Тақырыбы:
Сынып: 11
Пән: физика
Пән мұғалімі: Қожаниязова Ғ.М.
Сабақ тақырыбы: Радиоактивтіктің ашылуы
Мақсаты: 1. Радиоактивтік ұғымын, оның ашылуын, қандай элементтер
радиоактивті екендігін біледі.
2. Өткен тараулар бойынша алған білімдерін көрсетеді, ҰБТ-ға
дайындығы бағаланады, топпен жұмыс істеп, жаңа
тақырыпты талдайды
3. Қорытынды жасайды, тірек-сызба арқылы көрсетеді
Көрнекілік: білім туралы нақыл сөздер, сөзжұмбақ, тапсырмалар
интерактивті тақта арқылы, Менделеев кестесі
Сабақ түрі: Аралас сабақ
Әдісі: тірек-сызба, СТО
Сабақ барысы
І.Ұйымдастыру кезеңі.
«Үлгілі тәртіп, жақсы оқу – алға қойған мақсатың,
Әрқашанда мектепте шығып жүрсін жақсы атың.
Қандай сынақ болса-дағы беріспе,
Әрқашанда ұмтыла бер жеңіске!» - деп бүгінгі сабағымызды
бастайық.
(сабақ барысы айтылады)
ІІ. Өткенді қайталау.
1. Сөзжұмбақ шешу. Әр жауапқа жетон беріледі
1. Жарықтың әсерінен заттардан электрондардың ыршып шығуы
(фотоэффект)
2. Фотоэффект теориясы жөніндегі еңбегі үшін Нобель сыйлығын алған
ғалым (Эйнштейн)
3. Жарық бөлшегі (фотон)
4. Атомның құрылысын зерттеген ғалым (Резерфорд)
5. Ең аз теріс заряд (электрон)
6. Оң заряд (протон)
7. 0 1 n қандай бөлшек?
8. Аса қуатты жарық көзі (лазер)
9.Элементар бөлшектерді тіркеу және бақылау үшін арналған неше
құрылғыны білеміз?
2. «Қалауың білсін» сайысы. Топ оқушылары тақырып бойынша нөмір
таңдап, сол сұраққа жауап береді
Электромагниттік толқындар
Жарық кванттары
Атомдық физика
Әр түрлі тақырып
А.Электромагниттік толқындар
жылдамдығы неге тең?
Б. Күн қандай сәуле шығаруға жатады?
В. Сәулелерді жиілігі өсу ретімен ата
2. А.Фотоэффект дегеніміз не?
Б. Фотоэффектінің негізгі заңдылығын түсіндіретін теңдеуді ата
В. Қандай жағдайда фотоэффект байқалады?
3. А. Атомның құрылысын зерттеген кім?
Б. Атомның құрылысын айт
В. 1021 Nе, 1123 N атомының құрылысын анықта
4. А. Негізгі неше күш бар, оларды ата
Б. Күшті өлшейтін құрал
В. Атмосфералық қысымды өлшейтін құрал
3. «Өз орнын тап» ойыны. Тарау бойынша орны өзгертілген формулаларды
дұрыс бағыттауға тапсырма орындайды.
1. Орнын тап, қарындашпен тілше арқылы көрсет.
2. Экраннан дұрыстығын тексер. 3. Өзіңді бағала
4. «Есіңе түсір». Қай топ көп жауап береді? Тапсырмадағы
заңдылықтарды формула түрінде айт
Ом заңы
Джоуль-Ленц заңы
Архимед заңы
Бүкіл әлемдік тартылыс заңы
Кулон заңы
Ньютонның екінші заңы
Толық тізбек үшін Ом заңы
Менделеев-Клапейрон теңдеуі
Тізбек бөлігі үшін Ом заңы
ІІІ. Қызығушылығын ояту
Радиоактивті (сөзге ассоциация жасау)
радий активті (белсенді)
ІV. Жаңа сабақ. «Мағынасын ажырату»
Жаңа тақырыпты оқып, талдайды, түсіндіреді
Радиоактивтік дегеніміз не?
Оны кім және қалай анықтады?
Кейін кімдер зерттеу жүргізді?
Радиоактивті элементтерге қандай элементтер жатады?
V. Сабақты бекіту. Тірек-сызба сызады, түсіндіреді.
VІ. Үйге тапсырма § 77 ( U, Rа, Th зарядтарын анықтау)
VІІ. Бағалау