Клас_ 8 _ ФІЗИКА Дата_ _______
УРОК № 27
Тема у року: Умови плавання тіл .
Мета уроку: з’ясувати умови, за яких можливе плавання тіл;
показати практичне застосування закону Архімеда;
формувати вміння спостерігати явища природи, аналізувати факти;
розвиток умінь застосовувати отримані знання на практиці;
виховання наукового світогляду
Тип уроку: комбінований
Обладнання: комп'ютер (ноутбук), мультимедійний проектор;
роздаточний матеріал для учнів (набори тіл із різних речовин:
залізний, текстолітовий (пластмасовий), пінопластовий бруски та
брусок із корока однакових розмірів; пробірки з піском закриті
гумовими пробками, коробочка з дрібними цвяхами, мензурки,
посудини з водою, піском; нитки, таблиці густини речовин для
кожної групи);
матеріал для демонстрацій вчителем: посудини з прісною та
солоною водою, сіль, човник з фольги, варене яйце, блюдце.
План уроку
Етапи
Час
Прийоми і методи
І. Оргмомент
1 хв.
Бесіда-настанова учителя
І I . Перевірка домашнього
завдання; актуалізація
опорних знань
5-10 хв
Усне опитування; робота за
картками з презентації
ІІІ. Постановка навчальної
проблеми
5 хв
Питання класу; дослідницький
експеримент; демонстрації
IV . Вивчення нового
матеріалу
15 хв
Бесіда; демонстрації; робота з
презентацією; записи на дошці та в
зошитах
V . Удосконалювання знань
і вмінь
10-15 хв
Робота з презентацією; бесіда;
усне опитування; розв’язування
задач
VI . Підсумок уроку;
д омашнє завдання .
1 хв
Коментар учителя; записи на дошці
та в щоденниках
Перед уроком організувати робочі місця для роботи груп (4-5 учнів в групі); на кожному робочому місці – дослідницький набір: залізний, текстолітовий (пластмасовий), пінопластовий бруски та брусок із корока однакових розмірів; пробірки з піском закриті гумовими пробками, коробочка з дрібними цвяхами, мензурки, посудини з водою, піском; нитки, таблиці густини речовин.
Хід уроку
І. Оргмомент.
1. Розміщення об'єднаних на попередньому уроці груп (4-5 учнів в групі) за
робочі місця. (Принцип об'єднання в групи - довільний)
2. Вітання з учнями, настанова на позитивний настрій та роботу.
ІІ. Перевірка домашнього завдання; актуалізація опорних знань.
1. Дати відповіді на запитання:
1. У якій воді легше плавати — у річковий чи морській? Чому?
(Морській, густина більша, більша виштовхувальна сила)
2. Назвати й записати на дошці формулу для виштовхувальної сили.
( F A = ρ ж gV T )
3. Від яких величин залежить виштовхувальна сила?
(Густини рідини ρ ж , об’єму зануреної частини тіла V T )
4. Куди спрямована виштовхувальна сила? Чому?
(Вертикально вгору)
5. Сформулювати закон Архімеда. (На т іло, занурене в рідину або газ діє
виштовхувальна сила, спрямована вертикально вгору і дорівнює вазі
рідини або газу в об’ємі, витісненому тілом )
6. Порівняйте архімедові сили, що діють на кульки в наступних випадках : (Слайди 2-4) а) однакові, об'єми однакові, одна рідина;
б) на друге тіло діє більша виштовхувальна сила, V 2 V 1 ;
в) на друге тіло діє більша виштовхувальна сила ,
об’єм зануреної частини тіла V 2 V 1 ;
г) однакові, об'єми однакові, одна рідина;
д) на друге тіло діє більша виштовхувальна сила, густина
солоної води більша
2. Записати у зошит трикутник формули виштовхувальної сили. ( Слайд 4 )
(Вчитель пояснює як ним користуватись)
ІІ. Постановка навчальної проблеми
1. Дослідницький експеримент (виконують учні в групах):
а) занурити запропоноване тіло у воду;
б) що ви спостерігаєте?
(збільшити об'єм, суттєво не збільшуючи масу)
(збільшити масу, суттєво не збільшуючи об'єм)
(відсипати або досипати піску)
2. Зробити висновки згідно проведених дослідів й поставлених запитань
(по групам)
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1 . Демонстрація 1.
На поверхню води опускається човник, зроблений з фольги. (Плаває)
Зім'яти (стиснути) цей човен і знов занурити у воду. (Тоне)
Чому? (Учні відповідають, вчитель спостерігає активність груп)
Демонстрація 2.
Береться дві посудини з водою. В одній чиста вода, у другій — солона.
Опускається варене яйце в посудину із чистою водою — яйце тоне;
у посудину із солоною водою — спливає.
Питання групам:
що можна сказати про силу тяжіння, що діє на яйце в першому й у другому випадках? ( Вони однакові )
що можна сказати про значення архімедової сили, яке діє на яйце в першому й у другому випадках? ( F A2 F A1 )
Порівняти значення F а та F т в обох випадках. (У першому випадку F а F т — яйце тоне, у другому випадку F а F т – яйце спливає.)
Демонстрація 3.
Яйце опускається у посудину із солоною водою, а зверху обережно
доливається чиста вода. Видно, що яйце плаває всередині рідини.
Звернути увагу учнів на те, що тіло може плавати, повністю
поринувши у рідину.
2. З'ясування умов плавання тіл. ( Слайди 5-8 )
Якщо FT FA - тіло плаває на поверхні рідини;
Якщо FT = FA - тіло плаває в товщі рідини;
Якщо FT FA - тіло тоне .
3. Запис у зошит умов плавання тіл ( Слайд 9 )
ЗЗФ ( Слайд 10 )
4. Закони гідростатики Архімеда (Сформульовані Архімедом) ( Слайд 11 )
І V . Удосконалювання знань і вмінь
1. Алгоритм розв’язання задач з теми ( Слайд 12 )
І. Визначити силу тяжіння F T , або густину тіла ρ Т .
ІІ. Визначити виштовхувальну силу F A , або густину рідини ρ ж .
ІІІ. Порівняти F T з F A , або ρ Т з ρ ж .
2. Розв’язати задачу ( Слайд 13 ):
Тіло масою 5 кг при повному зануренні витісняє 0,006 м3 рідини. Чи буде воно плавати у воді? У гасі?
(Використовуючи табл. густин речовин на столах або с.52-53 підручн.)
3. Дати відповіді на запитання (по групам) ( Слайд 14 )
1. Чим визначається, чи буде суцільне тіло, повністю занурене у воду,
тонути або спливати? Наведіть приклади, що ілюструють вашу
відповідь.
2. Які тіла можуть плавати у воді?
3. Чому цвях у воді тоне, а важка металева яхта ні?
4. У ртуть опустили мідну, срібну й золоту кульки. Які з них будуть
плавати, а які — потонуть?
5. У посудині знаходяться три рідини, що не змішуються між собою. Де опиняться кинуті в посудину золоте кільце, свинцева куля, крижинка й пробка?
6. Я кі метали потонуть у ртуті?
4. Ознайомити з «Водним транспортом», «Повітроплаванням»
(за слайдами презентації учні будують відповідь, роблять висновки,
учитель допомагає та коректує відповіді ) ( Слайди 15-17 )
Умови плавання повітряної кулі:
1. Густина газу, який заповнює кулю менша за густину повітря (інертні гази,
нагріте повітря)
2. Виштовхувальна сила повітря: F А = P п = g ∙ρ п ∙V к Підіймальна сила кулі: F = F A – m ∙g , m = m г + m об + m ван
Р п – вага повітря;
V к – об’єм кулі;
ρ п ≈1,29 кг/м3 – густина повітря;
m г – маса газу в оболонці;
m об – маса оболонки;
m ван – маса корзини з вантажем
V . Домашнє завдання: (Слайд 18)
Підручник: Коршак, Є.В., Фізика : 8 кл. : підруч. для загальноосвіт. навч.
закл. / Є.В. Коршак, О.І. Ляшенко, В.Ф. Савченко. – К. : Генеза, 2008.
с. 111-120, §§38-40;
с. 116, впр.22(6);
виписати визначення слів у зошиті (зі слайду 16).
VI . Якщо залишився час, розглянути додатковий (Слайд 19)
«Знаходження частини об’єму плаваючого тіла, яка занурена у воду»
Автор розробки уроку:
Глоба В.Л., вчитель фізики Новотроїцької ЗШ І-ІІІ ст. №4