялық мәдениетін қалыптастыру.
Сабақтың әр кезеңдерінде оқушылардың құзіреттіліктерін қалыптастыру:
Басты құзіреттіліктер: құндылықты-бағдарлы, ақпараттық-технологиялық, когнитивтік, тұлғалық өзін-өзі дамыту.
Негізгі құдіреттіліктер: табиғаттанушылық, денсаулық сақтау.
Көрнекті құралдар: Қазақстанның табиғат зонасының картасы, оқулық мәтіні, өсімдіктер мен жануарлар атласы, презентация.
Сабақ түрі:
Сарамандық жұмыс
Оқыту әдістері:
Репродуктивті, проблемалық әдіс
Сабақ барысы
Сабақ құрылымы
Мұғалімнің әрекеті
Оқушылардың әрекеті
І. Ұйымдастыру кезеңі
Мұғалім оқушылармен амандасып, балалардың кім-жоғын сұрайды. Сосын оқушылардың сабаққа дайындығын тексереді. Балаларға сарамандық жұмыс дәптерлерін таратып береді.
Оқушылар мұғаліммен амандасып, сабаққа дайындалып отырады.
ІІ. Жұмыстың орындалу барысы:
Тапсырма №1.
Табиғат зоналарға жоспар бойынша салыстырмалы сипаттама беру:
А) географиялық орны;
Ә) климаты
Б) топырағы
В)өсімдіктері
Г) жануарлары
Д) адамның іс-әрекеті, экологиялық проблемалар;
1 топ – орманды дала.
2 топ – дала.
3топ- шөлейт.
4 топ- шөл.
Тапсырма №2.
а) Қазақстанның табиғат зоналарының кескін картаға түсіру.
б) Қазақстан аумағындағы қорғауға алынған табиғи қорықтарды, қорықшалар мен ұлттық саябақтарды белгілендер.
Тапсырма №3. Қазақстан өсімдіктерімен жануарларын табиғат зоналарына дұрыс орналастыр.
Еркекшөп, селеу
Орманыды дала зонасы
Саршұнақ
Ақ және қара сексеуіл
Құм тасбақасы
Шағыр жусан
Дала зонасы
Ақбөкендер
Бидайық, мыңжапырақ
Ақбас тырна, Бозторғай
Бөдене шөп
Шөлейт зонасы
Сұр жылан, секіргіш, қосаяқ
Жусан
Қосаяқ, суыр
Сары гүлді жоңышқа
Шөл зонасы
Бұлан
Ақ қайың
Ақ құлан
Тапсырма №4. Қорықтар мен ұлттық саябақтардың құрылған жылдарын ретімен жаз.
Қорықтың аты, орналасқан облысы.
Құрылған
жылы.
Ақсу – Жабағалы
(Оңтүстік Қазақстан)
1927
Алакөл (Алматы)
1998
Алматы (Алматы)
1961
Барсакелмес (Қызылорда)
1939
Батыс Алтай (Шығыс Қазақстан)
1992
Қорғалжың (Ақмола)
1968
Марқакөл (Шығыс Қазақстан)
1976
Наурызым (Қостанай)
1934
Үстірт (Маңғыстау)
1984
Алтынемел (Алматы)
1996
Баянауыл (Павлодар)
1985
Қарқаралы (Қарағанды)
1998
Іле Алатауы (Алматы)
1996
Оқушылар бірінші тапсырманы жоспар бойынша орындайды.
Екінші тапсырмада кескін картамен жұмыс жасайды.
Үшінші тапсырмада схема сызып талдап, сәйкестендіреді.
Төртінші тапсырмада схема сызып талдап, жазады.
VІІ. Үйге тапсырма беру.
Топырақ ресурстары, табиғат зоналары- қайталау.
Мұғалімнің тапсырмасын күнделіктіеріне жазып, түсінбегендерін сұрайды.