6.Тыныс алу. Ше?бер бойымен ?лпа?арды тыныс ар?ылы ?рлеп, тыныс алу.
Т?рбиеші: Балалар, орманда, жабайы жануарлар бар.Мысалы: аю, ?оян, т?лкі, ?ас?ыр ?ыста б?л жануарлар ?здеріне ін, апан ?азып алады. Оны? ішіне ш?п, жапыра? т?сеп к?ндерін к?реді. Б?ларда к?нні? суы?ынан то?ып т?рса керек. Біз осы жануарларды? ж?рісін, ?имылын, ?оз?алысын салып к??ілдерінмізді к?терейік.
1.Аю сия?ты ?орбандап ж?ру.
2.?оян сия?ты секіру.
3.Т?лкі сия?ты б?рандап ж?ру.
Т?рбиеші: Жа?сы, балалар, б?гінгі к?н ерекше екен. Сендерді? ж?здері?нен де бай?ап отырмын. Б?рі? де а?ылды, т?ртіпті, баласы?дар. Енді, балалар, б?ріміз орман?а барып жа??а? терейік.
Балалар, орманда аю ?йы?тап жатыр, ж?й ?ана барып жа??а?ымызды терейік.
Ойын:(хормен)
Орман?а біз барамыз,
Жа??а? теріп аламыз,
Орманда бір аю бар,
Бай?а?дар оянып кетпесін.
Аю балаларды бірнеше рет ?уып ойын ?айталанады.
Т?рбиеші: Балалар, енді біз аюды? мазасын ала бермейік Бала ба?шамыз?а ?айтайы?.
Просмотр содержимого документа
«Та?ырыбы: «?ош келді? к??ілді ?ыс» »
Білім салалары: «Денсаулық»
Ұйымдастырылған оқу іс – әрекеттертүрлері: Дене тәрбиесі
Тақырыбы: «Қош келдің көңілді қыс»
Мақсаты: Қыс мезгілі туралы түсінік беру.Қыстың ерекшіліктерімен қызықтыра білу.Балаларды ойын арқылыжан –жақты өсіп жетілуі, денсаулығын нығайтуы және күш, ептілік сияқты қимыл қозғалыстарынарттыру.
Көрнектілігі: Қыстың макеті, аю, қағаздан жасалған төбеге жабыстырылған ұлпақар,жаңғақтар,себет.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру.
Марш сазымен балалар спорт залға кіреді.Сәлемдесу.
Тәрбиеші:Қайырлы күн, балалар!Алтын күн, жер анаға өзінің мейірлі шуағын төгіп, біздіңжан дүниемізге жарық сәулесіншашып тұр.Біздебір – бірімізге жүрек жылуымызды сыйлайықшы.
Балалар (дөңгеленіп тұрып)
Амансың ба, алтын күн,
Амансың ба, жер ана,
Амансың ба, достарым,
Сендердікөріп қуандым.
Тәрбиеші:Балалар, қазір жылдың қандай мезгілі?
Балалар:Қыс
Тәрбиеші:Қыс мезгілінде қанша ай бар?
Балалар:Үш ай бар. Қантар, Ақпан, Желтоқсан
Тәрбиеші: Жарайсындар! Қыста, балалар,қар жауады. Сендер шанамен ойнайсыңдар.Аққала жасаймыз. Біз, балалар, өзімізді далада қардың үстіндетұрмыз деп ойлайық. Ал енді қардың үстінде бойымызға сергітужаттығуын жасайық.
Негізгі бөлім
Жаттығудың түрлері:
1.Басқа. Аяқ иық көлемінде, қол белде басты оңға,солға бұру.
2.Иыққа. Қол иықта, алға – артқа қозғалу, 5 – 6 рет қайталау.
3.Қолға. Алға созу, жанға созу, жоғары төмен.
4.Аяқ иық көлемінде, қол белде,оңға – солға қимылдау.
5.Аяққа. Алма – кезек аяқ астынан қол шапалақтау, 5 – 6 рет қайталау.
6.Тыныс алу. Шеңбер бойымен ұлпақарды тыныс арқылы үрлеп, тыныс алу.
Тәрбиеші: Балалар, орманда, жабайы жануарлар бар.Мысалы: аю, қоян, түлкі, қасқыр қыста бұл жануарлар өздеріне ін, апан қазып алады. Оның ішіне шөп, жапырақ төсеп күндерін көреді. Бұларда күннің суығынан тоңып тұрса керек. Біз осы жануарлардың жүрісін, қимылын, қозғалысын салып көңілдерінмізді көтерейік.
1.Аю сияқты қорбандап жүру.
2.Қоян сияқты секіру.
3.Түлкі сияқты бұрандап жүру.
Тәрбиеші: Жақсы, балалар, бүгінгі күн ерекше екен. Сендердің жүздеріңнен де байқап отырмын. Бәрің де ақылды, тәртіпті, баласыңдар. Енді, балалар, бәріміз орманға барып жаңғақ терейік.
Балалар, орманда аю ұйықтап жатыр, жәй ғана барып жаңғағымызды терейік.
Ойын:(хормен)
Орманға біз барамыз,
Жаңғақ теріп аламыз,
Орманда бір аю бар,
Байқаңдар оянып кетпесін.
Аю балаларды бірнеше рет қуып ойын қайталанады.
Тәрбиеші: Балалар, енді біз аюдың мазасын ала бермейік Бала бақшамызға қайтайық.
Сапқа тұрғызу.
Қортындылау: Балаларды мақтау, мадақтау, жаңғақты көп терген балалардың есімін атау.