формування розумової та пізнавальної активності учнів, розвиток їх творчих здібностей з використанням інтеграції предмету фізики з предметами природничо-математичного циклу, нових освітніх технологій та інтерактивнихметодів навчання.
Вы уже знаете о суперспособностях современного учителя?
Тратить минимум сил на подготовку и проведение уроков.
Быстро и объективно проверять знания учащихся.
Сделать изучение нового материала максимально понятным.
Избавить себя от подбора заданий и их проверки после уроков.
Просмотр содержимого документа
«Результат дії сил»
Урок фізики 7 клас. Тема: Результат дії сил.
(з досвіду роботи вчителя Кудрявець С.В.)
Мета : з’ясувати природу сили тертя; розглянути способи зменшення й збільшення сили тертя.
Навчальна: продовжувати формувати в учнів уявлення про дії сил; познайомити учнів з властивостями рухомого тіла; сформувати наукове уявлення про силу; пояснити походження та властивості сили тертя, сили тиску.
Розвивальна: розвивати в учнів довільну увагу, мислення (уміння аналізувати, порівнювати, проводити аналогії, робити висновки), пізнавальний інтерес (на основі фізичного експерименту).
Виховна: виховувати допитливість, формувати вміння робити аналіз, порівняння спостережуваних явищ та висновки з них.
Основні поняття:тертя, сила тертя, сила тертя ковзання, коефіцієнтом тертя ковзання, сила тертя спокою, сила тертя кочення.
Тип уроку:узагальнення знань.
Допоміжні засоби й обладнання:проектор, екран, телевізор
- презентація:Сила тертя;
- відео:"Квадратні колеса"(Руйнівники міфів) ;
Перебігуроку.
Організаційний момент.
Мотивація навчальної діяльності.
Вчитель. Яка асоціація зі словом "тертя"? (Мозковий штурм)
Чи не правда, це слово викликає уявлення чогось неприємного, несимпатичного; чогось такого, що невідомо звідки береться й для того тільки й існує, щоб ми його усували, долали?.. Коротше кажучи, викликає уявлення чогось надзвичайно зайвого. В інтересах істини нам необхідно якомога скоріше позбутися цих помилкових уявлень. Оскільки тертя насправді існує не тільки для того, щоб додавати нам турбот і роботи; воно так само рятує нас від чималих турбот і часто полегшує нашу працю. Давайте уявімо собі, що тертя більше немає. Що тоді б відбулося? Та ми б не змогли з вами і кроку ступити, наші ноги всюди б так і роз’їжджалися, причому куди більше, ніж на гладкому льоді; а поїзд стояв би на колії — машина працювала б, а він не рухався б з місця; книга не змогла б утриматися на столі, та й стіл теж їздив би по підлозі — дивишся, а він вже десь у куті. Ручка вислизала б у нас із рук, чашка із чаєм — теж, цвяхи повилізали б зі стін, а гвинти — з гайок. Ми б не зуміли спорудити жодної будівлі, і вітер так і гуляв би повсюди, як у чистому полі.
Актуалізація опорних знань.
Вчитель. Які види сил ви знаєте? Навести приклади.
Повідомлення теми, мети і завдань уроку.
Сприйняття та засвоєння учнями навчального матеріалу.
Вчитель. Тертям називається взаємодія між різними дотичних поверхонь, що перешкоджає їх відносного переміщення. Сила тертя спрямована вздовж поверхонь дотичних тел протилежно швидкості їх відносного переміщення. Розрізняють: тертя спокою - за відсутності відносного переміщення дотичних тіл і тертя ковзання - при їх русі. Якщо до тіла знаходиться в зіткненні з іншим тілом докласти уздовж лінії зіткнення поступово збільшується від нуля силу, то руху не виникає, до того моменту поки що діюча сила не досягне певного значення. Ще не почався рух, сила тертя спокою дорівнює що діє на тіло силі, тобто є змінною величиною від нуля до певної максимальної сили тертя спокою. При ковзанні тіл один за одним сила тертя ковзання пропорційна силі притискає ці тіла по нормалі до поверхні зіткнення (перпендикулярно поверхні зіткнення). Ця притискає сила називається силою нормального тиску і вона з третім законом Ньютона дорівнює силі нормальної реакції. З тертям ми зіштовхуємося на кожному кроці. Вірніше було б сказати, що без тертя ми й кроку ступити не можемо.
Учень.(повідомлення) Тертя може бути корисним і шкідливим, цю аксіому людина опанувала ще на зорі цивілізації. Адже два найголовніших винаходи — колесо й добування вогню — пов’язані саме із прагненням зменшити й збільшити ефекти тертя. Рух тіла в реальних умовах не може тривати нескінченно довго. Якщо штовхнути брусок, що лежить на столі, він набуде певної швидкості, але під час руху бруска його швидкість буде зменшуватися. Яка ж «невидима» сила гальмує брусок? Це —сила тертя ковзання. Вона діє з боку стола й спрямована протилежно до руху бруска. Така сама за модулем, але протилежно спрямована сила — теж сила тертя ковзання — діє на стіл з боку бруска.
Сила тертя ковзання— це сила, що виникає при ковзанні одного тіла по поверхні іншого тіла. Сила тертя ковзання завжди спрямована проти напрямку руху тіла, до якого вона прикладена. Необхідно відзначити, що при ковзанні одного тіла по поверхні іншого завжди виникає пара сил: одна сила прикладена до ковзного тіла й спрямована проти його швидкості, інша — прикладена до поверхні, по якій тіло ковзає, і спрямована проти першої сили ковзання.
Будемо за допомогою динамометра тягти брусок уздовж поверхні стола так, щоб брусок рухався з постійною швидкістю. Сили, що діють при цьому на брусок, врівноважують одна одну. Сила пружності з боку пружини врівноважує силу тертя ковзання, тому за показниками динамометра можна визначити модуль сили тертя. Поклавши на брусок другий такий самий брусок, ми подвоїмо силу ваги (і силу нормального тиску). При цьому ми помітимо, що й сила тертя ковзання збільшилася також у два рази.
Вчитель. Від чого ж залежить сила тертя ковзання?
Це наводить на думку, що модуль сили тертя ковзання Fтер пропорційний модулю сили нормального тиску N. Коефіцієнт пропорційності μназивається коефіцієнтом тертя ковзання. Він визначається матеріалом дотичних поверхонь та якістю їх обробки. Коефіцієнт тертя визначається експериментально. Наприклад,
Матеріали
Коефіцієнт тертя
Сталь по льоду
0,02
Сталь по сталі
0,20
Дерево по дереву
0,25
Шкіра по чавуну
0,56
Гума по бетону
0,75
Відносно великий коефіцієнт тертя між гумою й бетоном сприяє безпечному руху автомобілів. Восени, коли мокре листя покриває дорогу і коефіціент тертя між колесами та дорогою значно зменшується, рух стає досить небезпечним.
Сила тертя спокою виникає під час ковзання тіла по поверхні іншого тіла. Вона направлена протилежно до напрямку вектора відносної швидкості, а її модуль визначається співвідношенням
N—модуль нормальної складової сили реакції опори (перпендикулярна до поверхні дотику), що діє на тіло; коефіцієнт тертя.
Природа сили тертяСила тертя спокою виникає з двох причин.
а) На шорсткуватих поверхнях існують нерівності. При спробі зрушити одне тіло відносно іншого ці нерівності зачіпаються одна за одну, у результаті чого виникають сили, подібні до сил пружності.
б) Якщо обидві поверхні ретельно відшліфовані, при зіткненні поверхонь виникають сили міжмолекулярного притягання. Це може призвести навіть до прилипання поверхонь.
.Сила тертя спокою
Кожний знає, як важко зрушити з місця важку шафу. Яка ж сила врівноважує силу, що прикладається до шафи?
Це —сила тертя спокою. Вона виникає при спробі зрушити одне з дотичних тіл щодо іншого й тому перешкоджає руху тіл одне щодо одного.
Якщо збільшувати прикладену до шафи силу, ми все-таки зрушимо шафу. Виходить, сила тертя спокою не може перевищувати деяку «граничну» величину, що називається максимальною силою тертя спокою. Досвід показує, що максимальна сила тертя спокою трохи більше сили тертя ковзання, однак у багатьох задачах для спрощення ці сили вважають рівними. Сила тертя спокою може набувати значень від нуля до Fтер.спок. max . Незважаючи на свою назву, сила тертя спокою часто приводить тіла в рух.Наприклад, без цієї сили ми буквально й кроку не могли б ступити: роблячи крок, ми відштовхуємося від дороги саме за допомогою сили тертя спокою. Сила тертя спокою розганяє й автомобілі: з її допомогою колеса, що обертаються, відштовхуються від дороги. Якщо по натягнутій струні скрипки провести смичком, то за рахунок сили тертя спокою струна буде смикатися ривками, почне коливатися й зазвучить.
Сила тертя кочення
Візьмімо яку-небудь кулю, кругляш або просто круглий олівець. Ці предмети рухаються від поштовху, звичайно, набагато легше, тому що вони вже не ковзають по поверхні стола, а котяться по ньому. І в цьому випадку, звичайно, теж виникає тертя. Але це вже інше тертя, і має воно іншу назву: тертя кочення.
Імовірно, тут і доводити не треба, що за тих самих умов тертя кочення завжди буде менше тертя ковзання. Звичайне тертя кочення тим менше, чим твердіші поверхні дотичних тіл: тому, наприклад, сталева кулька довго котиться по склу. Ось чому рейки й колеса вагонів роблять зі сталі, а шоссе роблять із твердим покриттям.
Способи зменшення й збільшення сили тертя ( відео квадратні колеса)
Питання до учнів у ході обговорення матеріалу відеоролику
1.Коли виникає сила тертя ? Як вона спрямована?
2.У чому полягають причини виникнення сили тертя ковзання?
3.Коли виникає сила тертя спокою?
4.Яка головна особливість сили тертя кочення? Де і як використовують цю особливість?
5.Які ви знаєте способи збільшення й зменшення сили тертя? Наведіть приклади використання цих способів.
6. Роздаткивий матеріал. Спробувати крутити одягнувши колеса на олівець.
Застосування учнями знань і способів дій.
1. Авто масою 2 тони їде по горизонтальному шосе, прикладаючи горизонтальну силу 15кН. При цьому авто рухається з постійною швидкістю. Який коефіцієнт тертя між колесами авто і шосе?(0,75)
2. Брусок тягнуть по столу, прикладаючи горизонтальну силу 1Н. Яка маса бруска, якщо він рухається рівномірно й коефіцієнт тертя між бруском і столом дорівнює 0,2?
2. Поміркуй і відповідай
1. Чому не розв’язуються шнурки на черевиках?
2. Що змінюється зі збільшенням ваги автомобіля: сила тертя чи коефіцієнт тертя?
3. Чому головку сиру легше розрізати на шматки міцною ниткою, ніж ножем?
4. З якою метою гімнасти перед виступом натирають долоні рук спеціальною речовиною, що збільшує коефіцієнт тертя між долонями та перекладиною — тальком?
Рефлексія.
Пошук і збір інформації ще ніколи не були такими важливими – і такими складними – як в епоху Інтернету. Усе знання цього світу здається доступним. Але що є справді новим, що достовірним? Через надлишок інформації більшість не мають змоги виділити суттєве. Ключ до вирішення проблеми називається «методичний пошук і збір інформації».
Домашнє завдання.
1запропонувати власну модель колеса; 2. § 12.(підручник). 3.№ 12.5, 12.6, 12.7, 12.8, 12.10.