МКТ –ның негіздерін қайталау арқылы , оқушылардың іс - әрекеттері мен дағдыларын белсендіру арқылы білімдерін жинақтау және қорытындылау.
Күтілетін нәтижелер :
топтық жұмыс арқылы оқушының белсенділігі артады;
оқушылардың есеп шығару дағдылары қалыптасады; іс – әрекеттері айқындалады;
іскерлік нәтижесі қорытындыланады;
формулаларды есеп шығаруда қолдана біледі. Сабақ түрі :Қайталау сабақ Қолданылған әдіс – тәсілдер :жеке жұмыс; топтық жұмыс; Блум таксономиясы; көшбасшылық рефлексия (ойларын ортаға салады, ой бөліседі) Керекті жабдықтар :
10 қгб сынып оқулығы, 10 сыныпқа арналған есептер жинағы, бағалау парағы,
тапсырмалар, АКТ. Сабақ кезеңдері І.Ұйымдастыру бөлімі:
Оқушылармен амандасу, түгендеу, оқушыларға топпен жұмыс жүргізілетіні туралы мағлұмат беру. Сұрақ: 1.Дененің жылулық күйін сипаттайтын физикалық шама-температура
2.Диффузия-бір заттың молекулаларының екінші заттың молекулааралық кеңістігіне еніп кетуі.
Осы сұрақтың жауабы арқылы 2 топқа бөлу. Оқушылар орындарына отырғаннан кейін топ жетекшісін анықтау. Бағалау парағын тарату. ІІ.Үй тапсырмасын тексеру:
Өткен тақырыпты қайталау ,оқушылар постер арқылы үй тапсырмасына шолу жасайды.
5.Заттың мольдік массасын сипаттайтын физикалық шама:
А)M=m*N А; В)m=m 0*N; С)m=M*V;
6.Зат мөлшері дегеніміз не?
А)Микробөлшектер әлемінде заттың бірлік көлемінде қанша бөлшек бар екенін көрсететін шама; В)Берілген денедегі молекулалар саны 12 г көміртектегі атомдар санынан қанша есе артық болатынын көрсететін физикалық шама;
С)Бір мольдің мөлшерінде алынған заттың шамасы;
7.1742 жылы швед астрономы және физигі реперлік нүктелері мұздың еру 0
0С және судың қайнау температурасы 100 0С деп тағайындаған ғалым:
А)Т.Уильям; В)Фарангейт; С)Цельсий;
8.Фарангейт шкаласы қай елдерде қолданады:
А)Ресей, АҚШ, Франция; В)АҚШ, Англия, Франция; С)Англия, Корея;
Жиынтық бағалау. Топ жетекшілері әр тапсырма бойынша топ мүшелерін қалай бағалағанын айтады. Топ жетекшілері әр тапсырма бойынша топ мүшелеріне қойған бағаларын біріктіріп, мұғалім жиынтық баға қояды.
Рефлексия (ойларын ортаға салады, ой бөліседі) Оқушылар өз ойларын стикерге жазып, әсерлерімен бөліседі.
ҮІІІ. Үйге тапсырма.
1.МКТ-ның негізгі қағидалары тарауын қайталау.
2.Қайталау тест дайындау. (10 сұрақтан 5 жауаптан тұратын. )
Кіріктірілген сабақ 10а сынып физика пәнінің мұғалімі Мадиева Т Математика пәнінің мұғалімі Дүкенбаева Г 28.12.15 ж І. Сабақтың тақырыбы: Молекулалық физика тарауына қайталау есептерін шығару ІІ. Сабақтың мақсаты: 1. Математикалық есептеулер тәсілдерін қолданып физикалық шамалардың арасынан тәуелділіктерді, олардың гарафиктерін салуды, белгісізді табуды меңгерту; 2. Базалық білім негізінде саяси, мәдени іс шараларға ат салысуға, ұлтжандылыққа, жауапкершілікке, сауатты болуға, ұқыптылыққа тәрбиелеу; 3. Өмірлік маңызы бар есептерді шешуде білімін, біліктілігін қолдану барысында танымдық қызығушылығын арттыру, шығармашылық және зияткерлік қабілеттерін дамыту;
ІІІ. Сабақтың көрнекілігі: үлестірме материалдар, ІV. Сабақтың түрі: кіріктірілген сабақ V.Пән аралық байланыс: алгебра, геометрия, биология және химия VІ. Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі: (3 мин) А) Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу; Ә) Сынып тазалығына назар аудару; Б) Оқушылардың назарын сабаққа аудару; 2. Өткен сабақты қайталау (5 мин). Әр топқа берілген тапсырма бойынша өз жауаптарын жазады А –тобы 1.Молекула кинетикалық тоерияның негізгі қағидаларын түсіндіріңіз В- тобы 1. Изобаралық процесске толық сипаттама беріңіз 2. Изохоралық процесске толық сипаттама беріңіз 3. Изотермиялық процеске толық сипаттама беріңіз 4. Адиабаталық процеске толық сипаттама беріңіз С - тобы 1. Механикадағы және термодинамикадағы жұмысты математикамен байланыстыра отырып түсіндіріңіз 2. Жылу қозғалтқыштарына толық түсінік беріңіз 3. Деңгейлік есептер шығару (15 мин) А тобы 1.1кг суда қанша зат мөлшері бар? Судың молдік массасы 18 10-3кг/м3 2. Оттектің 450 мольінің массасы қандай? 3. 100 моль сынаптың көлемі қандай? 4. Азоттың 2 1023 молекулаларының массасын табыңдар. Б тобы 1. Су буының бірлік массасында қанша молекула бар? 2. Көлемі 4 л ыдыста 1 г сутек бар. Ыдыстың бірлік көлемінде қанша молекула бар? 3.Қысымы 2 105Па болатын газ молекуласының концентрациясы 5 1025 м-3, оның молекулаларының ілгерлемелі қозғалысының орташа кинетикалық энергиясын анықтаңдар 4. 00С температурадағы газдың тығыздығы 5,95кг/м3. Молекула массасы 7,3 10-26кг болғандағы газ қысымын табыңдар С тобы 1. Газбен толтырылған электр шамы балонындағы газ тығыздығы 0,9 кг/м3. Шам жанғанда ондағы қысым 80 кПа-дан 110 кПа –ға артты. Осы кезде газ молекуласының орташа квадраттық жылдамдығы қаншаға өзгереді? 2. Температурасы 280К мен қысымы 93 кПа болатын массалары 0,5г сутекпен 32 г оттек қоспасының тығыздығын анықтаңдар 4. Сергіту сәті. (3 мин) Миға шабуыл 1-топ 1. Температурасы тұрақты, қысымы мен көлемі өзгеретін процесс қалай аталады? (изотермиялық) 2. Пратонның заряды қандай? (оң) 3. Нейтронның заряды қандай? (жоқ) 4. Литийдің реттік номері 3, массалық саны 7 болса, онда оның қанша нейтроны бар? (4) 5.Термодинамикадағы жұмыс қандай шама өзгермесе нолге тең болады? (көлем) 6. Газдың көлемі өзгермейтін, ал температурасы мен қысымы өзгеретін процесс қалай аталады? (изохоралық ) 7. Бесті жетіге көбейтсең қанша болады? (35) 8. х+20=30. х – тің мәнін табыңыз. (10) 9. Механикадағы жұмыс косинус қандай бұрыш болғанда нолге тең болады? (900) 10. Шеңбердің ұзындығының өрнегі қандай? (2пR) 2-топ 1. Газдың қысымы өзгермейтін, ал температурасы мен көлемі өзгеретін процесс қалай аталады? (изобаралық) 2. х-12=6. х – тің мәні қандай? 3. Механикадағы жұмыс косинус қандай мәндерді қабылдағанда теріс жұмыс атқарады? (90 мен 180) 4. Электронның заряды қандай? (теріс) 5. Газдың көлемі өзгермейтін, ал температурасы мен қысымы өзгеретін процесс қалай аталады? (изохоралық ) 6. Оттегінің реттік номері 8, ал массалық саны 16 болса онда оның неше нейтроны бар? (8) 7. Шеңбердің ауданының өрнегі қандай? (пR2) 8. Сегізді жетіге көбейтсең қанша болады? (56) 9. Диффузия дегеніміз не? 10. Атомның заряды қандай ? (жоқ) 3-топ 1. Газдың көлемі өзгермейтін, ал температурасы мен қысымы өзгеретін процесс қалай аталады? (изохоралық ) 2. Бесті жетіге көбейтсең қанша болады? (35) 3. х+20=30. х – тің мәнін табыңыз. (10) 4. Механикадағы жұмыс косинус қандай бұрыш болғанда нолге тең болады? (900) 5. Шеңбердің ұзындығының өрнегі қандай? (2пR) 6. Газдың көлемі өзгермейтін, ал температурасы мен қысымы өзгеретін процесс қалай аталады? (изохоралық ) 7. Оттегінің реттік номері 8, ал массалық саны 16 болса онда оның неше нейтроны бар? (8) 8. Шеңбердің ауданының өрнегі қандай? (пR2) 9. Диффузия дегеніміз не? 10. Атомның заряды қандай ? (жоқ) 5.Сабақты сұрақ жауап әдісімен қортындылау, оқушыларды бағалау (5 мин) 6. Үй тапсырмасы: 12 жаттығу. 1-6, 20-22 есептер шығару
Молекулалық физика тарауын қайталау
Физика пәнінен ашық сабақтар
Два диплома хорошо, а три лучше! solncesvet.rusolncesvet.ruОлимпиады, конкурсы, публикации для аттестации на категорию! Диплом сразу!Скрыть рекламу:Не интересуюсь этой темойТовар куплен или услуга найденаНарушает закон или спамМешает просмотру контента
Спасибо, объявление скрыто.
Женская Одежда от 2500т. melady.kgmelady.kgНовинки 2017. Бесплатная доставка. Напрямую от производителя КиргизияСкрыть рекламу:Не интересуюсь этой темойТовар куплен или услуга найденаНарушает закон или спамМешает просмотру контента
Спасибо, объявление скрыто.
Конкурсы для педагогов (медали) medalingrad.rumedalingrad.ruМедалинград - Всероссийский конкурс для педагогов и детей (медали, дипломы)Скрыть рекламу:Не интересуюсь этой темойТовар куплен или услуга найденаНарушает закон или спамМешает просмотру контента
Спасибо, объявление скрыто.
Яндекс.Директ
Сабақтың тақырыбы: Молекулалық физика тарауын қайталау
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушылардың молекулалық физика тарауым бойынша білімдерін пысықтап, формуланы дұрыс қолданып есеп шығара білуге үйрету.
Дамытушылық: Формулаларды қолдана отырып есеп шығара білуге үйрету, ойлау қабілеттерін дамыту, белсенділіктерін арттыру, ұзақ есте сақтауын қадағалау.
Тәрбиелік: Оқушылардың еңбек ету қабілетін жетілдіру, пәнаралық байланысты арттыра отырып теориялық білімін практика жүзінде қолдана білуге , өз бетінше іздене білуге тәрбиелеу
Сабақтың көрнекілігі: формулалар, тірек сызбасы бар плакаттар, интерактивті тақта
Пәнаралық байланыс: химия, математика
Сабақтың түрі: қайталау сабағы
Сабақтың өту барысы:
Ұйымдастыру бөлімі
Үй тапсырмасын тексеру
«Ойлан тап!» ойыны
Физикалық диктант
Есептер шығару
Қорытынды тест жұмысы
Оқушыларды бағалау
Үйге тапсырма беру
Ұйымдастыру бөлімі: Оқушылардың сабаққа қатысуын, кабинеттің және олардың сабаққа дайындығын тексеру.
Қайталау сұрақтары:
МКТ-ң негізгі қағидаларын ата?
Салыстырмалы молекулалық масса дегеніміз не?
1 моль деп нені айтады?
Броундық қозғалыс дегеніміз не?
Газ тәрізді сұйық және қатты денелердің айырмашылығы неде?
Идеал газ деп қандай газды айтады?
Термометрлердің қандай түрлері бар?
Термодинамикалық параметрлер дегеніміз не?
«Ойлан тап!» ойыны. Оқушылардың молекулалық физика тарауы бойынша формуланы есте сақтау қабілетін тексеру.
Физикалық шамаларды және өлшем бірліктерді есте сақтау үшін, изопроцестерді есте сақтау үшін жаттығу жүргіземін.
Оқушыларға физикалық шаманы айтамын, олар өлшем бірлігін айту керек неме керісінше.
Р-Па, V- м3 , T –К, W-Дж, v-моль, M-моль/кг
P=const изобара V/T= const Гей- Люссак заңы
V=const изохора P/T= const Шарль заңы
T=const изотермия pV=const Бойл- Мариот заңы
Енді физикалық формуланы еске түсіріп болсақ, физикалық диктант жазамыз.
Физикалық диктант
№
1- нұсқа
2-нұсқа
1
Салыстырмалық молекуланың формуласы
Мольдік массаның формуласы
2
Зат мөлшерін молекула массасы арқылы жаз
Зат мөлшерін молекула саны арқылы жаз.
3
МКТ-ң негізгі теңдеуі
Менделеев- Клайперон теңдеуі
4
Больцман тұрақтысының мәні неге тең?
Универсал газ тұрақтысы неге тең?
5
Орташа кинетикалық энергияның формуласы
Молекула қозғалысының орташа жылдамдығы
6
Авогадро заңы
Газ қысымының кинетикалық энергиямен байланыс формуласы
7
Зат мөлшері, қысым,тығыздықтың өлшем бірліктерін жаз
Температура, көлем, мольдік массаның өлшем бірліктерін жаз
Есептер шығару
Деңгейлік тапсырмалар
Деңгей
Температурасы 120С , сыйымдылығы 25л баллондағы сығылған ауаның массасы 2кг болса, оның қысымы қандай?
Массасы 8кг қорғасында қанша зат мөлшері бар?
Деңгей
25г азотта қанша молекула бар?
Көлемі 0,2л колбада 3*1022 гелий атомы бар. Колбадағы газдың қысымын 105Па деп алып, әрбір атомның орташа кинетикалық энергиясын табыңдар?
Деңгей
Егер газдың бір молекуласына 5,56*105 су молекуласы сәйкес келсе, онда көлем 0,5л бөтелкедегі лимонадта СО2 көмірқышқыл газының қандай массасы ерітілген?
Суретте көрсетілген процесті VT және PT
Диаграммаларында өрнектеңдер.
Зат – идеал газ.
Қортынды тест тапсырмасы
1-нұсқа
Массасы 200г судың құрамындағы заттың мөлшері:
А) 9моль В) 12моль С) 6моль Д) 11моль Е) 10моль
Два диплома хорошо, а три лучше! solncesvet.rusolncesvet.ruОлимпиады, конкурсы, публикации для аттестации на категорию! Диплом сразу!Скрыть рекламу:Не интересуюсь этой темойТовар куплен или услуга найденаНарушает закон или спамМешает просмотру контента
Молекула- кинетикалық теорияның негізгі қағидаларын көрсетіңіз
А) зат бөлшектерден тұрады, олар ретсіз қозғалады
В) барлық денелер молекуладан тұрады, олар бір- бірімен әсерлеседі С) зат бөлшектерден тұрады, бұл бөлшектер бейберекет қозғалады, бөлшектер бір- бірімен өзара әсерлеседі
Д) барлық бөлшектер молекуладан тұрады, олар температурамен байланыста болады Е) бөлшектер өзара әсерлеседі
Ыдыста 3моль сутегі газы бар. Ыдыстағы сутегі молекулаларының саны
А) 2*1023 В) 18*1023 С) 6*1026 Д) 1018 Е) 1023
Изохоралық процесс кезінде өзгеріске ұшырайтын шамалар
А) p V T В) PV m С) V T Д) PV Е)PT
50 моль көмір қышқыл газының массасы (М-(СО2)-44*10-3кг/моль)
А.)2,2кг В) 220кг С) 2200кг Д)0,22кг Е) 22кг
Қысымы тұрақты болғанда газдың көлемі 2есе артса, бұл жағдайда газдың температурасы:
Егер сутегі молекуласының массасы 3,3*10-27кг, ыдыстағы қысым 4*104Па –ға тең, орташа жылдамдығының квадраты 2,5*105м2/с2 болса, онда сутегі молекулаларының концентрациясы:
Сабақтың тақырыбы: Молекулалық физика және термодинамика.
МКТ негіздерітарауы бойынша есептер шығару
Сабақ мақсаты:
Оқушылардың «Молекулалық физика және термодинамика. МКТ негіздері» тарауы бойынша алған теориялық білімдерін есеп шығару барысында қолдана білуге үйрету.
Оқушыларды өз бетімен ғылыми ой қорытындыларын жасай білуге дағдыландыру.
Ғылыми дүниетанымын қалыптастыру, жауапкершілікке, еңбекқорлыққа тәрбиелеу.
Сабақ түрі: практикалық сабақ
Сабақ әдісі: сұрақ-жауап, өз бетімен жұмыс, саты әдісі
Таратпа материалдар: карточкалар
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Ой қозғау бөлімі (Оқушылардың өткен тарау бойынша білімдерін тексеру.) ( 1 слайд бойынша)
МКТ-ның негізгі қағидалары қандай? Тәжірибелік дәлелдемелер келтір.
МКТ-ның негізгі теңдеуі.
Идаел газ дегеніміз не?
Идеал газ күйінің негізгі теңдеуі
Неліктен МКТ-ның теңдеуі негізгі теңдеу деп аталады?
Изопроцестер дегеніміз не?
Больцман тұрақтысының мәні неге тең? Физикалық мағанасы қандай?
Термодинамикалық параметрлер деп қандай шамаларды айтамыз?
Бос кестені толтыр (изопроцестерді зерттеу) (3 слайд)
Процесс атауы
Өзгермейтін шама
Өзгеретін шамалар
Заңдылығы
Термодинамиканың І заңы
ІІІ. Есептер шығару.
І саты есептері:
1. 300К температурадағы газдың тығыздығы 1,2кг/м3 , ал молеклалардың орташа квадраттық жылдамдығы 500м/с. Газ молекуласының концентрациясын анықтаңдар
2. Газдың молекулаларының орташа квадраттық жылдамдығы 500м/с, ал тығыздығы 1,35 кг/м3 болса оның қысымы қандай?
3. Егер оттегінің қысымы 0,2 МПа, ал молекулаларының орташа квадраттық жылдамдығы 700м/с-қа тең болса, оттегі молекулаларының концентрациясын табыңдар
4. Газдың массасы 6 кг, қысымы 200кПа болғанда 5м3 көлем алады. Осы жағдайдағы газ молекулалары қозғалысының квадраттық жылдамдығы қандай?
ІІ саты есептері:
1. 5 моль бір атомды идеал газдың температурасын изохоралық процесте 3 есе азайтқанда газ қоршаған ортаға 8,3 кДж жылу берсе, газдың бастапқы температурасы қандай? (R=8,31 Дж/моль*К)
2. Бір атомды идеал газдың температурасы 27 0С болғанда, ішкі энергиясы 15 кДж болса, газдағы зат мөлшері қандай? (R=8,31 Дж/моль*К)
3. Көлемі оттегідегі 6*1022 молекула болса, тығыздығы қандай? (М(О2)=32*10-3кг/моль, NА=6*1023моль-1)
4. Газды изобаралық түрде 100К қыздырғанда, 16,6кДж жұмыс өндіреді. Осы күйдегі идеал газдың мольдік мөлшері қандай? (R=8,31 Дж/моль*К)
ІІІ саты есептері:
1. 3 моль біратомды идеал газға изохоралық процесс арқылы 10кДж жылу бергенде, газ молекулаларының орташа квадраттық жылдамдығы 3 есе артса, газдығ соңғы температурасы қандай?
2. 5 моль температурасы 17 0С гелийді адибаталық сыққанда істеген жұмыс 2,49 кДж болса , газдың соңғы температурасы қандай ? (R=8,31 Дж/моль*К)
3. Балон ішіндегі 6 моль газ қысымы 20кПа-ға артқанда температурасы 10С-қа артса, балон көлемі қандай ? (R=8,31 Дж/моль*К)
4. 5 моль бір атомды идеал газдың ішкі энергиясы 3 есе артқанда ішкі энегриясының өзгерісі 75 кДж болса, газдың бастапқы температурасы қандай ? (R=8,31 Дж/моль*К)
Білім шыңының есептері:
1. Массасы 0,51 кг азот газын 81К-ге изобаралық қыздырғанда газдың а) істеген А жұмысын; ә) газға берілген жылу мөлшерін; б) ішкі энергиясының өзгерісін анықтаңдар
2. Массасы 1,1 кг гелий газын 23К-ге изобаралық қыздырғанда газдың а) істеген А жұмысын; ә) газға берілген жылу мөлшерін; б) ішкі энергиясының өзгерісін анықтаңдар
3. Сыйымдылығы 200л ванна дайындау үшін 100С салқын суды 60 С ыстық сумен араластырды. Температура 40С болу үшін қанша ыстық су және қанша суық су араластыру керек
4. 40С температурадағы көлем 320 л су дайындау үшін қанша ыстық және суық су қажет. Ыстық судың температурасы 70С, ал суық судың температурасы 15С.